Konečne sa nám do života vrátila aj kultúra. Tento víkend si môžete vybrať z rôznych podujatí, navštíviť múzeá a galérie, zájsť do divadla, do kina, dopriať deťom rozprávky „naživo“, zrelaxovať na Kováčovej či obuť si korčule a vyskúšať ľadovú plochu na Zimnom štadióne.

Piatok 21. január

Medzi nebom a zemou

Loggia Domu Beniczkych, Banská Bystrica – 17:00 h

Koncerty Medzi nebom a zemou z loggie Beniczkého domu pokračujú aj tento rok. V piatok o 17:00 h sa uskutoční ďalší z nich. Vystúpia na ňom banskobystrickí umelci Igor Šimeg, Tomáš Dobrík, Michaela Kukurová, Marta Ďumbalová, Dávid Bílek, Lara Abou HamdanViktor Svetlík.

Začíname s nádejou

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Banskobystrická opera po dlhšom čase opäť víta svojich divákov a diváčky. Na piatkovom komornom koncerte z diel operných velikánov Začíname s nádejou sa predstavia sólisti opery Patrícia Malovec, Katarína Procházková, Michaela Šebestová, Šimon Svitok, Dušan Šimo, Ivan Zvarík, sólistka baletu Beata Gaálová a členky baletu Nina Ilievová, Alexandra Dundová. Klavírny sprievod Martina Svitková. V rámci koncertu sa po prvýkrát na javisku Štátnej opery predstaví známa herečka Lucia Vráblicová. Umeleckým prednesom obohatí spevácke a tanečné vystúpenia domácich sólistiek a sólistov.

Dáša Fon Fľaša

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Princ špinavého folku Dáša Fon Fľaša donesie do Divadla Štúdio tanca svoje živé zmysluplné pesničkárstvo s koreňmi v punku. Rovnocenného partnera mu bude robiť stálica divadla Tibor Trulik. Zážitok z premiéry nového formátu spájajúceho hosťujúceho muzikanta s tanečníkom z umeleckého súboru divadla One on One, je zaručený!

Výstavy v meste

Piatkové popoludnie a podvečer si môžete spríjemniť návštevou zaujímavých výstav. V Stredoslovenskej galérii – Bethlenovom dome (Dolná 8) sprístupnili tento štvrtok výstavu Ján Jakub Stunder (1759 – 1811). Nikde cudzincom. Výstava je prvou retrospektívnou výstavou pôvodom dánskeho portrétneho maliara obdobia osvietenstva a sentimentalizmu. Gáleriu môžete navštíviť každý deň (okrem pondelka) od 10:30 do 17:00 h. Gallery Lazovná 1 ponúka výstavu jedinečného českého fotografa Jana Saudka. Galéria je otvorená každý deň (okrem pondelka) od 13:00 do 17:00 h, výstava potrvá do 5. februára. Na Lazovnej ulici nevynechajte ani výstavu Projekt TatryA7 Gallery (365.labb).  Je to výskumný projekt umeleckej dvojice opustených (re)kreantov – fotografky Andrey Kalinovej a teoretika architektúry Martina Zaička. Výstava je otvorená počas pracovných dní od 8:00 do 17:00 h. Kaviareň Bothár v Dolnej ulici 35 (SOS) už niekoľko dní zdobia obrazy umeleckej výtvarníčky Sonji Böhmerovej, inšpirované hudbou. Výstava je predajná a potrvá do konca januára. Kaviareň je v piatok otvorená od 9:00 do 18:00 h. 

A nemali by ste obísť ani The malý art MARKET v priestoroch Laboratória Výrobné DružstvoAteliéru šperku & grafiky na Hornej 36. Táto predajná výstava lokálnych tvorcov potrvá už len do konca januára! Otvorená je od pondelka do piatka od 14:00 do 19:00 h.

Sobota 22. január

Expozície Múzea SNP otvorené

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 9:00 h

Od stredy 19. januára môžete opäť navštíviť aj expozície Múzea SNP, denne okrem pondelka, od 9:00 do 16:00 h (tento piatok od 12:00 do 16:00 h). Počet návštevníkov v skupine je limitovaný na 30 osôb, nebude chýbať ani lektorský výklad.  Skupinové vstupy treba nahlásiť s dostatočným predstihom (cca 3 – 4 dni pred plánovanou návštevou), telefonicky na číslach +421 48 412 32 58, +421 918 899 430 alebo emailom: peter.sukenik@muzeumsnp.sk.

Pozvánka do Kováčovej

Holidaypark Kováčová – 10:00 h

Dobrá správa prichádza aj z Holidayparku v Kováčovej. Jeho brány sa otvárajú práve túto sobotu. Moderný areál, v ktorom môžete prežiť príjemné chvíle oddychu v termálnej minerálnej vode, je v sobotu, nedeľu a počas sviatkov otvorený od 10:00 do 20:00 h (pracovné dni od 12:00 do 20:00 h). Viac informácií nájdete na stránke www.holidaypark.sk.

