Možno tomu nebudete veriť, ale v našej ponuke tipov na tento víkend je až štyridsať podujatí. Čaká vás veľa hudby rôznych žánrov aj vtáčí spev, divadelné predstavenia, rozprávky, tancovačky aj čaj o piatej.

PIATOK 12. APRÍL

Záver Dní archívneho filmu

Filmový klub v Múzeu SNP, B. Bystrica – 14.00 h

Druhý ročník výberovej prehliadky filmov Dni archívneho filmu, spojenej s medzinárodným vzdelávacím podujatím na tému Archív, história, pamäť, ukončí v piatok panelová diskusia na tému Máme svoj film! Slovenská filmová kultúra 1939 – 1945 (FDU AU, 14.00 h). Filmový klub v Múzeu SNP uvedie od 18.00 h filmové pásmo: Trvalé svetlá (r. Ivan. J. Kovačevič, 1940, Slovensko), Za slobodu (r. Paľo Bielik, 1945, Československo), Za slobodu (r. Stanislav Barabáš, 1955, Československo). Bodkou za podujatím bude dokument režiséra Miroslava Horňáka 65,000.000 (1961, Československo) o 20.00 h.

Na srdci mi hraj!

Kinosála, Kúpele Sliač – 15.00 h

Priestory Kúpeľov Sliač sa rozozvučia piesňami legendárneho Karola Duchoňa. Príbeh jeho života ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi. Karola Duchoňa zažijete od výhry až po prehru, od jeho najväčšej slávy po strmý pád, od bezstarostnej mladosti cez bohémsky život až po tragický a smutný koniec… Predstavenie Na srdci mi hraj! so začiatkom o 19.00 h je vypredané. Vstupenky na 15.00 h si môžete zakúpiť tu a na recpecii kúpeľov.

Diplomový koncert

Akadémia umení, B. Bystrica – 17.00 h

Podvečerným Diplomovým koncertom študentov Fakulty múzických umení si môžete spríjemniť štart do druhého aprílového víkendu. Uskutoční sa na Fakulte dramatických umení (Horná 3830) a predstavia sa na ňom Rebecca Abrman, Dominika RemešníkováDavid Arva.

Dámsky klub a pagáčiky

Obecný úrad, Môlča – 17.30 h

Pečenie zemiakových pagáčov a slaných tyčiniek s pani Ťurekovou, to je naozaj lákavá pozvánka na akciu, ktorá sa koná v piatok od 17.30 h v Dámskom klube v priestoroch Obecného úradu na Môlči.

Hoja, hoja Čechomor

Aula SZU, B. Bystrica – 18.00 h

Po neuveriteľných piatich rokoch sa česko-moravská kapela Čechomor vydáva na samostatné turné po Slovensku. Po štvrtkovom prvom koncerte v Ružomberku zahrajú Čechomori v piatok v Banskej Bystrici. Názov turné Hoja, hoja apríl tour vznikol podľa rovnomennej pesničky, z ich posledného albumu Radosti života. Ćechomor, to sú: František Černý (gitary a spev), Karel Holas (husle a spev), Jan Kolář (hoboj, klávesy, akordeón), Matěj Lienert (bicie, perkusie), Lukáš Čunta (basová gitara). Koncert v Aule SZU sa začne o 18.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Nová tanečná energia

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 18.00 h

Festival Tvorivé dni, ktorý sa koná každé dva roky, aj tentoraz do Divadla Štúdio tanca priviedol študentov konzervátorií z celého Slovenska. Počas týždňa intenzívne pracovali na workshopoch vedených skúsenými lektormi. V piatok festival vyvrcholí uvedením troch nových diel v programe Nová tanečná energia. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Hudba na terase Bašty

Bašta Restaurant, B. Bystrica – 18.00 h

Apríl sa tvári, že je máj a počasie je celkom prajné. Ak vydrží do piatka večera, príďte si posedieť a užiť štart letnej sezóny na terase Bašty. Bude tam vyhrávať muzika… naživo.

