Podujatia druhého májového víkendu sú rozmanité, ako sa vraví, z každého rožku trošku. Víkend sa zrejme bude niesť v znamení začínajúcich sa hokejových majstrovstiev. No je tu aj niekoľko naozaj skvelých koncertov, výletov aj koštovky piva a vína. A nezabudnite na mamy, v nedeľu majú sviatok.

PIATOK 10. MÁJ

Európska Banská Bystrica

Námestie SNP, B. Bystrica – 13.00 h

Prvého mája 2004 sa Slovensko stalo súčasťou Európskej únie. Dvadsiate výročie tejto udalosti oslávime aj v Banskej Bystrici. V piatok od 13.00 h až do večera sa na námestí koná podujatie Európska Banská Bystrica – Stronger Europe in the world so zaujímavým kultúrnym programom a rôznymi sprievodnými aktivitami. V kultúrnom programe zatancuje ZUŠ J. Cikkera (13.30 h), uvidíte Gašparkovu cestu do Európy(15.30 h), zahrá vám komorný súbor Akadémie umení AKU Percusion group (16.30 h) a predstavia sa tiež umelecké univerzitné telesá Mladosť UMB a študenti a študentky muzikálového spevu Fakulty múzických umení AU (17.00 h). V závere programu to bude koncert speváčky Andy Lou (18.30 h) a potom už bude mať sólo DJ Rasta. Iste zaujmú aj ukážky špeciálne vycvičených služobných psov (14.15 a 16.00 h) a ďalšie aktvity. Viac informácií nájdete tu.

Hokej aj v kúpeľoch

Palace club, Kúpele Sliač – 16.20 h

V piatok sa v Česku začínajú Majstrovstvá sveta v hokeji 2024. Zápasy sa hrajú v Prahe a Ostrave, kde v skupine B zabojuje aj Slovensko. Jedným z ďalších miest, kde môžete fandiť slovenským hokejistom, sú Kúpele Sliač. V Palace club si už v piatok pozriete prvý zápas našich hokejistov s Nemeckom (16.20 h), v nedeľu súboj Slovensko – Kazachstan (12.20 h)a potom aj ďalšie. Viac informácií nájdete tu.

Tajomný štiavnický Labyrint

Banská Štiavnica – 16.30 h

Raz do roka Banská Štiavnica otvára svoje skryté tajomstvá. A vy môžete byť pri tom. V piatok od 16.30 h a v sobotu od 10.00 h sa vydáte na cestu objavovania zákutí tohto magického mesta, ktoré verejnosti nie sú bežne prístupné. Kostolné veže, Pracháreň, tajomné štiavnické cintoríny, Piargska brána či staré mapy v archíve a mnohé ďalšie. V sobotu večer bude súčasťou podujatia Labyrint aj organový koncert v Kostole sv. Kataríny (19.00 h). Viac informácií o Labyrinte nájdete tu.

SUS4 group na terase v Bašte

Bašta Restaurant, B. Bystrica – 18.00 h

Bystrická kapela SUS4 group spríjemní otvorenie sezóny v piatok večer (18.00 – 21.00 h) na letnej terase reštaurácie Bašta. Skupina hrá v zložení: Ivan Ondrejko (gitara), Zdenko Huszárik (klavír), Ivan Šípka (bicie), Jan Susík (spev).

Slíže & Kafe po 100 rokoch

Tipsport Aréna, B. Bystrica – 18.30 h

Už tento piatok to vypukne. Dve kultové slovenské kapely, Ine KafeHorkýže Slíže, ktoré v polovici apríla vyrazili na historicky prvé spoločné turné, vystúpia v banskobystrickej Tipsport Aréne. Brány sa otvárajú o 17.00 h, od 18.30 do 19.00 h zahrá hosť koncertu kapela Zoči voči. Inekafe to odpália o 19.15 h a Horkýže Slíže o 20.45 h. Je viac ako pravdepodobné, že bystrický koncert, rovnako ako tie predošlé, bude vypredaný…

Noc škridloplechov

Klub 77, B. Bystrica – 19.00 h

Banskobystrická multižánrová dievčenská kapela Škridle pozýva na večer plný živej hudby. Predstaví sa na ňom indie folk súrodenecké duo Matemova Sestra (19.30 h), kapela Škridle (20.30 h), alternatívna metalová kapela so setom plným vlastnej tvorby Declaration of Death (21.40 h) a 5-členná študentská rocková kapela Gramofono (22.50 h). Bude to iste skvelá „škridloplechová“ noc. Vstup do klubu je o 19.00 h, vstupné 5 €.

