Posledný májový víkend už začína s akciami pre najmenších, ktorí onedlho budú oslavovať svoj medzinárodný deň. Okrem toho si môžete vybrať z množstva rôznorodých podujatí v Banskej Bystrici a jej okolí.

DNI RODODENDRÓNOV 2016

Zvolen – Borová Hora, piatok 27. máj o 7.-16. hod., sobota 28. máj a nedeľa 29. máj o 9.-18. hod.

Pozývame na nádherné Dni rododendrónov do Arboréta Borová hora vo Zvolene. Dni trvajú celý týždeň. Cez víkend vstup s odborným výkladom o 10. a o 14. hodine. Vstupné pre dospelých 2 eurá, študenti a dôchodcovia 1 euro a ZŤP a deti do 6 rokov bezplatne.

DNI  MESTA ZVOLEN

Námestie SNP, Zvolen, piatok 27. máj, sobota 28. máj od 10.00 h.

Mestské slávnosti vo Zvolene. V programe počas dvoch dní vystúpia napríklad Lukáš Adamec, Juraj Hnilica či kapela Lojzo. Viac o programe Dní mesta vo Zvolene sa dočítate na portáli ZVonline.sk.

i_3644121LENKA FILIPOVÁ A HOSTIA

Aula SZU, piatok 27. máj o 18.hod.

Pozývame na koncert známej českej speváčky Lenky Filipovej. V rámci koncertného tour Concertino 2016 vystúpi česká speváčka, gitaristka a hudobná skladateľka v jednej osobe Lenka Filipová so svojimi hosťami. Spoločne ponúknu úpravy klasických skladieb a najznámejšie speváčkine hity. Lenka Filipová je na českej a slovenskej kultúrnej scéne značkou hudobnej kvality, úspechu, ale i neobyčajnej ľudskej skromnosti. Koncerty plné emócií, virtuóznych muzikantských výkonov, komunikácie s publikom, množstvom hitov a nekonečná energia posúva Lenku Filipovú stále vyššie do elity československých umelcov. Právom patrí medzi najžiadanejších interpretov súčasnosti. Lístky sú ešte v predajii v sieti Tcketportal, alebo priamo na mieste.

ČAROVNÁ FLAUTA

Štátna opera, piatok 27. máj o 18. 30 hod. a sobota 28. máj o 18.30 hod.

Dielo od Wolfganga Amadeusa Mozarta v Banskobystrickej opere. V piatok si môžete vychutnať 1. premiéru  a v sobotu 2. premiéru za vstupné 10 eur. Spoluúčinkuje zbor, balet a orchester Štátnej opery.

POCTA IVANOVI PALÚCHOVI

Múzeum SNP – kinosála, piatok 27. máj o 18.30 hod.

Filmový festival, venovaný Ivanovi Palúchovi, ktorý prebieha od stredy v piatok zavŕši piatkovým programom a to práve filmom Zabitá neděle.

HANA ZAGOROVÁ – NARODENINOVÝ KONCERT

i_3603360Aula UMB,  piatok 27. máj o 19. hod.

Jedna z najväčších hviezd česko-slovenskej hudobnej scény, príde v máji pri príležitosti jej významného životného jubilea na Slovensko a poteší svojich priaznivcov narodeninovým galakoncertom, v ktorom odznejú jej najväčšie hity. Hosťom na jej koncerte bude Petr Rezek a Boom!Band Jiřího Dvořáka. Vstupné v predpredaji 25 eur a na mieste 30 eur.

DNI MESTA 2016

Brezno – Námestie,  piatok 27. máj, sobota 28. máj a nedeľa 29. máj

Dni mesta v Brezne trvajú od štvrtku do nedele. Na námestí sa vystriedajú kapely ako Ine Kafe, Polemic, Emma Drobná & Pavol Kovalíček a Peter Nagy.

COUNTRY KRPÁČOVO 2016

Krpačovo – Hotel Polianka,  piatok 27. máj a sobota 28. máj

Dvojdňový hudobný festival v Krpačove. Vystúpia Wabi Daněk, Novy Rownák, Tulibanda, Bukasový Masív, Candy Floss, Vodopád, Dušan Dobiáš, Štrkáči, Belasí a Štvrtková Klobása.

CASCABEL

Cult Club, piatok 27. máj o 20. hod.

Folk punkové kvarteto spod Urpinera sa predstaví v Cult clube. Pre fanúšikov, Dáša Fon Fľaša, NoFx, Bad Religion. Supportne (podporí) šuhaj z apeninskeho polostrova. Pre fanúšikov gondol/kvatro formadži a šikmej veže husle, hurky, kajon, gril z lidlu, akustiky.

PEPEK A NÁMOŘNÍK

Bombura klub, piatok 27. máj o 20.30 hod.

Koncert českej undergroundovej kapely.

56_Hudobná jar-page-001BACH GOES SAMBA

Nám. Š. Moyzesa, piatok 27. máj o 21. hod.

V rámci podujatia 56. banskobystrická hudobná jar vystúpia The Classical Music Maniacs. Jedinečný koncert typu open air Bach goes Samba predstavuje barokovú hudba spojenú s latinskoamerickými rytmami. Viac v našom staršom príspevku…

GRABSTEIN

Klub 77, piatok 27. máj o 21. hod.

V Klube 77 sa vám opäť ukážeme v plnom nasadení. Nebude chýbať ani novinka medzi skladbami – Bückstäbü z albumu Liebe ist für alle da. A veľa iných prekvapení.

CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM

Králiky – Ski areál, sobota 28. máj o 9. hod.

Nezabudnuteľný rozprávkový les v Králikoch už otvára náladu dňa detí. Vstupné pre dieťa je päť eur a pre dospelého jedno euro.

