Predpoveď počasia na predposledný aprílový víkend nie je priaznivá. Skôr naopak. Sľubuje naďalej chladno, ba aj dážď. Dúfame však, že vás to neodradí od návštev podujatí, na ktoré pozývame v našich tipoch na víkend.

PIATOK 19. APRÍL

Deň Zeme

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – od 9.00 h

Deň Zeme so Stredoslovenským múzeom ponúkne okrem pútavého programu pre deti aj šancu pomôcť našej prírode a zúčastniť  sa čistenia Malachovského potoka. Podujatie sa koná v piatok od rána do neskorého popoludnia v Tihányiovskom kaštieli. V programe je komentovaná prehliadka výstavy Mláďatá, tvorivá dielňa, detské laboratórium a čistenie Malachovského potoka. Odchody z kaštieľa k potoku sú o 10.00 h (školy) a o 15.00 h (verejnosť).  Záver podujatia ku Dňu Zeme spestrí kultúrny programobčerstvenie.

Lesnícke dni vo Zvolene

Námestie SNP, Zvolen – od 10.00 h

Na zvolenskom námestí sa v piatok uskutoční slávnostné otvorenie Lesníckych dní 2024. Program sa začne o 10.00 a potrvá do 19.00 h. Tešiť sa môžete na divadelnú reminiscenciu Večný príbeh lesa, súťaže pre deti, filmy, rozhovory aj na Sokoliarsku skupinu Sv. Bavona pri ZŠ s MŠ M. Hella v Štiavnickych Baniach s programom Pod krídlami dravcov. Vystúpia deti zo základných umeleckých škôl v Sliači a Očovej, DFS Poľana, FS Poľana pri TUZVO vo Zvolene a na záver to bude koncert skupiny Modus Memory (19.00 h). Viac informácií nájdete tu.

Nasadnite na Indiana

Indian Zvolen – od 10.00 h

Počas Demo dní v predajni motocyklov Indian Zvolen (Krupinská cesta 7) si v  piatoksobotu  môžete vyskúšať najnovšie stroje Indian Motorcycle. Aj keď predpoveď počasia nie je práve ideálna, možnosť zajazdiť si na parádnych mašinách si nenechajte ujsť. Motorkári predsa nie sú žiadne „fajnovky“. Pre viac informácií o testovacích modeloch a rezerváciu termínu jazdy volajte: 0915 855 386. Akcia sa koná od piatka do soboty (10.00 – 15.00 h).

Doktorandský koncert

Komorná sála FMU AU, B. Bystrica – 16.00 h

Na doktorandskom koncerte v Komornej sále Fakulty múzických umení AU (Kollárova 22) sa predstaví sopranistka Tetiana Tkach. Na klavíri ju bude sprevádzať Bohdan Koval.

Zabijak Joe

Divadlo Akadémie umení, B. Bystrica – 18.30 h

Osada prívesov niekde na konci Texasu. Svet bez morálnych zábran, v ktorom vraždy, násilie a lúpeže nie sú nič neobvyklé. Bizarná rodina, pri ktorej aj tá najväčšia spodina spoločnosti vyzerá normálne… Kultová čierna komédia Tracyho Lettsa Zabijak Joe je príbehom  veľmi zvláštnej rodiny s ešte zvláštnejším spôsobom riešenia dlhov. Viac informácií nájdete tu.

Deväť žien na scéne

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18.30 h

V komédii o výzvach moderného materstva I love mama sa na scéne predstaví deväť žien a tri generácie jednej veľkej rodiny, od láskavej babičky cez povahovo odlišné dcéry, čerstvú nevestu až po vnučky hľadajúce svoje miesto v modernej dobe. Humorné situácie a vtipné dialógy s nadhľadom aj vážnejšie zachytávajú aspekty materstva. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Lúzer zaznie v 77-ke

Klub 77, B. Bystrica – 19.00 h

Romy x Eltain vydali spoločný song a vyrážajú spolu na turné.  V piatok sa zastavia v bystrickom Klube 77. Romy, vlastným menom Roman Birkuš, je bývaly gitarista a vokalista kapely The Paranoid. Eltain (Radovan Oravkin) je ex gitarista kapely Rock Reunion. O support sa postará bratislavská kapela Snake Feets. Viac informácií nájdete tu.

