Posledný januárový víkend sa nesie hlavne v športovom duchu. Okrem hokeja medzi Bystricou a Zvolenom sa uskutoční na Kremnickej Skalke dlho očakávaná celovíkendová Biela Stopa 2015. Koncerty nás čakajú len dva a to obidva v Tirish Pube, no zatancovať si môžete aj počas celého sobotného dňa v Španej Doline na fašiangovom podujatí.

Lyžiarsky areál Skalka, BIELA STOPA 2015

biela stopa2Piatok, 30.január od 8. hod

Podujatie Biela stopa sa konečne dočkalo vyhovujúceho počasia na svoje uskutočnenie. Začína v piatok od ôsmej hodiny ráno, kedy sa uskutoční tréning na upravenej a označenej trati. O druhej hodine popoludní nasleduje Biela stopa MINI, t. j.  preteky na mestskom okruhu pre najmenšie deti na námestí M. R. Štefánika v Kremnici. O siedmej hodine bude na námestí pokračovať oficiálne otvorenie Bielej stopy a o pol ôsmej večer začne Biela Stopa City Sprint.
Program Bielej stopy pokračuje aj v sobotu, 31. januára od 10. hod

Názvom EUROLOPPET 45 FREESTYLE sú označené hlavné preteky s hromadným štartom na štyridsaťpäť kilometrov voľnou technikou so štartom a aj cieľom na Skalke.
Zároveň budú o desiatej hodine odštartované preteky aj EUROLOPPET 25 FREESTYLE, čo je v podstate podobné hlavným pretekom, len sa lyžuje na dvadsaťpäť kilometrovej trati s voľnou technikou a štartom aj cieľom na Skalke. O šiestej hodine v Kremnici nasleduje Race Party, kde budú slávnostne vyhlásené výsledky jednotlivých kategórií s množstvom sprievodného programu.

V nedeľu, 1. februára budú o pol jedenástej predpoludním pokračovať preteky EUROLOPPET 30 CLASSIC, s hromadným štartom na tridsať kilometrov klasickou technikou so štartom a cieľom na Skalke. O jedenástej hodine budú odštartované aj preteky pre Juniorov, s hromadným štartom klasickou technikou pre deti a mládež so štartom aj cieľom na Skalke.

Europa SC Banská Bystrica, Výstava: DOLEŤTE NA MERKUR

escPiatok, 30. január až 13. február 2015 počas otváracích hodín

Interaktívna výstava známej stavebnice s názvom “Doleťte na MERKUR”.  Na každý deň sú pripravené tvorivé dielne, vždy od desiatej do dvadsiatej hodiny, kde si môžete vyskúšať poskladať vlastné MERKUR modely.
Obsahom výstavy je okrem exponátov postavených zo stavebnice MERKUR taktiež aj ukážka robotiky, sada mechanických a elektrických modelov, ktoré sa dajú využiť ako názorný príklad pri výuke fyziky a mechaniky.

Zimný štadión, Hokej – HC 05 Banská Bystrica verzus HK mesta Zvolen

Piatok, 30. január o 17.30 hod

Zápas 46. kola hokejovej Tipsport extraligy prinesie pohronské derby medzi domácimi „Baranmi“ a hokejistami Zvolena.

Stredoslovenská galéria – Praetórium, Tvorivá dielňa pre verejnosť

Sobota, 31. január o 13. hod      

Veľmi zaujímavá tvorivá dielňa bude v galérii zameraná na výstavu Prvý človek bol umelec, ktorá prezentuje diela viacerých umelcov, ktorí sa v minulom roku zúčastnili rezidenčných pobytov v Stredoslovenskej galérii. Venovali sa rôznym miesto-špecifickým témam, na ktoré bude zameraná aj tvorivá dielňa. Pracovať sa bude s materiálmi nájdenými v galerijnom priestore či archívu. Návštevníci inšpirovaní rôznymi spôsobmi reakcií umelcov na výstave si môžu vybrať či budú kresliť, modelovať, tvoriť inštalácie v priestore, písať a podobne.

