Posledný víkend pred veľkonočnými sviatkami by sme sa mali intenzívne venovať umývaniu okien – lebo okná sa umývajú aj preto, aby sa vedelo, že idú sviatky. No je aj veľa iných možností, ako prežiť dni voľna. Každopádne, tento víkend sa v Banskej Bystrici bude niesť v znamení narcisov, veľkonočného vítania jari a hudby.

1_Deň narcisov11. apríl – DEŇ NARCISOV

Pred 17 rokmi odštartovala Liga proti rakovine (LPR) unikátny projekt – zbierku Deň narcisov. Počas rokov sa vypracoval vďaka dôvere ľudí a skvelej organizácií LPR v najväčšiu verejnoprospešnú finančnú zbierku na Slovensku. Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom – do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis – kvietok jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú v tento deň na svoj odev, aby aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou…

VEĽKONOČNÉ TRHY a VÍTANIE JARI

V piatok 11. apríla sa na Námestí SNP začínajú veľkonočné trhy, ktoré potrvajú do stredy 16. apríla (predajná doba od 9. do 19. hod.). Počas trhov každý deň od 15. hod sú tvorivé dielne a od 16. hod. kultúrny program. Tento víkend na námestí zatancujú a zaspievajú: DFS Matičiarik (piatok), Mládežnícky katedrálny zbor pri Katedrále sv. Františka Xaverského (sobota) a žiaci Tanečného odboru ZUŠ v Banskej Bystrici (nedeľa).

MLÁDEŽ SPIEVA

Spev bude znieť aj v Koncertnej sále ZUŠ Jána Cikkera (Štefánikovo nábrežie). V piatok 11. apríla od 12.15 hod. sa tam koná súťažná prehliadka mládežníckych speváckych zborov Banskobystrického kraja. Súťažiť budú: DOLCE CANTO – dievčenský spevácky zbor pri ZUŠ J. Cikkera B. Bystrica, DIEVČENSKÝ SPEVÁCKY ZBOR Konzervatória J. L. Bellu B. Bystrica, ÚSMEV – dievčenský spevácky zbor pri ZUŠ Brezno, MIEŠANÝ SPEVÁCKY ZBOR Konzervatória J. L. Bellu B. Bystrica, CAMBIAR LA MUSICA – dievčenský spevácky zbor Pohronská Polhora a CAMPANELLA – mládežnícky spevácky zbor pri CZUŠ Lučenec.

4_HaDKONCERT DUŠI LAHODIACI

Koncert „duši lahodiaci“, na ktorom spoločne zahrajú a zaspievajú Martin Geišberg a Ján Svetlan Majerčík, sa uskutoční v piatok 11. apríla o 19. hodine v banskobystrickom Klube HaD. Viac informácií tu…

BB KOMPILAČKA

Prvé kolo súťaže začínajúcich hudobníkov a hudobných telies Banskobystrického kraja, ktoré zatiaľ nevydali oficiálny nosič, sa uskutoční v piatok 11. apríla v Tirish Pube (od 19. hod.). Bližšie informácie nájdete v našom včerajšom článku…

ŽIVÁ VODA

Chcete byť zdravší, lepší a múdrejší? Na festivale tradičných a netradičných liečebných metód, ktorý sa koná v sobotu od 10. hodiny v priestoroch Radnice na Námestí SNP, možno nájdete spôsob, ako to dosiahnuť. Hovoriť sa bude o liečivých bylinkách, samoliečbe zápalových ochorení, odstránení psychických problémov, zlepšovaní zraku prirodzenou metódou, o strachu aj liečivej energii srdca.

FABRIKA RUSTYREDS AJ ZLOKOT

6_Záharda Fabrika Rustyredes a ZLOKOTFabrika Rustyredes, Zlokot, GroundZero a Pea-cock. Výstava aj koncert. Pre hip-hoperov moc gitarové, pre rockerov príliš rapové, pre pop príliš surové a pre mladistvých príliš skúsené… Erik „Losos“ Horák (ex-Noisecut), raper Pavol „Lyrik“ Remiaš (Modré hory), gitaristka Stanka Apfelová (Got Blue Balls) a bubeník Michal Lašán (ex-Noisecut). Všetci sú známi z rôznych iných projektov a dalo by sa o nich hovoriť skôr ako o superskupine než o nováčikoch. Ale berú to ako premiéru, ako niečo, čo ešte nikde nerobili. Zlokot si stvoril vlastný štýl. V podstate každá z desiatich pesničiek znie inak – počujete elektroniku s gitarami, hip hop skrížený s indie rockom, punkom, dokonca príde aj na disco. Zaujalo vás to? Tak príďte v sobotu večer (18. hod.) do kultúrneho centra Záhrada (pasáž Beniczkého domu).

MESSA DI GLORIA

Ako každý rok v predveľkonočnom čase, tak aj tentoraz  banskobystrická Štátna opera pripravila chrámový koncert. A bude to Messa di Gloria od Giacoma Pucciniho. V omši pre sóla, zbor a orchester zaspievajú Robert Šimčík, Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík. Spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery. Dirigent: Ján Procházka, zbormajsterka: Iveta Popovičová. Koncert sa uskutoční v sobotu 12. apríla o 19.30 hod. v Katedrále sv. F. Xaverského na Námestí SNP.

VLADIMÍR MIŠÍK

Legenda československej hudby, spevák a gitarista Vladimír Mišík, koncertuje v sobotu večer v Klube 77! Len nedávno, v marci, mu vyšiel nový album Královský večer, na ktorom sú jeho balady z rokov 1972 až 2010. V marci tiež oslávil svoje 67. narodeniny. O koncerte v Klube 77, ktorý sa začína o 20. hod., sa viac dozviete tu…

STROMY A TATRANKY

8_BDNRNedeľa, ako už býva zvykom, patrí rozprávkam. Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza Tatranky. Predstavenie pre Tatranky a Tatrancov, ktoré/í majú rady/i neuveriteľné dobrodružstvá a vydajú sa na divadelnú cestu po Slovensku, sa začína o 16. hodine. (Pre deti od 6 rokov.)

Stromy je názov zázračného príbehu o tom, ako sa rodia umelci. Inscenácia pre deti o tom, ako rôzne druhy umenia premieňajú každodenný život na nevšedné zážitky. Rozprávku Stromy si môžete pozrieť v Divadle Štúdio tanca. Začiatok o 16. hodine.

VEĽKONOČNÉ POTULKY MESTOM

Nedeľné aprílové potulky mestom sú spojené s tvorivou dielňou a zdobením veľkonočných kraslíc. Obdobie Veľkej noci je v kresťanstve najvýznamnejším a najdôležitejším sviatkom cirkevného roku. Veľkonočné oslavy sa podľa regiónov líšia. Pretože sa časovo zhruba prekrývajú s pohanskými oslavami príchodu jari, ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho zvykov a obyčajov. Príďte a dozviete sa o nich viac! Ak si donesiete vyfúknuté vajíčko, môžete si ho vyzdobiť pomocou rôznych techník na mini tvorivej dielni na Radnici. Stretnutie pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP v nedeľu o 14. hod. Sprevádzať bude Vlasta Chriašteľová.