Gentlemani v Robotníckom dome

Robotnícky dom, B. Bystrica – 19.00 h

Do Bystrice prichádza exkluzívna tanečná mega šou, kde sa v tematických choreografiách predvedie celý najlepší slovenský tím atraktívnych mužských tanečníkov. Gentleman show Slovakia je svetoznáma mužská tanečná skupina a jej členovia sú dvojnásobní majstri sveta v pánskom striptíze. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Ben Nicky aj Latino party

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Víkendové menu v najväčšom a najmodernejšom klube na Slovensku, v Ministry of Fun, je lákavé. V piatok sa o zábavu postará anglický DJ a producent Ben Nicky, jedna z najjasnejších hviezd, ktorá vznikla na britskej trance scéne. A spolu s ním aj DJs Richard Reynolds, AnndyMustee. Sobotňajšia Latino party bude v réžii DJ Jucky. Obidve akcie začínajú o 21.00 h, online predaj vstupeniek nájdete tu.

SOBOTA 11. MÁJ

Turbus a už aj Cyklobus

Strieborné námestie, B. Bystrica – 7.55 h

To, že od apríla počas víkendov a sviatkov premáva na Kráľovu studňu obľúbený Turbus, je už známe. Aj to, že bude takto premávať do 27. októbra. No a túto sobotu štartuje tiež veľmi obľúbený Cyklobus (13. ročník). Vás (aj vaše bicykle) bude do konca septembra bude voziť zo Strieborného námestia na Malý Šturec (7.55 h, soboty), Donovaly (9.55 h, soboty, nedele, sviatky) a na Šachtičky (11.25 h, nedele, sviatky) a, samozrejme, aj späť do Banskej Bystrice. Viac informácií a cestovné poriadky nájdete tu.

Jarný gazdovský jarmok

Amfiteáter V. Polónyho, Krupina – 8.00 h

Kto chce na jarmoku dobre nakúpiť, musí si vraj privstať… Tak sa vravievalo kedysi. A možno aj dnes to ešte platí. Čiže, ak chcete dobre nakúpiť, na krupinskom Jarnom gazdovskom jarmoku by ste mali byť už ráno o ôsmej. A môžete tam nielen nakupovať, ale aj vymieňať – domáce hospodárske zvieratá a hydinu. Predávať sa budú priesady, kvietky aj špeciality z gazdovského dvora a tradičné ľudové výrobky remeselníkov. Súčasťou jarmoku je výstava zvierat Slovenského zväzu chovateľov z Hontianskych Nemiec. Gazdovský dvor ponúkne občerstvenie a na pódiu amfiteátra vystúpi Spevácka skupina Vartovka z Krupiny. Podujatie trvá do 14.00 h.

Letný prieskum – otvorené ateliéry

Fakulta výtvarných umení AU, B. Bystrica – 9.00 h

V sobotu o 9.00 do 18.00 h na vás čakajú otvorené ateliéry Aladémie umení so semestrálnou prezentáciou tvorby študentov a študentiek bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia Fakulty výtvarných umení. Prezentujú sa maľbou a grafikou, priestorovu tvorbou aj voľným výtvarným umením. Vstup je voľný.

Máte radi Scrabble?

Spojená škola, Kremnička – 9.00 h

V jedálni Spojenej školy v Kremničke si Scrabble užijete až až. Či už aktívne alebo pasívne ako diváci. Uskutoční sa tam 10. kvalifikačný turnaj na 26. majstrovstvá Slovenska v Scrabble. Všetky ďalšie informácie nájdete tu.

Burza minerálov aj ryžovanie zlata

Baňa Starovšechsvätých, Hodruša-Hámre – 9.00 h

Baňa Starovšechsvätých otvára v sobotu tohtoročnú sezónu. Otvorenie bude sprevádzať burza minerálov aj ryžovanie zlata. Prehliadky podzemných krás bane sa konajú o 9.00, 10.00, 12.00 a 13.00 h. Viac sa dozviete tu.

