V predposledný februárový víkend vás pozývame na podujatia nielen v Banskej Bystrici, ale aj vo Zvolene a Banskej Štiavnici a na Sliači, kde sa bude fašiangovať. Tešiť sa môžete aj na nočné prehliadky Matejovho domu.

Piatok 18. február

Zvolenské Fašange

Námestie SNP, Zvolen – 16:00 h

Fašiangy vo Zvolene sa začnú o 16:00 h prehliadkou masiek a tradícií. O zábavu sa postarajú žiaci Základnej umeleckej školy (Nádvorná 10) aj žiaci Súkromnej ZUŠ Quo vadis, Mužská spevácka skupina FS Marína, Heligonkári z Podpoľania a DFS Zornička.

Verdiho La Traviata

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Opera La Traviata patrí k najznámejším dielam talianskeho operného velikána Giuseppe Verdiho. Dielo vzniklo na libreto Francesca Mariu Piaveho, ktorý sa inšpiroval známym dielom Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami. Predlohou románu a opery bola slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová, v opere Violetta Valéry. Premiéra opery sa konala v Benátkach v divadle La Fenice 6. marca 1853 a bola fiaskom. Divácky úplne prepadla – zrejme aj preto, že hlavnú postavu stvárňovala kurtizána, ktorá mala vzbudzovať sympatie a súcit… Romantická opera s tragickým koncom je však nádherne vyrozprávaným príbehom lásky a dodnes oslovuje divákov na celom svete.

Giuseppe Verdi – La Traviata (Štátna opera):

Postaraj sa!

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Chlap na materskej dovolenke – aj tak by sa dal nazvať príbeh barového muzikanta, ktorého žena sa rozhodla budovať si vlastnú kariéru a zverila mu výchovu ich dieťaťa. Novela kultového českého autora Petra Šabacha bola dramatizáciou upravená na mieru hlavnému a jedinému predstaviteľovi Ondřejovi Danišovi, ktorý doplnil hru aj o vlastnú hudbu.

Koncert KaFe Band

Stará radnica, Zvolen – 18:30 h

A vo Zvolene ešte zostaneme. Koncert KaFe Band v Starej radnici poteší tých, čo majú radi šansóny Edith Piaf či piesne Marilyn Monroe. A zaznejú aj slovenské, české, ruské, rómske a juhoamerické piesne s textami Ľubomíra Feldeka a v podaní Kataríny Feldekovej. Na gitaru zahrá Ivo Jankovič, na bicie Teo Peter Heriban.

Umelecký dialóg hudby a tanca

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

One on One. Multiinštrumentalista Gábor Tokár sa ako jeho alter ego Ficture predstaví v umeleckom dialógu s tanečníkom Jasonom Michaelom Yap. Môžete sa tešiť na spojenie multižánrovej hudobnej vízie a energického súčasného tanca.

Ficture live:

Pozvánka na výstavy

Aj tento víkend môžete navštíviť galérie a pozrieť si zaujímavé výstavy. Dve z nich sú úplne nové, otvorili ich vo štvrtok 17. februára v Lazovnej ulici. V Gallery Lazovná 1 je to výstava Krehké bytie, na ktorej sa prezentujú dvaja slovenskí výtvarníci, Pavol MegyesiJuraj Poliak. Galéria je otvorená od utorka do soboty od 13:00 do 17:00 h.

A7 Gallery na Lazovnej 5 (365.labb) pozýva na výstavu fotografií Jána Viazaničku Palma v bezčasí, ktorá dokumentuje autorov rezidentský pobyt v Palma de Mallorca – „dovolenku mimo dovolenky, mimo sezónu a v pandemických opatreniach“. Výstavu môžete navštíviť počas pracovných dní od 8:00 do 17:00 h.

