Babie leto v októbri prináša do Bystrice hudobno-výtvarno-filmový festival, športové podujatia, svetelno-umeleckú výstavu na Námestí SNP i ukončenie motosezóny.

BASS FEST 2015

BassFest2015_plagatA4Koncertná sála J. Cikkera, piatok 2. október o 15. hod.

Záverečný koncert projektu v koncertnej sále na námestí v Banskej Bystrici. V rámci programu sa uskutoční koncert najlepších študentov a účastníkov kurzov. Vystúpenie víťazov medzinárodnej kontrabasovej súťaže K. D. von Dittersdorfa, ktorých výkony doprevádza Collegium Wartberg orchester. Vystúpia víťazi troch kategórií, základných umeleckých škôl, konzervatórií a vysokých škôl. Vystúpenie kontrabasového orchestra pod vedením Miloslava Gajdoša (vystúpia všetci účastníci kontrabasových tried). Odovzdávanie ocenení, diplomov a vecných cien.

BARBAKAN 2015

t1_2Záhrada CNK / Múzeum SNP, piatok 2. október, sobota 3. október a nedeľa 4. október

Aj tento rok sa v Banskej Bystrici uskutoční filmový, hudobný a výtvarný festival. V rámci programu sa uskutočnia dva spomínané koncerty v Klube 77. Program už ale prebieha od štvrtku 1. októbra. V piatok si môžete o 17. hod. v Záhrade CNK pozrieť film Následky lásky a v Múzeu SNP o 19.15 hod. film Márketa Lazarová. V piatok sa tiež uskutoční koncert Chiki Liki Tu-A v Klube 77 a v Záhrade koncert kapely Cosovel a Le Payaco. V sobotu si môžete pozrieť film Nepozvaný hosť či Zabitá nedeľa a vypočuť koncert Fresh Out Of The Bus, Susana Sawoff a Bobsan feat. Marek Gregor. V nedeľu si ešte môžete pozrieť filmy Na chvíľu slobodní, District 9 a Veľká nádhera. V rámci festivalu si môžete pozrieť aj výstavu Dušana Krnáča ANTICOMICS. Presnejšie informácie sa dozviete v našom článku.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – MSHK DOXXBET ŽILINA

banner_web_hc05_oktoberZimný štadión, piatok 2. október o 17.30 hod.

Zápas hokejovej Tipsport Extraligy. Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal a v Informačnom centre mesta Banská Bystrica.

TEKVICOVÝ VEČER S MARTINOM VETRÁKOM

Bistro Dukát LeGout, piatok 2. október o 18. hod

Nezabudnuteľný večer v príjemnom prostredí so špeciálnym sezónnym menu s príjemnou atmosférou, o ktorú sa postará Martin Vetrak. Ochutnáte špeciálne 4-chodové menu skladajúce sa z prípitku – Domáci likér z levadule s brusnicami, predjedla – Tekvicový tatarák s rukolou a kuriatkami, polievky – Tekvicová krémová s opečenými orieškami a makovým olejom, hlavné jedlo – Konfitované kačacie stehno s vínnou redukciou z muškáta moravského od Zigmonda a tekvicové pyré a dezert – Domáca štrúdľa s tekvicou a jablkami s grilážovým krémom.

LIGHT EXPO: LIGHT & DESIGN

_DSC7244Námestie SNP, piatok 2. október o 19. hod.

LIGHT EXPO: light&design je svetelno-umelecká exhibícia, ktorá sa sústreďuje na svetlo vo všetkých jeho podobách a prináša nový pohľad na umenie práve pomocou hry svetla. Unikátna open-air exhibícia umožňuje spojenie intelektu a nápaditosti etablovaných umelcov a začínajúcich profesionálov s pokrokovými osvetľovacími technológiami ako sú LED a optické vlákna. Originálne umelecké sochy a diela dostávajú novú dimenziu práve v noci a vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Príďte si vychutnať noci plné svetla a umenia. V piatok na námestí vystúpi Pas de pitié, TK ELEMENT, užijete si Žonglérsku show a predstaví sa aj Barbora Hazuchová & Marek Masarik. Táto výstava potrvá do 18. októbra. Viac v našom článku…

NÓRSKY WEEKEND

12049282_10204957978488591_7015084129791138749_nCult Club, piatok 2. október o 21.30 hod. a sobota 3. október o 21. hod.

