Tento víkend začínajú prázdniny a začína aj nový mesiac. A to treba osláviť! Dobrým jedlom, koncertom, výletom niekam, kde je veselo a príjemne.    

Piatok 29. jún

Street food festival

Námestie Slobody, Banská Bystrica – 12:00 h

Koniec školského roka a začiatok prázdnin môžete osláviť aj dobrým jedlom. Ideálne na gastronomickom festivale medzinárodného pouličného jedla Street food, ktorý sa od piatka do nedele koná na Námestí Slobody. Na svoje si tu prídu deti aj dospelí, milovníci sladkých aj slaných pokrmov, hamburgerov, hotdogov, párancov či halušiek. V piatok sa hodovanie začína o 12:: h, v sobotu o 10:00 h, v nedeľu o 12:00 h a zakaždým do 22:00 h.

Evanjelické cirkevné dni

Evanjelický kostol, Zvolen – 16:00 h

Uvítacím programom Zvolenského seniorátu sa v piatok vo Zvolene začínajú VI. evanjelické cirkevné dni, venované 100. výročiu samostatnej ECAV v spoločnom štáte Čechov a Slovákov a „osmičkovým“ rokom, ktoré sa spájajú s dejinami 19. a 20. storočia. Budú sa konať v areáli Evanjelického kostola, na námestí pred kostolom a v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene.

Pekné Miesta – Para & Billy Barman

Zvolenský zámok – 18:00 h

Sériu koncertov kapiel Para a Billy Barman, ktoré sa v rámci jedinečného projektu s názvom Pekné Miesta konali počas júna na Hrade Devín, Trenčianskom hrade a na Amfiteátri v Banskej Štiavnici, uzatvorí piatkový koncert na Zvolenskom zámku. Program je nasledovný: 18:00 Otvorenie, 19:30 Billy Barman & dievčatá zo SĽUKu, 21:00 Para.

Kvet z Alokatu v Brezne

Nám. gen. M.R. Štefánika, Brezno – 20:00 h

Breznianske kultúrne leto odštartuje v piatok večer banskobystrická pop-rocková kapela Kvet z Alokatu. Ak budete nablízku – ale ak aj nie, nenechajte si koncert na námestí ujsť!

Ozajstná hudba vo Farhofe

Farhof Art Club, Banská Bystrica – 21:00 h

Všetci fanúšikovia platní sa môžu tešiť na 20. vydanie Ozajstnej hudby, poslednej vydanie pred letnou pauzou. Čaká ich poriadna porcia funku a house. Ako hosť príde zahrať dídžej Mike, ktorý už roky hráva kvalitnú house hudbu, no doteraz len z CD, bude to teda jeho premiéra mixovania z platní. A dídžej Vražda už tradične zahrá také šupy, že až…

Sobota 30. jún

Rozprávka aj kolotoč

Terminal NC, Banská Bystrica – 10:00 h

Prázdniny v banskobystrickom Termináli sa začnú krásnou rozprávkou, ktorú v predajni C&A všetkým deťom prečíta lesná víla. Alebo princezná? Príďte a uvidíte! A ešte niečo! Už od štvrtka 28. júna v Termináli opäť „funguje“ obľúbený drevený kolotoč a deti sa na ňom môžu krútiť až do konca augusta.

Habakuky otvárajú dvere do rozprávky

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

V rozprávkovej dedinke Habakuky v poslednú júnovú sobotu dopoludnia slávnostne otvoria jubilejnú 10. sezónu. Návštevníkov a návštevníčky čaká špeciálny deň plný rozprávkovej zábavy so skvelou ľudovou hudbou, choduliarmi, žonglérmi, ukážkami ľudovej tvorby a, samozrejme, aj s kopou úžasných divadelných predstavení.

Úsmevy v Zveroparku

Zveropark, Revištské Podzámčie – 10:00 h

Zaujímavý program pre celú rodinu pripravili na tento víkend v Zveroparku v Revištskom Podzámčí (Žarnovica). Hry s vodou, tvorivé dielne, rôzne súťaže, jazda na koni… A to ešte nie je všetko. V sobotu o 11:00 h sa k programu pridajú aj pracovníci planetária Žiar nad Hronom, s ktorými môžete pozorovať Slnko so špeciálnym ďalekohľadom a náučným výkladom. Počas víkendu s názvom Úsmevy v Zveroparku dostane každé dieťa pri vstupe poukaz na špekačku, ktorú si bude môcť vyzdvihnúť v bufete a upiecť na ohnisku.

Idyla v meste

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 13:00 h

Idyla v meste je názov sobotňajšej tvorivej dielne k Stálej expozícii Dominika Skuteckého. Účastníci a účastníčky dielne budú v malebnej záhrade, ktorá je súčasťou vily Skuteckých, skúmať prírodné prostredie ako celok, ale i jednotlivé detaily, pozorovať atmosféru, účinky svetla a zároveň vytvárať vlastné skice. Oboznámia sa nielen so životom a tvorbou maliara Dominika Skuteckého, ale dozvedia sa aj viac o vývoji plenérovej maľby. Tiež sa môžu zahrať s rôznymi tematickými hrami ako Time line, Art line a Fashion line a tých najmenších určite potešia magnetické skladačky portrétov či veľkoplošné puzzle.

Poďme spolu von – leto začína!