Tanečné príbehy

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

Večer v divadle tanca bude patriť tanečným príbehom Nirvana (Cindy Ng) a Filomena (Indira Chamalé Ortiz). Vstupenky si môťete zakúpiť tu.

Popový večer

Lemberg bistro, Zvolen – 19.00 h

V Lemberg bistre bude opäť „popovo“. Zahrá D3JVO alias Dávid Váradi, ktorý pri vystúpení používa Looper a tvorí hudbu priamo pred očami publika. Rezervácia stolov: 0911 700 065.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19.00 h

Na Kopčoku sa bude tancovať a zabávať tak, ako kapela Galaxy BB Music bude vyhrávať. Teda parádne…

Punk a thrash srcap v Bosorke

Bosorka klub, B. Bystrica – 20.00 h

Picasso Blot (hc punk), kapela z Púchova pôsobiaca v Anglicku, Sistem Erorr (punk) z Prešova a Demonic Eyed (thrash srcap)  vám budú robiť spoločnosť v piatok večer v Bosorke (Horná 4). Viac informácií nájdete tu.

300 Hrmených

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20.00 h

U Francúza na Hornej 12, len pár krokov od Bosorky, bude vyhrávať mladá levická kapela 300 Hrmených. Ich tvorba je niečo medzi alternatívou, indie a post-rockom.

Da Tweekaz & Mandy

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Nórske hardstyle duo Da Tweekaz (Kenth Kvien a Marcus Nordli) sa po roku vracia do Ministry. Tentoraz aj so ženskou posilou z Belgicka Mandy (Mandy Preat), ktorá začala svoju kariéru už v roku 2013, odhodlaná ukázať svetu, že dievčatá naozaj vedia robiť dídžejky.

Noc s hudbou

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

V nočnom klube Polana vám DJ Tomasso namixuje všetky možné hudobné žánre. Party All Kind of Music začína o 21.00 h. Stôl si môžete rezervovať na: 0917 837 261.

Separ vo Zvolene

Trio Club, Zvolen – 21.00 h

Známy slovenský raper Separ zavíta po prvý raz do zvolenského Trio Clubu (Ľ. Štúra 3). Čaká vás parádna show a iste aj skvelá armosféra, Vstupenky si môžete zakúpiť online tu alebo na mieste.

SOBOTA 20. APRÍL

Turbusom na Kráľovu studňu

Banská Bystrica – Kráľova studňa – 8.40 h

Už túto sobotu štartuje turistická autobusová linka turbus z Banskej Bystrice na Kráľovu studňu a späť. Až do konca októbra bude premávať počas víkendov a sviatkov na trase: Parkovisko Mičinská – Železničná stanica – Národná – Strieborné námestie – Harmanec jaskyňa – Kráľova studňa ,s pravidelným odchodom 8.40 hz Banskej Bystrice a 15.50 h z Kráľovej studne. Turbus je určený len pre peších turistov. Cestovné lístky je možné rezervovať si vopred tu. V prípade nepriaznivého počasia turbus nebude premávať, sledujte preto aktuálne informácie na kralovastudna.com a centralslovakia.eu.

Na farmu za kozím syrom

Horné Mladonice – 9.00 h

Nechajte sa zlákať na návštevu malej farmy na okraji dedinky Horné Mladonice (okr. Krupina).  Privíta vás tam príjemná rodinná atmosféra a určite sa s chuťou pustíte do výroby kozieho syra.  Takto vlastnoručne vyrobenú hrudku syra si potom odnesiete domov. Ak nestíhate túto sobotu, sú aj ďalšie termíny: 18. máj, 15. jún, 20. júl, 17. august a 21. september. Viac informácií nájdete tu.

