Posledný júlový víkend sa v Banskej Bystrici a okolí uskutoční množstvo podujatí. V Habakukoch si prídu na svoje tí najmenší, v Ružinej obľúbenci hudobnej párty, v Banskej Štiavnici sa uskutoční festival peknej hudby a v Liptovskom Mikuláši festival jazzu. Stačí si vybrať.

OUTBREAK EUROPE 2015

outbreakBanská Bystrica – rôzne miesta, piatok 24. júl o 11. hod., sobota 25. júl a nedeľa 26. júl

Graffiti festival cez víkend. V piatok sa uskutoční veľký predaj oblečenia, barbecue, graffiti, oficiálne otvorenie vstupu a preliminácie. Vo večerných hodinách, o 21. hod. na Námestí SNP vystúpi Funky Cypher so živou hudbou a o 22. hod. až do 4. hod. v Urban Spote bude party s DJmi Outbreak Europe. V sobotu nasleduje podobný program s finálovým battle a Red Bull BC One Czech-Slovak finále a večer koncert The Legits Blast. V nedeľu bude Rep Your Country finále a Chill párty.

LIVE SAXOFON

Best Art Caffe – Sásová, piatok 24. júl o 14. hod.

Na Rudohorskej ulici, pri križovatke a oproti Lidlu v Sásovej sa v Best Art Caffe uskutoční koncert Gapa z IMT Smile. Okrem koncertov tu bude pripravený skákací hrad pre deti zadarmo, ochutnávky drinkov či freestyle šikovní barmani a ohňová show.

VITAJTE PRINCOVIA

Thurzov Dom, piatok 24. júl o 16. hod.

Vernisáž výstavy o 16. hod. v Thurzovom dome. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici si tento rok pripomenie 251. výročie návštevy synov Márie Terézie a zároveň korunných princov Jozefa II. a Leopolda v banskom trojuholníku Banská Štiavnica – Kremnica – Banská Bystrica výstavou s názvom Vitajte princovia. Atmosféru výstavy umocní genius loci miestnosti, v ktorej bude výstava verejnosti prezentovaná, a to v jedinečnej Zelenej sieni v Thurzovom dome. Návštevníci výstavy si môžu pozrieť zlatnícke skvosty vyrobené zo špaňodolinskej cementačnej medi a mnohé ďalšie spomienkové predmety viažuce sa k tejto nevšednej, no o to významnejšej kráľovskej návšteve mesta pod Urpínom.

FESTIVAL PEKNEJ HUDBY

Banská Štiavnica, piatok 24. júl o 17. hod., sobota 25. júl o 11. hod. a nedeľa 26. júl o 11. hod.

Od štvrtku v Banskej Štiavnici prebieha festival peknej hudby. V piatok sa o piatej hodine popoludní uskutoční vernisáž grafík a rukopisov Tadeáša Salvu na Starom zámku v Rytierskej sále a o 20. hodine večer v kostole sv. Kataríny bude pokračovať večer s Tadeášom Salvom. V sobotu v kaštieli vo sv. Antone, v Barokovej kaplnke vystúpi o 11. hod.  Lotz Trio a o 15. hod. bude v kaviarni Divná Pani nasledovať čítanie z autobiografickej prózy Tadeáša Salvu s názvom „Nuž tak“. O 20. hod. v Starom zámku ukončí deň koncert Tales from my diary live. V nedeľu sa o 11.hod. v Sklených Tepliciach v Hudobnej altánku uskutoční vystúpenie Nothing but swing trio. Viac v našom článku…

BANÍCKA VIZITÁCIA A 8. STRETNUTIA BANSKÝCH MIEST A OBCÍ SLOVENSKA

t1_i-3217814Námestie SNP, piatok 24. júl o 17. hod. a sobota 25. júl od 11.00 hod (zmena).

V poradí 8. stretnutie baníckych miest a obcí Slovenska. Pod týmto názvom sa skrývajú banícke slávnosti, ktoré sa budú konať v Banskej Bystrici. Ich súčasťou bude 8. stretnutie banských miest a obcí a tretí ročník rekonštrukcie historickej udalosti – Baníckej vizitácie, podľa denníka princa Leopolda. Viac sa dočítate  v našom článku.

