Tento víkend je bohatý na rôzne podujatia. Prináša koncerty, filmy, výstavy, letnú party v Záhrade, ale aj jedinečný Knižný jarmok a vzrušujúce hry s ohňom na banskobystrickom námestí.

Piatok 4. jún

Olovrant pre cyklistov a cyklistky

OC Point, Banská Bystrica – 14:00

Súťažná časť jubilejného 10. ročníka národnej kampane Do práce na bicykli sa začala 1. júna a potrvá celý mesiac. V prvý deň sa na štart súťaže postavilo vyše 8 tisíc cyklistov, chodcov a cestujúcich verejnou dopravou, ktorí si počas júna budú evidovať trasy svojich ciest do práce. Ak ste sa ešte nezaregistrovali, urobte tak čo najskôr a najneskôr do 7. júna na stránke dopracenabicykli.eu. Mesto Banská Bystrica a banskobystrická Občianska cykloiniciatíva pripravili pre cyklistov a cyklistky olovrantv piatok od 14:00 do 18:00 h pred OC Point.

A ešte niečo. V sobotu 5. júna je Svetový deň životného prostredia a v OC Point budú v piatok za dobrovoľný príspevok rozdávať eko tašky. Celým výťažkom z tejto akcie prispejú na vysadenie stromov na Triede SNP.

Utečenci vitajte

A7 Gallery, Lazovná 5, Banská Bystrica – 17:00 h

A7 Gallery na Lazovnej ulici (365.labb) sa v piatok podvečer  uskutoční vernisáž výstavy Tomáša Rafu, s kurátorským dohľadom Jana Kostuu a technickou výpravou Mareka Halásza Utečenci vitajte. Ako uviedol Jan Kostaa: „Rozsiahly časozberný projekt Tomáša Rafu, ktorého segment nájdete od 4. do 30. júna vo výstavných priestoroch A7 Gallery, je veľká téma. Estetizovať niečo tak naliehavé a závažné, sa z mnohých uhlov pohľadu javí kontraproduktívne. Rafa je však sochár a spolu s prizvaným dlhoročným sochárskym kolegom Tomášom Halászom a mnou sme pre útly výstavný priestor pripravili monumentálny tematický klin, vtesnaný do architektúry, tak ako sa témy utečenectva vedia vtesnať do našich spokojných, bezpečných a kvalitných životov.“

Brány Hvezdárne sú otvorené

Hvezdáreň na Vartovke, Banská Bystrica – 17:00 h

Banskobystrická Hvezdáreň 1. júna opäť otvorila svoje brány verejnosti. Prvé pozorovanie na Vartovke môžete zažiť už v piatok od 17:00 h a následne, v prípade priaznivého počasia,  podľa otváracích hodín – v piatok od 17:00 do 23:00 h, v sobotu od 10:00 do 17:00 h a v ostatných dňoch po telefonickom alebo osobnom dohovore.

Umenie, hudba, skvelá káva

Kaviareň Bothár, Dolná 35, Banská Bystrica – 18:00 h

Novootvorená Umelecká kaviareň Bothár (Dolná 35) pozýva v piatok večer na stretnutie s výtvarným umením a hudbou. Výtvarníčka Martina Majcherová, ktorá nedávno získala ocenenie v krajskom kole súťaže Výtvarné spektrum 2021 a zároveň postúpila do celoslovenského finále, predstaví výber zo svojej najnovšej tvorby. Výstava v priestoroch kaviarne potrvá do 30. júna. Atmosféru piatkového večera v príjemnom prostredí znásobí banskobystrická kapela Sklerotic Jazz Band.

Zámocké hry zvolenské

Divadlo J.G.Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Prvý júnový piatok je aj prvým dňom 47. medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské (ZHZ). Obľúbené podujatie otvorí festivalová premiéra predstavenia Čepiec v podaní hercov a herečiek DJGT Zvolen. Predstavenie sa koná v divadelnej sále (18:30 h). Čepiec je na programe festivalu aj v sobotu a v nedeľu (18:30 h, sála DJGT). Nádvorie Zvolenského zámku ožije festivalom od pondelka 7. júna. Viac o programe ZHZ a predpredaj vstupeniek nájdete tu.

Hrnčiarsky bál

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Piatkové predstavenie, operetu Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál, venuje Štátna opera svojmu nedávno zosnulému kolegovi Matejovi Bartkovi. Predstavenie je vypredané.

Darkness Positive v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Chalanov martinskej kapely Darkness Positive „vychovali a formovali konzervatórium a jazz, ale aj ulica, garáž, rock a punk. Hudba je pre nich psychohygiénou a skúšobňa relaxačným miestom, kde vznikajú spontánne nápady bez žánrových alebo tematických hraníc…“ Reflektujte na ich výzvu Poď von a prežite s nimi a ich muzikou super večer v Záhrade. Ak bude priaznivé počasie, koncert sa uskutoční vonku.

Darkness Positive – Poď von:

Ohňová show v centre mesta

Námestie SNP, Banská Bystrica – 21:00 h

Predzvesťou a zároveň pozvánkou na 6. ročník festivalu Mičinský pitvor, ktorý sa uskutoční od 18. do 20. júna v Hornej Mičinej, bude piatková Ohňová show na banskobystrickom Námestí SNP. S ohňom sa zahrajú Kyseli Krastafci, o ktorých je známe, že „oživia sezónu aj mŕtveho muža“. Show začína o 21:00 h.

Tom a Jerry na amfíku

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Poznáme ich z animovaných príbehov, na ktorých vyrástli celé generácie. Čo ak sa však vyberú do sveta – a to rovno do toho nášho, reálneho? Keď sa Jerry presťahuje do luxusného hotela, kde práve prebieha svadba storočia, jej zúfalá organizátorka si najme Toma, aby jej pomohol myšiaka sa zbaviť. Naháňačka kocúra a myši však skoro zničí nielen jej kariéru a chystanú svadbu, ale aj celý hotel! Tom a Jerry v réžii Tima Storyho (USA, 2021, 101 min) ovládnu letné kino v piatok večer.

Tom a Jerry:

Sobota 5. jún

Od Paris-Roubaix po Tour de France

Radnica, Nám. SNP 1, Banská Bystrica – 9:00 h

Vo foyer Radnice si v týchto dňoch – a až do 2. júla, môžete pozrieť výstavu fotografií Tomáša Školníka Od Paris-Roubaix po Tour de France. Tomáš Školník patrí medzi najvernejších fanúšikov cyklistu Petra Sagana a už niekoľko rokov ho nasleduje na cyklistické preteky svetového významu a zaznamenáva jeho úspechy. Pozornosť však venuje aj celkovej atmosfére pretekov. Výstavu Od Paris-Roubaix po Tour de France môžete navštíviť v sobotu od 9:00 do 14:00 h, v pondelok až piatok od 8:00 do 17:00 h.

Prírodný park Aves

ZŠ s MŠ M. Hella Štiavnické Bane – 13:00 h

Expozícia dravých vtákov, obohatená o ukážku sokoliarstva a prácu s dravcami, exotické vtáky, plazy, kajmany, krokodíly, aj v prírode ohrozené opice tamaríny pinčie a ďalšie zvieratá. A k tomu prechádzka exkluzívnymi záhradami ako sú provensálska, japonská, bylinková a dažďová… To je lákavý tip na výlet. Prírodný park Aves v areáli Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach je verejnosti prístupný počas víkendov v čase od 13:00 do 17:00 h.

Kolotoče sa už krútia

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 12:00 h

Kolotoče na banskobystrickom amfiteátri sa už krútia a všetky ďalšie atrakcie pre deti sú tiež v prevádzke. A to každý deň od 12:00 do 18:00 h.

Deň detí Pod lipou

Hostinec Pod lipou, Vyhne – 14:00 h

Medzinárodný deň detí pripadol tento rok na utorok. Ak ste nestihli s deťmi osláviť ich sviatok počas týždňa, vezmite ich v sobotu Pod lipu do Vyhní. V baníckej krčmičke sa stretnú  s obľúbenými postavičkami Mickey a Minnie. Pripravené sú súťaže, rôzne atrakcie a nebude chýbať ani spev, tanec, sladké odmeny a diskotéka s ujom Mišom. Na svoje si prídu aj „dospeláci“, veď aj oni kedysi boli deťmi.

Fónka a Tónka z Gramofónie

Divadlo pod balkónom, Rudohorská 37, Banská Bystrica – 17:00 h

Fónka a Tónka z Gramofónie sú dve škriatkovské princezné, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. Deti sa s nimi stretnú v Divadle pod balkónom v sobotu o 16:00 h a v nedeľu o 10:30 h. Spoločne sa naučia nové pesničky aj tance. Rezervácia vstupeniek na 0908 037 762 (sms).

Záhrada pozýva na letnú party

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

BREAK IT! Summer Session, prvá zo série letných denných party v Záhrade, odštartuje v sobotu o 17:00 h. Príjemnú podmazovú hudbu k popíjaniu pivka či limonády namixujú Joshua (house, 17:00 h), Sioni (house, 18:00 h), Cufor (drum and bass, 19:00 h) a BooBoo (drum and bass, 20:00 h). Vstup je voľný!

