Víkend sa k nám tento „krátky“ týždeň poponáhľal. Banská Bystrica bude počas víkendu žiť a dýchať maratónom, v Klube 77 ale aj na námestí bude znieť melodický metal, v Medzibrode sa bude bojovať o haruľu roka.

Regina otvorí dvere

Regina dodPiatok 5. september, od 10. hod.

Banskobystrické Rádio Regina (RTVS) má v piatok Deň otvorených dverí. Rádiobudík od 6. do 9. hod. bude s Erikom Šimoňákom spolumoderovať Pavel Hirax Baričák. Predpoludním budú v rádiu glosátori aj majstri remeselníci, herečka Jana Oľhová, herec Milo Kráľ a hudobný hosť Slovak Tango. Popoludní zas speváčky Gizela Oňová a Sisa Sklovská, členovia Horskej Záchrannej služby, spevák a muzikant Jozef Martinský a výrobca ľudových nástrojov Ľubomír Párička. Dvere pre všetkých otvorí Regina o 9. hod. a bude vysielať aj online prenos.

Huky na Hrade Ľupča

Slovenská Ľupča – piatok až nedeľa, 5. – 7. september

Po roku sa múry hradu v Slovenskej Ľupči opäť rozozvučia stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou. Medzinárodný festival Hradné Huky 2014 sa začína v piatok 5. septembra o 17. hod. a končí v nedeľu. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Týždeň japonskej kultúry

5. až 12. september

V piatok sa v Banskej Bystrici začína Týždeň japonskej kultúry. V rámci neho si v priestoroch Radnice na Námestí SNP môžete pozrieť výstavu fotografií Slovákov žijúcich na Ďalekom východe ako aj japonské filmy (v pôvodnom znení s anglickými titulkami). A, samozrejme, nebudú chýbať ani japonské kulinárske špeciality (Reštaurácia Zlatý bažant).

Leto ešte bude… v Háji

leto v haji4Sobota a nedeľa, 6. a 7. september

Prvý septembrový víkend bude patriť druhému ročníku komunitného festivalu Leto v Háji. Sobotný program ponúkne prvé sásovské divadlo – Harry Teater, prechádzku jazzovou históriou s Martin Uherek Quartet ale aj diskusiu s europoslancami. Nebudú chýbať sprievodné aktivity pre deti ale aj pre starších. Festivalovú sobotu ukončí špeciálne hosťovanie Kina v bazéne, ktoré na sídlisko do Sásovej prinesie noblesnú chuťovku, Veľkého Gatsbyho.

Prečítajte si viac o festivale v našom článku.

Garden Jam v Záhrade

Sobota 6. september, od 13. hod.

Dosýta sa vytancovať a vyrozprávať môžete v sobotu banskobystrickej Záhrade CNK. Dancehall workshop (13. – 15. hod.) vedie slečna Baška Žišková (Bratislava). Prvú polhodinu bude hovoriť o tomto tanci a potom vás naučí pár šmakov s telom. Po 15. hodine začína „džemovačka“.

Bitka o haruľu roka

Medzibrod Harulova showMedzibrod – sobota 6. september, od 10.30 hod.

Už 13. ročník Haruľovej show sa uskutoční v sobotu v Medzibrode. Okrem súťaže o najlepšiu haruľu sa môžete tešiť aj na kultúrny program, v ktorom vystúpia Detský folklórny súbor Drienka, Ľudová hudba Slančíkovci, sólistu Opery SND Ivan Ožvát aj hudobná skupina PlusMínus, ako aj na diskotéku pod holým nebom. Vyhlásenie výsledkov „bitky o haruľu roka“ je naplánované na 16. hod. 

BrainScan a Grabstein na námestí SNP

Sobota 6. september, od 17. hod.

V rámci maratónskeho víkendu (v sobotu Minimaratón a v nedeľu Banskobystrický maratón) vystúpia na Námestí SNP banskobystrické metalové kapely BrainScan (od 17. do 18. hod.) a Grabstein (od 19.30 do 21. hod.).

Modern Melodic Metal Fest v „77“

Sobota 6. september, od 19. hod.

Fanúšikovia melodického metalu v sobotu večer iste zamieria do Klubu 77 v Banskej Bystrici. Na sobotňajšom Modern Melodic Metal Fest sa v rámci európskeho turné „zastaví“ talianska  moderná progresívna metalová kapela Temperance, ktorá predstaví svoj debutový album pod názvom Temperance. Ďalej vystúpia Overtures, dravá power metalová kapela (Taliansko), slovenská melodic dark doom metalová kapela Doomas, alternatívno-metalová kapela Tristana a power metalová kapela Rightdoor (Slovensko).

Výstup na Pustý hrad

Zvolen – sobota 6. september, 8. hod.

V sobotu sa stretnú obyvatelia Zvolena, aby spoločne vystúpili na vrchol Pustého hradu. Na programe 22. ročníka tradičného podujatia Výstup na Pustý hrad je okrem kultúrnych vystúpení aj privítanie účastníkov Cyklojazdy histórie a slávnostné vyhodnotenie predprázdninových súťaží o najkrajší balkón a najkrajšie sídlisko. Podujatie sa začne o 8. hod. v Parku Ľ. Štúra, začiatok výstupu je o 8.30 hod. – turistický chodník za Zimným štadiónom. O výstupe sa môžete viac dozvedieť aj v tomto článku.

Výstavy v Banskej Bystrici

A ešte by sme vás chceli upozorniť na niekoľko zaujímavých výstav, ktoré môžete navštíviť aj počas víkendu. 

Štátna vedecká knižnica, Lazovná ulica

piatok 10. – 18. hod., sobota 9. – 12. hod.

  • Míľniky rocku
  • Friedrich Schiller vo fonde ŠVK v Banskej Bystrici
  • Túlavý objektív Kostarika
  • Shakespearove prechádzky v snoch

SSM Thurzov dom, Námestie SNP

Piatok 10. – 18. hod., sobota, nedeľa 14. – 18. hod.

  • Čepiec pýcha vydatej ženy

SSG Bethlenov dom, Dolná ulica

Piatok 10. – 17. hod., sobota, nedeľa 10. – 16. hod.

  • Ars et Amor, Labor et Gloria (Dominik Skutecký)