Posledný septembrový víkend nám prináša oficiálne otvorenie Bábkového divadla na rázcestí a Klubu Had. Pripravené podujatia sú širokej rozmanitosti. Okrem turistiky, koncertov, divadiel a festivalov sa môžete pozrieť aj na hokej či jarmok.

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2015

2europsky_den_jazykovŠtátna vedecká knižnica, piatok 25. september o 10. hod.

Deň otvorených dverí v jazykových centrách od 10-tej do 16. hod. popoludní.

NOVOBANSKÝ JARMOK

Nová Baňa, piatok 25. september, sobota 26. september a nedeľa 27. september

Tohto ročný jarmok sa bude niesť v slávnostnejšom duchu, pripomenieme si 360. výročie udelenia jarmočného privilégia mestu Ferdinandom III. V piatok sa po príhovore primátora predstavia domáci SSk Jesienka, DH Seniori, FSk Vinička. Svoj repertoár predstaví spevácky zbor mesta Nová Baňa Cantus Monte Regis a tiež domáca formácia SOGST. Záver piatkového programu bude tvoriť Kašuba Band. V sobotu sa predstavia v destkom pásme krúžkari z CVČ, FS Háj a súbor Heligónček zo ZUŠ. Po bohatej tombole nás pobaví Števo Gajdoš TRIO a HS CRABSLIDE. Tu už príde na rad známy slovenský zabávač, spevák a imitátor Števo Hruštínec a koncertná kapela ELÁN TRIBUTE s obľúbenými piesňami plnými elánu. Aby bol program pútavý pre všetky vekové kategórie, sme radi, že pozvanie prijali aj FS Zobor a FS Ponitran z Nitry. Oba súbory sa prezentovali na mnohých festivaloch a folklórnych prehliadkach doma aj v zahraničí. Veľkej popularite sa teší ĽH Kollárovci, ktorí sú už domácimi návštevníkmi netrpezlivo očakávaní. Nasledovať bude zlosovanie tomboly o 15:30 a následne nás pobaví slovenská reggae-punková skupina SMOLA A HRUŠKY. Posledným ale snáď vrcholným predstavením bude vystúpenie Adama Ďuricu s jeho bandom a piesňami ako Láska-veda, Mandolína, Neľutujem a inými.  Môžete sa tešiť aj na množstvo sprievodných akcií.

KONCERT: VETERÁNI

Záhrada CNK, piatok 25. september o 18. hod.

Koncert kapely Veteráni a stretnutie dávnych priateľov so starou dobrou hudbou.

NA KOHO TO SLOVO PADNE

24_a_25_na_kohoAula SZU, piatok 25. september o 19. hod.

Bláznivá komédia v podaní mladých hercov pobaví publikum každého veku! Groteskný príbeh piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti, v spoločnosti jedného revolvera. Samozrejme, že každého z nich tento revolver láka, pretože mu dáva príležitosť vládnuť nad ostatnými. Sú to piati zvláštni a hlavne smiešni pánkovia a každý z nich má celkom odlišnú predstavu o moci. Drsný mafián s drsnými spôsobmi, národovec z Detvy v kroji a s jasnou predstavou o raji na Slovensku, chudáčik so zápalom močového mechúra, aristokrat a intelektuál. Modelová pätica v modelových situáciách vygradovaných vo svojej smiešnosti až na hranicu grotesky. Inteligentny humor autora teda nezostáva len pri obhrublých narážkach, práve naopak. Nesie v sebe niekoľko úrovní a stáva sa tým výpoveďou o krutom správaní sa nás v krutej dobe okolo nás. Pätica mladých hercov tak roztáča nezastaviteľný kolotoč gagov, pri ktorých nám občas zamrzne aj úsmev na tvári. Hrá Marián Miezga, Vladimír Kobielsky, Lukáš Latinák, Róbert Jakab a Juraj Kemka.