Otvára sa Banoš

Areál SOŠ Pod Bánošom, B. Bystrica – 10.00 h

Obľúbené podujatie Tradičná chuť jari – Otváranie Banoša pozýva aj tentoraz bohatý program. Deti poteší  rozprávka Havo Slavo, škola varenia, jazda na koníkoch a rôzne animačné programy, a záhradkárov iste zaujmú ukážky rezu a vrúbľovania ovocných stromov. Farmársky trh ponúkne kvalitné potraviny od farmárov, chutné tradičné jedlá  aj regionálne produkty. Pripravená je aj výstavka Slovenského zväzu drobnochovateľov, ukážky sokoliarstva, včelárstva, apiterapie aj  paličkovania čipiek.  Vystúpia DFS Graniarik, ĽH Ďatelinka, Mužská spevácka skupina Borovô z Medzibrodu a počas celého dňa bude vyhrávať Ľudová hudba Makovci so sólistami.

Štvrtý jarmok kníh

Europa SC, B. Bystrica – 10.00 h

Štvrtý ročník charitatívneho podujatia Knižný jarmok sa opäť uskutoční v priestoroch  nákupného centra Europa. Zbierka kníh v uplynulých dňoch prebiehala na šiestich miestach v Banskej Bystrici. Predajná výstava Knižný jarmok je jedinečné podujatie, kde kúpou knihy môžete zlepšiť život ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Podujatie sa koná od 10.00 do 20.00 h a obohatí ho sprievodný program s tombolou, maľovaním na tvár ako aj zaujímaví hostia. Knihy všetkých možných žánrov si na jarmoku kúpite za symbolické 1 euro za kus.

Odvážiť sa vedieť…

SSG Pretórium, B. Bystrica – 10.30 h

V Stredoslovenskej  galérii (Pretórium) otvorili vo štvrtok 18. apríla výstavu Sapere Aude / Odvážiť sa vedieť. Výstava prezentuje tvorbu 22 študentov a študentiek zo štyroch európskych univerzít – Fakulty výtvarných umení  AU v Banskej Bystrici, Katedry maľby Akadémie krásnych umení vo Varšave, Katedry maľby Maďarskej univerzity výtvarných umení v Budapešti a Akadémie umení v Novom Sade. Výstavu môžete navštíviť aj počas víkendu od 10.30  – 17.00 h (obedňajšia prestávka 12.00 -12.30 h).  Potrvá do 30. júna 2024 a viac sa o nej dozviete tu.

Hniezdo pre vtáčie mláďa

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Téma víkendovej tvorivej dielne (sobota, nedeľa) je Mláďatá operencov. Deti vyrobia hniezdo pre mláďatká. Požijú pri tom papierové taniere, trávu, seno a lístie na výstielku. Do hniezda umiestnia polystyrénové vajíčko farebne vyzdobené podľa predlohy z prírody. Nakoniec do hniezda vložia papierovú maketu vtáčieho rodiča, ktorú si tiež vyrobia samé.

Svätý Juríčko otváraj políčko

SSM Thurzov dom, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Poznáte legendu o svätom Jurajovi? Hravo ju môžete objaviť na podujatí Svätý Juríčko otváraj políčko, ktoré sa v sobotu aj v nedeľu koná vo vzácnej Zelenej miestnosti Thurzovho domu. Zoznámite sa aj s ľudovými zvykmi spájajúcimi sa s dňom tohto svätca (24. apríl).

Po stopách kostolíkov

Kúpele Sliač – 13.20 h

Jarné prehliadky unikátnych kostolíkov v našom regióne pokračujú.  Aj túto sobotu navštívite artikulárny drevený kostolík v Hronseku, gotické kostolíky v ČerínePonikoch a cestou nazad sa zastavíte aj na Mičinských travertínoch, kde si môžete nabrať do fľašky liečivú minerálnu vodu. Autobus z Kúpeľov Sliač odchádza o 13.20 h. Viac informácií nájdete tu.

Džordžo a Zlatovláska

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Hlavným hrdinom inscenácie klasickej rozprávky Zlatovláska je holič a kaderník Džordžo z ďalekej krajíny. Džordžo je vlastne Ďuro, ktorý splnil tie povestné tri úlohy. Pomocou príbehu o Zlatovláske prerozpráva svoj vlastný príbeh, pričom zdvihne zo stoličiek malých aj veľkých divákov a urobí z nich stromy, loďku, vodopád, rybárov… Vznikajú tak rôzne humorné situácie. V Divadle pod balkónom bude veru v sobotu veselo. A nebudú chýbať ani pesničky.

Máte korčule?

