Opäť sviatočný víkend, ktorý je pred nami, prináša množstvo podujatí v interiéroch i exteriéroch. Zúčastniť sa môžete rôznych festivalov, koncertov, pozrieť si film pod holým nebom či báť sa strašidiel na zámku.

24. ROČNÍK DETSKÉHO UMELECKÉHO FESTIVALU

plagat_dis_0ZUŠ Jána Cikkera, piatok 6. máj od 8. hod.

Detská interpretačná súťaž v sólovej a komornej hre na sláčikové nástroje. Detský hudobný festival Jána Cikkera – Detská interpretačná súťaž ako súčasť festivalu poskytuje priestor na umeleckú prezentáciu žiakov I. a II. stupňa základného štúdia v hudobnom odbore základných umeleckých škôl na Slovensku.

KVETENA A KVETY

Areál pamätníka SNP, piatok 5. máj o 9. – 18. hod.

Tradičné výstavy Kvetena jarná záhrada a Včely med a včelárstvo v areáli Pamätníka SNP.

NÁVŠTEVA MLADEJ DÁMY

Divadlo pod balkónom, piatok 6. máj o 18. 30 hod.

Inscenácia pochádza z autorskej dielne Zdeňka Podskalského (1923 – 1993), ktorý ju venoval hereckému tandemu Janžurová – Kopecký. Po dramaturgických zásahoch Mészároša a Šebiana z nej vznikol tvar, ktorý Vám ponúkame. Recitál venovaný najmä láske a niečomu takému všeobecnému a pritom paradoxne originálnemu, akým je spolužitie muža a ženy. Vstupné je osem eur.

AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI

muzi-bb-plagat-webAula SZU, piatok 6. máj o 19. hod.

Situačná komédia s pesničkami, so skvelými humornými situáciami a príležitosťami pre štvoricu výnimočných hercov – komikov. Vtipné prekáranie večne proti sebe stojacich svetov mužov a žien. Trojica zdanlivo úspešných a sebavedomých zrelých mužov, vyhlásených majstrov v trikoch a receptoch na šťastné manželstvo, si hovie a užíva vo svojej „skrýši pre chlapov“, ktorú si tajne našli a zariadili v podzemných priestoroch jedného z nákupných centier. Nestvárajú tam nič zlé, ani neprístojné… Ich túžby sú vlastne úplne jednoduché: pokojne popíjať pivo, sledovať v televízii futbal a skladať si reťaz z vrchnákov od plechoviek, ktorej dĺžka ašpiruje na zápis do Guinessovej knihy rekordov a vymýšľaním stratégie, ako čo najefektívnejšie skrátiť nákupnú tortúru s manželkami. Dostanú typicky mužský nápad. Aký? To už neprezradíme.

ŠTUDENTSKÉ DIVADLO VYDI: POLITICKÁ ODYSEA

Záhrada CNK, piatok 6. máj o 19. hod.

Politicky nekorektná divadelná satira zo slovenskej histórie i súčasnosti s prvkami kabaretu. SLOVENSKO – demokratické štátne zriadenie uprostred Európy s dlhou históriou… Naozaj? A čo sa tu také dialo? Máme my vôbec demokraciu, a čo je to politika? Kam sme sa dopracovali, to vieme všetci. Ako z toho von? Hmmm… Na tieto otázky vám asi úplne neodpovieme, a možno ani nechceme. Môžeme len komentovať to, čo sa v našom štátiku dialo a deje. Touto inscenáciou síce problémy našej krajiny nevyriešime, ale môžeme na ne poukázať. A čo keby ste si spravili názor sami? Trojica mladých, úspešných a nádejných „politikov“ vás s ľahkosťou a humorom prevedie cez jednotlivé politické úskalia a históriu Slovenska. Inscenácia Politická odysea je politická satira fragmentálneho typu, založená na kabaretných princípoch. Vstupné sú štyri eurá.

ČAD / JAKUBYSKO/ 7 MINÚT STRACHU

hlavicka087Klub 77, piatok 6. máj o 20. hod.

