Tento víkend má tri dni, a ak rátame aj piatok, tak minimálne tri a pol dňa. V sobotu máme voľby, v pondelok 25. výročie Nežnej revolúcie. Práve skončené predvolebné obdobie nás bohato častovalo nekultúrou. Napravme si chuť kultúrou, možností je dosť.

Cestou necestou do Záhrady

Zahrada Cestou necestouZáhrada CNK – piatok, sobota 14. a 15. november

Počas dvoch dní 2. ročníka cestovateľského festivalu Cestou necestou, ktorý sa koná v piatok a v sobotu v Záhrade CNK, čaká na návštevníkov trinásť inšpirujúcich prezentácií ukazujúcich, aký je svet fascinujúci. Na festival príde aj Gábor Csonka, najscestovanejší Maďar dnešnej doby. Doposiaľ precestoval viac ako 120 krajín sveta.

Diváci uvidia film Vlčie hory, po ktorom bude diskusia s jeho spolutvorcom Jozefon Fialom. Iste zaujme aj Marián Ligda, známy 2 000 kilometrovou jazdou na handbiku (bicykel poháňaný rukami pre invalidov) z Liptovského Mikuláša do Paríža počas stého závodu Tour de France. Životný príbeh ponúkne prezentácia Tomáša Grígera, ktorý po rokoch sekol s prácou v kancelárií v Londýne, kúpil si červenú Vespu, taliansky skúter, ktorý pomenoval Malina a prebrázdil na nej celé Nórsko. Podobný príbeh má aj Lukáš Čech. Po období strávenom v Anglicku sa z neho stal cestovateľ, ktorý si na ďalšie cestovanie zarába priamo na cestách. Pracoval už s pumami v pralese a v Indii zas brázdil cesty na kultovej motorke Royal Enfield – Bullet. Program festivalu nájdete na stránke Záhrady.

 Poklady Zeme

Europa SC – piatok, sobota 14. a 15. november

V piatok a sobotu sa v banskobystrickej Europe už po siedmy raz uskutoční výstava minerálov, skamenelín a výrobkov z drahých kameňov – 26. ročník Mineralogických dní Kristiána Andreja Zipsera. V minulom roku sa tejto, jednej z najväčších mineralogických akcií na Slovensku, zúčastnilo 50 vystavovateľov zo Slovenska a okolitých krajín. Výstava je predajná.

Premeny Slovenska / Dokumentárna správa

SSG Bethlenov dom – 13. november 2014 až 15. február 2015

V Bethlenovom dome v Banskej Bystrici vo štvrtok 13. novembra otvorili výstavu Borisa Németha a Jána Viazaničku Premeny Slovenska / Dokumentárna správa. Výstava ponúka koncentrovaný pohľad na Slovensko okom skúsených fotografov, ktorí cestujú naprieč územím, zaznamenávajú mimoriadne udalosti aj banálne situácie, všímajú si stopy po zásahoch človeka v krajine, vidieckom i mestskom prostredí, sledujú kultúru každodennosti, ale aj tradičných sviatkov či novodobých osláv. Realistická prehliadka krajinou v podaní týchto dvoch vnímavých autorov vyvoláva zamrznutý úsmev a kladie zneisťujúce otázky o Slovensku. V piatok si výstavu môžete pozrieť v čase od 10. do 17. hod., v sobotu a nedeľu od 10. do 16. hod.

Koncerty v Klube 77

Millhouse + Adalbert

Piatok 14. november, 20. hod.

Presne pred polrokom vydala bratislavská štvorica Millhouse svoj debutový album Event Horizon. V piatok večer rocková formácia Millhouse koncertuje v banskobystrickom Klube 77. Support – Adalbert z Banskej Bystrice.

Žamboši + Peter Janků

Nedeľa 16. november, 20. hod.

Šnúra československého priateľstva – koncert pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie. Spoločné turné českej kapely Žamboši  a slovenského pesničkára Petra Janků, ktoré odštartovalo 8. novembra v Piešťanoch a pokračovalo v Trenčíne, Ostrave, Bytči, Žiline a Martine, dorazí v nedeľu večer do Banskej Bystrice. Rozhodne si tento koncert nenechajte ujsť!

