Mesto po Urpínom bude počas prvého augustového víkendu kultúrou doslova dýchať. Hrať, spievať a tancovať sa bude aj priamo v centre mesta, na námestí či na Starej tržnici, ktorá počas uplynulých dní znovu ožila. V našich tipoch na víkend vás však pozývame aj mimo mesta, na hrady a zámky, kde sa ocitnete v minulosti, aj do obcí, ktoré oslavujú svoje dni.

Piatok 5. august

Banskobystrický pivný festival

Námestie SNP, Banská Bystrica – 15.00 h

Po dvojročnej prestávke sa na bystrickom námestí opäť koná Banskobystrický pivný festival. Rovnako ako predošlé ročníky, aj tento tretí bude oslavou remeselného piva a tradície pivovarníctva v Banskej Bystrici. Festival potrvá dva dni, v piatok 5. augusta od 15.00 do 21.00 h a v sobotu 6. augusta od 12.00 do 21.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Voľné pódium

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16.30 h

Piatok je druhým dňom multižánrového festivalu Voľné pódium, ktorý je určený prioritne autorským kapelám, spevákom.  V piatok od 16.30 h na pódiu na Námestí SNP vystúpia Ema Záchenská, Lenka a Natália Martošové, Matej Bartko, Dominik Považan, Vrana Marianna, Diagnoze, Adalbert a Hasiaci Prístroj.

Tancovačka na Starej tržnici

Stará tržnica, Banská Bystrica – 18.00 h

Stará tržnica ožíva a žiť bude aj tento piatok a sobotu. V piatok si s deťmi zatancuje tanečníčka a lektorka hip-hopu a freestyle Dida Petríková (18.00 h), workshop house dance povedú Mátyás KántorRama Hall (20.00 h) a na záver piatkovej tancovačky to bude tanec pre všetkých (22.00 h). Nebude chýbať ani neapolská pizza a chutné limonády.

Foto: Stará tržnica

Nočné kúpanie pri hudbe

Kúpalisko, Kúpele Sliač – 19.00 h

Letné nočné kúpanie na kúpalisku v Kúpeľoch Sliač si môžete vychutnať aj tento piatok od 19.00 h. O príjemnú atmosféru sa postará hudobné trio Swingin‘ Gentlemen, ktoré zahrá v zložení Martin Uherek (saxofón), Michal Zápotocký (gitara) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas).

Latino & Cuba libre party

Music Bar, Banská Bystrica – 19.00 h

V Music Bare na Striebornom námestí si prídu na svoje milovníci latino hudby a cuba libre koktailov. Party s Adriánom de Cuba sa začína o 19.00 h

Jedinečný koncertný zážitok

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Aj v Záhrade sa bude hrať a spievať. Do obľúbeného kultúrneho centra zavíta populárna rakúska speváčka a skladateľka OSKA so svojou kapelou. OSKA, vlastným menom Maria Burger, najmladšia spomedzi ôsmich súrodencov, mala blízko k inšpiračným zdrojom už odmalička, keďže gitarová či írska hudba vždy znela z každého kúta jej domova. V súčasnosti vytvára lákavý svet melódií, groovy rytmov a poetických, rozprávačských textov.

OSKA – Woodstock:

Šťastný nový rok 2: Dobro došli

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21.00 h

Príbeh je voľným pokračovaním úspešného filmu Šťastný nový rok. Začína sa na Silvestra, keď Marek (Ján Koleník) požiada Hanu (Táňa Pauhofová) o ruku. Jej súhlas rozpúta bláznivý kolotoč udalostí, predchádzajúci ich svadbe v nádhernom prostredí pri „československom“ mori v Chorvátsku. Trojica Haniných priateliek (Antónia Lišková, Zuzana Norisová, Gabriela Marcinková) a ich rodiny opäť vnášajú do zdanlivo jednoduchej prípravy svadby dobrodružstvo, napätie, zábavu a niekedy aj drámu.

Kinematografia úplne inak

SNG Zvolenský zámok – 21.00 h

Aj vy sa občas potešíte, keď si vo filmoch všimnete nejakú tú chybičku, ktorú si iní nevšimnú? Ak ste pozorní diváci, zrejme si nenecháte ujsť prednášku Večer najväčších filmových chýb so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným, ktorá sa koná v piatok večer na Zvolenskom zámku a pozriete sa na kinematografiu úplne inak.

