Druhý novembrový víkend prináša rozmanité podujatia, od tých športových, cez koncerty po potulky mestom. A tešiť sa môžete aj na cestovateľský festival.

PREDAJNÁ VÝSTAVA: 27. ROČNÍK MINERALOGICKÝCH DNÍ K. ANDREJA ZIPSERA

mineralyEuropa SC, piatok 13. november, sobota 14. november a nedeľa 15. november

Každý deň od 9. – 21. hod. V poradí už 27. ročník mineralogických dní Kristiána Andreja Zipsera bude tradične spojený s predajom vystavených minerálov, skamenelín, šperkov a výrobkov z drahých kameňov. Viac ako 50 vystavovateľov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska a mnohých okolitých krajín ponúkne širokej verejnosti možnosť stať sa na chvíľu súčasťou neživej prírody. Viac informácií nájdete v našom článku…

FUJAROVÁ ŠKOLA DUŠANA HOLÍKA

Hrochoť, piatok 13. november, sobota 14. november a nedeľa 15. november

Od štvrtku 12. do 15. novembra 2015 sa v Kyslinkách, v krátere Poľany, uskutoční bezplatná fujarová škola pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Účastníci podujatia sa naučia hrať na našej kráľovnej pastierskych ľudových hudobných nástrojov, ktorá je už 10. rok zapísaná v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Nie je nutné mať hudobné vzdelanie ani skúsenosť, fujarová škola je zameraná pre začiatočníkov, ale aj pokročilí budú spokojní. Lektorom hry je absolvent konzervatória a známy fujarista a píšťalkár. Ďalej sú pre účastníkov podujatia pripravené: ľudová hudba, spev, tanec, fujary, píšťaly, ozembuchy, ľudové perkusie / lyžice,hrnce,rapkáče, kladivá a pod./ a gastronomické špeciality z Očovských lazov.

plagat_BB-724x1024FESTIVAL CESTOU NECESTOU

Záhrada CNK, piatok 13. november o 17.30 hod., sobota 14. november o 13.30 hod., nedeľa 15. november o 13.30 hod.

Trojdňový cestovateľský festival tretiu jeseň v Banskej Bystrici – 3 dni, 18 prezentácií z celého sveta. Island, Mongolsko, Kuba, Čína, Afganistan, Angola i na Lade do Afriky… a mnoho ďalšieho. Trojdňová permanentka: 16 eur na mieste, 13 eur zľavnený.  Piatok: 6 eur na mieste, 4 eurá zľavnený; piatok + sobota: 13 dospelý, 10 zľavnený;  sobota: 9 dospelý, 7 zľavnený; nedeľa: 9 dospelý, 7 zľavnený; sobota alebo nedeľa na mieste po 17:00: 6 dospelý, 5 zľavnený. Zľavnený lístok majú: dôchodcovia, študenti, učitelia, ZŤP. Deti do 15 rokov v sprievode rodičov zdarma.

ONE MAN SHOW ROMANA POMAJBA OCKO

Roman Pomajbo OckoKlub HaD, piatok 13. november o 19. hod.

Výborná One man show s Romanom Pomajbom OCKO. Ako sa dá zvládnuť rodinný život s humorom? Pripravte si vreckovky, pretože budete plakať od smiechu aj dojatia. Svetovo úspešná divadelná komédia OCKO je humornou spoveďou novopečeného otca, v ktorej zistite že v tom rozhodne nie ste sami. A pokiaľ ešte deti nemáte, alebo Vám už odrástli? Nevadí, určite sa v mnohých situáciách nájdete tiež. V hlavnej úlohe herec a ocko v jednom: Roman Pomajbo. Večer plný dobrej nálady a humoru zaručený. Predstavenie je vhodné pre publikum od 15 rokov. Vstupné je osem eur. Viac informácií nájdete v našom článku…

PIGS ON THE WING – SLOVAK PINK FLOYD REVIVAL BAND

Klub 77, piatok 13. november o 20. hod.

hlavicka0221Hudobná skupina Pigs on the Wing (Slovak Pink Floyd Revival) vznikla v auguste 2007. Prvý setlist pozostával prevažne zo skladieb albumov Dark Side of the Moon a The Wall. V roku 2009 sa vo vystúpeniach začali objavovať vizuálne efekty, originálne zvuky a projekcie. Z návštevníkov koncertu sa stávali diváci a ich show si získala aj náročných fanúšikov. Neskôr sa setlist obohatil o skladby z ďalších období, ktorými sa snažil vyhovieť širšiemu publiku fanúšikov hudby Pink Floydu.  Na konci roku 2009 sa kapelník Martin Námešný podieľal na projekte Filipa Benešovského – THE WALL 2009, na ktorom sa zúčastnili aj osobnosti ako Michal Malátný z Chinaski, Jan Neckář z Bacily, Radim Hladík a syn Rogera Watersa – Harry Waters. Vzájomná spolupráca s Filipom Benešovským sa aj naďalej prejavuje v podobe participácie na jeho veľkých projektoch, ako aj v hosťovskej účasti Filipa Benešovského v Pigs on the Wing. V rokoch 2010 až 2012 absolvovala skupina úspešnú šnúru hudobno-vizuálnych vystúpení v Čechách a na Slovensku. Dnes Pigs on the Wing ponúka na svojich koncertoch tematické celky, ako napríklad ATOM TOUR 2013, PINK FLOYD SHOW, LIVE AT POMPEII TOUR 2014. Súčasťou týchto audiovizuálnych show sú videoprojekcie, titulky k skladbám, svetelné a zvukové efekty a, samozrejme, jedinečný repertoár a prevedenie skladieb skupiny Pink Floyd.