Predpremiéra Spievaj 2

CINEMAX, Banská Bystrica – 13:00 a 16:10 h

Predpremiéra americkej animovanej komédie Spievaj 2 iste priláka malých aj veľkých divákov tento víkend do kina. V pokračovaní tohto hudobného animáku sa partia nadšených hudobníkov snaží preniknúť do vyšších poschodí šoubiznisu. Aby to dokázali, musia na svoju stránku získať legendu, ktorá sa zaprisahala, že už nikdy v živote na pódium nevystúpi… Film v predpremiére uvedenie CINEMAX tento víkend, v sobotu aj nedeľu o 13:00 a 16:00 h.

Spievaj 2:

Tvorivé dielne v kaštieli

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Expozícia Príroda stredného Slovenska bude inšpiráciou pre deti na víkendových tvorivých dielňach v Tihányiovskom kaštieli. Zistia, aké zvieratá sa v expozícii nachádzajú a čím sú zaujímavé. No a potom si z netradičných materiálov vytvoria ich kópie. Tvorivé dielne sú v sobotu aj v nedeľu, so vstupmi o 14:00, 15:00 a 16:00 h.

V Tihányiovskom kaštieli si môžete v týchto dňoch, a až do 13. marca, pozrieť aj novú výstavu TRITRI – Tatry očami geológov. Okrem bohatého fotografického materiálu vás na výstave iste zaujmú unikátne zbierkové predmety, ktoré poskytujú pohľad na komplikovaný a nesmierne dlhodobý vývoj nášho malebného pohoria.

Príbeh obuvníka Jakuba

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba je naozaj neobyčajný. Obuvník Jakub totiž dlhé roky od nikoho nič nedostal. Až raz… že čo? To sa už dozviete v sobotu (17:00 h) aj v nedeľu (10:00 h) v Divadle pod balkónom. Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762 (sms).

(Ne)bojsa!

Kultúrny dom, Medzibrod – 17:00 h

Aj v Medzibrode bude v sobotu rozprávkovo. Medzibrodské Potulné dividlo J+T pozýva do Kultúrneho domu na slávnostnú premiéru rozprávky pre deti aj dospelých (Ne)bojsa! Veselý príbeh s pesničkami o hľadaní strachu a nájdení lásky sa začína o 17:00 h. Lístky si môžete zarezervovať na Obecnom úrade v Medzibrode. 048/4184339. Poďte do divadla, kým ho znovu nezatvoria!

Korčuľovanie pre verejnosť

Zimný štadión, Banská Bystrica – 17:00 h

Prvý raz v tomto roku môže verejnosť využiť Zimný štadión na korčuľovanie, a to už túto sobotu od 17:00 do 18:30 h. Verejné korčuľovanie by malo byť každý víkend, v sobotu od 17:00 do 18:30 h a v nedeľu od 16:00 do 17:30 h. Korčuľovať sa bude v tréningovej hale B.

Blues v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Hudobné večery v Hogo Fogo Jazz & Art Club sa tešia stále väčšej obľube. Iste aj preto, že tu koncertujú skvelé kapely a muzikanti. V sobotu to bude bluesová úderka zo Zvolena ZVA 12-28 BAND, kapela, ktorá má svoj vlastný štýl a hlavnými esenciami jej textov je najmä irónia a sebairónia. Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre v budove Radnice na Námestí SNP a v klube.

Nedeľa 23. január

O vlkovi, ktorý vypadol z knižky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15:00 a 17:00 h

Rozprávka so živou hudbou o túžbe niekam patriť… Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácií treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? Odpoveď na túto i ďalšie otázky prinesie príbeh O vlkovi, ktorý vypadol z knižky.

Putovné uško pre deti s rôznymi uškami

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Bábkový ateliér o bábkach a ich vodení, o rozprávkach a o hre. Každý hravý tvor a každá hravá duša sú vítaní a vítané! Bábkový ateliér poteší deti s rôznymi uškami (nepočujúce a počujúce) od 5 rokov. S hovoreným slovom a súčasne v posunkovom jazyku. Otvorí okno do sveta ticha, do sveta hry a divadla. Viac informácií nájdete na stránke www.bdnr.sk.

Don Kychot

Kultúrny dom, Medzibrod – 17:00 h

Víkend môžete ukončiť aj v Medzibrode, dokonca v spoločnosti dômyselného rytiera „Dona Kychota“. Predstavenie Potulného dividla J+T Don Kychot, inšpirované známym románom Miguela de Cervantesa, bude mať v nedeľu svoju medzibordskú premiéru. Účinkujú Juraj HaviarTomáš Pohorelec.

Všetky podujatia sa konajú v režime OP (očkovaní, prekonaní).