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Ak máte korčule, berte ich a ponáhľajte sa na bystrický Zimný štadión. Sobotňajšie verejné korčuľovanie bude totiž posledné v tejto sezóne. Chladenie sa vypne a chladiť nebude až do júla 2024. Korčuľuje sa od 17.00 do 18.30 h (hala A). Využite to, kým korčule zavesíte na klinec.

Pieseň o Roztancovadle

Gymnázium A. Sládkoviča, B. Bystrica – 18.00 h

Roztancovadlo je magická bytosti, ktorá v ľuďoch vyvoláva chuť tancovať. Najprv richádza do krajiny, v ktorej vládne absolútna lenivosť, potom putuje do krajiny, v ktorej ľudia síce nelenia, ale všetko robia s totálnou nechuťou, no a napokon sa dostane krajiny malých nezhôd. Ľudia v nej ani nie sú leniví a tancujú s chuťou, ale spolu im to veľmi neladí… Roztancovadlo im všetkým vráti radosť z tanca a tiež si s nimi nadšene zatancuje. V tanečnej rozprávke Pieseň o Roztancovadle účinkuje Detský folklórny súbor Tancovadlo z Piešťan. Predstavenie je vhodné pre divákov od 2 do 99 rokov.

Škola základ života

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18.30 h

Komédia o večnom boji študentov a kantorov Škola základ života prináša nespútanú živelnú energiu žiakov, ktorá je často v kolízii s rôznorodými povahami kantorov a snahou aspoň niečo tým deckám odovzdať. Ich stretnutia počas vyučovania vytvárajú dynamickú atmosféru a živnú pôdu pre humorné situácie. Tá je korunovaná naživo hranými a interpretovanými piesňami, ktoré dotvárajú dianie v školských laviciach a sú aranžované v retro štýle. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Džezový večer v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Poľské džezové kvinteto Unleashed Cooperation, ktoré sa svojou umeleckou formou snaží preskúmať rôzne koncepcie hudobnej výpovede, vám spríjemní sobotňajší večer v klube Hogo Fogo. Názov kapely odráža fascináciu rozmanitosťou mnohých hudobných štýlov. Užite si to. Vstupné: 15€, študenti majú vstup zdarma.

Vypredaný Billy Barman

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

Fanúšikov kapely Billy Barman zrejme nepoteší správa, že jej banskobstrický koncert je vypredaný. Teda tých fanúšikov, čo nemajú vstupenky. Ale ako to už býva, je možné, že na mieste koncertu – v Záhrade, sa niekomu pošťastí dostať sa do centra diania. Ak nie, vypočujte si doma nový, piaty album Billy Barman, ktorý má názov Galéria duševného zdravia a je naozaj skvelý.

Dve kapely v pivárni

Sásovská piváreň, B. Bystrica – 20.00 h  

Kvalitnú rockovú hudbu vám na dvojkoncerte v Sásovskej pivárni ponúknu kapely The Passage a The Generation.

Stage priamo uprostred

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Toto si nenechajte ujsť. DJ EKG 360 v Ministry po prvý raz predstaví stage priamo medzi vami, zabávajúcimi sa návštevníkmi klubu a odohrá takto celonočný set. Vstupenky v predaji tu.

Oldies party

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

A čo vás čaká v sobotu v noci vo zvolenskom klube Polana? No predsa obľúbená Oldies party. Hudbu pre vás bude mixovať DJ Petter.

Dub from the Ground a ďalší

Urban Spot, B. Bystrica – 22.00 h

Horúčka sobotňajšej noci pokračuje v Urban Spot-e, kde sa prvýkrát predstaví sound system z Trenčína Dub from the Ground. V zostave tejto noci sú tiež Botanic, Dub Skankin (live mix), Loopata Makay (live) a M – Selekta. Viac informácií nájdete tu.

NEDEĽA 21. APRÍL

Blšákovica na Starej tržnici

Stará tržnica, B. Bystrica – 8.00 h

Prvá tohtoročná Blšákovica na Starej tržnici sa uskutoční sa koná v predposlednú aprílovú nedeľu (8.00 – 13.00 h).  Opäť sa tu môžete prehrabávať, obzerať aj nakupovať rôzne starožitnosti, knihy, domáce potreby, hračky, oblečenie, retro veci, bytové doplnky, porcelán či vzácne zberateľské kúsky a iné zaujímavé vecičky, ktoré si zaslúžia druhú šancu na život.

