V názvoch podujatí tohto víkendu sa často objavujú slová vianočný. Ako inak, veď je to už posledný víkend pred Vianocami. Deti majú prázdniny, nedeľa je zlatá, obchody sú ešte otvorené, no aj ponuka víkendových podujatí je bohatá… Čo si vyberiete?

Piatok 20. december

Vianočná dedinka

SC Point, B. Bystrica – 9:00 h

Krásne darčeky, voňavé dobroty, šikovní remeselníci a skvelá atmosféra vládne od štvrtka vo Vianočnej dedinke v nákupnom centre Point. Navštíviť ju a nakúpiť tu môžete do pondelka 23. decembra, každý deň od 9:00 do 20:00 h.

Vianočný radničný rínok

Svätotrojičné námestie, Krupina – 10:00 h

Tradičné vianočné výrobky ponúkajú tiež vianočné trhy v Krupine. Spestrí ich kultúrny program, v ktorom, okrem iných, vystúpi Veronika Rabada či Folklórny súbor Hont.

Živý betlehem na námestí

Námestie SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Predvianočný program na banskobystrickom námestí vrcholí živým betlehemom. Mária, Jozef, dieťatko v jasličkách, ovečky, láska, radosť, pokoj, spev… Krásny biblický príbeh ožije v piatok o 16:00, 17:00 a 18:00 h.  A v  priestoroch Radnice si môžete pozrieť výstavu Čaro betlehemov.

Père Noël U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 16:00 h

U Francúza na Hornej 12 budú Vianoce už v piatok. Ježiško, Père Noël, príde o 16:00 h popoludní a deti poteší aj koncert Surprise. Pre dospelých budú od 19:00 h hrať a spievať Monica a Emmica z Ružomberka, trubadúr Miquéu Montanaro z Francúzska a košická kapela Zajida.

Punč pre Viktóriu

Námestie SNP, B. Bystrica – 17:00 h

Ak si v piatok v čase od 17:00 do 20:00 h v stánku pred Radnicou kúpite punč, bude vás hriať nielen tento obľúbený vianočný nápoj, ale aj pocit, že ste niekomu pomohli. Výťažok z charitatívneho punču Nadácie Eriky Karovej bude venovaný na rehabilitačné cvičenia a terapie pre Viktóriu.

Jánošík na úteku

Radnica, B. Bystrica – 18:00 h

Banskobystrický muzikant Filip Jánošík Lehotský v piatok podvečer pokrstí na Radnici svoj románový debut „o rozchode, výpovedi, himalájskom treku, budhistickom kláštore, hašišových koláčoch, nekrofilných kanibaloch, osobnom stretnutí s Dalajlámom, živote bollywoodskej filmovej hviezdy a o prerode zatrpknutého cynika na naivného slniečkara…“ Vstup je voľný.

One Man Show

Aula Beliana, B. Bystrica – 19:00 h

Miroslav Donutil. Treba viac slov? Obľúbený český herec sa predstaví vo svojom novom vianočnom programe a svojimi príhodami vás iste rozosmeje, zabaví, ohúri a možno aj rozplače.

Folkové Vianoce v synagóge

Synagóga Brezno – 19:30 h

Trinásty ročník predvianočného festivalu Folkové Vianoce sa uskutoční v piatok a v sobotu v breznianskej Synagóge. V piatok vystúpia pesničkárka Mária Knoppová, speváčka Mirka Miškechová, stand-up komik a pesničkár Peter Petiar a prešovská skupina Hrdza. Druhý deň odštartuje folkový pesničkár Martin Libič, potom vystúpi medzibrodský rodák, pesničkár a divadelník Tomáš Pohorelec,  hudobníčka Zuzana Mikulcová a zlatým klincom programu bude už tradične Martin Geišberg a s ním aj Marek Geišberg, Daniel Špiner  a Patrik Pačes.

Opera má vypredané

Štátna opera, B. Bystrica – 19:00 h

Banskobystričania, a nielen oni, koncom roka radi trávia večery v Štátnej opere. Svedčia o tom vypredané predstavenia. Tak len pre informáciu a snáď aj nádej, že na poslednú chvíľu niekto ponúkne vstupenky: Piatkový Vianočný koncert sa začína o 19:00 h, v sobotu 28. decembra o 18:00 je na programe Hello, Dolly!, v pondelok 30. decembra (18:00 h) a v utorok 31. decembra (17:00 h) opera uvádza Slečnu vdovu.

Kick Ass Christmas

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Na každoročnej veselici Kick Ass Christmas v Klube 77 zahrajú legendy rocku Got Blue Balls zo Sliača, domáce kapely Trucki a Adalbert.

Chocolate Puma

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

V Ministry of Fun to v piatok večer roztočí slávne holandské duo Chocolate Puma, ktoré tvoria René Horst a Gaston Steenkist, čiže Dj Zki & Dobre.

