Horúci júlový víkend sa bude v Banskej Bystrici žiť v športovom duchu. Čaká nás zaujímavý futbalový turnaj, cezpoľný beh a obuť si môžeme kolieskové korčule i  korčule na ľad. Vybrať si môžete z festivalov, koncertov a mnohého iného.

INLINE DNI

inlinedniEuropa SC, piatok 17. júl o 11. hod. a sobota 18. júl od 9. hod.

Od piatku do soboty nájdete vo vnútri obchodného centra vybudovanú inline plochu na korčulovanie, kde sa môžete tešiť na Roller disco. Budú tam inštruktori pre deti aj dospelých, workshopy a exhibície freestyle slalomu. Samozrejmosťou je požičovňa inline korčulí pre deti aj dospelých a špecialita retro korčula, tzv. quads. Detská inline škola bude prebiehať o 11. hod. a 14. hod. Workshop pre dospelých o 16.hod. a exhibícia freestyle slalom o 13.hod. a 17. hod. Štart samotného inline pelotónu bude v sobotu o 18.00 h na priestranstve pred Europa SC.

HALUŠKY FEST TURECKÁ 2015

Turecká, piatok 17. júl a sobota 18. júl

V poradí už 21. ročník súťaže vo varení a jedení halušiek, ale aj prehliadka ľudových remesiel spojená s predajom tradičných výrobkov a nezabudnuteľný kultúrny zážitok. Viac sa dočítate v našom článku.

GALAXY

Fuggerov Dvor – terasa, piatok 17. júl o 18. hod.

V piatok pri Selciach do tanca aj na počúvanie zahrá hudobná skupina Galaxy pesničky zo 60. až 80. rokov. Príďte sa zabaviť a pochutnať si na špecialitách na grile. Od 18. do 22. hod. na terase. Vstup voľný.

MARTIN GEIŠBERG & NANY HUDÁK & LABON

Záhrada CNK, piatok 17. júl od 19. hod.

Zaujímavý koncert viacerých hudobníkov na jednom pódiu. Vstupné je päť eur, zľavnený vstup je za tri eurá.

FAI PRETEKY LETECKÝCH MODELÁROV – MEMORIÁL JOZEFA GÁBRIŠA

Žarnovica – Mestský športový areál, sobota 18. júl a nedeľa 19. júl

Počas dvoch dní sa budú konať otvorené FAI preteky leteckých modelov svetového pohára. Zväz modelárov Slovenska, Leteckomodelársky klub Humenné a mesto Žarnovica pozývajú na otvorené FAI preteky leteckých modelov svetového pohára Memoriál Jozefa Gábriša, ktoré sa uskutočnia v Mestskom športovom areáli v Žarnovici.

memorial_ondreja_holca_-_plagatMEMORIÁL ONDREJA HOLCA V CEZPOĽNOM BEHU

Poniky – Futbalové ihrisko ŠK OPL, sobota 18. júl o 8. hod.

Bežať sa bude na tratiach – hlavný beh 10 km po náročnejšom profile cez lesné, poľné cesty a zvážnice a hobby beh 3 km cez poľné cesty a asfalt. Štartovné je päť – šesť eur.

SPARTAN RACE

Donovaly, sobota 18. júl o 8. hod.

Siahnite aj tento rok na hranice svojich možností v poprednom svetovom prekážkovom preteku založenom fanúšikmi extrémnych športových podujatí. Ak je pre Vás výzvou zdolávať náročné, premočené a zablatené dráhy v kopcovitom teréne plné prírodných prekážok, tak práve Vy by ste sa mali postaviť na štartovaciu čiaru. Druhý ročník najlepšieho prekážkového behu Spartan Race čaká aj na Vás. Viac informácií v našom článku.

DNI OBCE LUČATÍN

LUCATIN dni  7-7-15-page-001Lučatín, sobota 18. júl o 9. hod.

