Obdobie letných prázdnin sa schyľuje ku svojmu koncu a prvý septembrový víkend prinesie do Banskej Bystrice a jej okolia opäť niekoľko zaujímavých podujatí. Priaznivci futbalu si prídu na svoje vďaka najvyššej súťaži, v rámci ktorej zavíta na Štiavničky úradujúci šampión, bratislavský Slovan.

Piatok 2. september

Barani proti Grazu

Aréna Brezno – 17.00 h

Banskobystrickí hokejisti zažívajú fantastickú prípravu pred ostrým štartom ligového ročníka, ktorý je na programe už 16. septembra. V rámci série duelov pred začiatkom sezóny ešte nenašli premožiteľa a svoju formu budú chcieť potvrdiť aj v poslednom „domácom“ prípravnom zápase, ktorý odohrajú v piatok 2. septembra proti rakúskemu Graz 99ers. Duel sa pre pokračujúcu rekonštrukciu banskobystrickej Tipsport Arény odohrá v neďalekom Brezne.

Open Air Milonga na Starej tržnici

Stará tržnica, Banská Bystrica – 18.00 h

TangoClub Banská Bystrica pozýva na prvú Open Air Milongu na Starej tržnici v Banskej Bystrici. Milonga začne minilekciou argentínskeho tanga (v prípade záujmu) a potom bude pokračovať spoločným tancovaním. Čakajú vás aj rôzne španielske mňamky, tak si to nenechajte ujsť! Gastro zóna bude k dispozícii už od 17.00 h.

Nicky Romero (NL) + Protocol Recordings

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Holandský producent a DJ Nicky Romero a jeho vydavateľstvo Protocol prichádzajú so svojou nocou do MINISTRY of FUN! Nezmeškajte historicky prvú Protocol párty na Slovensku! Za pultom sa tak vystriedajú Nicky Romero, Stadiumx, Tim Van Werd a spomedzi slovenských zástupcov v rámci supportu Anndy a dvojica Dave & Emty. Vstupenky v predaji na tomto odkaze, rezervácie boxov prostredníctvom tohto odkazu.

Sobota 3. september

Národný výstup na Pustý hrad 2022

Park Ľudovíta Štúra, Zvolen – 8.00 h

Mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum, Matica slovenská a OZ Štúrov Zvolen vás pozývajú 3. septembra na 30. ročník turistického a vlastivedného podujatia NÁRODNÝ VÝSTUP NA PUSTÝ HRAD. Návštevníkov podujatia čaká bohatý program i sprievodné aktivity. Viac informácií môžete nájsť v udalosti na Facebooku.

Minimaratón

Národný atletický štadión – 9.00 h

Jediné podujatie svojho druhu pre všetky deti do 15 rokov, mamičky s kočíkmi a rodiny z Banskej Bystrice a celého Slovenska. Zažite poldeň plný aktivít a behu, získajte peknú medailu a body do marathon BB miniTour 2022. Registráciu a viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Mixiland detský festival 2022

Galéria Zvolen – 10.00 h

Galéria Zvolen oslavuje počas víkendu už svoje 6. narodeniny a to znamená jediné – detský svet Mixiland opäť ožije! Počas tanečno-športovo-vzdelávacieho dňa sa okrem Mixíka bude na vás tešiť aj Miro Jaroš, Notový Danny, Šaška Baška či detské baletné štúdio. Už tradične bude spoločné maľovanie na tvár, čaká vás detská atletika, skákacie atrakcie, hasiči deťom, tvorivé dielničky, LEGO robotika, súťaže, aktivity pre včielkárov s časopisom Včielka, ale aj detská diskotéka s penovou párty.

Montana Metal Fest

Špania Dolina – 14.00 h

Tretí ročník Montana Metal Festu sa opätovne uskutoční v prekrásnom prostredí Španej Doliny. Festival predstavuje umelecký happening metalovej scény spájajúci hudobné vystúpenia skupín, expresívnu tvorbou divákov prostredníctvom workshopov a expozíciu výtvarných diel a fotografií, ako aj prednášky a diskusie. Hudobná časť festivalového programu sa odohrá na ojedinelom mieste šachty Ferdinand vytvárajúcom autentickú atmosféru spojenú s nevšedným zážitkom. Viac informácií nájdete aj na Facebookovej stránke festivalu.

Dukla privíta Slovan Bratislava

Národný atletický štadión, Banská Bystrica – 18.00 h

Fortuna liga je v plnom prúde a na hráčov banskobystrickej Dukly čaká v sobotu 3. septembra úradujúci šampión, ŠK Slovan Bratislava! V rámci 9. kola najvyššej futbalovej súťaže zavítajú pod Urpín „belasí“, ktorí na slovenskej scéne v uplynulých rokoch dominujú a v aktuálnom ročníku sú opäť na čele tabuľky, navyše sa im podarilo vybojovať si účasť v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy. Zverenci trénera Ščasného skrývajú v sebe ofenzívny potenciál, čo ukázali aj v posledných dvoch ligových vystúpeniach, v ktorých si pripísali dve víťazstvá. Slovanisti majú v nohách náročný program a hráči MFK by to chceli za výdatnej podpory priaznivcov využiť vo svoj prospech! Budete pri tom? Vstupenky nájdete v predpredaji na tomto odkaze.

