Hoci je v polovici apríla stále nepriaznivé počasie, v Banskej Bystrici a jej okolí to s príchodom víkendu opäť výrazne ožije. Dominovať bude program pre deti, no na svoje si prídu aj milovníci koncertných vystúpení a divadelných predstavení.

Piatok 14. apríl

Majstrovstvá Slovenska veteránov v ľadovom hokeji 2023

Tipsport Aréna Banská Bystrica – 11.45 h

Majstrovstvá Slovenska veteránov 2023 v ľadovom hokeji prichádzajú do Tipsport Arény. Sily si medzi sebou v jednotlivých dueloch zmerajú tímy z Liptovského Mikuláša, Zvolena, Spišskej Novej Vsi, Dubnice, Topoľčian, Nitry, Levoče a domáci tím z Banskej Bystrice.

Detailný rozpis zápasov nájdete v časti Podujatia s odkazom nižšie.

Degustácia vína so someliérom Petrom Mikušincom

Kultúrny dom v Lučatíne – 17.30 h

V lučatínskom „kulturáku“ budete môcť v piatok 14. apríla absolvovať, zažiť a vychutnať si degustáciu vína, vedenú someliérom Petrom Mikušincom. Súčasťou večera bude ochutnávka siedmych rôznych druhov vín, ktoré sú pôvodom z regiónu Slovenska a samozrejmosťou bude aj občerstvenie k degustácii. Vstup je 12,50 eura na osobu, kontakt pre viac informácií – 0911 210 777.

Hudobná glosa

Hotel Národný dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Igor Šimega a Hotel Národný dom pozývajú na Hudobnú glosu s poradovým číslom 102 a tentokrát bude hosťom dobre známy, mimoriadne obľúbený a talentovaný herec či tanečník – Ján Koleník. Okrem neho však poctia Banskú Bystricu svojou návštevou aj Vanda Poláková, Marek Kutnár, Michaela Kukurová, Marta Ďumbalová a Filip Gáfrik. Tešiť sa tak môžete na humor i hudbu.

At the horizon of no return (Na horizonte bez návratu)

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Tanečné predstavenie vytvorené pre umelecký súbor Divadla Štúdio tanca maďarským choreografom Lászlóm Fülöpom, ktorý túto spoluprácu využil ako možnosť hlboko sa zamyslieť a reflektovať situáciu a stav, v ktorých sa civilizácia, Zem, Vesmír momentálne nachádzajú. Ako východisko pre svoju reflexiu berie pozorovanie tela, ktoré na dané udalosti vedome či nevedome reaguje. Súbor týchto reakcií určil ako základ pre umelecké vyjadrenie prostredníctvom inscenácie Na horizonte bez návratu. Po predstavení nasleduje live act Lukáša Kubičinu v kaviarni EXPERIMENT vo foyer DŠT. Vstupenky a viac informácií nájdete na tomto odkaze.

BLUES/FUNK – Koncert kapely PRSTY

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

Jazz Klub U Francúza pozýva na koncert bystrickej blues-funkovej kapely Prsty, ktorá hrá v zložení: R. Kostúr (basgitara, spev), R. Kostelka (gitara, spev), S. Merc (ústna harmonika, spev), T. Bindas (gitara, spev) a I. Šipka (bicie, spev). Podujatie začína o 19.30 h, vstupné je 5 eur.

Slobodná Európa: Trojka tour

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 19.30 h

Kapela Slobodná Európa si pre fanúšikov pripravila špeciálne turné k albumu Trojka (2003), od ktorého vydania ubehne presne 20 rokov. Koncertný playlist bude vytvorený kompletne z celého albumu plného hitov ako Relatívny pokoj, Realita, Pes, či Havran, ale samozrejme priestor dostanú aj niektoré vynikajúce songy z ostatných albumov.

MATRODA

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Dôkazom kvality Ministry of Fun je okrem mnohých iných faktov aj to, že sa doň vracajú svetové esá. Jedným z nich je aj chorvátsky producent, ktorý si hovorí MATRODA, a ktorý sa už predstavil v Banskej Bystrici v auguste 2021.

