Dušičkový víkend spojený aj s prázdninami tých najmenších, srší podujatiami so strašidelnou tematikou. Okrem toho sa môžete zúčastniť i vojnových spomienok v podobe krstu knihy, odhalenia pamätníka, prednášky o holokauste a nesúhlasu na Námestí SNP.

LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD MESTOM SLIAČ

Sliač, Mestské kultúrne stredisko, piatok 28. október  od 17.00 h

Od 17-tej hodiny súťaže odvahy v záhrade Mestského kultúrneho strediska o 17.30 h Lampiónový sprievod mestom na trase od MKS Sliač po Kúpeľnej ulici na ulicu SNP – námestie pri fontáne. O 17.45 h ohňová šou Filipa Kaukliara.

HUDOBNÁ GLOSA IGORA ŠIMEGA A HOSTÍ

14691000_1395742690455901_1861504250474349700_nDivadelná kaviareň, piatok 28. október o 18.30 hod.

Už 37. hudobná glosa na ktorej vystúpi Igor Šimeg a jeho hostia – Igor Grossmann, Petra Sabová a Adam Stráňavský. Čaro jesene a prekvapení, posunov a zauzlení, rozospieva aj rozsvieti hudba slova a reč skvelej muziky.

3 LETUŠKY V PARÍŽI

Tajov – Divadlo u Greškov, piatok 28. október o 18.45. hod.

Divadelné predstavenie, v ktorom hrajú Ján Dobrík, Richard Stanke, Viki Ráková, Ivana Kubacková, Henrieta Mickovicová a Mária Breinerová. Rozmarná spomienka na zlaté roky šesťdesiate – bez mobilov, teroristov a eur.

1. MAŠKARNÝ PLES PRE DOSPELÝCH

Rozprávkový dom, Pod Urpínom 16, piatok 28. október od 19. hod.

Pozývame na maškarný ples pod Urpínom, ktorý má pripravená bohatý program a jedinečné ceny. Vstup voľný.

(NE)UDRŽATEĽNÁ PÁRTY

neudrzatelna-party_bbZáhrada CNK, piatok 28. október od 19. hod.

Vernisáž, globálna kuchyňa, latino párty a koncert La3no Cubano. Chceš, aby bol svet, v ktorom žijeme, lepší, krajší, udržateľnejší? Ako na to, zistíš na (NE)udržateľnej párty, kde môžeš ochutnať globálnu kuchyňu, vyskúšať si cyklogenerátor energie, pozrieť si divadlo, zatancovať si na latino rytmy a stretnúť sa s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí vedia, že to, čo robíme dnes, žijeme zajtra. (Ne)udržateľná párty nadväzuje na tradíciu Rozvojového festivalu. Diskusia a vyhlásenie výherných fotografií a článkov súťaže Dôstojný život pre všetkých, ako aj výstava výtvarných prác z projektu pre deti a mládež pod názvom Voda, prírodné dedičstvo Slovenska. O 20. hod. je pripravený koncert La3no Cubano a pokračovanie v zábave s DJ-om. Okrem toho vás čaká globálna kuchyňa, cyklogenerátor, živé knižnice, recyklovaná móda a iné vychytávky. Viac informácií nájdete v staršom článku.

OCTOBER (U2 REVIVAL) + PINK TRIBUTE

Klub 77, piatok 28. október o 20. hod.

Koncert dvoch hudobných skupín. Milovníci U2 si prídu na svoje.

MIBA BANSKÁ BYSTRICA – ŠK MAKROTEAM ŽILINA

indexvfgŠtiavničky, Športová hala Dukla, piatok 28. október o 20. hod.

Futsalový klub MIBA Banská Bystrica pozýva všetkých priaznivcov futsalu na zápasy 1. Slovenskej ligy vo futsale – Extraligy. Vstupné sú 2 eurá, pre deti do 15 rokov zadarmo.

14. MEDZINÁRODNÝ SEMINÁR: PROGRESÍVNE METÓDY ANALÝZY V HUDBE A UMENÍ

Banská Štiavnica – Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta, sobota 29. október o 9. hod.

