Už v poradí tretia adventná nedeľa prináša okrem koncertov, festivalov, vianočných stretnutí i štipku Luciinho bosorástva.

PRIMÁTORSKÝ PUNČ

Námestie SNP, piatok 11. december o 16. hod.

Tradičné charitatívne podujatie. Vystúpia heligonkári z Klenovca, Ľudová hudba FS Urpín, dievčenská a chlapčenská spevácka skupina FS Urpín.

muzem snp videomappingFESTIVAL SVETLA 2015

Banská Bystrica, piatok 11. december od 16. hod., sobota 12. december od 16. hod.

Festival svetla 2015 prináša množstvo podujatí hry svetla a tieňa v umení a vede. V programe festivalu, nad ktorým prevzal záštitu primátor mesta Ján Nosko, sú svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, laserová show, svetelné graffiti, luminografická dielňa pre verejnosť ako aj interaktívna hra so svetlom. Presný rozpis čo kde a o koľkej si môžete pozrieť si viete prečítať v našom staršom článku.

PRVÉ VEČERNÉ KORZO

Banská Bystrica, piatok 11. december o 8. hod.

Prvé večerné korzo ponúka Banskobystričanom a návštevníkom mesta rozšírenú ponuku predvianočnej atmosféry v našom meste. Minimálne do 21. hodiny bude otvorených 45 obchodov a 24 reštaurácií so zaujímavou ponukou a zaujímavými cenami. Viac v našom článku.

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK 36 Skalica - 27.11.2015 - Banska Bystrica

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HC KOŠICE

Zimný štadión, piatok 11. december o 17.30 hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy medzi domácimi a Košicami. Bohužiaľ tentokrát bez účasti domáceho fanklubu.

JAVORY A LIESKY

Komorná sála SOS, piatok 11. december o 18. hod.

Vianočný program folklórnej skupiny Javory a Liesky z Badína v rámci pravidelného cyklu „Večery s ľudovou hudbou“. Vstupné 4 eurá.

CIGÁNSKY BARÓN

Štátna opera, piatok 11. december, sobota 12. december o 18.30 hod.

Príbeh Cigánskeho baróna – opereta v 3 dejstvách. Dielo uvádzané v slovenskom jazyku. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. Koncertný majster Oldřich Husák. Vstupné je 12 eur. V piatok sa uskutoční prvá premiéra a v sobotu druhá premiéra.

hrajteze_mi_hrajte_2015HRAJTEŽE MI, HRAJTE – VINŠUJEME VÁM

Evanjelický kostol, piatok 11. december o 19. hod.

Vianočný folklórny koncert Hrajteže mi, hrajte organizovaný Mestom Banská Bystrica a Štúdiom RTVS v Banskej Bystrici. Účinkuje Karol Kočík, rodina Vavrekovcov z Liesku, FSk Dobrona z Dobrej Nivy, FSk Javorníček z Hvozdnice a FS Vepor z Klenovca. Moderuje Gabriela Tomajková. Vstupné je osem eur.

VIANOČNÝ KONCERT SO SKUPINOU DESMOD

Sliač – Sielnica – Hotel Kaskády, piatok 11. december o 19. hod.

Po roku opäť pozývame na Tradičný vianočný koncert, tentoraz so skupinou DESMOD. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 30 do 65 eur. Po koncerte Vám vianočnú atmosféru spríjemní ochutnávka dobrôt našej kuchyne a vianočný punč. Navyše ku každej vstupenke získavate darček vo forme vstupov do Exclusive Spa alebo bazénov a každá vstupenka bude zaradená do losovania o wellness pobyt pre 2 osoby.

THE TRUTH IS OUT THERE (CZ) / BRAINSCAN

Klub 77, piatok 11. december o 19. hod.