Sobota 15. apríl

Banskobystrická burza hokejových kariet

Penzión Olympia, Banská Bystrica – 8.00 h (do 13.00 h)

Predaj balíčkov, boxov a príslušenstva, tombola a aj autogramiáda – to všetko bude súčasťou ďalšej burzy hokejových kariet, ktorá sa uskutoční v Penzióne Olympia, a to aj za účasti kapitána banskobystrických „baranov“, Ivana Ďatelinku. Viac informácií nájdete na webe organizátorov.

Zvolenská corrida 2023

Námestie SNP, Zvolen – 8.30 h

Presne v polovici apríla si bežci po roku môžu opäť zmerať svoje sily na Zvolenskej corride  priamo na Námestí SNP. Registrácia začne už o 8.30 h, o desiatej prebehnú detské preteky, o ktorých sa dočítate nižšie. Štart Corridy, teda hlavných pretekov pre dospelých, je na programe o 11.00 h. Na pravé poludnie nebude chýbať vyhodnotenie a tombola o zaujímavé ceny.

Čistý revír = čistá príroda

Šiator, Selce – 9.00 h

PZ Žiare Selce v spolupráci s obcou Selce, Urbariátom Selce a Štátnymi lesmi SR pozývajú na podujatie s názvom Čistý revír = čistá príroda. Ide už o piaty ročník a počas tých predchádzajúcich štyroch sa poľovníkom podarilo vyzbierať až 850 ton odpadu. Všetci účastníci sa stretnú o 9. hodine ráno pred Pohostinstvom Šiator, občerstvenie bude zabezpečené.

Detské preteky Zvolen

Námestie SNP, Zvolen – od 9.00 h

V sobotu 15. apríla si budú môcť na zvolenskom Námestí SNP zasúťažiť všetky detičky vo veku do 8 rokov, ktoré budú samozrejme rozdelené do kategórii. Trate budú mať dĺžku 50, 150 a 300 metrov, registrácia začne už o 9. hodine ráno, samotné súťaže sú na programe od 10.00 h.

Zelený apríl – mesiac lesov

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy 13.00 a 15.00 h)

Lesy majú nenahraditeľný význam pre život. Zažite pútavé sprevádzanie s cieľom spoznávať najdokonalejšie rastlinné spoločenstvo v prírode.

Do krajiny zázrakov

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 a 15.00 h

Zaujíma vás ako vzniká knižka a v čom spočíva práca ilustrátora? Zavítajte na interaktívne podujatie s maliarom a autorom výstavy Petrom Uchnárom! Nenechajte si ujsť túto príležitosť a majte rozprávkový svet  na dosah!

Hravo po múzeu

Matejov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (a 15.00 h)

Zaujíma Vás a vašich najmenších spoznávanie histórie mesta? Pridajte sa aj vy na cestu plnú pokladov a odhaľte život našich predkov hravou formou. Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 6 rokov.

Svadobná výstava na Masarykovom dvore

Jazdecký a športovo – rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 11.00 h

Rezort Masarykov dvor pozýva na 4. ročník Svadobnej výstavy na Masarykovom dvore, ktorá sa uskutoční v sobotu 15. apríla od 10. hodiny. K videniu budú nové trendy v oblasti svadobného managementu, organizovania svadby, výzdoby, účesov, líčenia, uvidíte prehliadku najnovších modelov svadobných, ale aj spoločenských šiat na nadchádzajúcu sezónu. Pripravená bude aj ochutnávka svadobného menu, candy barov a degustácia vína. K dispozícii budú ukážky videoprodukcie a fotografovania, jazda na svadobnom koči, svadobné veterány a ďalší pestrý program.

Burza LP platní Banská Bystrica

Výklad, Banská Bystrica – 13.00 h

V sobotu 15. apríla si vo Výklade popri skvelej káve môžete zakúpiť prípadne vymeniť platne. Zberatelia a záujemcovia o skvelé hudobné artefakty zavítajú do kaviarne v Národnej ulici o 13. hodine.

Priechodská jar

Námestie pred kaplnkou sv. Michala, Priechod – 15.00 h (do 17.00 h)

Jarný trh s ručne vyrobenými produktami, česanie dievok pod vŕbou a pletenie vrkočov, zvieratkovo pre všetky zvedavé detičky a kvíz o Priechode. To všetko, spolu s vystúpením FSk Priechoďan, budete môcť zažiť na podujatí s názvom Priechodská jar. Chýbať nebude bufetové občerstvenie.

