A máme tu predposledný prázdninový víkend. Veríme, že ho využijete tak, aby ste si v pondelok mohli povedať, že bol fajn. Ponúkame vám, už tradične, zopár tipov.

Kresby, chilli aj tanec v Záhrade CNK

V banskobystrickej Záhrade CNK bude aj tento víkend rušno. Najmä v sobotu, kedy sa tu koná festival Chilli Fiesta Slovakia. Ale poďme pekne po poriadku, teda od piatku.

Kaan Kizilgün: We (don’t) know each other!/(Ne)poznáme sa!

Piatok 22. august, 18. hod.

Výstava kresieb profilov dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí sú na Slovensku v rámci Európskej dobrovoľníckej služby

Záhrada CNK kaankizilgun

Chilli Fiesta Slovakia

Sobota 23. august, 10. hod.

Chilli Fiesta Slovakia je najväčší festival oslavujúci chilli a štipľavé jedlo na Slovensku. Tento rok sa stane kvalifikačným podujatím na World Food Championship v Las Vegas. Skladá sa z Majstrovstiev SR v jedení chilli papričiek, vo varení chilli a zo súťaže o najlepší chilli produkt.

Ak máte radi chilli a pálivé jedlo, veľa vôní, potu, sĺz a dobré pivo a hudbu, rozhodne by ste v sobotu mali byť práve v Záhrade CNK. Viac informácií o podujatí nájdete tu…

Dva v jednom

Nedeľa 24. august, 14. hod.

Latino Dance Fit workshop (Mário Lopéz) a workshop manikúry (Eva Malá).

Beerfest BBBeerfest Slovakia 2014

Banská Bystrica, piatok a sobota 22. a 23. augusta

Festival oslavujúci pivo a pivovarníctvo na Slovensku priamo v srdci Slovenska – na Námestí SNP v Banskej Bystrici! Okrem piva vás čaká aj bohatý kultúrny program a originálne kulinárske zážitky. Čítajte viac v našom článku…

Šumenie na Šumiaci

Šumiac, piatok a sobota 22. a 23. august

V Šumiaci, dedinke pod Kráľovou hoľou, sa po šiesty krát rozšumí festival Šumenie 2014. Šumivé dni plné multižánrovej kultúry a umenia (aj kadečoho iného veselého) pripravilo Občianske združenie Mons Regius. V piatok o 17. hod. festival odštartuje (odšumí) 24-hodinová fotografická súťaž a otvorenie výstav na námestí. O 20. hod. vystúpi skladateľka, hudobníčka a speváčka Katarína Máliková s kapelou a o cca hodinu neskôr to bude koncert z rôznorodo ladenej tvorby skladateľa a hudobníka Matej Haásza v experimentálnom zoskupení s dievkami zo Šumiaca a ďalšími inštrumentalistami či audiovizuálnymi tvorcami – Tlupa Experimenta – Hôľne Improvizácie o spojení prírodného živlu a ľudského sveta. Program šumiackeho Šumenia nájdete tu…

Slovak Tango a FS Urpín netradične

Banská Bystrica, sobota 23. august, 19. hod.

Na ďalšom promenádnom koncerte v Parku pod Pamätníkom SNP si môžete vychutnať slovenské populárne piesne 30.a 50. rokov 20. storočia v podaní skupiny Slovak Tango. Atmosféru koncertu budú dotvárať a spríjemňovať umelci v dobových kostýmoch. Oblečte sa do starodávnych šiat a príďte sa poprechádzať! A tu si môžete pozrieť, ako dobre bolo na promenádnom koncerte minulý týždeň…

[youtube NqYN_XqpqpA 640 390]

Priechodské rockové slávnosti

Priechod, sobota 23. august, 14. hod.