V Bethlenovom dome (SSM, Dolná 8) sa zoznámite s dielom jedného z našich najvýznamnejších portrétnych maliarov obdobia osvietenstva a sentimentalizmu Jánom Jakubom Stunderom. Výstavu Ján Jakub Stunder (1759 – 1811). Nikde cudzincom si môžete pozrieť aj počas víkendu, Bethlenov dom je otvorený od utorka do nedele v čase od 10:30 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 h.

Sobota 19. február

Hravo na štiavnických zámkoch

Starý a Nový zámok, Banská Štiavnica – 9:00 h

Hravý víkend, ktorý pripravilo Slovenské banské múzeum, a objavovanie tajomstiev banskoštiavnických zámkov, Nového aj Starého, iste poteší najmä rodiny s deťmi. Počas hravej prehliadky na Novom zámku sa návštevníci dozvedia aj to, ako sa Štiavnica bránila proti Osmanom, aká bola turecká móda, objavia renesančný samopal a odhalia záhady „tureckého“ písma. V Starom zámku rozlúštia záhadu strateného kľúča, zažijú chaos v stredovekom žalári, objavia poklady lapidária a dozvedia sa čo to aj o morovej epidémii. Pátrať môžete v priebehu otváracích hodín expozícií (9:00 – 17:00 h), hravé prehliadky sú individuálne a herné plány sú v cene rodinného vstupného.

Tvorivé dielne v kaštieli

SSM Tihányiovský kaštieľ – 14:00 h

Tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli sa budú niesť v znamení témy vytrvalí obyvatelia našich veľhôr. Deti spoznajú zaujímavé živočíchy a ich životný štýl prispôsobený na slovenské veľhory. Dozvedia sa, koľko prespí svišť, aké akrobatické kúsky robí kamzík a ďalšie zaujímavosti. A tiež si vytvoria niečo pekné na pamiatku. Vstupy, v sobotu aj v nedeľu, o 14:00, 15:00 a 16:00 h.

Sliačske fašiangy

Sliač – 15:00 h

Ulicami Rybárska a 1. mája prejde v sobotu fašiangový sprievod na Sliači, pričom sa o zábavu postará Folklórne združenie Pohronec. Fašiangový program pre deti sa začne o 15:00 h na námestí pri fontáne. V súťažnej promenáde detských fašiangových masiek nebude chýbať modrý medvedík Happy. O 16:00 h vystúpi obľúbená speváčka ľudových piesní Anna Šatanová.

Zlatovláska

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Čo všetko musíte urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi? To prezradí bábková rozprávka Zlatovláska, plná fantázie a hravosti. V Divadle pod balkónom (Rudohorská 37) v sobotu o 17:00 h a v nedeľu o 10:30 h.

Detvianska nátura po 25 rokoch

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 17:00 h

Za divadelnú veselohru so spevom, tancom a hudbou Podpoľania Detvianska nátura po 25 rokoch získalo Divadlo Zelienka „strieborné pásmo“ na celoštátnej súťažnej prehliadke neprofesionálneho divadla Belopotockého Mikuláš.V réžii Milana Krnáča, s hudbou, tancom a spevom Folklórneho súboru Marína si túto inscenáciu môžete vychutnať v sobotu večer v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene (Sokolská 69).

Klasika aj pop na radnici

Stará radnica, Zvolen – 18:30 h

Sobotný večer na zvolenskej Starej radnici bude patriť profesionálnej husľovo-klavírnej dvojici Il Duetto – Zuzana Oráčová (husle) a Andy Belej (klavír). V ich podaní zaznie klasická hudba ale aj upravené popové a filmové melódie.

Noc v Matejovom dome

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 19:00 h

Po stopách histórie Banskej Bystrice sa môžete vydať v rámci Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. Počas komentovanej prehliadky v Matejovom dome, v dobových kostýmoch, si vypočujete príbehy, ktoré odhalia minulosť v meste pod Urpínom, a to v netradičnom večernom až nočnom sobotňajšom čase. Vstupy na prehliadku sú o 19:00, 19:30, 20:00, 20:30 a 21:00 h. Vstupenky si rezervujte na: 048/412 55 77.