Rocková Jasenica

Jasenie – piatok 14. november, 19.30 hod.

Po minuloročnom nultom ročníku, punk rocková kapela z Jasenia Bely Šery organizuje prvý ročník Rockovej Jasenice 2014. V sále Poľnohospodárskeho družstva vystúpia kapely Konflikt, Bely Šery, Patália, Avantgarda, Everlong a 220V. Okrem dobrej hudby nebude chýbať ani dobré jedlo a pitie. 

Noc divadiel

Noc divadiel Divadlo pod balkonomBanská Bystrica – sobota 15. november

Mottom piateho ročníka projektu Noc divadiel, ktorý v sobotu 15. novembra spojí divadlá po celej Európe, je To sa ti nesnívalo! Divadlá sa spoja presne o 19. hodine, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk. V Banskej Bystrici v sobotu otvorí dvere päť divadiel. Čítajte viac v našom predchádzajúcom článku.

Festival diabetu

Obchodná akadémia – sobota 15. november. 8. hod.

Už tradične je 14. november svetovým dňom diabetu. Do celosvetovej kampane sa zapája opäť aj Banská Bystrica. Čítajte viac aj v tomto článku…

Do tanca s Oblastnými skutočnosťami

Bystrická Klubovňa – sobota 15. november, 21. hod.

Zabaviť sa a zatancovať si môžete v sobotu večer aj v Bystrickej Klubovni. O dobrú náladu a skvelú atmosféru sa postará kapela Oblastné skutočnosti, zložená z muzikantov s dlhoročnými skúsenosťami.

Zacharova fajka v Baníckej krčme

Banská Štiavnica – sobota 15. november, 14. hod.

BS_Zacharova fajkaHistória súťaží v pomalom fajčení fajky siaha do 19. storočia. Zo začiatku sa súťažilo o najrýchlejšie vyfajčenie fajky, neskôr sa prešlo na výdrž. Prvé majstrovstvá sveta v pomalom fajčení fajky sa konali v roku 1978 v Japonsku. Majstrom sveta sa stal 20-ročný Japonec Suzuki s časom 2 hodiny a 14 minút. O niekoľko mesiacov neskôr prekonal tento rekord Talian Vivis Vecchi na 6. európskom šampionáte v Montreuux o 25 minút. Tejto súťaže sa zúčastnilo 322 súťažiacich, z toho 27 žien. Na poslednom mieste sa umiestnil Švajčiar Franz Zurwerra, ktorý už pri zapaľovaní fajky zlomil obidve zápalky…

Ak vás zaujíma, ako sa fajka fajčí pomaly, zájdite v sobotu do Baníckej krčmy v Banskej Štiavnici, kde sa o 14. hod. začne 2. ročník súťaže v pomalom fajčení fajky Zacharova fajka.

A nájdite si čas aj na návštevu Starého zámku. V bývalej bočnej lodi farského kostola je nainštalovaná expozícia Fajkárska dielňa, kde je zachovaný inventár Zacharovej fajkárskej dielne. Banskoštiavnický rodák Karol Zachar (1852) patril medzi najvýznamnejších výrobcov hlinených fajok na území Slovenska.

Starý zámok je v sobotu a v nedeľu otvorený od 8. do 16. hod. a takisto bude otvorený aj v pondelok 17. novembra.

Podstavekova heligónka

Brezno – sobota 15. november, 17. hod.

V Mestskom dome v Brezne sa v sobotu uskutoční 14. ročník celoslovenského festivalu heligonkárov Podstavekova heligónka.

Havo Slavo aj Medené mesto

Divadlo pod balkónom – nedeľa, pondelok 16. a 17. november

Počas sobotňajšej Noci divadiel sa oficiálne otvorili dvere nového banskobystrického divadla Harry Teáter – Divadlo pod balkónom (Rudohorská ulica, sídlisko Sásová-Rudlová). A do divadielka môžete ísť s deťmi  aj v nedeľu a v pondelok. V nedeľu o 16. hod. je na programe príbeh o zabudnutej hračke a jej starostiach Havo Slavo. V pondelok to bude Medené mesto, interaktívne divadelné predstavenie o Banskej Bystrici (o 16. hod.).