Sobota 21. december

Vianočný trh v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10:00 h

Trhy v banskobystrickej Záhrade sú čarovné a obľúbené. Na sobotňajšom zimnom trhu nájdete množstvo inšpirácií na vianočné darčeky, domácu a ručnú výrobu, ako aj dizajnovú produkciu od nápaditých a zručných (nielen) slovenských výrobcov. Prírodnú kozmetiku, čili omáčky, domáce paštiky, orechové víno, bylinné špeciality, šperky, dekorácie, vianočné vence… a mnohé ďalšie výrobky tu môžete nakúpiť v čase od 10:00 do 17:00 h. A budú aj vianočné tvorivé dielne. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Pod Kráľovou hoľou

Šumiac – 10:00 h

Aj pod Kráľovou hoľou môžete tento víkend zájsť vianočné trhy. Na námestí v Šumiaci budú v sobotu predávať regionálne a hlavne šumiacke produkty, šišky, škvarkovníky, punč aj varené víno. Vyhrávať a spievať pritom budú FS Šumiačan, Pokošovci, Handulovci, Sára Varšová aj deti zo šumiackej školy a škôlky. Večer bude zábava v Pohostinstve pod Úbočou. V nedeľu o 16:00 h sa v grécko-katolíckom kostole koná koncert Vianoce pod Kráľovou hoľou.

Vianočná pošta

Kaštieľ, Hronsek – 15:00 h

Všetky deti, ktoré ešte nestihli poslať vianočnú poštu, môžu tak urobiť v sobotu od 15:00 do 18:00 h na stretnutí s najrýchlejším Vianočným poslom v kaštieli v Hronseku.  Pozývajú ich tam zvolenskí Rytieri Vir Fortis a obec Hronsek.

Neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Obuvník Jakub dlhé roky od nikoho nič nedostal. Až raz, ako to už býva, opäť  spozná radosť z darčeka… Neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba, príbeh o dobre, láske, obetavosti a spolupatričnosti, čaká na deti v sobotu aj v nedeľu o 17:00 h v Divadle pod balkónom.

 Prázdninové korčuľovanie

Zimný štadión, B. Bystrica – 17:00 h

Začali sa zimné prázdniny. Aj keď počasie nie je práve zimné a chýba nám sneh, klzisko na banskobystrickom Zimnom štadióne bude počas prázdnin otvorené. Prázdninové korčuľovanie začína túto sobotu (17:00 – 18:30 h).

Mayro Tara U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 19:00 h

Na vianočnom koncerte slovenského multižánrového gitaristu Mayro Tara zaznejú slávne sólové skladby pre klasickú španielsku gitaru, hudobné prekvapenia aj autorská tvorba.

Vianočný žúr s Macou a Lackom

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Aj tento rok príde na Vianočný žúr do Záhrady Maca a Kapela roka! S nimi je  vianočná atmosféra vždy o čosi krajšia. Bombou večera bude starý známy „rozstreľovač“ večierkov, dopoludňajších aj poobedných party na Pohode, Lacko Cmorej.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19:30 h

Zatancovať, zaspievať si, popočúvať hudbu a stretnúť sa s priateľmi môžete v sobotu na Predvianočnej tancovačke v Hostince na Kopčoku. Zahrá a zaspieva kapela Galaxy BB Music.

DMS v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

Bratislavská hip-hop a rapová skupina DMS (Dame, Monsignor Separ a Smart) pokrstí svoj nový album MDMS (platinový už v predpredaji) v sobotu v Ministry of Fun.

Bežecký Armagedon

Námestie SNP, B. Bystrica – 24:00 h

Podľa Mayského kalendára mal 2. decembra v roku 2012 nastať koniec sveta. No nenastal. Marathon BB Team práve v tento deň založil tradíciu polnočného behu. Bežecký Armagedon štartuje presne o polnoci z Námestia SNP. Štvorkilometrová trať povedie v príjemnom tempe na Kalváriu. Registrovať sa netreba, stačí prísť! Viac informácií nájdete na Facebooku.

Nedeľa 22. december

Vianočné trhy na námestí

Námestie SNP, B. Bystrica – 9:00 h

Zlatá nedeľa je posledným dňom, kedy môžete nakúpiť darčeky či iný tovar v stánkoch s vianočným tovarom na bystrickom námestí. Otvorené sú od 9:00 do 20:00 h. Stánky s občerstvením však budú na námestí až do 2. januára (11:00 – 23:45 h).

Farbatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 h

Farebné, veselé a jedinečné bude aj predvianočné Farbatolárium s herečkou Marianou Mackurovou, detičkami a ich rodičmi.

Snežný chlapec

CINEMAX, B. Bystrica – 13:15 h

Chcete zažiť parádne dobrodružstvo ? Ak áno, tak sa choďte pozrieť na strechu vášho domu. Možno sa tam skrýva stratený a vydesený Yetti, ktorý nevie, ako sa vrátiť späť k rodičom… Tvorcovia slávnej série Ako si vycvičiť draka natočili ďalší rozprávkový príbeh, ktorý vás chytí za srdce. Snežný chlapec. V nedeľu ho môžete vidieť v detskom kine v CINEMAX-e za zvýhodnené vstupné 4 eurá.