Deň bryndze

Masarykov dvor, Pstruša – 10.00 h

V máji sa začína sezóna pravej ovčej bryndze. Na Podpoľaní ju aj tento rok otvoria podujatím Deň bryndze a trhom plemenných baranov. Na Masarykovm dvore sa zabavíte, oddýchnete si, okoštujete aj nakúpite poctivé ovčie výrobky priamo od prvovýrobcov. Užijete si aj bohatý kultúrny program, remeselný a farmársky trh a deťom iste urobí radosť Podpolianska minifarma a detská zóna s množstvom atrakcií. Bude sa súťažiť v jedení pirohov aj halušiek ale aj v pití piva. Vystúpia folklórne súbory PodpoľanecŠarišan, DFS Zornička, Folklórne parádnice a kapela Vidiek. Podujatie moderujú Milan Junior Zimnýkoval a Štefan Črep. Viac informácií nájdete tu.

Country za stodolou

Dom kultúry, Čierny Balog – 11.00 h

Až hen, „za stodolu“ musíte zájsť, ak ste naladení na country muziku… Festival Country za stodolou (31. ročník) sa koná v sobotu v kultúrnom dome v Čiernom Balogu. Zahrajú na ňom country kapely z Banskej Bystrice, Bratislavy, Karvinej, Jihlavy aj Ostravy a, samozrejme, aj Vodopád z Brezna.

Štiavnická pivná cesta

Trotuart cafe, Banská Štiavnica – 13.00 h

A čo tak dať si pivko? Alebo aj dve, tri alebo desať? Na Štiavnickej pivnej ceste (13.00 – 22.00 h) sa veru môžete stať aj majstrom v pití piva. Táto udalosť sa koná v centre Banskej Štiavnice, kde navštívite desať prevádzok a kde vám každá z nich načapuje pivo zo svojej špeciálnej ponuky. Registrácia začína v Trotuart cafe. Po absovovaní všetkých koštoviek vás dekorujú medailou Majster pitia piva. A na záver bude After party. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Nevinne o víne

KH Palace, Kúpele Sliač – 16.00 h

V Štiavnici o pive, na Sliači o víne… ale celkom nevinne. Kúpele Sliač privítajú vinárov z celého Slovenska aj zahraničia. Počas podujatia Nevinne o víne na Pohroní (16.00 – 21.00 h) sa návštevníkom v priestoroch kúpeľov predstaví viac ako 200 druhov vína od viac ako 20 vybraných vinárstiev. A nielen ochutnávať ale aj rozprávať o výrobe či výnimočnosti vína sa môžete s vinármi počas degustácie. Predaj vstupeniek nájdete tu.

Domov je tam, kde je srdce

SSG Bethlenov dom, B. Bystrica – 17.00 h

Výstava Priestory vo mne je výsledkom performance Michaela Luzsiczu s názvom Spolužitie v pohybe, ktorá sa sústredila na skúmanie každodennosti reálneho života v súkromí našich domovov. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu o 17.00 h v Bethlenovom dome. Výstava potrvá do 30. júna 2024. Viac sa dozviete tu.

Zo života smetí

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Predstavenie Zo života smetí je pútavý príbeh s pesničkami na motívy klasického príbehu o brémskych muzikantoch, ktorý Divadlo pod balkónom prenieslo do sveta smetí a recyklácie. Dvaja smetiari s bohatou fantáziou používajú svoje každodenné prostredie na vytvorenie príbehu o dobrodružstvách somára, psa, mačky aj kohúta a ich úteku do mesta, pretože sa zrazu stali nepotrebnými a patria na smetisko dejín. V meste chcú začať nový život ako hudobníci, ale aj zažiť znovuzrodenie.

Návrat pokladu z Hrádku nad Balážami

Kultúrny dom, Priechod – 18.00 h

Milovníci histórie si určite nenechajú ujsť jedinečnú prednášku o vzácnom poklade rímskych mincí z Hrádku nad Balážami a uvidieť ho na vlastné oči. Prednáška Jozefa Stankovianskeho a výstava originálnej rekonštrukcie jedného z najvýznamnejších pokladov z doby rímskej na Slovensku sa uskutoční v sobotu o 18.00 h v Kultúrnom dome v Priechode. Vstup je voľný.

Gerald Gradwohl Group a Juraj Griglák

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Jedna z najlepších jazz-rock kapiel v Európe Gerald Gradwohl Group s basgitaristom Jurajom Griglákom, zavíta v sobotu večer do jedinečného bystrického klubu Hogo Fogo. Repertoár tejto prvotriednej kapely najsilnejšieho kalibru, tak to je široké spektrum medzi jazzom a fusion hudbou, so zameraním na groovy funk so silným Rock’N Roll Attitude zmiešaným s jazzovou harmóniou, až po prudko vybíjané jazzrockové búrky. Gerald Gradwohl Group (GGG) zahrá v zložení: Gerald Gradwohl (gitara), Juraj Griglak (bass), Thomas Kugi (sax) a Harald Tanschek (bicie).