Dve rozprávky na brušku

BDNR – nedeľa 16. november, 16. hod.  

BDNR Rozpravky na brusku                 

V banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí sa bude hrať inscenácia na motívy staročeských rozprávok s využitím tradičných bábok v netradičnej bábkovej scéne. Deti sa môžu tešiť na rozprávky O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi.

Potulky mestom a divadlom

Banská Bystrica – nedeľa 16. november, 14. hod.

Novembrové Potulky mestom Banská Bystrica budú v prvej časti venované histórii divadla v Banskej Bystrici. Druhá časť bude venovaná konkrétnemu divadelnému zoskupeniu – Divadlu z Pasáže, ktoré ako jediné divadlo na Slovensku angažuje hercov so zdravotným postihnutím. Stretnutie „potulkárov“ ako vždy, pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP, o 14. hod. Sprevádza Lýdia Bulíková. Čítajte viac aj v tomto článku…

Nie som ja ešte tak starý

Radnica, Cikkerova sieň – nedeľa 16. november, 17. hod.

Skupina Slovak Tango oslavuje svoje piate narodeniny! A vy môžete oslavovať tiež. Na koncerte s názvom Nie som ja ešte tak starý, ktorý bude v nedeľu o 17. hod. v Cikkerovej sieni Radnice.

Vianoce s Jankom Ledeckým

Kúpele Sliač – nedeľa 16. november, 18. hod.  

Do Vianoc máme ešte viac ako mesiac, s obľúbeným českým spevákom Jankom Ledeckým si však Vianoce môžete užiť už túto nedeľu. Na vianočnom koncerte v Kino Palace v Kúpeľoch Sliač zaznejú aj piesne z jeho nového albumu Všichni dobří andělé. Tento album je výnimočný, každú skladbu na ňom totiž nahral s jedným alebo viacerými kolegami z brandže.

Listopad a výročie Nežnej revolúcie

Zahrada Listopad1Záhrada CNK – pondelok 17. november, 18. hod.

Jednou z hodnôt, s ktorými banskobystrické kultúrne centrum Záhrada pracuje vo svojom programe, je aj sloboda. V spojitosti s ňou je najvýznamnejším historickým míľnikom 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu. Záhrada si ho pripomenie prostredníctvom prvého hraného filmu o novembri 1989 s názvom Listopad (2014). Film je príbehom troch mladých ľudí, priateľov, ktorí túžia po slobode. Spoločne sa zúčastnia na demonštrácii študentov v uliciach Prahy, kde čelia policajným zložkám a momentu rozhodovania sa, či povstať proti režimu, alebo sa mu podvoliť. Film vznikol podľa skutočných príbehov na pozadí Nežnej revolúcie. Film Listopad mal svetovú premiéru 24. októbra tohto roku na Filmovom festivale v Austine v USA, slovenská premiéra bude v nedeľu 16. novembra v bratislavskom V-klube.

Podľa scenára českého spisovateľa a publicistu Arnošta Lustiga film nakrútil americký režisér Gary Keith Griffin, ktorý prisľúbil účasť na diskusii v Záhrade, ktorá bude nasledovať po premietnutí filmu.

Dve „nežné“ výstavy

Radnica – pondelok 17. november, 16. hod.

V priestoroch banskobystrickej Radnice sú od 13. novembra sprístupnené dve výstavy venované 25. výročiu Nežnej revolúcie. Vernisáž sa uskutoční v pondelok o 16. hod.

Výstavy si môžete pozrieť do 29. novembra, v pondelok až piatok od 8. do 17. hod. a v sobotu od 9. do 13. hod.

Pokánie – Monanieba

Múzeum SNP, kinosála – pondelok 17. november, 19.30 hod.

Aj Filmový klub v Múzeu SNP v Banskej Bystrici si v pondelok pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu. A to uvedením filmu Pokánie (Monanieba, réžia Tengiz Abuladze, Rusko(ZSSR), 1984). Tento legendárny film v 80. rokoch minulého storočia predznamenal zlom epochy v Sovietskom zväze aj v celom Východnom bloku. Vysoko štylizované podobenstvo o krutom mestskom starostovi Varlamovi, ktorý ani po smrti nenašiel pokoj v hrobe…