MIKULÁŠSKY JAZZOVÝ FESTIVAL

Liptovský Mikuláš, piatok 24. júl, sobota 25. júl a nedeľa 26. júl

Jediný jazzový festival na Liptove prináša atraktívny, žánrovo pestrý program a vyzretú dramaturgiu. Počas troch večerov sa predstaví 10 kapiel a takmer stovka hudobníkov z celého sveta. Úvodný festivalový deň zaháji poľský 16-členný big-band Jass Brass Consort, ktorý otvorí festival bezplatným vystúpením na námestí. Celé mesto naladí na jazzovú nôtu a zároveň pozve ľudí na festival. Každý večer nebude chýbať tradičná jam session, súťaž o jazzové knihy a CD a mnoho ďalších noviniek a prekvapení. Festival sa bude konať 24.-26.7.2015 v hudobnom klube Reduta, Liptovský Mikuláš. Vstupenky na jeden sú v hodnote osem eur, dva dni v hodnote štrnásť eur, alebo všetky tri večery osemnásť eur kúpite v predpredaji v Dome Kultúry Liptovský Mikuláš, v hudobnom klube Reduta, alebo online v sieti Predpredaj.sk.

SHIRILL WHISPEARS, HARD TO SAY

t1_24-klub-77Klub 77, piatok 24. júl o 20. hod.

Born To Hate Tour 2015 – koncert kapely Shrill Whispers v Klube 77 . Predstaví sa aj banskobystrická skupina Hard to say. Vstupné sú štyri eurá.

LEPIDLO – NOČNÁ PREHLIADKA HRADU STREČNO

nocne_strecnoStrečno – hrad Strečno, piatok 24. júl o 20. – 23. hod.

V piatok bude na hrade Strečno v poradí druhá letná nočná prehliadka s podtitulom Le.Pi.Dlo, teda letné piatkové divadlo. „Don Quijote sa so svojím verným služobníkom vrhne do dobrodružstiev, o akých sa vám (a ani jemu) ani nesnívalo. Vybehnite v piatok na hrad Strečno a spolu s Divadlom Kapor na scéne zistíte, že bojovať s veternými mlynmi sa niekedy oplatí,“ pozýva Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno. Zároveň sa v tento večer pokúsime otvoriť príbeh aj druhej známej osobnosti, ktorá žila na hrade Strečno:Benigna, dcéra významného vojvodcu Blažeja Maďara, jedného z najvýznamnejších mužov Uhorského kráľovstva, sa po vyše 500 rokoch prišla presvedčiť o tom, ako si ju ľudia z panstva Strečno zapamätali. Na panstvo totiž akoby upadla kliatba, ktorú si nielen okolitý ľud, ale aj samotná šľachta, spájajú práve s ňou. Nazývajú ju čiernou pani práve preto, že bola trikrát vydatá a všetky manželstvá boli bezdetné. Vďaka nárekom prostého ľudu a častému spomínaniu jej mena, nemôže duša Benigny nájsť pokoj, a tak sa prišla presvedčiť, prečo sa v kraji rozmohla beznádej a chudoba. Benigna, ako duch, prišla pomôcť a zároveň nájsť dôvod, pre ktorý ju ľud spomína v zlom. Súčasťou nočnej prehliadky hradu Strečno bude opäť aj ohňová šou v podaní skupiny Black Evils a v prípade priaznivého počasie pozorovanie nočnej oblohy v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline.

ĽUDOVÉ UMELECKÉ REMESLÁ

Pozvanka_StrbskePleso-1024x482Štrbské Pleso, sobota 25. júl a nedeľa 26. júl

Medzinárodné stretnutie remeselníkov vo Vysokých Tatrách. Prezentovať sa bude asi 95 remeselníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska i Maďarska. Predstavia asi 30 druhov remesiel: keramika, drevorezbárstvo, tokárstvo, tkáčstvo, košikárstvo, medovnikárstvo, korytárstvo, šperkárstvo, drotárstvo, maľovanie hodvábu, vyšívanie, háčkovanie, kováčstvo, ohýbanie železa,záhradná keramika, čipkárstvo, bačovský riad, pastierske palice, výroba kože, kožušníctvo, sklárstvo, patchwork, servítková technika, zdobenie kraslíc, výrobky z ľanu, vitráže, včelárstvo, výroba fujár a píšťal, vypaľovanie do dreva, šité hračky, drevené hračky, drevený kolotoč pre deti, sokoliarstvo a pod.