BETRAYERS OF BLOOD Pt.11

Betrayers Of Blood Pt. 11Klub 77, piatok 25. september o 19. hod.

Zradcovia Krvi vstupujú do novej fázy svojej existencie. Spojili sily s medzinárodnou agentúrou Doomed Events a tak vám vôbec po prvýkrát prinesú naozaj veľké zahraničné mená. Tešiť sa môžete na zostavu SATURNUS (DEN) – Melodic Doom/Death Metal, HELEVORN (ESP) – Gothic/Doom Metal, LUNATIC GODS (SVK) – Extreme Folk Metal , MAJSTER KAT (SVK) – Thrash Metal  a APRIL WEEPS (SVK) – Melodic Dark/Gothic Metal. Vstupné je desať eur.

NÍZKOTUČNÝ ŽIVOT – NEJEM, NEŽIJEM, NEMILUJEM

Aula Beliana, piatok 25. september o 19. hod.

Hra „Nízkotučný život“ s podtitulom Nejem, nežijem, nemilujem, je určená všetkým ľuďom, ktorí sa aspoň raz v živote pokúšali chudnúť. Do redukčného sanatória si prichádzajú zlepšiť postavu tri ženy: redaktorka, vydávajúca populárne náučné knihy (Z. Mauréry), poslankyňa parlamentu, trpiaca bulímiou (D. Abrahámová) a kazateľka Cirkvi konzumu posledných dní (P. Polnišová). Dámy majú zrejme pár kíl navyše, ale v živote im aj čosi chýba – možno tolerancia, vzdelanie a láska. Štyrom herečkám, ktoré patria k najlepším komičkám na Slovensku, sekunduje Viktor Horján ako ženské alter ego. Komédia o diétnej láske, vzdelaní a viere. Varovanie ministerstva zdravotníctva: presne napísané dialógy sa môžu miestami meniť na spontánnu improvizáciu, ovplyvnenú reakciami publika a tým ohroziť vaše bránice. Hrá P. Polnišová, D. Abrahámová, A. Vargová, Z. Šebová a V. Horján.

JACK DANIEL´S BIRTHDAY AT MONOPOL

jd_b monopol barMonopol Bar, piatok 25. september o 21. hod.

Tento rok oslavujeme 165. výročie jeho narodenia. Na Slovensku sa tradícia osláv začala budovať v roku 2010, takže tento rok sa narodeninové oslavy uskutočnia už po piaty krát. Tak ako predošlé roky, aj tento chce značka Jack Daniel’s pokračovať v tradícii septembrových osláv aj vo vybraných prevádzakch, medzi ktoré patrí aj bystrický MONOPOL bar.

JESENNÝ GAZDOVSKÝ JARMOK

Krupina – Amfiteáter, sobota 26. september o 8. hod.

Na jarmoku si môžete kúpiť, predať, či vymeniť domáce hospodárske zvieratá, domáce výrobky a produkty: mäsové výrobky, syry, džemy, med, bylinky a iné pochúťky a remeselnícke výrobky.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: VELESTÚR

Autobusová stanica Banská Bystrica, sobota 26. september o 8.20 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička na trase Králiky, Velestúr, Hrádok, Hostinec, Tri kríže a Malachov. Ľahká turistická akcia po známom hrebeni Kremnických vrchov za historickými pamiatkami, ktoré objavíme na Velestúre a Hrádku. Zraz účastníkov bude na niektorej autobusovej zastávke králického autobusu, ktorý odchádza z AS BB o 8.25 hod., príchod domov je odhadovaný na 18. hod.

t1_plagat-podujatiaNOC VÝSKUMNÍKOV

Europa SC, sobota 25. september o 10. hod.

Ďalší ročník festivalu vedy  – Európska Noc výskumníkov sa uskutoční 25. septembra 2015 a opäť Vám v piatich mestách na Slovensku priblíži tie najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy a osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj za hranicami nášho štátu. Podujatie sa koná pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera a primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

MALACHOVSKÁ MAŠKRTA

Malachov – Dom kultúry, sobota 26. september o 11. hod.