Black Cloud Picture & Betrayers Of Blood uvádzajú dvojdňový rockový festival, na ktorom sa predstavia kapely zo Škandinávie, priamo v centre Slovenska. V piatok vystúpia Phillie & THE CRUEL FACES (hard rock) a v sobotu The Pinkertons (rock ‚n‘ roll) i Moose Empire (punk rock). Všetky kapely sem pricestujú až z Nórska. Vstupné je voľné.

CHIKI LIKI TU-A

chikilikituaKlub 77, piatok 2. október o 23. hod.

Koncert v rámci festivalu Barbakan 2015. Po 20-tich úspešných sezónach a niekoľkých európskych turné sa skupina CHIKI LIKI TU-A dostala cez magickú hranicu 1000 odohratých koncertov, čo je na slovenskej hudobnej scéne raritou. K tomuto výročiu sa kapela rozhodla pripraviť slovenské turné pre všetkých fanúšikov, ktorí ju za tie roky podporovali. Turné k 20 výročiu založenia skupiny je naplánované na mesiac október 2015. Exkluzívne k tomuto turné sa kapela rozhodla vydať reedíciu starších albumov 3CD MARGECANY a DVD nikdy nevydaných live koncertov z Roxy a Hodokvasu spolu v jednom komplete. Vrcholom teda bude oslava 20 rokov a krst tohto kompletu, ktoré bude si možné zakúpiť na koncerte. V špeciálnom programe len na slovenskej časti tour vystúpi kapela v najslávnejšom štvorčlennom zložení, aj s trombónistom Tomášom Paľom, ktorý sa vracia späť na pódium len pri príležitosti tohto turné. Trombónista Tomáš Paľo je nezabudnuteľnou postavou skupiny, ktorý je známi svojím výstredným ponímaním pódiovej show.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: ZÁPADNÉ TATRY – BYSTRÁ

Parkovisko pri VÚB banke, sobota 3. október o 5.45 hod.

Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na októbrovú turistiku do Západných Tatier. Zraz o 5.45 hod. na parkovisku pred VÚB, na nám. Slobody BB a odchod o 6. hod. z parkoviska pred VÚB, nám. Slobody Banská Bystrica. Doprava zmluvným autobusom. Príchod o 8. hod. do Hrdovo – Podbanské. Turistika na trase A: Hrdovo, Rázc. pod Bystrou, Bystrá dolina, Bystrá, Bystré s., Blyšť, Pyšné s., Kamenistá dolina a Podbanské. (Dĺžka trasy je 19,4 km, 8hod. +1492m, – 1527m.) Trasa  B:  Pribylina,  Račkova dolina ústie, Rázcestie pod Bystrou a Podbanské. (Dĺžka trasy je 13 km, 3,25 hod. +385m, – 235m.) Odchod z Podbanského je naplánovaný o 18. hod.  Stravovanie z vlastných zásob, prípadne na chatách Podbanské alebo pri Račkovej doline. V prípade nepriazne počasia môžeme zvoliť jednu spoločnú B trasu pre obe skupiny.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: MALÁ FATRA – MALÝ A VEĽKÝ KRIVÁŇ