Fragile opäť v Späthovej vile

Späthova vila, B. Bystrica – 18.00 h

Očakávaný koncert obľúbenej „a capella“ skupiny Fragile v Späthovej vile (CALEH, Skuteckého 22) sa uskutoční v piatok o 18.00 h. Vstup 30 minút pred začatím koncertu. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Dobrý ročník

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18.30 h

Protagonisti inscenácie Dobrý ročník Štefan Šafárik a Vladimír Rohoň dvojnásobne potvrdzujú výrok, že vek je len číslo. Hrdinovia hry Stefano a Vincenzo v ich podaní sú reprezentantmi „dobrého ročníka“ a vytrvalými vyznávačmi životného espritu. Silný príbeh a skutočný herecký koncert dvojice najvýraznejších hereckých osobností sprevádzajú podmanivé talianske evergreeny v podaní Dominiky Výrostek Misárovej, ktorá stvárňuje postavu Ambry. Viac informácií nájdete tu.

Tri vrecia zemiakov

Kabaret La Comedy, B. Bystrica – 19.00 h

Piatkový večer v kabarete spestria Tri vrecia zemiakov. Ľudová veselohra v jednom dejstve, v ktorej sa odráža slovenské porekadlo „kto druhému jamu kope, sám do nej spadne“. Viac informácií nájdete tu.

Ak máte radi kuskus…

U Francúza – Jazz Klub 12, B.Bystrica – 19.00 h

Ak máte radi kuskus, alebo by ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, určite nepremeškajte Soirée Couscous v klube U Francúza. Vstupné je 10 €, rezervácia je vítaná: directionbb@afsk.sk.

Kristove roky Konfliktu

Urban Spot, B. Bystrica – 19.00 h

Punková legenda Konflikt oslávi svoje 33. narodeniny v kluboch po Čechách a Slovensku. Oslava bude aj v banskobystricom klube Urban Spot a aj tam, rovnako ako na celom turné, budú hosťami Konfliktu kapely HDP a Kapitán George.

Tancovačka na Lazovnej

365.labb, B. Bystrica – 19.30 h

Tancovačky v 365.labb na Lazovnej pokračujú. Do víkendu sa tentoraz môžete pretancovať v rytme kizomby, bachaty a salsy.

Wonder Woman Dominika

Ministry of Fun, B. Bystrica – 20.00 h

Dominika Mirgová predstaví svoj album Wonder Woman aj v Ministry of Fun a spolu s ňou vystúpia aj zaujímaví hostia (22.00 h). Čaká vás tiež stretnutie a fotenie s Dominikou (20.00 – 21.00 h),tanečná show Flavour of Kajla (21.00 h), Adiss (21.20 h) a po koncerte to bude Afterparty s DJ Stanley (23.15 h). Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Vyšívačka x Break IT!

Klub 77, B. Bystrica – 21.00 h

Drum & Bass, House & Techno… To je piatkové menu Klubu 77. Chalani z Vyšívačky zahrajú house a techno v rôznych podobách tak, ako ich to najviac baví. Nebude núdza o poriadny groove či hypnotické loopy. Chalani z Break IT! sa zas postarajú o atmosférický drum and bass, plný príjemných éterických vokálov a emócií.

Piatok v Polane

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

V ikonický piatok v Polane Night Club vo Zvolene (Nám. SNP) vás bude zabávať DJ Tomasso. Rezervácia stolov na: 0917 837 261.

SOBOTA 13. APRÍL

Zvolenská corrida

Námestie SNP (pri fontáne), Zvolen – 10.00 h

Tradičná Zvolenská corrida štartuje v sobotu dopoludnia a vítaný je každý účastník. V programe podujatia sú viaceré preteky, tým hlavným je 10 okruhov (8,5 km) pešou zónou Námestia SNP. Ako prvé odštartujú deti (10.00 h) potom nasleduje štart preteku rodičov s deťmi Mama/oco corrida (10.30 h). Hlavné preteky a Nordic Walking majú štart o 11.00 h. Príďte si zabehnúť alebo aspoň povzbudiť bežcov na trati Prezentácia a registrácia je od 9.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Kólie a šeltie v parku

Mestský park, Lučenec – 10.00 h

Milovníkov psov, inteligentných, bystrých a empatických šeltií a kólií zvlášť, určite poteší pozvánka na výstavu práve týchto psích plemien. Koná sa od 10.00 h v Mestskom parku v Lučenci. Psíkov budú posudzovať dvaja rozhodcovia.