Prvý ročník súťaže o Malachovskú maškrtu, ktorú organizuje OZ Vidiečanky Malachov. Súťažné kategórie  o najlepší koláč a zákusok, najlepšie a najkrajšia torta a o najlepšie slané pečivo. O dobrú náladu sa postará ľudová hudba Jána Maka a ľudová hudba Hron. Vstupné je jedno euro. Viac sa dočítate v článku.

TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ

výstavaBethlenov dom, sobota 26. september o 13. – 16. hod.

Tvorivá dielňa pre verejnosť bude tento krát k výstave Blažej Baláž: Keď sa aktivizmus stáva umením. Viac sa dočítate v staršom článku. Tvorivá dielňa bude zameraná na interaktívnu prácu s textom, ktorý sa dotýka dnešných rôznorodých kultúrnych a politických názorov, ako i textových odkazov reagujúcich na bežné, každodenné témy súčasného života. Prednáška je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov. Vstupné sú 3 eurá pre dospelých, 1,50 eur pre deti a dôchodcov a  ZŤP zdarma.

BIELA PASTELKA

biela pastelkaEuropa SC, sobota 26. september o 14. hod.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Michal Handzuš v  rámci 14. ročníka celoslovenskej verejnej zbierky Biela pastelka pozývajú lúštiť „Maxi“ nadrozmernú krížovku na prízemí v priestore pred výťahmi v Europa SC. Krížovku bude potrebné vylúštiť netradičnou formou – a to pomocou hudobných hádaniek a prostredníctvom osobností z okolia Banskej Bystrice.

VÍLA A ŠKRIATOK – ZÁBAVNÁ KLAUNIÁDA

t1_kalendar-podujati-jesen-1Vígľaš – zámok, sobota 26. september o 16.45 hod.

Divadelné predstavenie Víla a škriatok. Čaká na Vás divadelný príbeh plný prekvapení, kde Vám víla a škriatok prezradia tajomstvá prírody. Vedeli ste, že voda môže plakať, stromy rozprávať a kvety tancovať? Príďte zažiť Klauniádu, o piatej hodine začne divadelné predstavenie – limitovaná kapacita. Vstupné pre deti od troch rokov je dve eurá a pre dospelých štyri eurá.

KOCÚR V ČIŽMÁCH

Štátna opera, sobota 26. september o 17. hod.

Detská rozprávková opera na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697. Toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára – s krásnou princeznou.  V predstavení účinkujú mačiatka, mačka Matilda, veselý Kocúr, chudobný Mlynár, nežná Princezná so svojím otcom – Kráľom, aj zradný Čarodejník. Tieto postavičky nestratili nič zo svojho čara od  roku 1948, kedy im život v podobe pekných melódií vdýchol Montsalvatge. Predstavenie je v slovenskom jazyku a určite poteší dospelých aj deti.

AUTORSKÉ ČÍTANIE S MAREKOM VADASOM

marek-vadas-clanokKlub Had, sobota 26. september o 19. hod.

Príjemne vtipný večer s literárnym klubom. Ferči Malík sa bude zhovárať so spisovateľom Marekom Vadasom, ktorý vraj píše len vtedy, keď má čo povedať. Miluje Afriku, v ktorej pobudol už deväťkrát, a tak neprekvapí jeho africky lajdácke tempo. Zbierku poviedok pokojne tvorí aj sedem rokov, ale výsledok vzbudzuje rozruch. Narodil 28. mája 1971 v Košiciach,vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1989 – 1995). Zaoberá sa aj canisterapiou (využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka). Debutoval v roku 1994 prózou Malý román. Za knižku  Rozprávky z čiernej Afriky (2004) získal Cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu a za zbierku poviedok Liečiteľ (2006) mu bola udelená Cena Anasoft litera.Vstupné sú dve eurá.