ALTERNATÍVNE LETO BZOVÍK

Bzovík, Futbalové ihrisko a areál hradu, sobota 25. júl od 8.00 h

Hlavnými hviezdami jednodňového festivalu v obci v okrese Krupina budú punkrocková legenda Slobodná Európa či kapela Para. Fanúšikovia folkrockových rytmov sa môžu tešiť na nesmrteľný Arzén z Terchovej. Program ale ráno naštartujú folklórne súbory, vystúpi aj známe Teatro Tatro s Lukášom Latinákom či Robom Jakabom. Viac v našom článku…

FAMILY SUMMER BEACH CUP

Ružiná – Vodná nádrž Divín, sobota 25. júl

V sobotu sa uskutoční párty pri vodnej nádrži z Divínskej  strany. V rámci programu sa môžete tešiť na program Fit Ráno, Penovú párty s DJ Vackom, Zumbu, Ukážku práce colnej správy, Fit jump na trampolínach, súťaže v pití piva, DJ Marek, DJ Vacko, DJ ČULO, Oldies party a veľké množstvo iných sprievodných akcií počas celého dňa. Vstup voľný.

KORDÍCKY EXTRÉM

Kordíky, sobota 25. júl o 9. hod.

fizolnovy denRivalita dvoch írečovitých obcí v podhorí Kremnických vrchov tvorí kulisu terénnych bežeckých pretekov zvážnicami a inými chodníčkami tohto malebného regiónu.Veľká udalosť pre vyznávačov behu v prírode, veľká párty pre divákov s gulášom a žrebovaním o ceny. Náročná technická trať s úctyhodným prevýšením a nová kategória – 25km Kordícky Extrém s výbehom na Skalku, ponúknu dostatočnú výzvu pre každého.

FIZOLŇOVÝ DEŇ

Kynceľová, sobota 25. júl od 10. hod.

V obci Kynceľová sa uskutoční IX. Ročník Fizolňového dňa, kedy sa deje súťaž vo varení fazule o pohár starostky obce. Viac informácií o podujatí.

OSLAVY 720. VÝROČIA OBCE RAKYTOVCE

Rakytovce – futbalový areál, sobota 25. júl o 10. hod.

Oslavy 720. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 30. výročia organizovaného futbalu v Rakytovciach. Tešiť sa môžete na prezentáciu techniky požiarneho družstva, program pre deti, líčenie pre ženy, futbalové zápasy a pod. a podvečer na vystúpenie detského folklórneho súboru či speváckeho zboru Javory a Liesky, Ivana Ožváta – sólistu opery SND, voľnú zábavu a ohňostroj.

t1_25-habakukyČARYMÁRYFUK

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 25. júl o 10. – 18. hod.

Čárymáryfuk je kúzelnícka paráda pre všetkých, ktorí majú radi kúzla, čary a tajomnú atmosféru kúzelníckeho sveta. V pripravovanom programe sa predstavia a svoje kúzla predvedú profesionáli zo Slovenskej asociácie kúzelníkov: Jaroslav Seman, Lukáš Pék, Ivan Lučanič a Peter Šesták. Na ich vystúpenia sa môžete tešiť v priebehu celého dňa. Ak sa v areáli nájdu šikovné deti, ktoré našich kúzelníkov a rozprávkové bytosti naučia nejaký trik neminie ich sladké prekvapenie. Pre všetkých návštevníkov je pripravený i celodenný program, ktorý je okrem predstavení kúzelníkov vyplnený i divadelnými predstaveniami na motívy P.E. Dobšinského, ukážkami remeselných činností a ďalšími zábavnými súťažami pre deti i dospelých. Medzi doplnkové aktivity patrí návšteva domčeka „Negrambľoš“ (tvorivé dielne), oddychovej zóny preliezačkami, hojdačkami a s mini zoo.

3. ROČNÍK LIKAVSKÉ HRADNÉ DNI

likavaHrad Likava – okr. Ružomberok, sobota 25. júl o 13. hod.