Neprehliadnite padací most

Hrad Ľupča – 10.00 h

Už tradične tu máme aj pozvánku na Hrad Ľupča. Komentované prehliadky Horného hradu sa konajú počas víkendov a sviatkov každú hodinu od 10.00 do 15.00 h (posledný vstup). Individuálne prehliadky Dolného hradu každý deň (okrem pondelka) od 10.00 do 15.00 h. A keď už tam budete, určite neprehliadnite nanovo osadenú drevenú bránu – padací most na Barbakane, ktorý v stredoveku zohrával pomerne významnú úlohu pri ochrane hradu.

Šampionáty v silovom trojboji

ZŠ Dominika Sávia, Zvolen – 10.00 h

Majstrovstvá Slovenska v klasickom silovom trojboji mužov aj dorastencov a juniorov sa tento víkend konajú v ZŠ Dominika Sávia vo Zvolene (M. M. Hodžu 9). Muži si zmerajú sily v sobotu (10.00 h), dorastenci a juniori (10.00 h).

Kurz vtáčieho spevu

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Prvého apríla sme si pripomenuli Svetový deň vtáctva. Aj pri tejto príležitosti sa v Tihányiovskom kaštieli koná Kurz vtáčieho spevu, určený najmä deťom. Podujatie priblíži spev známych ale aj menej známych druhov vtákov z našej prírody. Koná sa v sobotu aj v nedeľu o 11.00 a 14.00 h v Tihányiovskom kaštieli.

Prehliadka výstavy aj workshop

SSG Bethlenov dom, B. Bystrica – 15.00 h

Komentovaná prehliadka k aktuálnej výstave maliara Juraja Tomana STUDIO GAMES a kreatívny workshop v Bethlenovom dome na Dolnej, to je naozaj zaujímavý tip na zážitkové a tvorivé rodinné sobotňajšie popoludnie. Výstavou budú sprevádzať autor Juraj Toman a kurátorka výstavy Zuzana Majlingová. Vo workshope po prehliadke sa všetci môžu zapojiť do tvorby dynamickej maľby a kresby (vstupné: 2 eurá). Viac informácií nájdete tu. Pozvánku si môžete pozrieť tu. 

SUGA na filmovom plátne

CINEMAX, B. Bystrica – 16.00 h

Suga. Poznáte toto meno? Suga, vlastným menom Min Jun-ki a známy tiež ako Agust D, je juhokórejský rapper, ktorý debutoval v roku 2013 ako člen kapely BTS. Kdekoľvek sa ukáže, spôsobí ošiaľ. Suga sa vydal aj na sólovú dráhu a pre svojich fanúšikov a fanúšičky pripravil koncertnú snímku zo svojho minuloročného veľkolepého turné SUGA | Agust D TOUR ,D-DAY´. Na 25 koncertoch odohraných v 10 mestách toto turné videlo vyše 290 000 divákov. V filme z turné nechýbajú ani zábery zo zákulisia či duety s ďalšími členmi BTS. Viac informácií nájdete tu.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Pod balkónom sa bude odohrávať príbeh o Hraškovcoch, ktorí smutno pozerajú na všetkých, ktorým sa pošťastilo mať deti. Túžia mať aspoň maličké dieťatko. A túžba sa im splní, keď odrazu, akoby zázrakom, sa im narodí synček Janko, malý ako hrášok. Janko dostane do vienka odvahu, múdrosť a statočnosť a napokon sa stane ozajstným chlapcom.

