Aj tento víkend ponúka viacero možností, ako si spríjemniť chvíle voľna, prežiť ich na kultúrnych či športových podujatiach, alebo len tak relaxovať s knihou v ruke. Marec je predsa mesiac knihy. Víkend však začne vážnymi spoločenskými témami.

Piatok 9. marec

Postavme sa za slušné Slovensko!

Námestie SNP, B. Bystrica – 17.00 h

Po vražde  novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa aj na základe jeho práce začalo vynárať množstvo podozrení siahajúcich až k najvyšším politickým predstaviteľom krajiny. S požiadavkou na nezávislé vyšetrenie vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, ale tiež novú dôveryhodnú vládu idú ľudia do ulíc, univerzity dávajú študentom voľno. Pochody chystajú na piatok po celom Slovensku. Aj v Banskej Bystrici sa v tento deň uskutoční protestné zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Viac informácií získate na Facebooku.

Šláger paráda – S úctou k MDŽ

Aula SZU, Bernolákova 8 – 19.00 h

Kultúrne podujatie, v ktorom účinkujú Martin Jakubec, Robo Kazík, Božanka, Kysucká vrchárska heligónka. Vstupenky v cene 10 € sú v predpredaji v sieti Ticketportal.

Slobodná Európa

Klub 77, Horná 54 – 21.00 h

V piatok okrem iného v našom meste vystúpi aj legenda punk-rockovej hudby Slobodná Európa. Táto skupina vznikla koncom roka 1989, sa od svojho založenia hlási ku klasickému štýlu ’77. Za svoju éru zažila raketový vzostup a veľkú popularitu (v roku 1991 vyhlásení ako Objav roka), ale aj pád do hlbín drogovej závislosti všetkých členov. V roku 1995 ohlasuje skupina prerušenia činnosti. Členovia potom podstupili menej či viac úspešné odvykacie liečby a snažili sa abstinovať. Znovuzrodenie kapely prišlo v roku 2002, kedy sa členovia zišli na prvých skúškach a začali koncertovať po Slovensku i Čechách. Skupina má do dnešnej doby za sebou 19 rokov, hoci drogovú kariérou prerušenej, existencie, nahraté štyri albumy (z toho jedno je výber Best of), zhruba 13 videoklipov, okolo 550 koncertov.

Sima – Femina tour

Alterego Music & cocktails, Nám. SNP 15 – 21.00 h

Raparka a speváčka Sima príde pokrstiť a predstaviť svoj nový album Femina aj do Banskej Bystrice.

Sobota 10. marec

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Verejné korčuľovanie sa bude tentokrát konať v sobotu 10. marca v čase od 17.00-18.30 h v hale B. Vstupné pre dospelých a deti nad 15 rokov – 2 €, ostatní + ZŤP 1 €.

Priadka a kráľ

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37 – 17.00 h

Veselé rozprávkové predstavenie s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo. V predstavení hrajú Mária Olejníková, Veronika Čépeová, Igor Šebesta, Juraj Haviar a Ján Haruštiak. Dĺžka predstavenia je 45 minút a predstavenie je vhodné pre žiakov základných škôl.

Nedeľa 11. marec

Potulky mestom: Prečo prišli Nemci do Banskej Bystrice?

Cikkerova sieň historickej Radnice, Námestie SNP 1 – 14.00 h

Rozprávanie o tom, ako politický a hospodársky vývoj Uhorska súvisel s európskym vrcholným stredovekom s Branislavom Stančíkom. Vstupné 2 €, deti do 12 rokov v sprievode dospelej osoby zdarma.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Zápas posledného kola hokejovej Tipsport ligy. Liga je zatiaľ veľmi vyrovnaná, a tak je veľmi pravdepodobné, že až v tomto zápase sa rozhodne o umiestnení pred playoff. Ceny vstupného na zápasy základnej časti od 3 do 6 €. Pokladňa klubu je otvorená 2 hodiny pred začiatkom stretnutia.

Statočný cínový vojačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14 – 16.00 h

Svetoznámy príbeh holandského rozprávkára s koncom podľa vlastného výberu. Dĺžka predstavenia je 45 minút, vstupné: 3,50 €. Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov.