Posledný marcový víkend prináša opäť hokej, medzinárodné plavecké preteky, koncerty, ale aj Gastro súťaž, Deň veselých zúbkov so známymi tvárami i Veľkonočné vítanie jari. 

Záhrada, Veteráni

Piatok, 27. marec

Stretnutie dávnych priateľov so starou dobrou hudbou. 

Zimný štadión, HC´05 – HK Nitra

Piatok, 27. marec o 17. hod. 

V piatok sa uskutoční semifinálový zápas HC´05 Banská Bystrica proti HK Nitra. 

Divadlo Štúdio Tanca, Spomienky tela a Posed

Piatok, 27. marec o 19. hod.

“Spomienky – skryté komnaty človeka, ktoré naše telo starostlivo ukrýva…” Tanečníci v Spomienkach tela odkryjú tajomnú minulosť ľudského tela pochopením tanca a jeho obsahu, pripájaním emócií a zmyslu zvonku. Po prestávke nasleduje vystúpenie Posed, ktoré je o živote, ktorý je pohyb a pohyb je zrkadlom duše. Celok rozložený na mnoho jednotlivých častí začne naberať obrysy trojrozmerných statických póz, blízkych sochárskemu umeniu.

Katedrála sv. Fr. Xaverského, Veľkonočný koncert

veľkonočný koncertPiatok, 27. marec o 19.30 hod.

Koncert zboru a orchestra Štátnej opery bude uvedený v Katedrále sv. Fr. Xaverského v Banskej Bystrici. Môžete si tu vychutnať Mozartove TE DEUM, KV 141 či od Gabriela Fauré REQUIEM d moll. Vstupné je šesť eur. 

Klub 77, Dáša Vokatá & Oldřich Kaiser, Živé Kvety

Piatok, 27. marec o 20. hod.

Koncert slovenskej undergroundovej skupiny Živé Kvety a českej legendy undergroundu a komerčného seladónu Dáši Vokatej a známeho českého herca Oldřicha Kaisera.

Hotel Lux, Gastro Cup 2015

t1_gastrocupSobota, 28. marec od 7.45 hod.

Banskobystrický klub kuchárov a cukrárov, Slovenský zväz kuchárov a cukrárov, WACS (World association of chefs societies) a mesto Banská Bystrica pripravili súťaž Banskobystrický Gastro Cup 2015 & I. ročník prezentačno-súťažnej výstavy kuchárov a cukrárov. Od ôsmej hodiny do poludnia bude prebiehať súťaž “Teplá kuchyňa”, kde budú súťažiaci variť naživo v kategórii Junior, po nej nasleduje vystúpenie a kuchárska show šéfkuchára pána Suchánka. Od jednej hodiny popoludní do siedmej pokračuje súťaž “Teplá kuchyňa”, tu budú súťažiť naživo v kategórii Senior a o ôsmej hodine bude vyhodnotenie súťaží a odovzdanie cien. 

Námestie SNP, Veľkonočné vítanie jari

Sobota, 28. marec o 9. hod.
Nedeľa, 29. marec od 9. hod.

Veľkonočné vítanie jari na Námestí SNP s množstvom podujatí a Veľkonočnými trhmi. Od tretej hodiny popoludní budú tvorivé dielne a od štvrtej hodiny kultúrny program. Ten sa v sobotu ponesie v duchu „Na ľudovú nôtu…“ a v nedeľu sa predstaví Marian Kováč s heligonkou. 

Bethlenom dom, Tvorivá dielňa pre verejnosť

Sobota, 28. marec o 13. – 16. hod.

Stredoslovenská galéria pripravila pre verejnosť cyklus pravidelných víkendových tvorivých dielní. Tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii, tá marcová je Rožňavské radiály 2.01. Posledný zhasne! Tvorivá dielňa bude zameraná hlavne na Jozefa “Danglára” Gertliho. Na výstave sú prezentované jeho karikatúry, maľby i originálny komiks z 90-tych rokov. Návštevníci sa pokúsia rozpoznať symboly použité v jeho dielach a ich významy. Následne si vymyslia a nakreslia vlastnú karikatúru alebo komiks. Aktivita je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné: 3 € dospelí / 1,50 € deti, žiaci, dôchodcovia / ZŤP zdarma. 

Zvolen, Europa SC, Deň veselých zúbkov

Sobota, 28. marec o 14. hod.

Celoslovenská akcia s Mirom Jarošom a Robom Pappom, Bystríkom a Monikou a Zuzanou Haasovou. 

Plaváreň Štiavničky, Banská Bystrica Cup 2015

t1_plagat-bb-cup-2015-2-page-001Sobota, 28. marec o 14. hod.
Nedeľa, 29. marec o 9. hod.

Plavecký oddiel KTV UMB, mesto Banská Bystrica a Slovenská plavecká federácia pozývajú na medzinárodné plavecké preteky Banská Bystrica Cup 2015, organizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Organizátorom je Plavecký oddiel Klubu telesnej výchovy Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica. Celý priebeh podujatia bude možné sledovať v priamom TV prenose on-line na www.tveso.sk ako aj na www.infonet.tv. Viac o podujatí sa dozviete aj v tomto článku… 

Divadlo pod Balkónom, Hracia skrinka

Sobota, 28. marec o 16. hod.

Predstavenie pre malých zvedavcov o tom, čo všetko skrýva čarovná hudobná skrinka. Účinkuje Ján Haruštiak a Majuška Olejníková. 

Zvolen, DK ŽSR, Slobodná Európa

Sobota, 28. marec o 19.30 hod.

Vystúpenie známej kapely Slobodná Európa a jej predkapely Sitňan. Vstupné v predpredajp päť eur, na mieste sedem. 

Klub 77, Try, Aint, Úzka Cesta

Sobota, 28. marec o 20. hod.

Nitrianska kapela TRY pripravuje svoj tohtoročný, v poradí tretí album, ktorý bude od predchádzajúcich oveľa viac progresívnejší, alternatívnejší s dávkou priestorovej atmosferiky a úplne ineho charakteru. Ako domáce kapely sa predstavia horroví metalisti z AINT a nu-metalová ÚZKA CESTA. 

Námestie SNP, Hodina Zeme 2015

t1_ehlogoSobota, 28. marec o 20.30 – 21.30 hod.

V sobotu sa  Banská Bystrica ponorí na šesťdesiat minút do tmy. Podporí tak celosvetovú ekologickú akciu Hodina Zeme. Bude vypnuté verejné osvetlenie na ceste I/66 na Stavebnej ulici v úseku od Kauflandu po križovatku miestnej časti Majer a čiastočne osvetlenie na Hodinovej veži na Námestí SNP. V minulom roku sa do projektu zapojilo 162 krajín. Slovensko podporilo akciu vypnutím osvetlenia v 36 mestách a obciach. Viac o podujatí aj v našom predchádzajúcom článku.

Záhrada, MoveFormation / PohybFormácia 28.-29.3. 2015

Sobota, 28. marec
Nedeľa, 29. marec

Cyklus víkendových workshopov s Jarom Viňarským zameraných na hĺbkový výskum telesnosti, fyzikality a identity. Workshop je určený všetkým, čo chcú preniknúť hlbšie do prežívania ľudskej existencie a ponoriť sa do otázky, výzvy  KTO SOM? Kreatívny proces skúmania cez princípy hry, fyzického tréningu a verbálnej komunikácie. Ďalšími prístupmi sú zdieľanie, otvorenosť, načúvanie, vnímanie a komunikácia. Vstupné na víkend je 40 € / na deň 25 €.

Európa SC, Dni originality

t1_dnioriginalitySobota, 28. marec
Nedeľa, 29. marec

Projekt Dni Originality vznikol v roku 2010. Je to rýchlo sa vyvíjajúca, exkluzívna, interaktívna, predajná výstava, kde je daný priestor na prezentáciu umelcom, dizajnérom, remeselníkom, ale aj iným kreatívnym ľudom a organizáciám, ktoré prezentujú vlastné originálne projekty. Výstava bude prebiehať vo vnútorných priestoroch obchodného centra. 

Kováčová, Holidaypark, Voda je náš živel

Sobota, 28. marec
Nedeľa, 29. marec

Hry s vodnými hračkami, pri ktorých zažijú deti veľa zábavy. 

Veterán Klub Banská Bystrica, JARNÉ VÝMENNÉ STRETNUTIE

Nedeľa, 29. marec o 7. – 13. hod.

Jarné výmenné stretnutie Auto-moto veteránov a náhradných dielov a prehliadka motocyklov MÚZEA HISTORICKÝCH VOZIDIEL v Banskej Bystrici  v areáli SAD na Partizánskej ceste 97. 

Tihányiovský kaštieľ, Tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 29. marec o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Stredoslovenské múzeum pozýva všetky tvorivé deti na nedeľné tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli s témou Veselý kohútik. Deti pri tom spoznajú rôzne druhy jarných byliniek, ktoré nám po zimných mesiacoch dodajú stratenú silu ako aj možnosti ich využitia v kuchyni.

Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Divadlo pod Balkónom, Bábka k bábke

Nedeľa, 29. marec o 16. hod.

Predstavenie zložené z troch rozprávok a to Zvedavá princezná, Rytier a drak a Popletená maňuška.