Duša v letnom kine

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Aj sobotný večer môžete ukončiť návštevou letného kina. Animovaná komédia Duša (USA, 2020, 100 min) je príbehom stredoškolského učiteľa hudobnej výchovy Joe Gardnera, ktorý dostane životnú šancu zahrať si s hviezdnou džezovou saxofonistkou v prestížnom jazzovom klube. Jeden chybný krok ho však prenesie z ulíc New Yorku do „Veľkého Neznáma“, čo je fantastické miesto, kde čerstvo narodené duše získavajú pred vstupom na Zem vlastnosti, návyky, talent ale aj svoje zlozvyky…

Duša – trailer:

Nedeľa 6. jún

Tajomstvá bioniky

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 10:00 h

V nedeľnej tvorivej dielni v Tihányiovskom kaštieli deti prostredníctvom zaujímavých pokusov, praktických a zážitkových ukážok bionických princípov nahliadnu do tajov bioniky (10:00 – 18:00 h).

Knižný jarmok

Námestie SNP, Banská Bystrica – 13:00 h

Knižný jarmok! Jedinečné podujatie, na ktorom kúpou knihy môžete podporiť a obohatiť život ľudí s autizmom. Knižný jarmok je vyvrcholením knižnej zbierky, ktorá prebiehala v máji a stretla sa s veľkým ohlasom. Kúpou knihy podporíte občianske združenie Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Banská Bystrica (SPOSA BB), ktorá sa od roku 2001 venuje deťom, mládeži a dospelým pacientom s rôznymi formami a úrovňami autizmu. Knižný jarmok sa uskutoční v nedeľu od 13:00 do 18:00 h na banskobystrickom námestí. Podujatie spestrí zaujímavý program, v ktorom vystúpia aj Dávid Bílek, Dagmar Rostandt, Jozef Mak, Soňa Hanzl-Kopčanová, Tomáš Valiček.  

Tanečná súťaž

SZUŠ Star, J. Kráľa 3, Banská Bystrica – 13:00 h

Ardenza – tanečná škola Mgr. Miroslavy Ondrejkovej, pozýva v nedeľu na tanečnú súťaž hobby párov a dievčat Júnový pohár 2021. Súťaž sa uskutoční v budove SZUŠ Star na ulici J. Kráľa 3 (od 13:00 h). Príďte povzbudiť nádejných tanečníkov a tanečníčky!

Nedeľa s cínovým vojačikom

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Svetoznáma rozprávka H.CH. Andersena Statočný cínový vojačik je súčasťou jedinečného a inovatívneho predstavenia Familiárium, pre všetkých od 3 do 99 rokov. Môžete si v ňom, v rôznych divadelných salónoch, v sprievode hercov a herečiek, vyskúšať rôzne divadelné role: hrať s bábkami, čítať text, vymýšľať, oživiť rekvizitu. Poslednou rolou bude rola divácka, čo znamená posadiť sa na stoličky a pozrieť si divadelnú adaptáciu známeho príbehu dánskeho rozprávkara v divadielku z papiera.

Zvolenské korzo v znamení zvierat

Nám. SNP, Zvolen – 17:00 h

Ožíva aj zvolenské korzo. Štyri júnové nedele v centre Zvolena sa budú niesť v znamení zvierat, športu, muzikálu a hudby a tanca. Táto nedeľa priláka najmä milovníkov psov. Bohatý program ponúkne napríklad ukážky práce záchranárskych psov či ukážky poslušnosti, so psami sa predstavia občianske združenia, ktoré pomáhajú opusteným psíkom, nebudú chýbať ani psie triky či  salón, kde môžete dať svojmu miláčikovi ostrihať pazúriky alebo vyčistiť uši. Tento rok, v spolupráci so spoločnosťou Envi-CARE GR, sa návštevníci podujatia pokúsia o vytvorenie nového slovenského rekordu: Najviac účastníkov, ktorí kŕmili kalifornské dážďovky. V sprievodnom programe vystúpia Jaro Filip Tribute Band, Divadlo Zelienka, deti potešia aj tvorivé dielne a maľovanie na tvár. Moderuje Janka Hospodárová. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Na amfiku s Forrestom Gumpom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:30 h

Svet vám už nikdy nebude pripadať rovnaký, ak ho uvidíte očami Forresta Gumpa. Prežite s ním opäť tie tri vzrušujúce desiatky rokov – od prostého detstva, kedy malého Forresta nechcú kvôli nízkemu IQ prijať do školy, až po absolvovanie univerzity, od telesného postihnutia až k hviezdnej kariére hráča amerického futbalu, od hrdinu z Vietnamu až po krevetového magnáta. Forrest Gump je stelesnením éry a nevinnosti v krajine, ktorá svoju nevinnosť stráca. Svojim srdcom vycíti to, na čo jeho IQ nestačí… Forrest Gump (USA, 1994, 142 min) v réžii Roberta Zemeckisa a v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom vám bude robiť spoločnosť v nedeľu večer i v noci na amfiteátri.