ME-SA / BOD.Y / RENAN MARTINS: LET ME DIE IN MY FOOTSTEPS

me-saZáhrada CNK, sobota 26. september o 19. hod.

V inscenácii Let Me Die in My Footsteps sa štvorica tanečníkov ocitne v kríze, ktorá je východiskovým bodom rozporuplnej cesty konfliktov a riešení. Jemne nostalgická, naživo vytváraná zvuková krajina Gašpara Piana ostro kontrastuje s vysilujúcou živelnosťou tanečníkov. Vo svojom najnovšom projekte sa Renan Martins de Oliviera snaží vytvoriť čisto tanečné predstavenie, v ktorom pohybový slovník vzniká z nutnosti dotýkať sa a byť spolu. Vstupné je päť eur, zľavnené tri eurá.

THE FIALKY A HASIACI PRÍSTROJ

Tartaros RC, sobota 26. september

V rámci sobotňajšieho večera v rockovom klube vystúpi punk-rocková kapela The Fialky z Prahy a slovenský Hasiaci prístroj.

LIVEBAND – BON JOVI REVIVAL

Klub 77, sobota 26. september o 20. hod

Koncert.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 27. september o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Hmyzí domček. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

KLUBOVŇÁCKE HVIEZDNE KONCERTY – SIGNATURE

bystricka_klubovnaBB Klubovňa, sobota 26. september o 21. hod.

Večer akustického rocku v Banskobystrickej klubovni.

AKVABATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí – Teátrium, nedeľa 27. september o 10. hod.

Interaktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Rôznymi formami Batolárií, inscenácií pre najmenšie deti a to už od 0 rokov, sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Hry pre najnajmenších sú už úplne bežné v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku či v severských krajinách. Bábkové divadlo na Rázcestí sa inšpirovalo týmito pokrokovými európskymi tendenciami a ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov Batolárium, na ktorý nadväzuje v poradí druhou inscenáciou. Forma inscenácie je úplne prispôsobená prirodzeným potrebám batoliat, plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a interaktívne s nimi pracuje. Pozrite si aj krátke video.

SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU

t1_plagat-wtd-novy_[P3Ngk]Banská Bystrica, nedeľa 27. september o 10. hod.

Každoročne ľudia na celom svete oslavujú Svetový deň cestovného ruchu (World Tourism Day), ktorý sa koná 27. septembra. Jeho cieľom je zvyšovanie povedomia v medzinárodných komunitách o dôležitosti cestovného ruchu a jeho sociálnych, kultúrnych, politických a ekonomických hodnotách. Návštevníkom sa v nedeľu od 10-tej hodiny bezplatne otvoria expozície Stredoslovenského múzea i Stredoslovenskej galérie. Od 15-tej do 20. hodiny bude bezplatne otvorená aj hodinová veža.

HRA BEZ HRANÍC

Mestský park, nedeľa 27. september o 10. hod.

„Hra bez hraníc” je zábava pre 3 až 4-členné tímy vo veku 7+ založená predovšetkým na spolupráci s inými hráčmi a tímami. Spája mestskú hru (ktorá sa namiesto na doske odohráva na uliciach mesta) s typickou doskovou hrou. Predstavte si, že ste starostom obce niekde na poľsko-slovenskom pohraničí, pričom Vaša obec susedí s dvoma inými obcami. Ostatní členovia Vášho tímu sú obecní poslanci. Máte 5 hodín na realizáciu investícií v obci tak, aby bola iná než susedné a aby jej obyvateľom nič nechýbalo. Zábava začne o 10. hod. v Parku Jordana (Krakov) a v Mestskom parku (Banská Bystrica). Každý tím na štarte dostane – okrem identifikátorov a mapy hry – malú (s 56 hracími políčkami) dosku svojej obce. Obec potrebuje príspevky na rozvoj, ktoré je možné získať navštevujúc 15 „mestečiek“ pohraničia, v ktorých sa veľa zmenilo vďaka európskym fondom. V každom z týchto miest čakajú na hráčov dve zábavné úlohy s rôznym stupňom náročnosti. Po vykonaní ktorejkoľvek úlohy na akomkoľvek mieste získa tím Príspevok, za ktorý môže kúpiť nálepky Investícií (rôznych druhov) a nalepiť ich na svoju dosku. Vyhrá tím, ktorý do 15.00 hod. bude mať najviac dokončených investícií a vďaka tomu najväčšiu podporu spokojných obyvateľov.