Štefan Chrappa je človek mnohých tvárí. Okrem pôsobenia v dvoch na Slovensku asi najúspešnejších tvrdorockových kapelách ČAD a VANDALI sa venuje aj iným zaujímavým činnostiam. Okrem ČADu sa môžete v piatok vyblázniť aj na koncerte 7 MINÚT STRACHU a JAKUBYSKO.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: ZABUDNUTÉ VÝHLIADKY A ROKLINA SOKOLICA

Hlavná železničná stanica BB, sobota 7. máj o 7.25 hod.

Turistika na trase Dedinky – Geravy – Malé Zajfy – Občasný prameň – Havrania skala – roklina Sokolica – Stratená. Náročná celodenná túra Slovenským rajom s dĺžkou 14 km, stúpaním 760 m, klesaním 750 m a čistým časom chôdze 5,5 hodiny. Od najchladnejšej nádrže na kúpanie u nás vystúpime na bralá planiny Geravy, aby sme krasovými dolinami Zajfy prešli k unikátnemu prameňu a pokochali sa výhľadom z Havranej skaly. Nádhernou roklinou Sokolica zídeme do stratenej dedinky pod Sokolími skalami. Časový plán: stretneme sa o 7.25 h na hlavnej žel. stanici pred pokladňami, aby sme kúpili skupinový lístok na expres Hnilec s odchodom o 7.39 hod. (Dedinky 10.10 hod.). Zo Stratenej ide naspäť expres Geravy o 16.08 hod. (BB 18.30 hod.).

1. ROČNÍK JARNÝ TURISTICKÝ PRECHOD DONOVALY – ŠPANIA DOLINA

Donovaly, sobota 7. máj

Dvadsať kilometrov trate sa nezmenilo, celý úsek ľahko zvládnete. I tradičné občerstvenie na “Kráme” zostáva nezmenené. O histórii vodného diela, po ktorého trase budeme kráčať, ako aj o faune a flóre tunajšej prírody sa dozviete viacej od renomovaných sprievodcov. Vyvrcholenie celého podujatia očakávame v Španej doline odovzdaním účastníckych medailí.

PRECHÁDZKA LESOM MESTA BANSKÁ BYSTRICA

Kordíky – Breziny, sobota 7. máj o 9.15 hod.

Pozývame v rámci lesníckych dní na ukážky pestovania lesa na princípoch prírode blízkeho obhospodarovania lesa podľa zásad hnutia ProSilva v lesoch Mesta Banská Bystrica. V priebehu akcie budú realizované súťaže pre deti (poznávanie drevín a rastlín, zvierat, streľba zo vzduchovky). Súťaže budú ocenené rôznymi sladkosťami. Nutné oblečenie do každého počasia a do terénu. Prístup na zhromaždisko terénnymi aj osobnými autami. Pešo od autobusu s odchodom 8:00 hod z AS Banská Bystrica a s príchodom na Kordíky 8:40 hod. Prístup z obce bude usmernený šípkami na križovatkách. Viac informácií si môžete prečítať v našom staršom článku.

ITF SENIOR DUNLOP SUMMER CUP 2016

i_3770380Tenisové centrum Baseline, sobota 7. máj až utorok 10. máj

Medzinárodný tenisový turnaj v Banskej Bystrici bude prebiehať až do utorku.

ŽIGMUNDOVE SLÁVNOSTI

Vígľaš – Hotel the Grand Vígľaš,  sobota 7. máj a nedeľa 8. máj od 10. – 17. hod.

Pozývame na Žigmundove slávnosti, kde môžete vidieť prehliadku zámku, stanový historický tábor, lukostreľbu, ochutnať historickú kuchyňu a iné… Vstupné s prehliadkou zámku je päť eur pre dospelých a tri eurá pre deti a dôchodcov. Dieťa do šesť rokov zdarma.

TURNAJ V LACROSSE

Zvolen – ihrisko Technickej akadémie, sobota 7. máj o 10. hod.

