Priestory banskobystrickej Gallery Lazovná 1 si už o niekoľko dní podmaní Krehké bytie. Výstava s týmto názvom predstaví tvorbu dvoch slovenských výtvarných umelcov, Pavla Megyesiho a Juraja Poliaka.

Gallery Lazovná 1 doznievajú ešte pocity z výstavy Jan Saudek 85, ktorá počas niekoľkých týždňov priťahovala pozornosť obdivovateľov umenia tohto významného českého fotografa. Priestory galérie však už čoskoro naplnia nové pocity a zážitky. Prinesie ich dielo dvoch slovenských umelcov, výrazných postáv súčasnej výtvarnej scény, Pavla MegyesihoJuraja Poliaka, a ich výstava s názvom Krehké bytie.

Juraj Poliak, rodák z Liptovského Mikuláša, sa popri výtvarnej a výstavnej činnosti venuje aj scénografii. Spolupracuje s viacerými divadlami a je držiteľom ocenenia Dosky za Najlepšiu scénografiu sezóny 2014/2015 (inscenácia Mojmír II. alebo Súmrak ríše, SND). Podpísal sa aj pod scénografiu atraktívneho diela banskobystrického Divadla Štúdio tanca Punk Pajama Party. Je držiteľom významných ocenení a predstavil sa na viacerých samostatných výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Je tiež členom divadelno-hudobno-výtvarného zoskupenia Med a Prach a výtvarnej skupiny Rôznakí. Na výstave v Banskej Bystrici predstaví Juraj Poliak maľby z posledných dvoch rokov tvorby.

Pavol Megyesi pochádza z Košíc. V roku 1997 absolvoval Katedru voľnej grafiky a ilustrácie (prof. D. Kállay) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej tvorbe sa venuje predovšetkým maľbe ale aj digitálnemu obrazu a vytváraniu objektov. Baví ho manipulovať s realitou, vytvárať si vlastné umenie. Jeho sugestívne maľby vyzývajú k bližšiemu preskúmaniu, aktivizujú k pohybu, k prezeraniu z ďalších uhlov, vzpierajú sa jednoduchému obsiahnutiu pohľadom, ale aj obrazovému reprodukovaniu. Pavol Megyesi prostredníctvom svojich malieb vytvára jedinečný priestor, kde si divák vytvára imaginatívny a emotívny vzťah k nazeranému obrazu.

Vernisáž výstavy Krehké bytie sa uskutoční vo štvrtok 17. februára o 17:00 h v priestoroch Gallery Lazovná 1 v Banskej Bystrici. Hudobným hosťom vernisáže bude kapela PRSTY. Výstava potrvá do 27. marca 2022. Návštevné hodiny galérie: utorok až sobota od 13:00 do 17:00 h.