Hudbou proti fašizmu

Bosorka bar, B. Bystrica – 19.00 h

V bystrickej Bosorke si aj tento rok koncertom (vol.12) pripomenú Deň víťazstva nad fašizmom. Na koncerte Hudbou proti fašizmu zahrajú kapely Empty Hall of Fame (CZ, hardcore-punk), Samorast (SK, emo-hardcore), Remdik (SK, oi-punk) a Acra (SK, metal).

Majáles na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19.00 h

Sobotňajšiu tancovačku, Majáles na Kopčoku (Lazovná 64), bude mať už tradične pod palcom kapela Galaxy BB Music. A ak by ste nevedeli, tak nielen podľa toho, že sa konajú v máji, dostali májové zábavy pomenovanie majálesy. Ony sa konali vonku v prírode, trebárs aj v lese (máj-a-les). Takže ak z Kopčeka odtancujete niekde do lesíka, bude to majáles ako sa patrí.

Vatry v Badíne aj Malachove

Badín, Malachov – 20.00 a 20.30 h

Májová vatra v Badíne a Vatra oslobodenia v Malachove sa rozhorí túto sobotu večer. V Badíne o 20.00 h na Čižmárovie pastve, v Malachove o 20.30 h pri Chate na Diely. Pozývajú badínski hasiči a partia chlapov z Malachova.

Kizomba, salsa, bachata…

KDANCE, B. Bystrica – 21.00 h

Milovníci kizomby, salsy a bachaty, DANsE party v KDANCE (Janka Kráľa 3) si určite nenechajte ujsť. Začína o 21.00 h a skončí o 02.30 h (ale možno aj skôr alebo neskôr). Na party bude hrať DJ Low Beat a bude aj bar. Príspevok na party: 8 eur.

NEDEĽA 12. MÁJ

Stretnutie zberateľov

Dom Slovenského misijného hnutia, B. Bystrica – 8.00 h

V Misijnom dome (Skuteckého 4) sa v nedeľu koná ďalšie celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, odznakov, bankoviek – aj suvenírových (8.00 – 12.00 h).

Hudbatolárium aj Veľká cesta

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 a 16.00 h

Hudbatolárium pre batoľatá (10.00 h) a Veľká cesta pre všetky deti od 2,5 roka a tiež pre deti so zrakovým a sluchovým znevýhodnením popoludní (16.00 h). Nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí bude už tradične patriť deťom. Pozrite si viac tu.

Eko deň na Severnej

Ihrisko s loďou, Severná, B. Bystrica – 10.00 h

Burza a výmena vecí, edukatívne maľovanie a spoznávanie rastlín v horičke. Taký je program Eko dňa na Severnej (ihrisko s loďou medzi Severnou 12, 14, 17). Swap začne o 10.00 h. Priniesť môžete veci, ktorým chcete dať šancu na nový život u niekoho iného, vítané sú hračky, oblečenie, knihy, umelecké predmety či športové potreby. S Ladislavom Bírom, autorom pubkikácie Krajina, stromy & my, si deti budú maľovať a potom aj spoznávať rastliny v horičke (od 13.00 h). Na občerstvenie, ktoré bude formou pikniku, si prineste to, na čo máte chuť a deky na sedenie.

Po Pustom hrade so sprievodcom

Pustý hrad, Zvolen – 10.00 h

Ako sme už spomenuli v minulých tipoch na víkend, každú nedeľu až do 15. septembra tohto roku vás na prehliadke po Pustom hrade bude sprevádzať sprievodca. Samozrejme, ak o sprevádzanie budete mať záujem. Prehliadka sa začína pri bufete na Dolnom Pustom hrade, kde bude čakať sprievodca (nápis sprievodca bude mať na bielom tričku). Prehliadky sa konajú na trase Dolný hrad – Horný hrad (10.00, 12.00 a 14.00 h) a sú bezplatné.