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 14:00 h

V posledný júnový deň sa v banskobystrickej Záhrade uskutoční nultý ročník PRIDE BB s názvom Poďme spolu von – leto začína! Viac o podujatí sa dočítate v článku…

Poďme spolu von – leto začína #PRIDE #BB

StreetCarsMeeting 2018

Europa SC, Banská Bystrica – 14:00 h

Garage Slovakia v spolupráci s German Cars Meeting v sobotu opäť obsadí priestory pred hlavným vchodom v Europa SC. Od 14:00 do 17:00 h si tu môžete pozrieť upravené či luxusné vozidlá. Samozrejme, nebude chýbať ani kategória pre milovníkov veteránov.

Deň obce Beňuš

Areál ZŠ, Beňuš – 14:00 h

Horehronská obec Beňuš bude mať v sobotu svoj deň. Začne sa už dopoludnia futbalovým zápasom na miestnom ihrisku. V popoludňajšom slávnostnom kultúrnom programe bude dominovať folklór a v závere dňa vystúpi skupina Lojzo. Chýbať nebude ani tombola, guláš a diskotéka.

Nemčianska sobota

Hontianske Nemce – 14:00

Aj v Hontianskych Nemciach bude v sobotu veselo a na svoje si prídu malí aj veľkí. Popoludnie začne rozprávkou Adonin palác, ktorú zahrá zvolenské Divadlo Zeljenka. Zaspievať príde Zdenka Predná a predstaví sa aj FS Urpín z Banskej Bystrice. Nemčiansku sobotu ukončí divadelné predstavenie Páva v podaní domácich ochotníkov. Nemčiansky gazdovský dvor ponúkne rôzne jedlá a Detský dvor zas tvorivé dielne a rôzne aktivity pre deti.

Veľkolúcky deň

Veľká Lúka – 15:00 h

A do tretice – Veľkolúcky deň. Vo Veľkej Lúke tiež bude znieť folklór, bude sa spievať a tancovať, ale aj súťažiť v ručnom kosení trávy a strieľaní šampanského. Predvedú sa ľudoví remeselníci a deti sa zabavia na nafukovacej šmýkačke a pri rôznych hrách. Pravdaže, nebude chýbať ani guláš.

IMT Smile na bystrickom amfiku

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 17:00 h

Ivan Tásler a kapela IMT Smile v rámci svojej tour po amfiteátroch sa v sobotu „zastavia“ na banskobystrickom amfiku. Neskutočná energia, ktorá sprevádza ich koncerty môže strhnúť aj vás. Špeciálnymi hosťami koncertu budú spevák Štefan Štec a kapela ElevenHill.

Nedeľa 1. júl

Prvé military preteky

Masarykov dvor, Pstruša – 8:00 h

Prvé military preteky na Masarykovom dvore a privítanie prázdnin, času voľna a zábavy. Dobrá zábava, bohatý sprievodný program a chutné jedlo. To všetko v prvú júlovú nedeľu na Masarykovom dvore.

Tvorivé dielne v múzeu

SSM, Banská Bystrica – 9:00 h

Dvere tvorivých dielní v Stredoslovenskom múzeu sa nezatvárajú ani počas letných prázdnin. V tohtoročných prvých prázdninových nedeľných dielňach si deti môžu vyrobiť medaily a pritom sa dozvedieť, aký je rozdiel medzi medailami a medailónmi (Thurzov dom, 14:00 – 18:00 h). Tiež si môžu z plastelíny vyrobiť mokradné jazierko s rastlinami a zvieratkami (Tihányiovský kaštieľ, 9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h).

Trh aj workshop v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 10:00 h

Tento rok druhý handmade – homemade – design Trh v Záhrade vyšiel na prvý júlový deň. Môžete sa prísť inšpirovať, no aj nakúpiť skvelé a chutné, no aj krásne a praktické domáce produkty od slovenských výrobcov.

Na letnom trhu nájdete domáce džemy, sirupy, vína, čili omáčky, medy, koláče, bylinné extrakty a elixíry zdravia a krásy, prírodnú kozmetiku, všeličo pre deti, no aj pre dospelých a, samozrejme, aj štvornohých, hračky, šperky, oblečenie, coolové doplnky a podobne…

Zároveň si v tento deň nenechajte ujsť workshop Odnes si svoj domáci kompostér či knowhow ((14:00 h). Viac info o workshope tu…

Sliačske kúpeľné leto

Kúpele Sliač – 13:00 h

V areáli Kúpeľov Sliač začína v nedeľu kultúrne leto. A bude sa niesť v retro štýle. Takže si nezabudnite vziať piknikovú deku, piknikový kôš s občerstvením a oblečte sa v štýle 30. – 40. rokov. O program v štýle retro je postarané!

Sliačske kúpeľné kultúrne leto otvárajú v nedeľu

Aquabus z Bystrice do Kováčovej

Aby sme nezabudli… Od nedele 1. júla vás z Banskej Bystrice priamo do Holidayparku v Kováčovej (aj späť) odvezie Aquabus. Táto každodenná linka SAD, ktorá bude premávať až do 2. septembra, je bezplatná v oboch smeroch pre platiacich návštevníkov kúpaliska. Štartuje o 9:45 h na zastávke MHD Pieninská (sídlisko Rudlová-Sásová). Ďalšie zastávky sú Rudohorská – dolná, Železničná stanica, Štadlerovo nábrežie, Sládkovičova a Holidaypark Kováčová. Späť z Kováčovej do Banskej Bystrice odchádza Aquabus o 17:00 h. Viac sa dozviete tu…