Príjemné popoludnie plné rocku môžete prežiť v dedinke Priechod pri Banskej Bystrici a v spoločnosti ľudí ktorí milujú muziku. Viac o podujatí tu…

Mičinskô na Hornej Mičinej

Futbalový štadión v Hornej Mičinej, sobota 23. august

Od 9.30 sa uskutočnia cyklotúry pre deti aj dospelých. Od 13.30 h bude prebiehať varenie tradičných jedál ale k dispozícii bude aj jazda na koni, súťaže v zručnosti či ukážky ľudových remesiel. Nebude chýbať ľudová muzika.

SSG_maľovanie v záhradeMaľovanie v Skuteckého záhrade

Banská Bystrica, sobota 23. august

Tvorivá dielňa pre rodiny s deťmi sa uskutoční v príjemnom prostredí záhrady vily Dominika Skuteckého. Vypočujete si pútavé čítanie z diela maliarovho vnuka Petra Karvaša V hniezde, ktoré odhalí tajomstvá záhrady v čase Karvašovho detstva. Vlastné predstavy inšpirované čítaním a pobytom v záhrade môžete následne preniesť kresbou a maľbou na papier. Maľuje sa v čase do 10. do 12. hod. a od 13. do 15. hod. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva do vily.

Slovenský národný poklad na Habakukoch

Donovaly – Habakuky, sobota 23. august

V Dobšinského rozprávkovom svete na Habakukoch skutočne ani chvíľu nelenia a opäť čosi chystajú pre deti ale aj pre dospelých. Túto sobotu načrú do bezodnej truhlice slovenského národa. Habakuky navštívia gajdoši a fujaristi, ktorí nielen zanôtia, ale vás aj zasvätia do tajov svojho remesla. Okrem toho sa môžete tešiť na skvelú hudbu Terchovskú muziku a, samozrejme, aj rozprávkový príbeh.

Gazdovanie na hriňovských lazoch

Hriňová – Slanec, sobota 23. august, 10. hod.

V Hriňovej, časti Slanec, sa v sobotu koná štvrtý ročník podujatia Gazdovanie na hriňovských lazoch, tentoraz s názvom Regrút. Rozlúčky regrútov v gazdovských dvoroch – Maďarský, Poľský, Český, Srbský a Hriňovský dvor s ponukou tradičných jedál za sprievodu tradičných muzík sa začnú o 10. hod. a deň ukončí Regrútska ľudová zábava – Odprávka (od 19. hod.).

V nedeľu 24. augusta od 10. hod. sa na Raticovom Vrchu v Hriňovej uskutoční 8. medzinárodný festival ľudových hudieb Muziky pod Poľanou. Program k obidvom hriňovským podujatiam nájdete tu…

Sliač vínna cestaVínna cesta

Kúpele Sliač, sobota 23. august

Na ochutnávku vín tradičných slovenských vinárstiev môžete v sobotu zájsť do Kúpeľov Sliač. Okrem vína si pochutnáte aj na grilovaných špecialitách a na svoje si prídu aj deti, pre ktoré sú pripravené rôzne atrakcie. Nebude chýbať ľudová hudba ani ukážky tradičných remesiel.

Hradná lekáreň

Oravský hrad, sobota a nedeľa 23. a 24. august

Možno máte chuť na výlet za poznaním a zábavou zároveň. Na Oravskom hrade jeden z víkendov letných prázdnin pravidelne patrí podujatiu s názvom Hradná lekáreň. Táto historicko-prírodovedná akcia približuje rôzne formy liečiv, ich historický vývin a tradície s nimi spojené. A to všetko zábavnou a interaktívnou formou.

Havo Slavo na ihrisku

Banská Bystrica – Radvaň, nedeľa 24. august, 18. hod.

Posledný augustový sídliskový večerníček poteší najmä deti z Radvane. Na detskom ihrisku pri Tihányiovskom kaštieli sa stretnú s havom Slavom. Bábkovú rozprávočku Havo Slavo im príde zahrať Divadlo Harry Teater.