hlavicka036Ostravská kapela The Truth Is Out There (TTIOT), kombinujúca posthardcore s elektronikou, vznikla pred 5 rokmi zlúčením členu PIPI-DUPU a frontmana kapely Crashpoint „Hanziho“. Za tú dobu stihli odohrať približne 200 koncertov po celej Českej republike, Slovensku i Poľsku. Medzi najväčšie úspechy patrí predskakovanie hudobným velikánom (napríklad Killswitch Engage, Bring Me The Horizon, I The Breather, Shoot The Girl First alebo War from a Harlots Mounth) a hranie na najväčších českých festivaloch, ako sú Rock For People (2012,2013), Brutal Assault (2013) alebo na hlavnej scéne Ostravského Majálesu a Besedy u bigbítu. Kapela má natočené 4 videoklipy ku skladbám „Bounce“ „Big Lobogo“ „ Boxes“ a „Dying Light“ a na vlastné náklady vydala 2 EP („The Truth Is Out There“ a „Strange Game…“) V súčasnej dobe vydáva svoj prvý plnohodnotný album „Lighthouses“, který chce predstaviť na koncertnom turné po kluboch v ČR, Slovensku a potom na letných festivaloch.

ziarislav_podujatia_bbŽIARISLAV – PIESNE A SLOVO

Klub SV, piatok 11. december o 20. hod.

Žiarislav po dlhom čase znova navštívi Klub SV. Nenechajte si ujsť túto príležitosť. Vstupné je dobrovoľné.

KHADAVER

Tartaros RC, piatok 11. december o 20. hod.

Obľúbená párty v maskách, kostýmoch a o bosoráctve. Meniny má Lucia, takže to bude hlavne o ježibabách, bosorkách, strigách a čarodejniciach. Hudobným hosťom bude Khadaver (metal-electronica/PO). Tešiť sa môžete aj na polnočný bosorácky drink pre súťažiace masky.

OCHUTNÁVKA SOFTIP TROJKRÁĽOVÉHO BEHU

softip trojkralovy behNámestie SNP, sobota 12. december o 8. hod.

Prebehnutie trate a príprava účastníkov na samotné podujatie v januári. Nepretekovo, v konverzačnom duchu a hlavne pohybom začneme víkend. Pozvaní sú všetci.

VIANOČNÝ NATUR TRH

Zvolen – Kafé Džezva, sobota 12. december o 10. – 17. hod.

Šikovné ruky z regiónov a program pre celú rodinu. Príďte si ho vychutnať – pri miske domácej kapustnice, punču, či čerstvo-pečených oblátok. Nájdete tu skvelé nápady na vianočné darčeky, aj sviatočnú výzdobu vašich domovov. Môžete sa tešiť na originálne darčeky a výzdoby, klasickú aj vege kapustnicu, pečenie vianočných oblátok, punč, zdobenie stromčeka a koledy. Pre deti tu budú balónové klauniády so Žužu o 11. hod. (vstup 2 eurá), zábavné súťaže „V ľadovom kráľovstve“ so SZUŠ Quo Vadis o 14. hod. (vstup voľný), rozprávanie Pani Zimy o 15. hod. (vstup voľný) a robenie originálnych účesov s Dáškou. Okrem toho je pripravená vianočná charitatívna tombola s darčekmi od Natur trhovníkov  cca o 15. hod. s projektom „Domov na mame“ – kde si môžete ušiť jednoduché nosiče pre deti rodičov na úteku  od 14. hod. Naučíte sa sami ušiť pevný nosič zo zvyškov látok. Zapojiť sa môžu aj tí, ktorí nevedia šiť: strihaním, meraním a pod. Odmenou pre všetkých zapojených bude kávička alebo čajík od Džezvy.

MOTÍVY NEVIDITEĽNOSTI – KOMENTOVANÁ PREHLIADKA PRE VEREJNOSŤ

Praetórium, sobota 12. december o 13. – 16. hod.

Decembrová komentovaná prehliadka je spojená s animačným programom pre verejnosť a nadväzuje na aktuálnu výstavu. Výstava prezentuje dokumentáciu výtvarných diel, ktoré vznikli pre verejný priestor alebo ako súčasť architektúry na území Banskej Bystrice v období rokov 1945 – 2015. Na komentovanú prehliadku výstavy s kurátorkou Zuzanou Majlingovou nadviaže animačný program zameraný na interaktívnu aktivitu v exteriéri. Účastníci budú môcť podľa mapy vyhľadávať výtvarné diela vo verejnom priestore Banskej Bystrice a  tvorivo na ne reagovať. Podujatie je vhodné pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné: 3 € dospelí / 1,50 € deti, žiaci, dôchodcovia / ZŤP zdarma.

VÍKENDOVÝ WORKSHOP PRE DETI „ARTISTA“

Záhrada CNK, sobota 12. december  a nedeľa 13. december o 13. hod.