Linda Raganová – SUITA PRE ŠTYRI KONTRABASY

Akadémia umení v Banskej Bystrici – 17.00 h

V rámci koncertu druhého stretnutia Slovenskej detskej kontrabasovej školy bude uvedená premiéra skladby Lindy Raganovej „Suita pre štyri kontrabasy“, ktorú zahrajú profesionáli z Bass Bandu: Ján Krigovský, Ján Prievozník, Metod Podolský a Jakub Stračina.

Havo Slavo

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Interaktívny príbeh o malom psíkovi Slavkovi, ktorého najviac zo všetkého trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Slavko sa preto rozhodne vydať do sveta a dokázať všetkým, že on je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké„ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci a doma, pri kamarátoch na dvore, je mu najlepšie. Predstavenie z dielne Divadla pod balkónom môžete vidieť v sobotu 15. apríla o 17.00 h (s Barborou Bušovskou) a o deň na to od 10.30 h (s Máriou Francisti). Rezervácie cez SMS na tel. čísle 0908 037 762.

ZAHRÁTE MI MANŽELA? alebo maliar izieb

Aula SZU, Banská Bystrica – 18.00 h

Zahráte mi manžela? alebo Maliar izieb to je vynikajúci text, excelentné herecké obsadenie. Záruka umeleckého zážitku, na ktorý budete dlho spomínať, sa uskutoční v sobotu 15. apríla o 18. hodine v Aule SZU.

Slečna vdova

Štátna opera v Banskej Bystrici – 18.30 h

V sobotu 15. apríla je v Štátnej opere na programe opereta v dvoch dejstvách a v slovenskom jazyku. Móry vytvoril vynikajúce opusy, a to predovšetkým na poli operetnej produkcie. K jeho najvydarenejším dielam patrí opereta Slečna vdova, ktorú budete môcť vidieť o 18.30 h. Viac informácií spolu s možnosťou zakúpenia vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Tamara Kramar Band

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Hogo Fogo Jazz & Art Club aj v apríli privíta na pódiu skvelých hudobníkov a ako vždy, bude poriadne rušno. V sobotu 15. apríla zavíta do jazzového centra Tamara Kramar a jej Band, ktorých koncert začína o 19.00 h. Vstupenky na toto podujatie si môžete zakúpiť aj v online predpredaji v sieti TicketLive, a to na tomto odkaze. Viac informácií nájdete v časti Podujatia.

Slovak Nuevo Quinteto

Národný dom, Banská Bystrica – 19.00 h

Slovak Nuevo Quinteto sú piati známi slovenskí umelci, ktorí sa rozhodli venovať dielam majstra, ktorý vo svojich kompozíciách originálnym spôsobom skĺbil svet tanga s klasickou hudbou. V sobotu večer zavítajú do Národného domu v Banskej Bystrici, kde od 19. hodiny odohrajú svoj koncert.

Semafor Párty

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Sobotnú noc v Ministry of Fun rozžiaria UV glowsticky a vy si môžete vybrať farbu, ktorou dáte ostatným najavo, aký je váš zámer. Za mixpultom sa vystriedajú dve legendy banskobystrického „M3“, a to MUSTEE a IZZY. Obyčajný vstup je za 5 eur, VIP vstup 10 eur. Brány Ministry sa otvárajú o 21. hodine.

Nedeľa 16. apríl

Banskobystrický chodecký míting

Priemyselný park Šalková, Banská Bystrica – 10.00 h

V nedeľu 16. apríla je na programe aj 7. ročník medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi. Sily si zmerajú viaceré kategórie na rôznych úrovniach s rôznymi dĺžkami tratí. Otvárací ceremoniál začína o 10.00 h, nasledovať budú samotné preteky a plánované vyhlásenie výsledkov prebehne od 13.40 h.