Hudbatolárium – svet, ktorý znie

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 h

Hudbatolárium je pre všetky/všetkých, ktoré/ktorí počujú očami a vidia ušami. Hudbatolárium je svet, ktorý znie. Stačí len nastražiť uši a…načúvať duši.

Šaško a kráľ

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10.30 h

Šaško hľadá novú rozprávku pre kráľa. Cestou stretáva dalšie rozprávkové bytosti, ktoré predstavujú rôzne typy bábok: marionety, javajky, maňušky, plošné bábky. Zahrajú si s nimi aj deti, zapoja sa do deja a prežijú príbeh, ktorý vlastne aj samy vytvoria. V Divadle pod balkónom je možné (skoro) všetko.

Yuri Korec & Co. – Nepríbeh

SSG Bethlenov dom, B. Bystrica – 13.00 h

Juraj Korec v dlhodobom projekte Vystaviť sa telu prinavracia pozornosť k telu, avšak nie ako k prostriedku, nositeľovi témy či funkcie, ale k telu ako k objektu pohľadu. V spolupráci s performerkami, performermi a teoretičkou umenia Michaelou Hučko Paštekovou skúma vystavovanie živého tela v prostredí galérie cez optiku rôznych choreografických postupov. Viac informácií nájdete tu.

Aromaterapia v našom živote

Kúpele Sliač – 14.00 h

Aj túto nedeľu sa v Kúpeľoch Sliač môžete zastaviť v priestoroch vedľa kaviarne Palace Club a dozvedieť sa čo to o  Aromaterapii v každodennom živote, o tom, ako si si esenciálnymi olejmi pomôcť k pevnému zdraviu, aj ako ich využívať v domácnosti (od 14.00 do 17.00 h).

Aero v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16.00 h

Inscenácia Aero je o vzťahu k lietaniu, k pohybu vo vzduchu. Je to vzdušné laboratórium pre deti od 2 rokov, ich rodičov a všetkých, ktorí majú chuť si uletieť. Pre veľký záujem o toto predstavenie, ktorým divadelné zoskupenie Odivo oslavuje 10 rokov, zvýšili v Záhrade počet vstupeniek, ktoré si môžete kúpiť tu.

Nedeľná chvíľka poézie

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 17.00 h

V Hogo Fogo Jazz & Art Clube sa v nedeľu bude recitovať. No zaznie aj hudba v podaní flautistky Lucie Bencúrovej a Jonathan Gresty porozpráva (po slovensky) o svojom románe Cudzincov kabát...

Tie najkrajšie árie a duety

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17.00 h

Prierez tých najkrajších árií a duetov od baroka po 20. storočie v podaní Márie Tajtákovej a Jozefa Gráfa si vypočujete na ich doktorandskom koncerte v Robotníckom dome. Obaja doktorandi sú zároveň hosťujúcimi sólistami banskobystrickej Štátnej opery. Máriu Tajtákovú (soprán) máte možnosť vidieť v úlohe Frasquity v nedávno premiérovanej Bizetovej opere Carmen a Jozef Gráf (tenor) stvárňuje postavu Jeníka v Smetanovej opere Predaná nevesta. Viac informácií nájdete tu.

Miriam Kaiser & Trio

Radnica, Cikkerova sieň, B. Bystrica – 18.00 h

Huslistka, speváčka a autorka hudby Miriam Kaiser vo svojich piesňach a inštrumentálnych skladbách vychádza zo znalostí klasickej hudby, ale zároveň sa nevyhýba ani ľudovej spevavosti či inšpiráciám z populárnej hudby a pesničkárstva. Dôležitou súčasťou zvuku sú tiež poetické a duchovne ladené texty. Na koncerte v Cikkerovej sieni radnice vystúpi s trojicou profesionálnych hudobníkov – Michal Slamka (husle), Matej Tkáč (violončelo) a Terézia Mardiaková (gitara a mandolína). Vstupenky si môžete zakúpiť tu.