ELEKTRIZUJÚCA PÁRTY

Urban Spot, piatok 13. november o 21. hod.

Headlinerom je DJ B-Complex – totálna špička na Slovensku vôbec, ktorý sa bude za mixpultom striedať s ďalšími skvelými dídžejmi. Párty akú Slovensko ešte nezažilo podporí ich vzájomný súboj, tzv. DJ Battle. Okrem toho uvidíte bleskovú šou s Teslovými generátormi a na vlastnej koži zažijete blesky v skutočnej Faradayovej klietke.

10_festival_diabetu_kopie_a3_bb_web10. FESTIVAL DIABETU

Námestie SNP, sobota 14. október o 8. hod.

Pozvánka na jubilejný 10. ročník Festivalu diabetu, ktorý sa koná pri príležitosti svetového dňa diabetu a 25. výročia Zväzu diabetikov Slovenska. Diabetes mellitus – cukrovka je chronické ochorenie, s ktorým sa musíme naučiť žiť. Nie je dobré, proti nemu bojovať, je rozumnejšie prijať ho, naučiť sa o ňom čo najviac a snažiť sa správne zladiť liečbu, stravovanie a pohyb. Viac sa dočítate V našom staršom článku.

VARENIE ZABÍJAČKOVÉHO TANIERA

Nemce, sobota 14. november o 9. hod.

V poradí IX. ročník celoslovenskej súťaže vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera v Nemciach.

MAĽOVANIE NA SKLO

sos_sklo_malba-page-001Stredoslovenské osvetové stredisko, sobota 14. november o 9. hod.

Stretnutie s remeslom v Stredoslovenskom osvetovom stredisku – Maľovanie na sklo.

FERDO MRAVEC

Štátna opera, sobota 14. november o 16. hod.

Rozprávka na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Spoluúčinkuje orchester Štátnej opery. Koncertný majster: Oldřich Husák. V baletnej rozprávke ožívajú známe postavičky z rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Obľúbené dielko detskému divákovi prináša príhody sympatického mravca a jeho kamarátov z mraveniska a susednej lúky.

PRVÉ NARODENINY DIVADLA POD BALKÓNOM

Divadlo pod balkónom, sobota 14. november o 17. hod.

Veľká oslava I. narodenín Divadla pod balkónom, spojená s divadlom, zábavou a sladkým prekvapením.

SILNÉ REČI

logoPiano Coctail Bar, sobota 14. november o 20. hod.

Historicky prvá stand – up tour navštívi 14 slovenských miest a jej zakladateľ sa na divákov nesmierne teší. „Turné je sranda. Kedysi som s Poštou pre teba cestoval každý mesiac štyri dni, chodil von s miestnymi a bavil sa o živote v iných mestách. Trochu mi to chýba a konečne si to vynahradím, verím tiež, že nás uvidia naživo ľudia, čo nás doteraz nepoznali a rozosmejeme ešte väčšiu časť Slovenska,“ prezradil nadšene Gordulič. Silné reči sa dnes tešia mimoriadnemu diváckemu záujmu a tak sa partia komikov rozhodla precestovať so svojim programom vybrané slovenské mestá. „Verím, že humor je univerzálny a ten dobrý funguje všade. Na druhej strane sú tam lokálne odlišnosti a tak uvidíme, ako nás príjmu noví diváci. Bude to sranda,“ dodal Gordulič.

14-11-2015_ParanoyaPARANOYA

Tartaros RC, sobota 14. november

PARANOYA je banskobystrická legendárna hudobná skupina. Po rokoch máme tu možnosť opäť vidieť a počuť priekopníkov banskobystrickej hudobnej UG scény. Príďte si vychutnať ich nezabudnuteľný feeling a hudobnú tvorbu.  Hudobným hosťom bude kapela Kontinuum (fusion rock / BB).

MAIDEN TRIBUTE BAND

hlavicka0231Klub 77, sobota 14. november o 20. hod.

Jediný a zároveň jedinečný Maiden tribute band na Slovensku vám zahrá tie najznámejšie pecky od legendárnych Iron Maiden z takmer celeho obdobia ich fungovania. To ako sa MTB popasovali z neľahkým repertoárom legendárnych Iron Maiden, vzbudzuje v skutočnosti zaslúžený obdiv. Svoju poklonu ku originálu pojali vskutku dôkladne. Nenechajte si ujsť možnosť vidieť na živo kapelu, ktorá sa svojim hudobným prevedením a spevom zaslúžene zaraďuje medzi TOP revival na Slovensku.