Špania Dolina, Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy

fasiangySobota, 31. január 2015 o 8.30 hod

Obecný úrad Špania Dolina v spolupráci s Občianskym združením Zvyky a tradície, Znalekon s.r.o. a Penziónom Klopačka zorganizovali akciu s fašiangovou tematikou „Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy.“ V tých skorších hodinách bude na programe klasická zabíjačka po ktorej, o desiatej predpoludním bude nasledovať vinšovanie po domoch s folklórnou skupinou Kýčera z Čierneho Balogu. O siedmej večer sa všetci môžu vytancovať na fašiangovej zábave.

Divadlo pod balkónom, BÁBKA K BÁBKE

Sobota, 31. január o 16. hod

Činoherno-bábkové predstavenie zložené z troch rozprávkových príbehov: Zvedavá princezná, Rytier a drak, Popletená maňuška. Každá rozprávka je odohraná iným typom bábok – maňušky, marionety a plošné bábky v tieňovom divadle.
Vstupné sú tri eurá.

Štátna opera, Emmerich Kálmán – Vojvodkyňa z Chicaga

Sobota, 31. január o 18.30 hod

Známa opereta prebieha v dvoch dejstvách s libretom. Svoju premiéru mala piateho apríla roku 1928 vo Viedenskom divadle. Témou zábavného príbehu je dobrodružná cesta milionárovej dcéry a jej bizarné predsavzatie kúpiť si v Európe palác aj s princom.

Vstupné na predstavenie je sedem eur, zľavnené vstupné je tri eurá a päťdesiat centov.

Tirish Pub – Metro, Dead Garden

Sobota, 31. január o 21. hod

Koncert Banskobystrickej kapely Dead Garden, ktorá hrá štýl trash-death.

Stredoslovenské múzeum, Tihányiovský kaštieľ, Nedeľné tvorivé dielne

Nedeľa, 1. február o 9. – 12. hod a 13. – 17. hod

Pre tento krát si deti môžu vyrobiť kŕmidlo pre vtáky, ktoré to s potravou v tieto zimné mesiace nemajú ľahké. Tvorivé dielne sa nesú pod názvom – vtáčí bufet.
Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Bábkové Divadlo Na Rázcestí, FARBATOLÁRIUM

Nedeľa, 1. február o 10. hod v Teátriu

Dvadsaťpäť minútová farebná inscenácia pre batoľatá a ich rodičov pod taktovkou Moniky Kováčovej. Je to pokračovanie projektu Batolárium.  Pre deti od desiatich mesiacov do troch rokov.
Vstupné pre dospelých sú tri a pre deti dve eurá.

Stredoslovenské múzeum, Thurzov dom, Nedeľné tvorivé dielne

Nedeľa, 1. február o 13. – 17. hod

Tvorivá výroba sviečky, ktorá sa zapaľuje len na Hromnice.
Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Tihányiovský kaštieľ a Mestský park na Tajovského ulici pri altánku, Vtáčie „VALENTÍNKY“

Nedeľa, 1. február o 14. hod

Prednáška o vtáčích búdkach v podaní Imricha Kováča zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, ktorý porozpráva o význame vtáčích búdok a o ich správnej výrobe pre jednotlivé druhy vtákov. Následné vešanie vtáčích búdok v mestskom parku.
Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Bábkové Divadlo Na Rázcestí, Hans Christian Andersen: PRINCEZNÁ NA HRÁŠKU

bbnrNedeľa, 1. február o 16. hod v sále

Príbeh o princeznej, ktorá sa nevyspala kvôli drobnému hrášku pod matracom, alebo ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali. Príbeh pre deti od štyroch rokov.
Vstupné sú tri eurá, v predpredaji o päťdesiat centov lacnejšie.

Divadlo Harry Teater – Divadlo pod balkónom, Zlatovláska

Nedeľa, 1. február o 16. hod

Bábková rozprávka plná fantázie a hravosti o tom, čo všetko treba urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi.
Vstupné sú tri eurá.

Tirish Pub – Metro, The Sunburst

Nedeľa, 1. február o 21.30 hod

Alternatívna rock-metalová kapela The Sunburst, ktorá zavíta do Banskej Bystrice z Talianska,  odohrá svoj koncert na ktorom predstaví svoj nový album Tear Off The Darkness. Vstupné je dobrovoľné.