Spoznávajte históriu obce Lučatín a súčasný život dedinky, kedysi patriacej do Ľupčianskeho panstva. Ochutnajte, ovoňajte, nechajte sa ovanúť atmosférou sviatku všetkých obyvateľov na Dni obce Ľučatín. Bohatý kultúrny a športový program prebieha počas celého dňa až do neskorých nočných hodín. Viac sa dočítate v článku.

SLOVENSKÝ NÁRODNÝ POKLAD

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 18. júl o 10. – 18. hod.

Rozprávkový program v rozprávkovom svete bude oživený hudobnými a vizuálnymi ukážkami prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva. V tento deň sa budú v rámci hudobnej tradície v areáli Habakuky prezentovať gajdoš a píšťalkár Ľubo Tatarka a vypočuť si môžete aj Terchovskú muziku.  Cieľom podujatia je priblížiť širokej verejnosti prvky z Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návštevníkom odprezentujú gajdošskú kultúru, Terchovskú muziku, tradičné bábkové divadlo, ručné zvonenie, Čičmiansku architektúru a Radvanský jarmok. Fujara a terchovská muzika a tradičné bábkové divadlo sú tiež súčasťou Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Okrem hudobnej produkcie budú mať návštevníci možnosť vyskúšať si tradičné ručné zvonenie, môžu si vyzdobiť domček čičmianskymi ornamentmi a o Radvanskom jarmoku príde porozprávať odborník zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.  Pre všetkých návštevníkov je pripravený i celodenný program, ktorý je okrem hudobných predstavení vyplnený i divadelnými predstaveniami na motívy P.E. Dobšinského, ukážkami remeselných činností, či zábavnými súťažami pre deti i dospelých. Medzi doplnkové aktivity patrí návšteva domčeka „Negrambľoš“ (tvorivé dielne), oddychovej zóny s preliezačkami, hojdačkami a s mini zoo.

cupMETAL CUP 8

Radvaň – Ihrisko, sobota 18. júl o 10. hod.

Úspešný a jediný svojho druhu na Slovensku – futbalový turnaj metalových hudobných kapiel a ich fanúšikov. Podujatie organizuje klub Tartaros.

LIPTOV FEST

Liptovský Mikuláš – areál Ondreja Cibáka, sobota 18. júl

liptov festMôžete sa tešiť na koncert skupiny Helenine oči, vystúpenia folklórnych skupín, piknik pri vode, gastronomickú show a ochutnať liptovské špeciality. Športové a zábavné aktivity Rafting adventure a Propaganda Wake Park v areáli vodného slalomu budú pre návštevníkov so zľavami do 50 %. So svojim interaktívnym programom sa v poobedňajšom programe predstavia aj liptovskí zbojníci. Počas festivalu bude prebiehať prezentácia turistickej ponuky regiónu Liptov a súťaž o skvelé ceny. Vstup na podujatie je zdarma, rovnako aj doprava autobusmi z Ružomberka, Liptovského Hrádku a Pavčinej Lehoty.

LETNÉ VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Zimný štadión, sobota 18. júl o 13. – 14.30 hod.

Banskobystričania majú tento rok možnosť počas letných mesiacov vymeniť kúpalisko za zimný štadión. Vstupné sú dve eurá. Viac sa dočítate v našom článku.

wedding7. ROČNÍK WEDDING FEST

Slovenská Ľupča – nám. SNP 61, záhrada u Miklošov, sobota 18. júl o 16. hod.

V exteriéry záhrady sa uskutoční siedmy ročník festivalu, kde príde zahrať živá muzika Cascabel Easy Peasy a iní hostia. Môžete si obzrieť ateliér v záhrade, využiť dva bazény, ochutnať guľáš z diviny i pivo Poutnik, Chotebor, Matuska i ochutnávku z košického pivovaru Cassa Brewery a zatancovať na retro diskotéke.

MEDZINÁRODNÉ PRETEKY VETERÁNOV

obrazokŽarnovica, sobota 18. júl o 16. hod. a nedeľa 19. júl o 16. hod.