BURZA STAROŽITNOSTÍ

Vígľaš – zámok, nedeľa 15. november o 9. hod.

V rámci jesene na zámku Vígľaš sa v nedeľu uskutoční burza. Objavte predmety, ktoré prežili niekoľko desaťročí a preneste sa do histórie priamo v zámockom prostredí. V predaji budú zberateľské kúsky, starožitné predmety – sklo, porcelán, keramika, hudobné nástroje, nábytok, knihy…

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 15. november o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Geologická zbierka. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

FARBATOLÁRIUM

farbatolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 15. november o 10. hod.

Tretie pokračovanie jedinečného interaktívneho divadelného projektu pre batoľatá a ich rodičov. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Bábkové divadlo na Rázcestí ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov s názvom Batolárium. Farbatolárium je treťou inscenáciou v rámci jedinečného interaktívneho divadelného cyklu pre batoľatá a ich rodičov. Vo všetkých troch inscenáciách ide predovšetkým o stretnutie batoľaťa, rodiča a herca/herečky, počas ktorého sa vytvorí jedinečný zážitok. Inscenácie sú interaktívne, to znamená, že rešpektujú neposednosť detí, zapájajú ich do diania, pracujú s nimi, herci a herečky vytvárajú priamy kontakt s deťmi dotykom. Počas predstavení je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Tieto unikátne stretnutia predstavia dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti. V živote človeka majú farby veľký význam, najmä z hľadiska psychologického. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu, farbami môžeme komunikovať s okolím, môžeme ľudí priťahovať, alebo ich vystríhať. Ďalším cieľom inscenácie Farbatolárium je sprostredkovanie prvého kontaktu batoliat s farbami. Prostredníctvom hercov spoznávajú rôzne materiály a skutočné predmety. Nedávame deťom do ruky hračky, ale reálne veci, ktoré možno doma nedostanú (štetce, farby, papiere, vedrá, atď.). Herečka a herec vychádzajú z reakcií batoliat, kedy najdôležitejším momentom sa stáva moment kontaktu. Dieťa má možnosť chytiť všetko, čo v rukách drží herečka a herec, môže sa po priestore pohybovať, môže komunikovať, môže sa hrať a na záver dostane farbičky, ktorými si načmára svoje vlastné farebné videnie sveta.
Ubezpečujeme rodičov, že farební, pomaľovaní a pokreslení zostanú len herci.

potulky_mestom15.11.2015novyaNOVEMBROVÉ POTULKY MESTOM

Námestie SNP – Mariánsky stĺp, nedeľa 15. november o 14. hod.

Pri príležitosti 300-tého výročia vysvätenia Katedrály Sv. Františka Xaverského sa na novembrových Potulkách mestom prenesieme v čase do doby a miesta vzniku kostola. Povieme si, akými architektonickými prestavbami katedrála prešla, kto stál za jej založením a kto to boli jezuiti pôsobiaci v Banskej Bystrici a okolí.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 15. november o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Vlčie maky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

HĽADÁ SA MIKULÁŠ!

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, nedeľa 15. november o 15. hod.

Mikulášska rozprávka o chlapcovi Dankovi, ktorý sa nevie dočkať Mikuláša a tak sa ho vyberie hľadať. S pomocou čarovnej rolničky navštívi rozličné krajiny sveta. Všade má však Mikuláš inú podobu! Najmenší diváci takto s humorom a poučením spoznajú sviatočné zvyky vo svete. DJGT uvádza rozprávku špeciálne v mikulášsko-vianočnom období, pričom je možnosť dohodnúť odovzdávanie mikulášskych balíčkov divadelným Mikulášom a jeho rozprávkovými priateľmi. Dĺžka predstavenia: 40 min bez prestávky. Viac na ZVonline.sk….

TATRANKY

tatrankyBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 15. november o 16. hod.

Pre Tatranky a Tatrancov, ktorí/é majú radi/y neuveriteľné dobrodružstvá a vydajú sa s nami na divadelnú cestu po Slovensku. Pre deti od 6 rokov. „Divinskí pátrači sú trojica, čo pátra v utajení, nakoľko oficiálne sme všetci niekde inde – Samo v posteli, mačka Madona na love a pes Sultán na dvore, ale neoficiálne spolu pátrajú po tom, čo zistil Samo na hodine vlastivedy.“(úryvok z textu Tatranky). Majú pred sebou veľkú úlohu, odhaliť niekoľko – zatiaľ nevedno koľko záhad, čo sa skrývajú pod menom Slovensko, slovenská nátura. Cesta je široká a čaká na každého/každú, kto ju objaví! Autorkou hry je Emília Hoffmanová, ktorá sa pri nej nechala inšpirovať Slovákmi a Slovenkami, Tatrami aj Tatrankami, Dunajom a Devínom, ale aj rybami, či netopiermi a rôznymi (ne)známymi faktami o našej domovine.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – ŠHK PIEŠŤANY

Zimný štadión, nedeľa 15. november o 17. hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy.