Po roku sa múry hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučia stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou,  v rámci  medzinárodného festivalu Hradné Huky 2014 dňa 5. septembra 2014.

hNovinkou tohto roku je pokračovanie tohto typu festivalu ďalším, „Zahraj mi gajdoško“, medzinárodným festivalom gajdošských piesní, tancov a tradícií, 6.-7. septembra 2014. Oba festivaly majú jediný cieľ a to priniesť históriu, tradície, či rôzne využitie výrazného prvku našej tradičnej hudby, gájd, ktoré sa v roku 2014 stali súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

Počas troch festivalových dní hrad privíta rôzne typy vynikajúcich hudobníkov z viacerých krajín. Medzi najvýraznejšie osobnosti festivalu a kapely určite patrí Stefche Stojkovic a jeho band, ktorý je mimoriadne populárnou osobnosťou v Macedónsku. Pravý, dynamický, balkánsky folklór s originálnymi hudobnými nástrojmi, vrátane gájd, budú môcť záujemci počuť počas všetkých troch dní. Vynikajúci pražskí muzikanti a ich Rožmberská kapela, budú tento rok reprezentovať stredoveký repertoár s použitím gájd.

Originálny projekt Samaria verse band, prinesie do Slovenskej Ľupče zhudobnené šamorínske verše, ktoré budú interpretovať deviati muzikanti na scéne. Medzi nimi napríklad známy jazzový gitarista Miloš Železňák, či bývalí členovia kapely Ghymes. Nesmiernym oživením ich vystúpenia bude vynikajúci americký perkusionista Hearn Gadbois a vynikajúca tanečnica Rena Milgrom, ktorí doplnia tento originálny slovensko-maďarsko-česko-americký projekt.

V sobotu, v rámci galakoncertu, uvidia záujemci v sprievode Diabolských huslí Jána Berkyho Mrenicu ml., vynikajúcich sólistov gajdošov z rôznych regiónov Slovenska, Ľubomíra Páričku a Bačovské trio, Romana Bienika s Helenou Záhradníkov z Hričova, Ivana Pupalu z Lučenca, Pavol Kužma a jeho Goraľská muzika z Čadce, Ľudovít Cehelský z Košíc a Vnenčák Jozef z Babinej, či výnimočnú osobnosť slovenskej gajdošskej hudby, Antona Vranku. V rámci galakoncertu odznejú ešte moravské gajdošské tradície v podaní Gajdošov z Kopanic a záver galakoncertu bude patriť profesionálnemu a špičkovému telesu z Poľska, Reivers, spolu so sólistom Lindsay Davidsonom zo Škótska, ktorí budú interpretovať nádherné keltské tradície v spolupráci s dvoma vynikajúcimi tanečnicami.

Nedeľa v obedňajších hodinách bude patriť detským súborom zo Slovenskej Ľupče, Dratvárik a Drienka, vývoju maďarských gajdošských tradícií v podaní Hungarian Bagpipes Ensemble z Maďarska a finálnemu koncertu poľsko-škótskej kapele Reivers. Počas všetkých troch festivalových dní môžu návštevníci využiť prehliadky hradu Slovenská Ľupča aj s odborným výkladom.

Viac informácií na oficiálnej stránke festivalu.