Ďalší zo série tvorivých víkendových workshopov pre deti a mládež “Artista”, ktorý nadväzuje na letný denný tábor, ktorý sa odohral v auguste tohto roku. Počas letného tábora deti objavovali kúzlo pohybu, vlastnej tvorivosti a hudby. Tento víkend budú takisto tvoriť, hýbať sa, objavovať svoje tvorivé sily, kúzliť, vytvárať príbehy a hrať sa.

vianocny koncert pre nemocnicuVIANOČNÝ KONCERT PRE DETSKÚ NEMOCNICU

Evanjelický kostol – Lazovná ulica, sobota 12. december o 17. hod.

Sobotný večer 12. decembra 2015 sa bude v evanjelickom kostole na Lazovnej ulici niesť v znamení hudby, spevu a nezištnej pomoci. Na pôde kostola, na mieste tak emočne silnom a výnimočnom, sa bude konať benefičný koncert. Pod záštitou mesta Banská Bystrica ho v tento adventný čas organizuje občianske združenie Klub priateľov Detskej nemocnice v Banskej Bystrici. Ako už hovorí samotný názov, koncert je venovaný Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica a jej malým pacientom. Je súčasťou verejnej zbierky, ktorú organizuje občianske združenie pre tento účel. Celý výťažok z predaja vstupeniek, ako aj dobrovoľné príspevky návštevníkov koncertu do pokladničiek, sú v plnej výške príspevkom verejnej zbierky a poputujú detským pacientom. Na vlaňajšom koncerte sa podarilo vyzbierať takmer 3.400 €. Peniaze boli použité ako príspevok na nákup monitorov vitálnych funkcií, ktoré nemocnica v tej dobe potrebovala.

HAVKO A MŇAUKA SA CHYSTAJÚ NA VIANOCE

Divadlo pod balkónom, sobota 12. december o 17. hod.

Zabaľte darčeky, urobte posledné úpravy v byte, prezlečte periny, vymeňte uteráky a Vianoce sa môžu začať.

KHADAVER & TRITORR

Tartaros RC, sobota 12. december

Koncert prešovskej kapely Khadaver po druhý krát spolu so zvolenským Tritorr.

KIneDOK: KRV (2013)

Záhrada CNK, sobota 12. december o 19. hod.

Premietanie filmu a diskusia s režisérkou Alinou Rudnitskaya. Stanica pre mobilný odber krvi jazdí po mestečkách ako putovný cirkus. V Rusku je darcov dostatok. Starí, mladí, nezamestnaní aj dôchodcovia stoja v rade, aby sa dostali k strohým, ale materským sestričkám. Štát platí 850 rubľov (15 eur) za pol litra krvi. Pre mnohých ľudí to predstavuje ich jediný príjem. Veľká ruská ríša minulosti upadá a jej obyvatelia bojujú o prežitie. Ruské hospodárstvo je takmer úplne závislé od vývozu ropy a jej cien. Stále viac výrobkov sa priváža zo zahraničia. Rusko je svetový outsider a rovnako ako flákači, ktorí si nevedia nájsť prácu a predávajú svoju krv, aby prežili, Rusko predáva ropu. Krv a ropa na predaj.

ĽUBOSLAV PETRUŠKA & SATIN LEAD

luboslav petruška a satin leadKlub 77, sobota 12. december o 20. hod.

Kapela za sebou nemá žiadne úspechy a ani sa na žiadne nechýstá. Je to banda neúspešných ľudí, jeden neúspešnejší, ako druhý. Ich jediným úspechom je, že sa vozia po chrbte neslávne známeho hudobníka Ľuboslava Petrušku.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: OTVORENIE ZIMNEJ TURISTICKEJ SEZÓNY NA ŠTRBSKOM PLESE

Parkovisko pri VÚB banke, nedeľa 13. december o 6. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na otvorenie zimnej turistickej sezóny na Štrbskom Plese. Možnosť vyskúšať trate pre bežky aj pešie trasy. Prihlášky cez internet, cestovné je 10,- € pre členov, nečlen 14,- €. Odchod z parkoviska pri VÚB o 7. hod.

FILATELISTICKÁ BURZA

filatel.burzaDom slovenského misijného hnutia, nedeľa 13. december o 8. – 12. hod

Celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet. Príďte si doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky.

DETSKÁ TANCOVAČKA

Gymnázium A. Sládkoviča, nedeľa 13. december o 9. hod.

Program detských folklórnych súborov. Od 9tej hodiny do poludnia sa môžete tešiť na detskú tancovačku, kde vás inštruktori tanca naučia detské ľudové tance a hry. Vstup voľný. O 14.30 hod. nasleduje program detských folklórnych súborov, kde sa predstavia súbory z Banskej Bystrice, Slovenskej Ľupče, z Polomky a z Mýta pod Ďumbierom. Vstupné 3 eurá.

STOLNOTENISOVÝ TURNAJ

stolno-tenisovy_turnaj-page-001_0Malachov – Kultúrny dom, nedeľa 13. december o 9. hod.

Stolnotenisový turnaj pre amatérskych hráčov a milovníkov stolného tenisu „O pohár starostu obce“ Malachov v Kultúrnom dome. Vstup voľný.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 13. december o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Snehová vločka. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 13. december o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Čaruj s paličkami. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

TIEŇOVÉ DIVADLO PANI OFÉLIE

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 13. december o 16. hod.

tienové divadlo bdnrInscenácia venovaná 55. výročiu založenia profesionálneho bábkového divadla v Banskej Bystrici. Michael Ende (1929 – 1995) je jeden z najuznávanejších nemeckých spisovateľov 20. storočia. Jeho dielo bolo preložené do viac než 40. jazykov a vo svete sa predalo viac než 20 miliónov Endeho kníh. Napriek tomu, že je autorom aj titulov pre dospelých, najviac ho preslávili knihy pre deti: 1973 Momo (Dievčatko Momo a ukradnutý čas), 1979 Nekonečný príbeh (Príbeh, ktorý nikdy neskončí). Filmová adaptácia Nekonečného príbehu (1984, Wolfgang Petersen) sa stala diváckym bestsellerom a lietajúci pes Falko obľúbeným detským hrdinom. Sám autor vo veku nerobí rozdiel, tvrdí, že jeho tvorba je adresovaná všetkým deťom od 80 do 8 rokov. Príbeh staručnej šepkárky Ofélie Ophelia´s Schattentheater napísal autor vo vrcholnej fáze svojej tovrby, v roku 1988 ako jeden z posledných textov pre deti. Už rok nato bola rozprávka preložená do anglického jazyka ako Ophelia’s Shadow Theater. Krásny a múdry príbeh o starej divadelnej šepkárke a o divadle. O divadle, ktoré prestalo byť divadlom a o šepkárke, ktorá nikdy neprestala byť šepkárkou. Pretože vedela, že divadlo nikdy nezanikne. Ľudia ho vždy budú potrebovať. Vždy sa budú chcieť potešiť, zasmiať, spoznávať príbehy a dôležité veci našich životov. Radostné aj smutné. Áno, aj smutné. Iba v divadle sa môžeme o vážnych a smutných veciach, ktoré nás v živote čakajú, dozvedať bezbolestne.

DECEMBROVÉ POTULKY MESTOM – TAJOMNÁ BYSTRICA

Radnica, nedeľa 13. december o 16. hod.

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc! Porozprávame sa o mestskom katovi, bosorkách i čarodejniciach, nezvyčajných úkazoch a iných tajomstvách skrývajúcich sa pod povrchom… Príďte k nám nasať magickú atmosféru a odhaliť mýty a legendy o našej Bystrici.

20151027_084635VIANOČNÁ BEATLES SHOW

Aula SZU, nedeľa 13. december o 17. hod.

Najlepšia Beatles show na svete v podaní kapely The Backwards v Aule SZU.

VIANOČNÝ KONCERT S KATKOU KOŠČOVOU

Zvolen – Zvolenský zámok, nedeľa 13. december o 17.30 hod.

Originálne spracované tradičné slovenské Vianočné koledy a tiež niekoľko svetových Vianočných hitov. Katka s Vianočným programom úspešne a s vynikajúcimi ohlasmi koncertuje už piaty rok. Len v decembri 2014 odspievala 13 koncertov, ktoré videlo vyše 3000 divákov. Vypočujte si aj jednu z vianočných piesní v podaní Katky Koščovej.