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10.30 h

V Divadle pod balkónom sa odohrá príbeh o Šípkovej Ruženke. Rozprávka o tom, čo všetko sa môže stať, keď kráľ zabudne zavolať sudičku na oslavu narodenín svojej dcéry. Po sto rokoch spánku sa nájde princ, ktorý chce zistiť, ako to vlastne všetko bolo.

Nie je hrad ako hrad

SSM Matejov dom, B. Bystrica – 11.00 h

Viete o tom, že aj Banská Bystrica má svoj hrad? Čo sa skrývalo za hradbami, kde sa nachádzal padací most, vodná priekopa a mnoho iných tajomstiev, sa dozviete v Matejovom dome pri zábavnom spoznávaní mestského hradu (vstupy o 11.00 a 14.00 h).

Popoludnie s chovateľom

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 14.00 h

Na stretnutí s chovateľom Marekom Bartošom sa deti dozvedia všeličo zaujímavé o chove a spôsobe života bezstavovcov chovaných v teráriách. Hovoriť sa bude o pavúkoch, mnohonôžkach, škorpiónoch, pakobylkách ale aj iných exotických zvieratách.

Medovníky pre mamičky

Zvolenská Európa – 15.00 h

Vo Zvolenskej Európe oslávia Deň matiek zdobením medovníkov, čo iste poteší deti, ktoré chcú svoje mamičky obdarovať niečím, čo samé vyrobili. Medovníky sa budú zdobiť od 15.00 do 17.00 h. O 16.00 h vystúpia mažoretky zvolenského TŠK F.R.E.S.H. s programom Cheer je cool.

Krásne ženy na Zvolenskom zámku

Zámocká kaplnka Zvolenského zámku – 16.30 h

Výnimočný koncert sa uskutoční v nedeľu popludní v nádherných priestoroch Zámockej kaplnky vo Zvolene. Hosťom koncertu Ženského speváckeho zboru Belius z Očovej bude zoskupenie The Perculogy Ensemble z banskobystrického Konzervatória Jána Levoslava Bellu.

Z lásky k mamám

Bohéma klub, Štátna opera, B. Bystrica – 17.00 h

Na koncerte Z lásky k mamám v Bohéma klube Štátnej opery vystúpi spevácke zoskupenie L´amour: Katarína Procházková, Lenka Brodecová, Miriama Trembáčová, Matúš Čík. Zaspieva aj Šimon Svitok, ktorý bude programom sprevádzať. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Deň matiek v kine

CINEMAX, B. Bystrica – 18.00 h

Filmovým darčekom pre mamy k ich sviatku bude predpremiéra poľskej romantickej drámy Zakázaná túžba. Nuž, darček to bude patrične dramatický a vzrušujúci. Ona je úspešná žena s vybudovanou kariérou a postavením a matka mladej dospelej dcéry, on je atraktívny mladý muž, ktorý žije naplno a využíva každú chvíľu. Osud ich spojil a zaplietol do vášnivého vzťahu, ktorý bude musieť odolať viacerým nástrahám… Ku každej vstupenke dostanete aj darček.

Májové Silné reči

Aula SZU, B. Bystrica – 19.00 h

Nenechajte si ujsť najsilnejšiu stand-up comedy show na Slovensku, ktorá do Banskej Bystrice zavíta v zostave: Tomáš Hudák, Matej Adámy, Jakub Lužina a Matej Makovický. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Organový recitál v katedrále

Katedrála sv. F. Xaverského, B. Bystrica – 19.00 h

Koncerty Hudba v katedrále pokračujú organovým recitálom Mareka Štrbáka. Na koncerte zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha,Christiana Heinricha Rinck, Denisa Bédarda a Marcela Dupré. Viac informácií nájdete tu.

Aj Hrdza zahrá mamám k sviatku

Dom kultúry Podborová, Zvolen – 19.00 h

Prešovská world music kapela Hrdza hrá s radosťou a zo srdca. Tak zahrá aj na koncerte ku Dňu matiek vo zvolenskom Dome kultúry Podborová, kde okrem overených hitov ako Taká sa mi páči, Slovensko moje, otčina moja či Mám ja orech odznejú aj piesne, ktoré kapela nezvykne často hrávať. Vo Zvolene Hrdza vystúpi v rozšírenej zostave so špičkovými speváčkami Susannou Jara Luciou Gibarti, husľovými virtuózmi Dominikom ManiakomĽubom Šamom ako aj cimbalovým maestrom Mykhaylom Zakhariya. Informácie a predaj vstupeniek nájdete tu.