Pozývame na 14. Medzinárodný seminár: Progresívne metódy analýzy v hudbe a umení, ktorý sa uskutoční v sobotu od 9. do 18. hod. v priestoroch Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Prednášajúci: Ivo Medek (CZ), Roman Dykast (CZ), Sára Medková (CZ), Edgar Omar Rojas Ruiz (MEX), Gerold Gruber (AT), Egon Krák (SK), Peter Šidlík (SK), Belo Riečan (SK), Zuzana Martináková (SK), Martin Štúr (SK), Klement Mitterpach (SK), Anton Steinecker (SK), Róbert Kraus (SK).

ODHALENIE PAMÄTNÍKA OBETIAM LETECKÉHO NEŠŤASTIA Z ČIAS SNP

Hronská Breznica – pri Obecnom úrade, sobota 29. október o 11. hod.

Pozývame na slávnostné odhalenie pamätníka obetiam leteckého nešťastia z čias SNP.

HOLOKAUST A OSUDY DETÍ DOMINIKA SKUTECKÉHO

skuteckyVila Dominika Skuteckého, sobota 29. október o 13. hod.

Pozývame na prednášku venovanú téme holokaustu a osudom detí Dominika Skuteckého. Prednáška spojená s projekciou na pozadí tragického osudu rodiny Dominika Skuteckého, priblíži príčiny, priebeh a dopad holokaustu na jeho deti a ich rodiny. Prednášku povedie historik Jozef Ďurjančik a Zuzana L. Majlingová, kurátorka Stredoslovenskej galérie a Stálej expozície Dominika Skuteckého. Podujatie je organizované v rámci cyklu pravidelných mesačných tvorivých dielní, prednášok a animačných programov pre verejnosť, ktoré Stredoslovenská galéria pripravuje každú poslednú sobotu v mesiaci. Prednáška je súčasťou nového jesenného festivalu Prvý človek bol umelec, ktorý ponúka výstavy vizuálneho umenia, filmy, performance, tanec, hudbu, literatúru ako aj tvorivé dielne, prednášky, diskusie a pikniky. Prebieha v troch budovách Stredoslovenskej galérie v centre Banskej Bystrice od septembra do decembra 2016.

BAMU ENDUROCROSS 2016

i_4027244Brezno – Lúčky – Areál BMT, sobota 29. október o 11.30 hod.

Pozývame na 5. kolo Bamu Endurocross túto sobotu.

STRAŠIDELNÁ PREHLIADKA ZÁMKU VÍGĽAŠ

Hotel The Grand Vígľaš, sobota 29. október o 16. hod. a nedeľa 30. október o 16. hod.

Strašidlá, mučiareň, stredoveký boží súd a vystúpenie fakíra. Zábavný a zároveň strašidelný program si budete môcť pozrieť iba 29. a 30.októbra na Zámku Vígľaš v časoch o 16., 17., 18., 19. a 20. hod.. Vstupné: 5 eur/ dospelá osoba, 3 eur/ dieťa 6-12 rokov, ZŤP, dôchodcovia, 13 eur/rodinné vstupné (2 dospelé osoby a 2 deti).

DUŠIČKY Z NOVÉHO ZÁMKU

Banská Štiavnica, sobota 29. október o 17. – 22. hod.

Slovenské banské múzeum – oddelenie histórie srdečne pozýva všetkých Štiavničanov a návštevníkov mesta na nočnú prehliadku expozície Nový zámok spojenú s atraktívnou vyhliadkou na „dušičkovú“ Banskú Štiavnicu. Okrem prehliadky expozície Slovensko v období tureckej expanzie a možnosti nočnej vyhliadky spojenej s fotografovaním, je pre návštevníkov pripravený obrazový výber náhrobníkov osobností žijúcich a pôsobiacich v Banskej Štiavnici. Hlavnou témou tohtoročných Dušičiek z Nového zámku je predstaviť vybrané osobnosti z dejín Banskej Štiavnice ale aj podnietiť u verejnosti záujem o hroby významných osôb pochovaných na banskoštiavnických cintorínoch. Vstupné jedno euro, za fotografovanie príplatok dve eurá.

HALLOWEEN NIGHT

halloween_posterReštaurácia Soprano, Chabenecká 11, sobota 29. október o 18. hod.

Strašidelná výzdoba, výborné hallowenske dobroty, super zábava na diskotéke. Vstup len v maskách. Vstupné aj s päťchodovým menu 25 €.

SILNÉ REČI – STAND UP COMEDY SHOW

Klub 77, sobota 29. október o 19. hod. a nedeľa 30. október o 19. hod.