Liptovské múzeum v Ružomberku, skupina historického šermu Svarog z Liptovského Mikuláša a Obec Likavka za podpory a spolupráce ďalších partnerov pripravili 3. ročník Likavských hradných dní, podujatia, ktorého pestrý program sa začne odvíjať 25. júla 2015 od 13. hodiny a pokračovať bude až do neskorých večerných hodín. Po 18. hodine si návštevníci na chvíľku vydýchnu, aby ochutnali jednoduché dobroty z originálnej dobovej kuchyne lučeneckých Defensores a pripravili sa tak na vyvrcholenie programu – veľkú hromadnú bitku všetkých zúčastnených skupín historického šermu s nevyhnutnou predohrou – slovnými duelmi, vyjednávaním a súbojmi vybraných bojovníkov oboch zúčastnených strán konfliktu. Po boji bude nasledovať obligátne vyšetrovanie, mučenie a popravy porazených víťaznou stranou a z tohto „krvavého večerníčka pre veľkých, menších aj najmenších“ sa návštevníci za večerného súmraku prenesú do podmanivej a pôsobivej tanečnej choreografie spojenej s ohňovou show. Vystúpením pôvabných tanečníc Svarogu a ich ďalších spoluúčinkujúcich sa celý program venovaný stredoveku a popularizácii hradu Likava zavŕši. Hrad Likava bude pre verejnosť prístupný v predĺženom režime návštevných hodín, v čase od 9. do 19. hodiny s posledným vstupom o 18.30 hod.

unnamed (1)TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ

Bethlenov dom, sobota 25. júl o 13. hod.

Tvorivá dielňa sa uskutoční k výstave Jaroslava Rösslera, ktorý je považovaný za vôbec prvého fotografa českej umeleckej skupiny 20. rokov 20. storočia, Uměleckého svazu Devětsil. Tvorivá dielňa bude zameraná na experiment vo fotografii. Návštevníci budú pracovať s pozitívom aj negatívom. Technikou fotogramu budú vytvárať a zachytávať kompozície, do ktorých si vyskúšajú začleniť negatívy. Návštevníci si na dielňu môžu priniesť aj vlastné negatívy. Trvanie dielne do 16.00 hod. Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od desať rokov.

SOUND SYSTEM CULTURE & GRAPHIC DAY

Záhrada CNK, sobota 25. júl o 14. hod.

Prezentácie Dub Music , maľovanie na plátno, stencil workshop i DJ.  Zámerom celodenného  podujatia je prezentovať subkultúru Dub Reggae Sound System. Tento koncept začal byť populárny v 50-tych rokoch, v getách Kingstonu na Jamajke. DJ napratali kamióny generátormi, mixami a veľkými reprákmi a začali so street parties. Zo začiatku to boli americké rytmy a blues, neskôr sa však začala tvoriť lokálna hudba.

spania_dolina_stiarcŠPAŇODOLINSKÝ ŠTIARC

Špania Dolina, sobota 25. júl o 14. hod.

Obľúbené banícke jedlo Štiarc poznali všetci baníci v okolí Banskej Bystrice. Chutné sýte jedlo sú vlastne trhance zo zemiakového cesta preliate uškvarenou slaninkou s kôpkou bryndze alebo maslom. Štiarc sa zapíjal čerstvým alebo kyslým mliekom. Ak si chcete na pravom špaňodolinskom štiarci pochutnať aj vy, príďte na Španiu Dolinu 25. júla popoludní. Uvidíte ako sa štiarc varí a určite neodoláte lákavej vôni a túto skvelú pochúťku aj ochutnáte. Viac sa dočítate tu…

BANÍCKY BÁL

Slovenská Ľupča – park pred MKS, sobota 25. júl o 19. hod.

Bál pred Mestským kultúrnym strediskom s občerstvením, tombolou a voľným vstupom. O zábavu sa postará HitBand, DJ Didi a tanečná skupina GLAMS.

BANÍCKY FAKĽOVÝ SPRIEVOD A ANNA BÁL

11742849_10203229770659847_5363089117558425631_nNová Baňa – Banícka kaplnka sv. Anny, sobota 25. júl o 20.30 hod.

Banícky fakľový sprievod sa bude konať v sobotu predvečer sviatku sv. Anny, patrónky baníkov pred baníckou kaplnkou sv. Anny v Novej Bani. V krátkom programe, ktorý bude pred kaplnkou, vystúpi folklóry súbor Háj z Novej Bane, folklórna skupina Vinička a spevácka skupina Jesienky z Novej Bane. Fakľový sprievod sa pohne miestnou časťou Vršky až do rekreačno-oddychového areálu Zvonička, kde sa od 21. hod. začne Anna bál. O zábavu sa postará hudobná skupina Ideál z Novej Bane.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3241664Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 26. júl o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Hmyzí domček. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 26. júl o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Prestieranie. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SELČIANKA

Sliač – Záhrada Spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 26. júl o 16. hod.

V rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015 sa v nedeľu uskutoční promenádny koncert dychovej hudby z Banskej Bystrice.