Šesť kapiel na Metal Poison 3

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 18.00 h

Na tretie pokračovanie podujatia s názvom Metal Poison prijalo  pozvanie až 6 kapiel. Predstavia sa Ruineum, Sangre de IdiotasDemonic-Eyed zo Zvolena, bratislavský Funus a košický Mordum. Z Čiech dorazí kapela Kaosquad. Bude aj tombola, rôzne súťaže o vecné ceny či merch kapiel. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sólo pre violončelo

Robotnícky dom, B. Bystrica – 18.00 h

Festival Banskobystrická hudobná jar, ktorého 63. ročník sa začal 13. marca, vstupuje do finále. V sobotu sa v Robotníckom dome uskutoční predposledný koncert, na ktorom sa predstaví skvelý violončelista Jan Bogdan. Koncert Sólo pre violončelo začína o 18.00 h.

Kráľová Band

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Kráľová Band je hudobné zoskupenie muzikantiek z pražského jazzového konzervatória okolo speváčky a textárky Zuzany Kráľovej. Žánrové zaradenie kapely sa nedá presne definovať. Od pomalších poeticky poňatých piesní, cez progresívne syntetizátory až k momentom, ktoré by sa dali označiť ako pocta k osemdesiatkovému disku. Dôraz je kladený tiež na kvalitné texty a všetko je autorská tvorba. Zoskupenie hrá v zložení Jitka Knížková (gitara, spev), Giulia Amerighi (basová gitara, spev), Ema Pilařová (klávesy), Paula Minichová (bicie nástroje) a Zuzana Kráľová (spev). Vstupné (len na mieste) 5 €, študenti majú vstup voľný.

Známe hity s Druhým Dychom

Piváreň Červený Rak, B. Bystrica – 19.00 h

Rock, pop aj country má vo svojom repertoári banskobystrická kapela Druhý Dych. Na koncerte v Pivárni Červený Rak zahrá skladby slovenských a českých kapiel ako sú Elán, IMT Smile, Modus, Miro Žbirka, Kabát, Katapult, Olympic či Nedvědovci. Príďte so zaspomínať pri známych hitoch.

Frmol a Malalata vo Výklade

Výklad, B. Bystrica – 21.00 h

Frmol vo Výklade (Národná ul.) pokračuje aj v tomto roku. V sobotu večer sa Výklad sa opäť zmení na klub a… bude to zázrak. Ďalší diel Frmolu odštartuje tak ako pred rokom, energické duo Malalata. Počet vstupeniek na akciu je limitovaný, rezervujte si ich, kým sú.

Večer v štýle oldies

Piváreň Pikart, B. Bystrica – 21.00 h

V Pivárni Pikart na sídlisku Rudlová-Sásová (Starohorská 4) na vás čaká večer v štýle oldies. O hudbu sa postará dídžej T Mike (Michal Garaj), LP techno jazdec na gramofónoch. Stôl si môžete zarezervovať na: 0917 261 425.

Hello Weekend

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

DJs Anndy, MusteeIzzy budú pri vás v Ministry počas noci zo soboty na nedeľu. Party Hello Weekend začína tradične o 21.00 h a vstupenky si kúpite tu.

Latino Ladies Night

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

Na skok od Bystrice a Ministry, vo zvolenskom Polana Night Clube, si na svoje prídu najmä ženy. V klube sa koná Ladies Night štýle latino, hip-hop a R´n´B s dídžejkou Schnappi. Ženy majú vstup a Prosecco zdarma.

NEDEĽA 14. APRÍL

Máte doma veterána?

Areál SAD, B. Bystrica – 6.00 h

Ak teda máte doma veterána na štyroch či dvoch (alebo troch?) kolesách, nemali by ste chýbať na tradičnom Jarnom výmennom stretnutí a výstave historických vozidiel, ktoré organizuje banskobystrický Veterán Klub. Uskutoční sa v nedeľu v areáli SAD na Partizánskej ceste, a to už od 6.00 h ráno, ale vy si iste radi privstanete. Podujatie potrvá do 12.00 h.