Banská Bystrica, sobota 3. október

Turistika s KST Vibrama Malachov do Malej Fatry. Trasa A vedie : Bránica, rázcestie , Sedlo na koni , sedlo Bublen , Malý Kriváň , sedlo Bublen , Hrana Veľkého Kriváňa , Veľký Kriváň , Snilovské sedlo a lanovkou do Vrátnej. Trasa trvá 6 hodín. Trasa B vedie: Tiesňavy , Malé nocľahy , Sokolie, hrebeň. Starý dvor , Chata na Grúni a Vrátna. Trasa trvá len 4 hodiny.
Druhý najvyšším vrchom pohoria Malá Fatra je Malý Kriváň (1671 m n. m.). Tento vrch leží v hlavnom hrebeni fatranského podcelku Krivánska Malá Fatra. Jeho vrchol pokrytý vápencovými skaliskami ponúka pôsobivý výhľad na okolité doliny i známe malofatranské končiare ako Veľký Kriváň, Malý a Veľký Rozsutec, Pekelník či Chleb. Podobne ako celá oblasť Krivánskej Malej Fatry, i Malý Kriváň je charakteristický vzácnou vápnomilnou vysokohorskou vegetáciou. Majestátny lúčnatý vrch Veľký Kriváň je najvyšším vrchom Malej Fatry. Práve podľa neho je pomenovaný fatranský horský podcelok Krivánska Malá Fatra. Vrchol Veľkého Kriváňa presahujúci hornú hranicu rozšírenia kosodreviny poskytuje pôsobivý kruhový výhľad. Východiskom túr na Veľký Kriváň je zväčša chata Vrátna. Od tejto chaty sa na vrchol možno  dostať po značkovanom turistickom chodníku, komu by sa však nechcelo absolvovať celú túru peši, môže využiť lanovku, ktorá ho vyvezie až do Snilovského sedla. Z tohto sedla je to k vrcholu už iba čo by kameňom dohodil. Vďaka tejto možnosti sa Veľký Kriváň radí k najobľúbenejším a najľahšie dostupným vrchol Malej Fatry.  Dĺžka trasy je 16 km s prevýšením 1565 m.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: BRALNÁ FATRA

KST KremničkaParkovisko na Mičinskej (Uhlisko), sobota 3. október o 8.15 hod.

Turistika na trase Kráľova studňa, Smrekov,  Suchý Jasenok, Ostrá a Blatnica. Náročná turistická akcia za neznámymi krásami Bralnej časti Veľkej Fatry, dlhá 19 km s veľkým prevýšením. Uzrieme skalné útvary, jaskyne, hôľne pohľady a všetko v krásnom jesennom šate. Pohľad z Ostrej na Záhradu Turca je nezabudnuteľný. Zraz účastníkov bude na parkovisku Mičinská (Uhlisko) o 8.15 hod., lebo o 8.30 ide turistický autobus smer Kráľova studňa. Príchod do BB vlakom o 20. hod.

BASELINE OPEN 2015

foto_1Baseline Sport Arena, Švermova ulica, sobota 3. október o 8.30 hod.

Jesenný Baseline Open 2015 spojený s testovaním rakiet WILSON pre rok 2016 a s analyzovaním vašich úderov pomocou SmartTtennis Senzoru. Štartovné je 15eur / štvorhrový pár. Registrácia o 8.30 hod. v Baseline Sport Arena.

SLIAČSKE JESENNÉ CHUŤOVKY

Sliač – námestie pri fontáne, sobota 3. október o 10. hod.

Mesto Sliač a OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska pozývajú na podujatie, ktorým sa aj mesto Sliač chce zapojiť medzi mestá a dediny Slovenska, ktoré si pripomínajú varenie ľudových jedál typických pre ich región. Ochutnať môžete jedlá ako grešňa, jablkové lievance, griláž, domáca štrúdľa, bravčovinky s cibuľou a chlebom, burčiak, lokše. O 10-tej hodine bude slávnostné otvorenie výstavy ovocia, zeleniny, kompótov a kvetov. Vystúpenie detí MŠ, FS Javory a Liesky z Badína, vystúpenie žiakov ZŠ A. Sládkoviča Sliač, ale predstaví sa aj detská škola varenia. O 11tej hodine pobaví Ponožkové divadielko o kozliatkach – Divadlo Impresia, o 11.15 hod. Klauniáda pre deti a o 12.tej vystúpenie hudobnej skupiny Dixie chips K dispozícii budú ukážky ľudových remesiel – tvorivé dielne pre deti – detské atrakcie, maľovanie na tvár.