Najmenší zo Sámov

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15.00 h

V nedeľu 16. apríla bude v Záhrade na programe bábková rozprávka s názvom Najmenší zo Sámov. A o čom tento príbeh pre deti je? Kdesi ďaleko, až za polárnym kruhom, kde je stále zima a chlad, žijú Laponci. Majú svoje sobie stáda, o ktoré sa starajú. Ak nemajú, čo jesť, pastieri sa s nimi vyberú na cestu za potravou. Jedného dňa sa na takúto cestu vydal aj najmenší zo Sámov. Netuší, čo ho čaká, no aj tak smelo kráča za dobrodružstvom. Nenechajte si ujsť krásnu bábkovú rozprávku o malom Laponcovi, ktorý sa vydá na dobrodružnú cestu.

Hanička a Murko – Nové pesničkové predstavenie

Aula SZU, Banská Bystrica – 16.00 h

Malá speváčka Hanička a jej kocúrik Murko pozývajú všetky deti na svoje nové pesničkové predstavenie! Čakajú na vás aj ich zvierací kamaráti v životnej veľkosti (Opička, Capko, Červík a Žabka) a 12 obľúbených pesničkových hitov! Vystúpenie Haničky a Murka je kombináciou živého a dynamického koncertu a divadla. Deti sa môžu vyjašiť, aktívne zapájať do predstavenia a zaspievať si obľúbené hity z vydaných CD Haničky a Murka. Podujatie začína o 16. hodine, sály budú otvorené už o 15.30 h. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

O troch grošoch

KD Podlavice, Banská Bystrica – 16.00 h

Občianske združenie a Občianska rada Podlavice – Skubín pozývajú na detské divadelné predstavenie O troch grošoch. V predstavení sa objaví voľné zoskupenie detí z Banskej Bystrice pod vedením Kataríny Fíglovej, o hudbu sa postará Belo Felix a o spev Zuzana Podmanická. Predstavenie sa koná v nedeľu 16. apríla o 16.00 h v podlavickom Kultúrnom dome, vstupné je dobrovoľné.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej, ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa. Hlavná hrdinka príbehu, Hilda, sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví.

Klavírny koncert na zámku

Kráľovská sieň Zvolenského zámku – 16.00 h

V nedeľu 16. apríla o 16. hodine prebehne na Zvolenskom zámku klavírny koncert za účasti Alice Hanckovej a Bohdana Kovala. O program sa postarajú Edvard Hagerup Grieg a Viktor Kosenko. Vstup je voľný.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 17.00 h

Po pár týždňoch sa môžete opäť tešiť na obľúbenú tančiareň pre všetky vekové kategórie, ktorá sa uskutoční v nedeľu 16. apríla v Robotníckom dome. Účinkuje skupina Galaxy BB Music, vstupné sú 4 eurá.

TakkTakk (bábkové predstavenie)

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17.00 h

V nedeľu 16. apríla sa v Záhrade môžete tešiť na bábkovú rozprávku s názvom TakkTakk. Komorná bábková inscenácia je na programe o 17.00 h a odohráva sa za jedným stolom. Jedinečné prevedenie treba rozhodne zažiť. A o čom tento príbeh je? Pomaly objavený Island. Zvláštny pach teplej vody, fúkanie vetra a skoré stmievania sa. Pozorovanie tmavých bytosti z mora, či polárnej žiari skrytej za mrakmi. Osamotené farmy na úpätí hôr, ale aj ohromné ľadovce.

Kokoš

MKS Slovenská Ľupča – 17.00 h

V nedeľu 16. apríla sa v MKS Slovenská Ľupča môžete tešiť na inscenáciu s názvom Kokoš. Vo svojej podstate ide o trpkú veselohru o tom, ako sme si tu gazdovali. Hrá v nej vyše desiatka hercov, vrátane Tomáša Pohorelca, ktorý sa postaral o scenár, réžiu, hudbu a texty piesní. Vstupné je 7 eur.

Veľkonočný koncert

Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici – 17.30 h

V nedeľu 16. apríla budete môcť na vlastné oči a uši vidieť a počuť koncert komorného speváckeho zboru Ars Vocalis v zložení: Stanislav Matis (tenor), Miroslava Matisová (klavír), Martin Brhlík (trúbka), Martin Kelemen (orgán). Diriguje Andrea Bošeľová.