Peter Adamov & Friends

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Skutočná hudobná lahôdka čaká v sobotu večer na návštevníkov  Hogo Fogo Jazz & Art Clubu. Koncert Petra Adamova (gitara, spev) s hviezdnou skupinou v zložení: Pavol Bodnár (piano), Lucia Pinterová (flauta) a Juraj Griglak (basgitara). Spevák a gitarista Peter Adamov vydal v roku 2019 album s nádychom brazílskej bossanovy a názvom BonBon. Tento koncert poteší každého milovníka dobrej a kvalitnej hudby.

V Záhrade zaznejú tóny lutny

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Prvý tohtoročný koncert v Záhrade bude veľmi špeciálny – lutnový recitál The Anatomy of Melancholy v podaní maďarského umelca Csabu Nagyho. Na koncertoch sa špecializuje na interpretáciu hudby zo 16. a 17. storočia, keďže toto obdobie bolo zlatým vekom lutny, nástroja krásy a melanchólie. Jeho repertoár tvoria zriedka uvádzané lutnové skladby, akými sú skladby španielskych vihuelistov, štýl brise (Anatomy of Melancholy), Francesco de Milano a John Dowland, ktoré odznejú aj na koncerte v Záhrade. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 20. február

Vôňa exotického ovocia na Lazovnej

365.labb, Banská Bystrica – 9:00 h

Banská Bystrica opäť zažije atmosféru pravého afrického trhu. Vôňa exotického ovocia v nedeľu už od rána zaplní priestory 365.labb na Lazovnej. Ochutnať a nakúpiť tu môžete tie najmaslovejšie avokáda, najvoňavejšie mangá, najsladšie ananásy a ďalšie čerstvé ovocie z Afriky a Ázie, ale aj ovocie sušené na africkom slnku. Nebude chýbať ani voňavé korenie zo Zanzibaru, skvelá káva, oriešky, špeciálna čokoláda či čerstvé kakaové bôby (od 9:00 do 15:00 h). Viac informácií nájdete tu.

Veľký červený pes Clifford

CINEMAX, Banská Bystrica – 13:00 (4D) a 15:20 h

Ak máte chuť zájsť v nedeľu s deťmi do kina, odporúčame komédiu Veľký červený pes Clifford (USA, 2021, réžia: Walt Becker). Keď si ho Emily zaobstarala, bol Clifford malé, roztomilé červené šteniatko. Cez noc však z neho vyrástol obrovský pes! A keď hovoríme obrovský, myslíme tým, že na výšku meria skoro tri metre. V malom mestskom byte je taký pes veľmi nepraktický, no Emily ho zbožňuje a za žiadnu cenu sa ho nechce vzdať…

Veľký červený pes Clifford:

Šťastie je líška

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Aj v Bábkovom divadle na Rázcestí sa deti často stretávajú so zvieratkami, tentoraz to bude líška. Dojímavý príbeh o priateľstve medzi chlapcom a líškou Šťastie je líška hovorí o dôležitosti každodenných maličkostí v našom (detskom i dospelom) živote. Vypovedá o tom, že tieto maličkosti často prehliadame, keďže sme oslepení a oslepené rôznymi inými „veľkými“ vecami okolo nás. Napriek všetkému, nemali by sme na tieto nádherné neviditeľné veci zabúdať. Pretože šťastie je… mať priateľa, je čaj, je ísť na návštevu, keď mamička číta rozprávku, keď pečieme koláč, keď plávame v mori…

Šťastie je líška:

Elán s ELÁN Forever

Stará radnica, Zvolen – 18:30 h

V nedeľu sa zvolenská Stará radnica opäť stane miestom pre dobrú muziku. Najväčšie hity skupiny Elán zahrá kapela ELÁN Forever.

Podujatia sa konajú v režime OP. Zmena programu vyhradená.