Silent Disco vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 22.00 h

Vo Výklade, a iste aj pred ním, bude v piatok rušno. Koná sa tam Silent Disco vol.2, čo znamená poriadny úlet. Zábava priamo v Národnej ulici si získala popularitu a nesporne bude úspešná aj piatková diskotéka. Vo vstupnom 5 eur je aj welcome drink.

Sobota 6. august

Dni obce Predajná

Areál Spoločenského domu a obecné ihrisko, Predajná – 8.00 h

V Predajnej, krásnej obci v strede Slovenska, oslavujú tento víkend dni obce. Ich súčasťou je aj súťaž o najchutnejší guláš a najlepšieho guláš majstra, ktorá sa začína už ráno o 8.00 h. Počas dopoludnia sú pripravené rôzne súťaže pre dospelých, napríklad zatĺkanie klincov na čas či súťaž v jedení Tatranky – najrýchlejšie ústa. Súťažiť sa bude aj o najsilnejšieho muža a ženu v Predajnej. Kopec zábavy čaká aj na deti. V popoludňajšom programe vystúpi Karol Konárik, FS Očovan, kapela Starmania a večer od 20.00 h bude do tanca hrať skupina ZBM.

Strechy BB Cup

Tami aréna, Banská Bystrica  – 9.00 h

Deviaty ročník Strechy BB Cup je plne obsadený a sledovať tento letný turnaj v malom futbale bude iste zážitok. Turnaj sa koná v Tami aréne na Tatranskej 10 a hudobným hosťom podujatia bude Paľo Drapák. A bude aj guláš a občerstvenie.

Workshopy breakingu, Urpín aj Moja Reč

Europa SC, Ministry of Fun, Banská Bystrica – 9.00 h

Od pondelka 1. augusta žije Banská Bystrica medzinárodnou súťažou v budúcej novej olympijskej disciplíne breaking The Legits Blast. Pre účastníkov súťaže je najočakávanejším dňom sobota, kedy sa rozhodne o tituloch šampiónov. V sobotňajšom programe, ktorý je skutočne bohatý, sú aj tanečné workshopy pre tých, ktorí si chcú osvojiť základy breakingu. Workshopy v Europa SC povedú bboy Freeze zo Švédska (11.00 – 12.00 h) a Laci Strike (12.00 – 13.00 h). Finálový večer obohatí vystúpenie folklórneho súboru Urpín (Ministry of Fun, 20.15 h). Sobotný program bude pokračovať koncertmi šnúrou v Garage stage pred Ministry of Fun. Vystúpi aj legendárne slovenské hip-hopové trio Moja Reč (22.30 h). Viac informácií nájdete tu.

Nezabudnuté remeslá

Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – 10.00 h

Banskoštiavnické Nezabudnuté remeslá sa po dvoch rokoch pandemického azylu vracajú na Námestie sv. Trojice a Radničné námestie so skvelým programom. Návštevníkov jarmoku čaká 130 predajcov remeselných, ľudovoumeleckých a ručne vyrábaných produktov aj dobré jedlo a pitie. V programe na dvoch pódiách vystúpia FS Poleno, Katarína Nádaská, ľudová hudba HoŤaPo, UŽ Divadlo aj kapela Čendeš, pre deti sú pripravené tvorivé dielne. Viac informácií nájdete tu.

Stredovek na hrade Bzovík

Hrad Bzovík – 10.00 h

 Trh s otrokmi, sprievod, turnaj jednotlivcov, lukostrelecké vystúpenie, lukostrelecký turnaj pre návštevníkov, koncert skupiny Prastrom, ukážka odievania a prehliadka kostýmov, bitka o most a na záver aj hromadná bitka (20:30 h). Na hrade Bzovík ožije minulosť.

Veterány na námestí aj na zámku

Námestie SNP, Banská Bystrica – 10.30 h
Zámok Vígľaš – 14.00 h

Aj 8. ročník tradičného podujatia The Grand Retro Show predstaví na banskobystrickom námestí historické vozidlá a motorky s posádkami v dobových kostýmoch. Výstava veteránov potrvá od 10.30 do 13.00 h a hity tridsiatych rokov minulého storočia počas nej zahrá kapela Gatsby Sounds (11.30 h). Veterány sa potom presunú na Zámok Vígľaš, kde ich návštevníci môžu obdivovať od 14.00 h. Okrem výstavy vozidiel a súťaže o najkrajšie auto, chystajú na zámku aj pestrý sprievodný program, v ktorom vystúpia Folklórny súbor Krtíšan, skupina Elán forever, ale i moderátor Emilios kopou zábavných súťaží a aktivít pre deti.