Zábavná stan dup show s vtipnými rečami. Vystúpi Jano Gordulič, Lujza, Gabo Žifčák a Tomáš Hudák. Kvôli veľkému záujmu bude v nedeľu extra predstavenie, na ktorom vystúpia tí istí hostia. Žiaľ obe sú už v týchto chvíľach vypredané.

BASS CLASS, DJ BLUPCAT + QUEST

Záhrada CNK, sobota 29. október o 19. hod.

Live DJ set, stará dobrá elektronická klasika a oprášené drumandbassové vinylové dosky. Tiež mix of jungle, liquid, rolling, deep, brasil, reggae & jazzy moods.

COMMUNITY OF FOOLS – EMA & VIKA

Farhof Art Club, sobota 29. október o 20. hod.

Zaujímavý koncert v umeleckom klube v rámci francúzskej kultúrnej jesene 2016.

HALLOWEEN PÁRTY

14591593_691587647684757_6123433590087501447_nTartaros RC, sobota 29. október o 20. hod.

V piatok sa uskutoční tekvicová párty. Súťaž o najoriginálnejšiu masku, takže je dôležité prísť v originálnych maskách. Pripravený je pre vás špeciálny drink Halloween apple.

VŠECH SVÄTÝCH PUNK

Brezno – Bombura klub, sobota 29. október o 20. hod.

Zaujímavý večer u susedných bomburákov. Hrajú: Veľká Potreba, Orchester Nového Primitivizmu i Vydrapená Bužírka Punk System.

FAMILIÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 30. október o 10. hod.

Tvorivá hra s rozprávkami pre deti a rodičov. Šípková Ruženka, Starý Bodrík a vlk, Statočný cínový vojačik, voľná téma, v podaní divákov a diváčok a hercov a herečiek BDNR. Dĺžka predstavenia je 80 min. Vstupné sú dve eurá. Predstavenie je pre všetkých od 3 do 99 rokov. S finančnou podporou FPU a mesta BB.

METÁLE (PRE VRAHOV) ALEBO ABY SA HISTÓRIA NEOPAKOVALA

muzeum-snpNámestie SNP, nedeľa 30. október o 15. hod.

Príďte na Námestie SNP v Banskej Bystrici podporiť antifašizmus. Dňa 30. októbra v roku 1944, po potlačení Slovenského národného povstania, Jozef Tiso vyznamenal na banskobystrickom námestí fašistických vojakov – pozvaných vrahov občanov štátu, ktorého bol prezidentom. Táto známa udalosť je hrozivou ukážkou toho, k čomu vedie fašizmus. Dnes, keď sa nad Európou opäť zbiehajú hnedé mraky, sa treba brániť pred stratou historickej pamäte.  V roku 2016 si tento deň pripomenieme. 30. októbra, medzi 15.00 až 15.15 hod. bude Námestie SNP miestom spomienkovej akcie. Na námestí bude umiestnený panel s autentickými fotografiami Jozefa Tisa ako vyznamenáva nemeckých vojakov, názvami vypálených obcí, lokalít popráv, masových hrobov a počtom obetí. Tento panel zostane na námestí do 20. novembra, do dňa, kedy bola v Kremničke vykonaná masová poprava. Nedovoľme, aby sa história opakovala… Viac informácií sa dočítate v nasledujúcom článku.

DOBRÚ CHUŤ, VLK!

dobru-chut-vlkBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 30. október o 16. hod.

Hra o výnimočnom priateľstve medzi vlkom a zajačikom plná humoru a nonsensu (Marta Guśniowska). Dĺžka predstavenia je 50 min.Vstupné je 3,50 eur, v predpredaji 3 eur. Pre deti od 3 rokov. S podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HKM ZVOLEN

Zimný štadión, nedeľa 30. október o 17. hod.

Domáce hokejové derby pred vypredaným zimným štadiónom. Zvolenčanom sa zatiaľ v sezóne nedarí a nezmenil to ani príchod Milana Staša na ich lavičku. Derby ale vopred víťaza nepozná. Vstupné sa pohybuje od troch do šesť eur.

KINEDOK 2016: VEČER ČESKÉHO DOKUMENTU

Záhrada CNK, nedeľa 30. október o 18. hod.

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky. V rámci jesene vám v bystrickej Záhrade predstavíme dokumenty zo štyroch európskych krajín. V nedeľu sa bude premietať film Amerika a film Jama.