Pozývame na Turnaj v Lacrosse. Je to na našom území nový šport, na ktorý sa určite oplatí prísť pozrieť. A to všetko za medzinárodnej účasti už tento víkend na ihrisku Technickej akadémie.

MÍĽA PRE MAMU

mila_pre_mamu_novy_plagatPark pod pamätníkom, sobota 7. máj o 15. hod.

Zábavné popoludnie pre malých i veľkých sa už tradične koná v sobotu v predvečer Dňa matiek. Podujatie organizuje Únia materských centier ako najväčšiu oslavu Dňa matiek na Slovensku. Formou dobrovoľníckej práce na tento deň pripravujú mamy z materských a rodinných centier, členských v Únii materských centier veľkú akciu plnú zábavy, hier, súťaží i umeleckých vystúpení. Míľa   pre mamu je úžasné rodinné popoludnie, kedy   v jeden deň na rôznych miestach sa tisíce ľudí spájajú   bez ohľadu na vek, rasu, vierovyznanie, či počasie jednou myšlienkou, a to prejaviť úctu a vďaku mamám – za ich obetavosť, za ich prebdené noci nad našimi chorobami, za ich snahu dať nám to najlepšie čo môžu dať, za ich pochopenie a bezhraničnú lásku. V tento deň im chceme, viac ako po iné dni,   poďakovať  za to, že sú našimi mamami a  povedať jednoduché   „Ďakujem, že si mama“.

VÝSTAVA EROS

Zvolen – Galéria na Tehelnej, sobota 7. máj o 16. hod.

Pozývame na vernisáž výstavy Eros, ktorá prezentuje tvorbu – maľby a kresby autora Ogora Faška. Výstava potrvá do 10. júna 2016.

zlatovláskaZLATOVLÁSKA

Divadlo pod balkónom, sobota 7. máj o 17. hod.

Interaktívna činoherno – bábková inscenácia rozprávky s pesničkami plná fantázie, hravosti a interaktivity, v ktorej holič a kaderník Juraj alias Džordžo rozpovie a spolu s divákmi zahrá o tom, čo všetko treba urobiť , aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi. Účinkuje Ján Haruštiak a vstupné je 3,50 eur.

NOC STRACHU A SMIECHU NA ZÁMKU

i_3782927Zvolen – zámok, piatok 6. máj a sobota 7. máj o 19., 20. a 21. hod.

Skupina historického šermu Ricasso a Mesto Zvolen vás pozývajú na ďalšie vydanie Noci strachu a smiechu na zámku, ktorá sa uskutoční 6-7. mája. Viac v článku na ZVonline.sk.

ZUZANA MIKULCOVÁ BAND

Záhrada CNK, sobota 7. máj o 19. hod.

Zuzana Mikulcová v roku 2009 získala Hlavnu cenu súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“. Neskôr pôsobila v kapele Sanyland, s ktorou sa predstavili aj na Bratislavských jazzových dňoch. Od roku 2013 sa Zuzana osamostatnila a začala písať svoje texty a piesne. Zhruba v tomto období stretla aj hudobníkov Štefan Szabó, Michal Šelep a Roland Uškovitš, s ktorými dodnes tvoria zohratú a výnimočnú kapelu. Charakteristické texty v slovenčine doplnené soulovým feelingom, energiou a zaujímavými aranžmánmi, tvoria na slovenskej hudobnej scéne celkom nový objav. Na konte majú debutový album s názvom Slová, ktorý natočili vďaka grantu z Hudobného fondu a Slovenskej jazzovej spoločnosti. Momentálne aktívne hrajú a pripravujú nový album, ktorý by mal vyjsť koncom roka 2016. Vstupné päť eur, zľavnené vstupné tri eurá.

EUFORY AND ENDLESS MAIN – MELODIC METAL NIGHT

12970776_1063445507034486_5412596576226169803_oTartaros RC,  sobota 7. máj o 20.30 hod.