Sedliacka česť / Komedianti

Štátna opera Banská Bystrica – 18.30 h

Banskobystrická Štátna opera je po letnej pauze pripravená opäť otvoriť svoje brány a v sobotu 3. septembra bude návštevníkom ponúknutý obľúbený Malý princ. Detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“ je zhudobnením najvýznamnejšieho rozprávkového príbehu modernej literatúry, nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho z roku 1943. Toto dvojdejstvové dielo sa zrodilo z pera britskej skladateľky Rachel Portmanovej, oceňovanej autorky najmä v žánri filmovej hudby. Dielo bude uvedené v slovenskej premiére. Viac informácií spolu s možnosťou zakúpenia vstupenky nájdete na tomto odkaze.

VIVAT VOX ORGANI 2022 – David di Fiore (USA)

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19.00 h

Prvá septembrová sobota bude v banskobystrickom Evanjelickom kostole patriť geniálnemu organovému virtuózovi Davidovi di Fiore. Už 3. septembra o 19.00 h, vystúpi David so svojim mimoriadnym programom, s viacerými prekvapeniami. V auguste tohto roka David oslávil svoje 70. narodeniny. Medzinárodný organový festival Vivat vox organi, ktorého je David di Fiore každoročným stálym hosťom, bude taktiež priestorom, aby ho jeho fanúšikovia prišli pozdraviť a vyjadriť mu svoju podporu, v tomto sviatočnom čase životného jubilea.

BB Band & Patrícia Šuráňová-Karvašová

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

Legenda pokračuje! BB Band v novej zostave – nenechajte si ujsť prvý výnimočný koncert, ktorý sa uskutoční v sobotu 3. septembra v Hogo Fogo Jazz & Art Club. Začiatok koncertu je naplánovaný na 19.30 h.

FVLCRVM + flashmob s tanečníkmi Divadla Štúdio tanca

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

V programe piateho ročníka Kre:Pého festivalu sa predstavia slovenskí aj zahraniční umelci, ktorí sa z Komunitného centra Záhrada pokúsia vytvoriť priestor plný vnemov, nevšedného environmentu a bezpečia pre nové zážitky. Jedným z takých zážitkov bude aj koncert známeho slovenského hudobníka a producenta Pištu Kráľoviča alias FVLCRVM v sobotu 3. septembra o 20.00 h.

Koncert Dávida Bíleka

Stará tržnica, Banská Bystrica – 21.00 h

Banskobystričanom dobre známy spevák Dávid Bílek opäť poteší viaceré zmysly návštevníkov Starej tržnice. Talentovaný hudobník odohrá svoj koncert v sobotu 3. septembra o 20.00 h.

Latino Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 3. septembra ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov rytmov latinsko-americkej muziky. O zábavu sa postarajú DJi LOPEZ a JUCKY.

Nedeľa 4. september

Gašparko a radca z pekla

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Príbeh z dávnych čias ľudových bábkarov pripomínajúci Anderleho tradičné marionetové divadlo, inscenácia Gašparko a radca z pekla, budete môcť vidieť počas víkendu v Divadle pod balkónom. V predstavení sa dozviete, ako sa Gašparko, vďaka svojmu dôvtipu, postavil proti nespravodlivosti a na ochranu slabších a ako zachránil princeznú Dorotku a kráľa Samuela pred zlým radcom, vyslancom pekla.

Zvolenská oddychovka 2022

Námestie SNP, Zvolen – 14.00 h

Dychová hudba Zvolenská kapela v spolupráci s O.Z. Morava krásna zem Vás srdečne pozýva na 7. ročník festivalu dychových hudieb Zvolenská oddychovka. Účinkujú Detský dychový orchester zo ZUŠ v Brezne, Mládežnícky dychový orchester z Nitry, Dychová hudba Fatranka Žilina, Dychová hudba Zvolenská kapela a Mužáci Moravia.

História športu / Thajský box s Vladimírom Moravčíkom

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Najúspešnejší slovenský thajboxer a držiteľ mnohých majstrovských opaskov Vladimír Dracula Moravčík urobil z Banskej Bystrice základňu tohto netradičného športu. Staňte sa súčasťou interaktívnej besedy s ukážkami thajského boxu od tých najlepších zápasníkov, a to v nedeľu 4. septembra od 15. hodiny v Thurzovom dome.