Sviatky Vianoc sú priamo spojené s narodením malého Ježiška, božieho syna. Jezuliatko narodené v maštali sa pritom stalo symbolom sviatkov pokoja nielen pre kresťanov.

V biblickom príbehu pod názvom Narodil sa Kristus Pán ožili postavy sv. Jozefa, panny Márie, Gašpara, Melichara a Baltazára v podaní banskobystrickej Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova. Ide o tunajšiu skupinu ľudí zaoberajúcu sa šermom, dobovými historickými výjavmi, predstaveniami a dobovými rekonštrukciami. Ich každoročné stvárnenie biblického príbehu patrí k už neodmysliteľným súčastiam Banskobystrických Vianoc.

Počas štvrtkového podvečera si mohli návštevníci námestia biblický príbeh pozrieť hneď trikrát. A rovnako bude táto možnosť aj v piatok, 20. decembra. Predstavenia pripomínajúce udalosti spred vyše dvetisíc rokov sa odohrajú priamo na Námestí SNP opäť o 16.00 h, rovnako tak o 17.00 h a posledné o 18.00 h.

Živým Betlehemom sa končí oficiálny predvianočný kultúrny program. Stánky však zostávajú otvorené aj v ďalších dňoch. Trh remesiel, vianočných darčekov, ozdôb a medovníkov potrvá ešte do nedele, 22. decembra. Stánky s občerstvením budú na námestí až do 2. januára.