Aj predposledný adventný víkend, i keď mokrý a v znamení nových obmedzení, ponúka možnosti ako si spríjemniť chvíle a oddýchnuť si medzi vianočnými nákupmi, upratovaním či pečením.

Piatok 11. december

Vianočné trhy v Europe

Europa SC, Banská Bystrica – 9:00 h                                                                                                               

Tradičné Vianočné trhy v nákupnom centre Europa otvorili v pondelok 7. decembra.  Navštíviť ich, nakúpiť a užiť si pravú nefalšovanú vianočnú atmosféru, môžete aj počas tohto víkendu.  Na trhoch nechýbajú koláčiky, víno, medovníky, voňavé bylinkové vankúšiky či sviečky a vonný vosk. Iste potešia aj náramky, čiapky, slovenská dizajnová móda či hračky.

Remeselný rínok v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu pokračuje. V Matejovom dome počas víkendu nájdete výrobky z dreva a v Tihányiovskom kaštieli rôzne prírodné dekorácie. Remeselný trh, ktorý potrvá do nedele 20. decembra, je otvorený počas otváracích hodín Stredoslovenského múzea.

Spomienky na Vianoce

Lesnícke a drevárske múzeum, Zvolen – 9:00 h

Do minulosti, symbolicky stvárnenej sviatočnou obývačkou z polovice 20. storočia, vás zavedie výstava Spomienky na Vianoce v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Dominuje jej vianočný stromček a dopĺňa ju kolekcia vianočných ozdôb zo zbierok múzea. Vianočná reminiscencia múzea evokuje romantiku Vianoc rokov minulých a láka prežívať ju aj dnes. Múzeum je v utorok až piatok otvorené od 9:00 do 14:00 h a v nedeľu od 9:00 do 17:00 h.

Krajina stredu

SSG Pretórium, Banská Bystrica – 10:30 h

Krajina stredu je názov výstavy, ktorú Stredoslovenská galéria sprístupní tento piatok v Pretóriu na Moysesovom námestí. Výstava je otvorený cyklus dokumentárnych fotografií Jána Viazaničku, ktorými už niekoľko rokov systematicky mapuje mikroregión Severného Podpoľania.

Číra radosť

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 17:00 h

Číra radosť. Hravé tanečné predstavenie spájajúce profesionalitu medzinárodného umeleckého súboru a spontánnosť najmenších tanečníkov z pohybových kurzov Divadla Štúdio tanca. Číra radosť sa okrem účasti verejnosti bude naživo streamovať cez internet na oficiálnom facebookovom profile divadla. Počas piatkového live streamu môžete podporiť deti v boji s chudobou na tomto odkaze.  Po predstavení bude diskusia Q&A (otázky a odpovde) s detskými aj dospelými tanečníkmi.

Polnočná omša

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Dráma Polnočná omša, ktorej autorom je významný slovenský dramatik Peter Karvaš, rodák z Banskej Bystrice, sa odohráva na Štedrý deň roku 1944. Manželia Kubišovci sa vzorne starajú o svoju rodinu, dbajú na zvyky a tradície. Pod touto pokrievkou to však vrie. Najmladší syn je partizán, starší gardista, dcéra arizátorka. Pri štedrovečernom stole sedia s nacistom, nádejnou nevestou je komunistka…

Sugestívne posolstvo

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 19:00 h / online

V rámci festivalu Embargo 2020 zvolenské divadlo uvedie v piatok scénické čítanie Urazení. Bielo(r)usko. Hru, ktorá prináša sugestívne posolstvo z epicentra bieloruskej revolúcie, môžete sledovať v skrátenej verzii pripravenej pre festival Embargo online cez Facebook Záhrady.

Sobota 12. december

100 % vlk… alebo pudlík?

CINEMAX, Banská Bystrica – 15:40 h

Každá svorka potrebuje vodcu. Freddy Lupine vyzerá ako obyčajný mladý chlapec, akurát nie je obyčajný a nie je ani tak celkom chlapec. Má štrnásť a je… vlkolak. Alebo skôr bude. Freddy je súčasťou hrdého starého rodu vlkolakov a všetci očakávajú, že sa raz z neho stane vodca svorky, rovnako ako kedysi jeho otec. Keď nadíde slávnostná noc jeho prvej premeny, Freddy je pripravený stať sa hrôzostrašným a silným vlkom. Niečo sa však zvrtne a Freddy sa zmení sa na nie príliš dravého ani veľmi strašidelného, zato ale mimoriadne rozkošného… pudlíka!  Austrálsky animovaný film 100 % vlk uvádza CINEMAX v predpremiére už túto sobotu a nedeľu o 15:40 h.