Na žarnovickom ovále si zmerajú sily pretekári v rámci Medzinárodných pretekov veteránov a Medzinárodných majstrovstiev Slovenska spojených s 15. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša. Na preteky veteránov sa prihlásili pretekári z Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Ukrajiny,Talianska Slovinska aj Slovenska. Chýbať nebude ani domáci pretekár Ján Mesiarik, či víťaz Zlatej prilby SNP z roku 1995 Ukrajinec Vladimír Kolodij a ďalší kvalitní pretekári z minulosti. Na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska sa zíde opäť pestrá konkurencia z Dánska, Poľska, Ukrajiny, Slovinska, Maďarska, Českej republiky, Bulharska, Rakúska a Slovenska. Fanúšikovia môžu vidieť jazdy v päticiach a vyvrcholenie v podobe finálovej jazdy o titul Majstra Slovenska.

RRB

Sliač – Námestie pri fontáne, sobota 18. júl o 18. hod.

Koncert sliačskej pop-rockovej skupiny RRB v rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015.

POSEDENIE PRI COUNTRY HUDBE

spania_dolina_country_vecer1Špania Dolina – Šachta Ferdinand pri Klopačke, sobota 18. júl o 18. hod.

Príjemný letný večer v baníckej Šachte Ferdinand pri Klopačke na Španej Doline s hudobnou skupinou COUNTRY LIMIT z Prievidze.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 19. júl o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Na tvorivej dielni si vyrobíte šperky vo farbách leta. Vyrobte si originálne náušnice, náramky či prívesky z použitých plastových fliaš hýriacich farbami leta. Dajte šancu odpadovým materiálom a zachráňme tak našu planétu. Odmenou nám nebude len dobrý pocit na duši, ale aj krásny vlastnoručne vyrobený šperk. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 19. júl o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Papierové šálky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

JÚLOVÝ HUDOBNÝ PIKNIK PRE VŠETKY RODINY

Záhrada CNK, nedeľa 19. júl o 15. hod.

Toto tvorivé popoludnie je určené pre celú rodinu. Hudobná jam session, burza receptov i tvorivá dielňa pre deti.

JADRANKA

Sliač – Záhrada Spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 19. júl o 16. hod.

Koncert známej speváčky balkánskych piesní v rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015.

t1_catch-the-flava-2015-sk-vyskovaCATCH THE FLAVA CAMP

Banská Bystrica, nedeľa 19. júl až piatok 24. júl

Opäť sa v Banskej Bystrici uskutoční päťdňový Medzinárodný tanečný camp Catch the Flava s profesionálnymi lektormi. Pozrieť si môžete aj video.

THE LEGITS BLAST 2015

Banská Bystrica, nedeľa 19. júl až nedeľa 26. júl

The Legits Blast, ktorý je od tohto roka akousi nadstavbou súťaže Outbreak Europe prinesie už od nedele až do ďalšej nedele množstvo podujatí. Festivalu sa každoročne zúčastňujú umelci z vyše 60 krajín sveta, a práve tu sa hudba, tanec, umenie a životný štýl menia v nezabudnuteľné zážitky. Môžete sa tešiť na street shows, street ball, tanečné a breakové battles a workshopy, relax a zábavu, párty, graffiti, maliarske a fotografické expozície, koncerty slovenských a zahraničných interpretov, premietanie a diskusie na rôzne témy, prírodu, detské súťaže a omnoho viac. Festival prebieha 8 dní a pozostáva z 8 jedinečných projektov: The Legits Blast Concert – koncert kvalitných hip-hopových a funk interpretov, Outbreak Europe – jeden z top breakových eventov sveta, Red Bull BC One CZ/SK Cypher – prestížna súťaž o najlepšieho československého bboya, Catch The Flava – 5 dňový workshop summer camp vedený celosvetovo uznávanými tanečníkmi, Rep Your Country – svetový šampionát národných tímov v bboyingu, 3×3 Basket – turnaj v streetballe, Undisputed – breaking súťaž o víťaza víťazov jednotlivcov a HLM Anniversary – tradičná párty výberovej slovenskej crew Hasta La Muerte. Kompletný program nájdete na stránke podujatia…