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 h

Interaktívne predstavenie Akvabatolárium je pre všetkých, čo sú vo vode (plodovej) aj za vodou. Vďaka jednoduchej hre s vodou, zvukmi a predmetmi, ktoré s ňou bežne súvisia, ponúka možnosť zúčastniť sa výpravy z kúpeľne až do mora. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Tajomstvo hracej skrinky

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10.30 h

Predstavenie pre malých zvedavcov o tom, čo všetko ukrýva čarovná hudobná skrinka. Malý tón Tónko práve prekonáva obdobie dospievania, mení sa mu hlas a neposlúcha tety Noty. Píska nosom aj ušami a nechce prestať. Tety Noty sa nahnevajú a odídu z hracej skrinky. Tónkovi bratia to vyriešia tak, že ho pošlú tety Noty odprosiť. Tónkovi sa zmení hlas na tón C a dostane aj svoj hudobný nástroj… Po predstavení si detí zatancujú so slečnou Melódiou.

Múzejný škriatok

SSM Matejov dom, B. Bystrica – 11.00 h a 14.00 h

V noci chodí po múzeu malý škriatok a robí poriadnu šarapatu. Príďte v nedeľu do Matejovho domu a zistíte, čo ten nezbedník vyparatil. Tiež sa dozviete všeličo o živote v minulosti a dnes.

Kozmos v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16.00 h

Prvé kroky v divadelnom vesmíre pre malých kozmonautov, kozmonautky a ich najbližších. Pristávame na neznámej planéte. Dvaja výskumníci našľapujú na jej povrch a skúmajú vlastnosti kozmických objektov. Sústredene, zvedavo. Cez dotyk aj žonglovanie spoznávajú kolobeh javov, svet v neustálom pohybe… To je Kozmos v podaní nezávislého divadelného zoskupenia Odivo, ktoré oslavuje svoje 10. výročie. Viac informácií nájdete tu.

Kamil na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 h

Spolužitie ľudí a psov je v dnešnom svete jednou z aktuálnych tém. Takmer v každej domácnosti nájdeme psíka. Aké to je, mať psíka? Čo to prináša? Ľuďom, psom? Kto sa od koho učí? Vieme sa o seba navzájom postarať? Pes Kamil odpovie na tieto otázky a porozpráva deťom čo to znamená pre psíka a pre jeho pána. Kamil je síce bábka, ale nie je to rozprávková bytosť. Ani bábkový „plyšák“. Kamil je živý tvor. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Čaj o piatej

Robotnícky dom, B. Bystrica – 17.00 h

Na aprílovom Čaji o piatej sa o vašu zábavu postará kapela Excellence. Vstupné je 4 eurá.

Kabaret Teatro Tatro

Kino Palace, Kúpele Sliač – 18.00 h

Kabaret v podaní Teatro Tatro je pokusom o návrat do čias, keď kabaret bol miestom bujarej zábavy, ale aj miestom, kde vznikali nové smery v umení. Kabaret ako slobodné územie – miesto, kde sme chránení pred nebezpečenstvom, ktoré na nás číha vonku, územie, kam neprenikne zvonka ani choroba, ani chudoba ducha ani iná pliaga, alebo aj humoristický, niekedy satirický program s hudobnými, speváckymi, tanečnými a scénickými výstupmi. Predstavenie je určené divákom od 15 rokov. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Hudba v katedrále

Katedrála sv. F. Xaverského, B. Bystrica – 19.00 h

Hudobným programom oslávia v Katedrále svätého Františka Xaverského veľkonočné obdobie. Zahrajú a zaspievajú Dychové kvinteto Dikobrass a Miešaný spevácky zbor Konzervatória Jána Levoslava Bellu.

Gitarová show v synagóge

Židovská synagóga, Brezno – 20.00 h

Skvelou bodkou za prvým aprílovým víkendom môže byť koncert gitarového virtuóza, Banskobystričana Dávida Bíleka v Židovskej synagóge v Brezne. Zaznejú na ňom klasické diela a svetové hity velikánov ako Metallica, Sting, Beatles, Led Zeppelin či známa skladba Cancion del Mariachi z filmu Desperado, ale aj známe slovenské piesne. Vstupenky a viac informácií nájdete tu.