Vianočníček

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

S Vianočníčkom sa v sobotu podvečer stretú deti v Divadle pod balkónom a dozvedia sa aj všeličo zaujímavé o ľudových zvykoch počas adventu.

Advetný koncert z Čerína /online

Farský kostol sv. Martina, Čerín – 17:00 h

Violončelista Eugen Prochác vám z Farského kostola sv. Martina v Čeríne spríjemní predposledný adventný víkend. V jeho podaní zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha, Ilju Zeljenku, Sulchana Cincadze i Gaspara Cassadó. Vstupenky na online sledovanie koncertu si môžete zakúpiť online. Každý, kto si zakúpi vstupenku, obdrží v deň koncertu unikátny link, prostredníctvom ktorého sa bude môcť pripojiť na online stream.

Aurum Quartet

Evanjelický kostol, Brezno – 17:00 h

Aj v breznianskom Evanjelickom kostole bude v sobotu znieť hudba. Koncert klarinetového kvarteta Aurum Quartet si môžete vychutnať naživo. Aurum Quartet je jedinečné zoskupenie ktoré, interpretuje známe melódie popredných svetových ale aj domácich autorov. Kvarteto je zložené zo študentov a pedagógov stredných a vysokých umeleckých  škôl či už doma alebo v zahraničí. Vstupné dobrovoľné.

Hudba v pasáži

My Piano, Beniczky Passage, Banská Bystrica – 18:00 h

Vianočné melódie ale aj tango zaznie v sobotu večer v Showroom klavírov My Piano v Benického pasáži. Diela Antonia Vivaldiho, Astora Piazzollu a Yann Tiersena zahrajú Eva Varhaníková, Robert Ragan, Tomáš Valíček, Peter Solárik, Ivan Zvarík Rado Ďurčík. Keďže počet miest na Vianočnom koncerte je obmedzený, vstupenky si môžete rezervovať na mypiano@mypiano.eu alebo na čísle 0903 313 888.

Pocta Lehárovi

Štátna opera, Banská Bystrica – 19:00 h /online

V tomto roku si pripomíname 150 rokov od narodenia velikána operety a autora desiatok nesmrteľných melódií Franza Lehára. Banskobystrická Štátna opera na svojom javisku uviedla jeho operety Veselá vdova, Zem úsmevov, Paganini, Gróf z Luxemburgu, Giuditta, Cigánska láska a Cárovič. V sobotňajšom komornom koncerte Pocta Lehárovi účinkujú sólisti Štátnej opery: Patrícia Malovec Solotruková, Katarína Procházková, Šimon Svitok a Dušan Šimo. Klavírny sprievod Martina Svitková, večerom bude sprevádzať Alžbeta Lukáčová. Sledujte online na tomto odkaze.

Nedeľa 13. december

Nedeľné tvorivé dielne

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9:00 h

Nechce sa vám sedieť doma? Zájdite si na tvorivé dielne do Tihányiovského kaštieľa. Okrem toho, že sa oboznámite so zvykmi, čarami a rituálmi, ktoré sa v minulosti diali na deň sv. Lucie, si vytvoríte aj vianočnú ozdobu, ktorou si môžete skrášliť svoj domov. Tihányiovský kaštieľ je v nedeľu otvorený od 9:00 do 12:00 h a od 13:00 do 17:00 h.

O myške Terke a dvoch kocúroch

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Inscenácia Hra, ktorej autorom je básnik a dramatik Jozef Mokoš, mala 30. októbra online premiéru, čo bolo v histórii Bábkového divadla na Rázcestí po prvý raz. Divadlo je však autentická záležitosť a preto Hra bude mať svoju premiéru aj v divadelnej sále BDNR. Klauniáda o šikovnej myške Terke a dvoch kocúroch, Mrculíkovi a Hasprčkovi, ktorí ju stále naháňajú, sa odohrá v nedeľu o 16:00 h.

Študajdom, štidirididajdom…

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 17:00 h / online

Aj tretiu adventnú nedeľu vám spríjemní koncert zo série vianočných pozdravov pod názvom Študajdom, štidirididajdom…  Vystúpia spevácke skupiny Šumiačan, Telgárt, Čierťaž, Brezinky, Trnki, Marína, Heľpan, Priechoďan a sólisti a sólistky Anka Jakubíková, Anka Pecníková, Ivona Pejková, Adrián Šimko, Veronika Bodnáriková, Vlado Homola a Pavol Majerík. Sledujte na YouTube kanáli Stredoslovenského osvetového strediska.