Zveroparkové slávnosti

Revištské Podzámčie, Žarnovica  – 11.00 h

Zveroparkové slávnosti, ktoré sa uskutočnia tento víkend, ponúkajú zaujímavý program pre deti aj dospelých. Maľovanie na tvár, výstavu preparátov zvierat, ukážky včelích produktov aj rozprávanie o včelárstve, hrnčiarske a košikárske tvorivé dielne ale aj zakopávanie časovej schránky či penovú party na kopci. Deti môžu prísť prezlečené za zvieratká a… po celý víkend bude jazda ZveroKUKom (od vstupu po skákacie hrady) zdarma.

Dni obce Vlkanová

Priestor pri Obecnom úrade, Vlkanová – 13.00 h

Ochutnávka regionálnych špecialít otvorí deň obce vo Vlkanovej. V programe vystúpi Detský folklórny súbor Graniarik (15.30 h), Folklórna skupina Hronsečania (16.30 h), Martin Harich (18.30 h) a Jana Filová & Human Hills (20.00 h). Na diskotéke, ktorá začne o 22.00 h sa môžete zabávať až do polnoci.

Kúzelník Talostan v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 14.30h

V pôsobivom prírodnom prostredí na Donovaloch už trinástu sezónu existuje, pre malých i veľkých, jedinečná rozprávková dedinka Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet. Okrem toho, že sa tu každý deň hrajú rozprávky, nájdete tu aj tvorivú dielňu, múzeum rozprávok , uja kováča aj uja zvončekára, zmenáreň či hodovňu. Môžete si tu napríklad aj medovníčky zdobiť. A túto sobotu môžete v Habakukoch stretnúť aj kúzelníka Talostana. Príde o 14.30 h a bude kúzliť tak, ako to len on vie. Habakuky sú otvorené od pondelka do piatka od 10.00 do 17.00 h, v sobotu a nedeľu od 10.00 do 18.00 h.

Návraty k prameňu

Futbalové ihrisko, Strelníky – 15.00 h

Aj Strelníky majú v sobotu svoj deň obce, ktorý sa nesie v znamení názvu Návraty k prameňom. Obyvateľov a návštevníkov obce potešia svojím vystúpením školáci a škôlkari zo Strelník, FS Šajbania, Karol Kočík (15.00 h), FS Urpín (17.00 h) a kapela Black Band (18.30 h). Medzitým sa bude súťažiť v šmarení kabanicou a deti si zasúťažia v hasičských disciplínach. Po skončení programu nasleduje diskotéka (do 22.00 h).

Voľné pódium a King Shaolin

Námestie SNP, Banská Bystrica – 17.00 h

Tretí a posledný deň festivalu Voľné pódium predstaví na námestí interpretov PBM Dovalovci, Choco & Luna a Andrej& Michal. Podujatie vyvrcholí koncertom kapely King Shaolin (21.00 h).

King Shaolin – Chest Candy:

Tancovačka pokračuje

Stará tržnica, Banská Bystrica – 18.00 h

Tancovačka na Starej tržnici pokračuje aj v sobotu. Deti si opäť zatancujú s Didou Petríkovou. Párový tanec s Ramou Hall a Miškou Hlinkovou si určite radi vyskúšajú dospelí.

Pozvánka do maľovanej dedinky

Kaštieľ, Čičmany – 18.00 h

Dedinka Čičmany s originálnymi maľovanými drevenými domčekmi a s jedinečným kultúrnym a prírodným dedičstvom, potrebuje pomoc, aby toto dedičstvo uchránila a udržala aj pre ďalšie generácie. V sobotu 6. augusta o 18.00 h sa v Kaštieli v Čičmanoch uskutoční  koncert Peter Lipa Band na podporu a záchranu obce. Predohra koncertu pri Drevenici Ondreja Gregora bude o 16.00 h. Legenda slovenského jazzu Peter Lipa zasadí v Čičmanoch slávnostnú lipu.

Dukla je späť

Štadión SNP Štiavničky, Banská Bystrica – 18.00 h

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica nastúpia v sobotu 6. augusta o 18.00 h na prvý domáci zápas po návrate do Fortuna ligy. Pôjde o derby „cez kopec“, keďže pod Urpín zavíta v rámci 4. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže MFK Ružomberok. Vstupenky si môžete zakúpiť v predstihu online, aby ste sa vyhli čakaniu v rade pred pokladňou.