SPLAV NETRADIČNÝCH PLAVIDIEL

Brezno, sobota 28. máj o 10.30 hod.

Splavovanie Hrona so štartom v Brezne na netradičnýc plavidlách. Trasa splavu Hrona končí vo Valaskej.

lubietová_2014ĽUBIETOVSKÝ BANÍCKY A HUTNÍCKY DEŇ

Ľubietová, od 11.00 hod.

Samotnému piatemu Ľubietovskéhomu baníckemu a hutníckemu dňu bude už v piatok od 11.00 h predchádzať otvorenie náučného chodníka na Podlipe s turistickou vychádzkou a večer aj slávnostný šachtág. V sobotu sa najskôr uskutoční slávnostná bohoslužba a nasledovať bude kultúrny program v parku uprostred obce, v rámci ktorého vystúpi aj známy akordeónový virtuóz Michal Červienka. Historický sprievod obcou je naplánovaný o 13.30 h. Podujatie bude sprevádzať remeslený jarmok či ukážky tavby zliatiny v tradičnej kopulovej peci.

O BOMBUROVU ŠABĽU 2016

Brezno – Synagóga, sobota 28. máj

Už 21. ročník medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry.

TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ: MIERA ABSTRAKCIE V KONKRÉTNOM

Bethlenov dom, sobota 28. máj o 13. hod.

Májová tvorivá dielňa pod názvom „Hry s abstrakciou“ sa pre verejnosť uskutoční v sobotu 28. mája 2016 o 13.00 hod. v budove Bethlenovho domu na Dolnej 8. Tvorivá dielňa doplnená o animačnú zložku bude vychádzať z výstavy Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá a bude zameraná na prácu s rôznorodými polohami prezentovaných abstraktných výtvarných diel. Počas realizácie interaktívnej tvorivej dielne sa návštevníci oboznámia so samotnou výstavou ako i s rozmanitými abstraktnými výtvarnými formami a „pojmoslovím“. Okrem iného sa dozvedia niečo viac o kultovom výtvarnom diele „Čierny štvorec na bielom pozadí“ (1913), ktoré sa stalo jedným z prvých čisto abstraktných obrazov moderného umenia. Následne budú účastníci vytvárať vlastné „bezpredmetné“ kompozície, nachádzať ekvivalenty k daným dielam, pracovať so škvrnou, gestom a vytvárať vlastné interpretácie k prezentovaným umeleckým artefaktom.

1. ŠPANGRASS FEST

i_3821796Špania Dolina – Klopačka, sobota 28. máj o 14. hod.

Pozývame na 35. výročie skupiny Prameň. Program začína už o druhej hodine popoludní a predstavia sa kapely Prameň, Pacipacifik, Vodopád, Sedem s…, Idyla a Zatúlaní.

HAVKO A MŇAUKA

Divadlo pod Balkónom, sobota 28. máj o 17. hod.

Činoherno – bábkové interaktívne predstavenie s pesničkami. Diváci pomáhajú Havkovi a Mňauke riešiť ich životné starosti. Predstavenie tiež rieši problém pomoci slabšiemu. Nastoľuje otázku ako sa správne zachovať, keď nájdeme opustené zvieratko alebo bábiku, a čo vtedy treba robiť. Účinkujú: Barbora Bušovská, Adam Herich. Vstupné je 3,50 eur.

HRONSECKÁ LIPOVÁ RATOLESŤ

i_3787680Hronsek – Kultúrny dom, sobota 28. máj o 17. hod.

Pozývame na XXVIII. ročník krajskej súťažnej prehliadky v speve ľudových piesní detí. Hosť programu sú speváčky Stanislava a Lucia Zvarové z Klenovca. Spevákov sprevádza ľudová hudba Borievka z Banskej Bystrice.

TEPLÁREŇ PÁRTY@FARHOF ART CLUB

Záhrada CNK, sobota 28. máj o 20. hod.

Párty organizovaná v rámci mesiaca LBBTI histórie. Vstupné tri eurá.

CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM

Brezno – Nad nemocnicou, nedeľa 29. máj o 9. hod.                     

V poradí už 36. ročník tradičného podujatia v prírode pre deti.

EKO BIO FRESH GAY BRUNCH

Záhrada CNK, nedeľa 29. máj o 11. hod.                                      

Posedenie v zdravom životnom štýle v rodinnom kruhu. Piknik a voľnočasové aktivity pre všetkých bez predsudkov, nálepiek a konzervantov. Tešiť sa môžete na aktivity ako frisbee, slackline, tarot, bedminton, kvíz, acroyoga, aromaterapia a skvelá atmosféra.

KOLOVRÁTOK

Heľpa – prírodný amfiteáter, nedeľa 29. máj o 14. hod.               

V poradí 17. ročník detského folklórneho festivalu.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 29. máj o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Zvonkohra lásky s Peťkou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ANIČKA RUŽIČKA A TONKO MODRINKA

anicka_ruzicka_a_tonko_modrinkaBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 29. máj o 16. hod.

Príbeh tiež aj o tom Ako sa z Aničky stala faganička a z Tonka babec. Predstavenie vzniklo v rámci projektu ruzovyamodrysvet.sk. Dĺžka predstavenia: 50 min. Vstupné sú tri eurá, v predpredaji dve eurá a päťdesiat centov. Pre deti od 3 rokov.

ZÁHADY

Klub HaD, nedeľa 29. máj o 20. hod.

Preložené kolo ZáHaD je tu. A veru bude posledné v tomto školskom roku. Tipovacie kolo bude zamerané na 2.svetovú vojnu.