Príďte sa presvedčiť o tom, že Banská Bystrica je mesto, kde sa ľudia rešpektujú.

Otázky práv a postavenia ľudí LGBT komunity sú v súčasnosti sprevádzané rôznymi diskusiami, pochodmi či inými podujatiami, ktoré oslavujú slobodné spoločnosti. Vo väčšine vyspelých krajín po celom svete sú už tradičnou súčasťou mesiaca jún.

Tieto udalosti sa vo svete konajú od roku 1970 a nemajú spoločný len názov Pride (Hrdosť) ale aj posolstvo. Tým je napomôcť riešeniu otázky nerovnoprávnosti niektorých skupín obyvateľstva v základných spoločenských právach v krajinách, v ktorých vyrastajú a žijú. Aj Slovensko je dnes súčasťou viac ako 70 krajín, kde sa Pride každoročne organizuje. Po úspešných ročníkoch v Bratislave a Košiciach sa k šíreniu tejto témy pripája aj Banská Bystrica.

Rozhodnutie zorganizovať bystrickú verziu PRIDE približuje Ester Vysoká, organizátorka z neformálnej skupiny INOKRAJ: „Hlavnou motiváciou bolo ukázať, že aj v Banskej Bystrici a okolí žije početná LGBT komunita a sú to obyčajní ľudia ako každý iný. Tiež je za tým snaha podporiť mladých LGBT ľudí, ktorí si ešte len uvedomujú svoju orientáciu a prežívanie, a odkázať im, že v tom nie sú sami.”

Nultý ročník PRIDE BB s názvom Poďme spolu von – leto začína! sa uskutoční symbolicky v posledný júnový deň v banskobystrickej Záhrade – Centre nezávislej kultúry (14:00 – 20:00 h).   

„Záhrada je miestom, kde sa neustále učíme jeden druhého rešpektovať – nie každého zaujíma kultúrny či komunitný program, ktorý robíme, a ktorého organizácia je naším prvotným poslaním. Ľudia si k nám chodia len tak posedieť, oddýchnúť, alebo pracovať za počítačom. To vyžaduje vnímavých návštevníkov i publikum. Sme radi, že sa u nás cítia dobre rôznorodí ľudia, a že môžeme poskytnúť otvorený priestor všetkým, vrátane LGBT komunity,” hovorí dramaturg Záhrady Milan Zvada a dodáva, že tento ročník Pride BB bude komorným poobedným podujatím práve v priestoroch obľúbeného kultúrneho centra Záhrada, ktoré je ako miesto pre umeleckú tvorbu tiež známe tým, že prepája komunity a podporuje miestne ľudskoprávne a občianske aktivity.

Okrem tzv. Živej knižnice, kde si účastníci a účastníčky podujatia vypočujú príbehy ľudí z komunity, je pripravený workshop acroyogy pre začiatočníkov, výborné kaukazské špeciality, dobrá nálada a skvelý hudobný program. V rámci neho vystúpi hudobné duo M & J Soul, talentovaný Erik Žigmund alias ERØ s vlastnou tvorbou a pozvanie prijala aj charizmatická speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová.

„Vždy som rada, keď ma zavolajú niekam hrať. No pokiaľ je koncert spojený aj s takto dôležitou témou, je to o to silnejšie. Hrať pre správne veci ma baví a cítim to ako povinnosť podporiť takéto akcie. Je dôležité pripomínať verejnosti, že medzi nami žijú menšiny, a že nenávistné prejavy, nielen voči nim, nemajú v našej spoločnosti miesto,” povedala Zuzana Mikulcová.

Banskobystrický PRIDE BB podporia svojou účasťou aj ďalšie organizácie zo Slovenska, ktoré sa venujú ľudskoprávnym témam, vrátane zástupcov PRIDE Košice a Dúhový PRIDE Bratislava. Organizátori – Inokraj a Záhrada CNK, sľubujú už teraz teplé počasie. V sobotu 30. júna sú v Záhrade všetci vítaní! Takže Poďme spolu von – leto začína!

Viac informácií nájdete aj na facebook evente podujatia.

Hlavným poslaním podujatia Poďme spolu von – leto začína! je prelomiť tabuizovanie života LGBT ľudí v tomto regióne a poukázať na to, že títo ľudia sú rovnako ako ostatní plnohodnotnou súčasťou slovenskej spoločnosti. Je dosť pravdepodobné, že sa nachádzajú aj vo vašom okolí, ani o tom neviete. Ľudia neheterosexuálnej orientácie žijú a pracujú naprieč všetkými oblasťami, kľudne to môže byť niekto, koho stretávate denne v obchode, na úrade, v škole či na zástavke. Nie každý však má odvahu „ísť s tým von”. Je to spôsobené aj tým, že niektorí LGBT ľudia sa cítia byť spoločnosťou vopred odsudzovaní. O tejto komunite sa šíria predsudky a často sa prezentuje ako hrozba pre tradičné hodnoty, rodinu či spoločnosť. Faktom však je, že počet inak orientovaných ľudí sa nezvyšuje ani neznižuje, a najmä – nikoho neohrozujú. Títo ľudia boli, sú a vždy budú súčasťou všetkých spoločností. Zakladajú rodiny, pracujú, vyrastajú a žijú medzi nami.