Organy a tamburíny

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19.00 h

V podvečer prvej augustovej soboty rozozvučia špaňodolinský Kostol Premenenia Pána zvuky organu a tamburíny. Jubilejný desiaty ročník festivalu Vivat vox organi uvedie koncert, na ktorom sa predstaví organový virtuóz David di Fiore a organista Matúš Kucbel. Koncert začína o 19.00 h.

Filanovci na zámku

Zámok Vígľaš – 19.00 h

Okrem tradičnej expozície krásnych veteránov i atraktívneho sprievodného programu The Grand Retro Show, poctí Zámok Vígľaš svojou návštevou Boris Filan so synom Oliverom. Pálenica Borisa Filana je na cestách a na vígľašskom zámku sa zastaví práve túto sobotu. Filanovci, to je vzrušenie s pohodou, skúsenosť a humor. Z otca na syna a späť. Príďte popíjať uchom.

S lampášmi po halde Maximilián

Špania Dolina – 20.30 h

Banícke Bratstvo Herrengrund, Penzión Klopačka, Hasiči Špania Dolina pozývajú na tradičný pochod permoníkov a baníkov s lampášmi po halde Maximilián – Faklcúg. Uskutoční sa v sobotu od 20. 30 h a na základe odporúčania hasičov, sú povolené len lampáše s uzavretým ohňom, prípadne elektrické svietidlá. V nedeľu o 10.00 h sa v Kostole Premenenia Pána bude slúžiť banícka sv. omša s niekoľko storočí starým obradom Slúženia špaňodolinských aušusníkov (omšu v priamom televíznom prenose odvysiela Dvojka).

Mimoni 2: Zloduch prichádza

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21.00 h

Každý pozná Grua ako hlavného majstra zločinu. Teraz sa však vraciame do 70. rokov kedy sa stretávame so zakomplexovaným dvanásťročným chlapcom, ktorý o tejto kariére sníva zatiaľ len vo svojej spálni. Šťastnou náhodou jedného pekného dňa narazí na štvoricu úplných Mimoňov. Hoci je to ťažko uveriteľné, rýchlo s nimi nájde spoločnú reč a s ich pomocou postaví svoj prvý zloduchov brloh, skonštruuje svoju prvú zbraň a naplánuje prvú tajnú misiu.

Mimoni 2 – Zloduch prichádza:

Nedeľa 7. august

Hradné hry Žofie Bosniakovej

Hrad Strečno – 9.00 h

Ďalším hradom,  na ktorý vás tento víkend pozveme, je Strečno. Nedeľné Hradné hry Žofie Bosniakovej lákajú ukážkou remesiel (Cech Terra de Selinan), vystúpením skupiny historického šermu Bojník, sokoliarov sv. Bavona a míma Mira Kasprzyka, ale aj dobovou kuchyňou s ochutnávkou. Predvedú sa aj delostrelci OZ Turiec. A k tomu všetkému ako bonus magická atmosféra hradu.

Čô sa staô v tom Priechode

Štadión OFK, Priechod – 14.00 h

Podujatie Čô sa staô v tom Priechode ponúka nedeľné popoludnie s folklórom, muzikou, tancom a spevom. Predstavia sa folklórne skupiny z Priechodu, Rimavskej Soboty, Podkoníc, Lúčok i Poluvsia, FS Jánošík z Fiľakova a fujaristi Michal Fiľo so synom. Programom sprevádza Anita Fáková. Tešiť sa môžete aj na veselicu v prírode.

Kino Fest Anča 2022 vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 16.00 h

Pásmo filmov, ktoré prinesú deťom a ich rodičom nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie. Výber snímok, primárne určených pre detského diváka a rodiny, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných autorských prístupov, nápaditých výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film. Príďte v nedeľu do kina vo Výklade v Národnej ulici. Filmy sú vhodné pre deti od 4 rokov.

Koncert v Kostole sv. Dominika

Kostol sv. Dominika, Zvolen – 18.30 h

Pri príležitosti sviatku sv. Dominika sa v Kostole sv. Dominika (Zvolen – Západ) uskutoční koncert žiakov banskobystrického Konzervatória Jána Levoslava Bellu. Účinkujú Barbora Borbélyová (organ, spev), Karolína Fašková (organ), Štefan Gazdík (gitara), Gabriel Bayer (organ).