Súčasná epidemiologická situácia a nariadenia s ňou súvisiace kultúre veľmi neprajú. Podujatí je poskromne, mnohé boli zrušené. Sme radi, že aj napriek tomu vám môžeme ponúknuť zopár tipov na víkend.

Piatok 9. októbra

M+M = maľba

Radnica, Nám. SNP 1, Banská Bystrica – 8:00 h

Foyer historickej Radnice zdobia od pondelka 5. októbra obrazy maliara Miroslava Bárdiho a jeho dcéry Miroslavy Seidel – Bárdiovej. Výstavu, ktorá potrvá do 2. novembra, môžete v pracovných dňoch navštíviť od 8:00 do 17:00 h a v sobotu od 10:00 do 15:00 h.

Koncert Solamente Naturali

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 18:00 h

Napriek avizovanému zrušeniu sa v kostole Premenenia Pána v Španej Doline  v piatok uskutoční otvárací koncert nového festivalu Musica Barocca 2021. V skvelom obsadení a so znamenitým programom Bachových kantát sa na koncerte predstaví jedinečný slovenský súbor starej hudby Solamente Naturali. Podujatie sa bude konať za sprísnených hygienických opatrení a s limitovaným počtom účastníkov. Miesto si môžete rezervovať prostredníctvom e-mailu. Koncert sa bude vysielať aj online.

Gitary na Starom zámku

Rytierska sála Starého zámku, Banská Štiavnica – 18:00 h

Múry banskoštiavnického Starého zámku tento víkend rozozvučia gitary. V rámci dvanásteho ročníka Medzinárodných interpretačných dní klasickej gitarovej hry v Rytierskej sále vystúpi Martin Krajčo (SK, klasická gitara) – v piatok o 18:00 h a Antal „Tony“ Pusztai (HU, klasická gitara) – v sobotu o 18:00 h.

Sobota 10. október

Po stopách medveďa na Poľane

Horský hotel Poľana – 10:00 h

Vonku to vyzerá na babie leto a príroda má svoje dvere otvorené dokorán aj v tejto, pre kultúru či šport nie veľmi priaznivej situácii. Čas na prechádzky prírodou je práve teraz ideálny. A nielen na prechádzky ale aj túry. Jednu takú stredne ťažkú túru si môžete vychutnať v sobotu na výlete do do druhého najväčšieho slovenského pralesa, ktorý sa nachádza na Poľane. Spolu so sprievodcom sa pôjdete po stopách medveďa a dozviete sa aj rôzne zaujímavosti. Túra sa začína o 10:00 h pred horským hotelom Poľana, dĺžka trasy je 16,6 km. Viac informácií, ako aj rezerváciu vstupeniek nájdete na stránke  zahoramizadolami.sk.

Dráčik Hapčí

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 16:00 h

Do sídliskového Divadla pod balkónom (Rudohorská 37), priletí túto sobotu drak! Presnejšie, dráčik Hapčí. Táto rozpávka je príbehom o priateľstve medzi princeznou Nezábudkou a dráčikom Hapčí, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke a o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom.

Nedeľa 11. október

Batolárium a Židovské rozprávky

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí je na Covid semafore zelené! A tak sa deti môžu aj túto nedeľu tešiť na rozprávky. Dopoludnia o 10:00 h sa batoľatá spolu s rodičmi zabavia na interaktívnom predstavení Batolárium. Väčšie deti iste zaujmú Židovské rozprávky z cyklu Rozprávková geografia 16:00 h).

Batolárium:

Záhrada pri vile Dominka Skuteckého

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 14:00 h

V rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré sa kvôli protivírusovým opatreniam koná tento rok netradične v októbri, sa otvoria aj dvere záhrady pri vile Dominika Skuteckého. Pozemok na dnešnej Hornej ulici, na ktorom si umelec postavil v roku 1889 neorenesančnú vilu, bol po roku 1900 so súhlasom mestskej rady rozšírený o záhradu, pričom táto majiteľa zaviazala k reprezentatívnej výsadbe. Záhrada, o pôvodnom vzhľade ktorej sa dozvedáme len útržkovite, zo spomienok spisovateľa Petra Karvaša, vnuka Dominika Skuteckého, zachytených v jeho knihe s poetickým názvom V hniezde (1981), je dnes poslednou zachovanou záhradou svojho druhu v historickom centre Banskej Bystrice. Prostredníctvom nedeľnej komentovanej prehliadky sa návštevníci dozvedia o histórii záhrady, aj o tom, čo sa v nej dodnes zachovalo po pôvodných majiteľoch a ďalších plánoch na jej zveľadenie. Prehliadka začína o 14:00 h a povedie ju Maroš Rovňák. Vstup je voľný.

Program podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad (od 9. do 11. októbra)  v ďalších parkoch a záhradách na Slovensku nájdete na stránke vopz.sk.