Support v Tartarose si zahrajú Endless Main a predstavia sa prierezom doterajšou tvorbou a ukážkami z príprav nového albumu . Zároveň tak pripravia pôdu pre martinskú partičku EUFORY – ktorý predstavia v Banskej Bystrici svoj debutový album Flying Island Eufory . Tak neváhaj a rezervuj stoly či barový pult ! , lebo v tento večer bude Metal Is The Hero, nie smäd. Vstupné sú tri eurá.

FILATELISTICKÁ BURZA

Dom slovenského misijného hnutia, nedeľa 8. máj o 8.-12. hod.

Celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet, magnetiek. Príďte si doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 8. máj o 9.–12. hod. a 13.-17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Opeľovače s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí – teátrium, nedeľa 8. máj o 10. hod.

Najmladší divadelný projekt na Slovensku pre najmladších divákov a diváčky. Dĺžka predstavenia je 25 minút. Vstupné pre dospelých sú tri eurá, pre deti dve eurá. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE

Thurzov dom, nedeľa 8. máj o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Hlinené srdiečka s Ivankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SPEAKER´S CORNER

Záhrada CNK – park, nedeľa 8. máj o 14. hod.

Vystúp z bezpečia virtuálneho priestoru a povedz, čo si myslíš. Bez predsudkov, nenávisti a cenzúry. Sloboda, rešpekt, tolerancia. O tom bude festivalový speaker´s corner. V rámci festivalu Embargo.

NAUČME DETI ŠPORTOVAŤ

plagat-naucme-deti-sportovatAreál ZŠ Golianova, nedeľa 8. máj o 15. hod.

Akcia na pomoc deťom trpiacim detskou mozgovou obrnou (DMO) sa bude konať v nedeľu 8. mája 2016 v areáli Základnej školy na Golianovej ulici – začiatok 15:00 hod. Príďte si zašportovať, stretnúť nových kamarátov a zatrénovať si s Vašimi idolmi. Špeciálni hostia – Lukáš Latinák a Marián Čekovský.

BUBÁCKA ROZPRÁVKA

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 8. máj o 16. hod.

Protistrašidelná rozprávka pre malých a veľkých, čo sa (ne)boja. Ukazuje ako sa bojazlivá Maruška premenila na odvážnu babu Rambuchu. Inscenácia vznikla v cykle sólo hier pre deti od 3 rokov Zahrajte sa s rozprávkami. Dĺžka predstavenia je 55 minút. Vstupné sú tri eurá, v predpredaji dve eurá a päťdesiat centov.

KONCERT KU DŇU MATIEK

Štátna opera, nedeľa 8. máj o 18. hod.

Koncert ku dňu matiek v opere bude patriť všetkým matkám. Tešiť sa môžete na hosťa večera Slovak Tango a tancujúcich Barboru Štupákovú a Michala Majera. Vstupné je šesť eur.

PREMIETANIE NA AMFITEÁTRI: OBCHOD NA KORZE

plagát_8.máj-page-001Amfiteáter, nedeľa 8. máj o 20.30 hod.

O.Z. za! amfiteáter pozýva v nedeľu 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom, o 20.30 hod, na banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika, na premietanie legendárneho československého filmu Obchod na korze. Osemnásteho apríla ubehlo presne 50 rokov od udelenia Oscara za najlepší cudzojazyčný film, od režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa. A málokto možno vie, že o rok nato v roku 1967 bola herečka Ida Kamińská nominovaná za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Tragikomédia Obchod na korze vznikla podľa rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Grosmana, no v Československu išlo o prelomový film hneď v niekoľkých ohľadoch: „uviedol tému krutého prenasledovania Židov za nacizmu, poprvýkrát poukázal na aktívnu účasť Slovenského štátu na holokauste, a konečne znamenal prekonanie éry schématicky pojatých vojnových filmov s kolektívnym hrdinom“ (CSFD). Ďalšiu hlavnú úlohu stvárnil Jozef Kroner, ktorý v postave jednoduchého človeka, stolára, čelí dileme ako odporovať zlu protižidovských zákonov a ich fašistických vykonávateľov. Film uzatvorí festival Embargo. Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.