JARMOČNÁ NEDEĽA V KÚPEĽOCH SLIAČ

jarmocna.jpg_-_konecna-page-001Sliač – kúpele, nedeľa 27. september o 11. hod.

Jarmočná nedeľa v Kúpeľoch Sliač s bohatým sprievodný programom od 11. – 16. hod.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 13. september o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Vyšívaná kútnica. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU

Bábkové divadlo na rázcestí – divadelná sála, nedeľa 27. september o 16. hod.

Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní. Pre deti od 3 rokov. Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a o Dobromilovi a Lenimírovi. Predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi inšpirovali režisérku B. Schenkovú k vytvoreniu Dvoch rozprávok na brušku. Dôležité je samotné rozprávanie a príbeh rozprávok. Mieša sa v nich komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom.

hcHC´05 ICLINIC – HK 36 NITRA

Zimný štadión, nedeľa 27. september o 17. hod.

Zápas hokejovej Tipsport Extraligy. Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal a v Informačnom centre mesta Banská Bystrica.

JULIA HOLEWIŃSKA: CUDZIE TELÁ

Foreign-Bodies-Poster-Internet-v1.5Záhrada CNK, nedeľa 27. september o 19. hod.

Inscenácia Divadla Akadémie umení predstaví kontroverznú hru mladej poľskej dramatičky. Odvážne pojednanie o porevolučnej slobode, premárnených ilúziách a o tom, aké je to žiť v cudzom tele. Dej hry sa začína v 80. rokoch, všetky postavy sú členmi poľského disentu, čo v tomto prípade znamená, že konšpirujú, pijú a s nasadením všetkých síl sa usilujú baviť. Cudzie telá však nie sú historickým príbehom , ani komentárom traumatizujúcej poľskej minulosti; sú predovšetkým intímnym príbehom Adama, aktívneho člena spomínanej partičky, ktorý si ako utajovaný transexuál, mení po prevrate pohlavie. Inšpiráciou k napísaniu hry bol skutočný príbeh Marka Holuszki, poľského antikomunistického odbojára, ktorý zmenil po revolúcii svoju identitu na Ewu Holuszko. Zneužitie príbehu bolo jednou z kritík, ktorá sa hre dostala. K fluidu kontroverznosti však prispeli aj výpady zo strany poľskej ľavice, ktorá Holewińsku obvinila zo zosmiešňujúcej dekonštrukcie mýtu Solidárnosti.

DAYS OF ANGER A PLAIN

Tartaros RC, nedeľa 27. september

Ďalší večer v rockovom klube, tentokrát trochu metalovejší. Vystúpi kapela Days of Anger a nórska kapela Plain, ktorá hrá alternatívny metal.

BassFest2015_plagatA4BASS FEST 2015

Radnica – Cikkerova sieň, nedeľa 27. september o 20. hod. do piatku 2. októbra

V nedeľu sa uskutoční koncert k piatemu výročiu Slovak Double Bass Club-u. Koncert kapely BASS BAND (SK) Slovenský kontrabasový kvartet. Hosťom bude Mária Čírová. Prezentácia a krst nového profilového CD BassBand – nové Slovenské premiéry pre kontrabasový kvartet od skladateľov P. Bodnár, Stanislav Palúch, Marcel Comendant, Ján Borza, H. Neugebauer, L. Chuťková, M. Lejava, V. Jaš, J Gréner.