UKONČENIE MOTOSEZÓNY

foto_0Vlkanová – Cafe Miba, sobota 3. október o 10. hod.

Priatelia veteránov vo Vlkanovej pozývajú na „Ukončenie motosezóny“ vo Vlkanovej. Pripravená je spoločná jazda a tradične motorkársky guláš.

HRAVÁ BYSTRICA

Námestie SNP, sobota 3. október o 10. hod.

Sobotná prechádzka centrom Banskej Bystrice môže mať v sobotu aj hravú príchuť. Pripravených je viac ako 300 druhov hier, ktoré sa môžete zahrať v dvoch hráčskych zónach od 10.-18. hod. v Radnici a iHRYsku. Hrajte sa rozmanité hry, zbierajte pečiatky na zadnú stranu plagátika, ústrižok vhoďte do osudia a získajte niektorú z hier našej tomboly ako pamiatku na Hravú Bystricu!V oboch zónach vám budú k dispozícii milí dobrovoľníci, ktorí vám pomôžu vybrať vhodné hry a naučia vás hrať sa ich. Súčasťou Hravej Bystrice bude o 17.00 stretnutie s autorom hry PANDEMIC – Mattom Leacockom v historickej Radnici na Námestí SNP 1. Následne vylosujeme výhercov cien z tomboly.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA – BK SLOVAN BRATISLAVA

ez_bb-slovan_031015Športová hala Štiavničky, sobota 3. október o 18. hod.

Zápas ženskej basketbalovej extraligy BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava v športovej hale na Štiavničkách. Vstupné pre dospelých 2 eurá, študenti a dôchodcovia 1 euro.

LÁÁÁSKA

Slovenská Ľupča – Mestské kultúrne stredisko, sobota 3. október o 19. hod.

Divadelné predstavenie o láske. Láááska…je skutočne to, kvôli čomu sa oplatí ostať nažive. Hrá Marek Majeský, Martin Mňahončák a Lenka Barilíková.

DJ BOBSAN & MAREK GREGOR

Klub 77, sobota 3. október o 22.30 hod.

Koncert v rámci festivalu Barbakan 2015. Novo vzniknutá formácia spojením DJ Bobsana so živými bubeníkom MAREKOM GREGOROM prináša neuveriteľný tanečný a rytmický zážitok. Z pódia sa na Vás budú v rýchlom sete valiť cez future hip-hop beaty, nu-disco, house až po rýchle breaky, podporené akustickým zvukom živých bubnov. Nenechajte si ujsť toto originálne vystúpenie. Marek Gregor bubnuje od svojich 10 rokov, je presný a hrá s citom a zmyslom pre skladbu. Preto hral už s mnohými hudobníkmi a kapelami: Žena z lesoparku, Oskar Rózsa, Zdenka Predná, Mária Čírová, Katarína Knechtová, Lavagance, Antoines, Kristína Zakuciová, Bystrík, Jan Bendig, Eddie Stevens, Andrew Hillard. Bobsan (Marek Bohunický) púšťa dosky a kafre do produkcie vlatných skladieb od roku 2000. Je autorom párty Hipsterský Raj a hráva kade-tade, hlavne po KC-čku, Nu-Spirite a Dole. Okrem robenia remixov práve teraz rozbieha SLV melodik, hudobný kanál zameraný na slovanskú elektronickú a melodickú muziku.

TANEČNÁ ŠKOLA FABER DANCE SCHOOL

t1_kalendar-podujati-jesen-1Vígľaš – zámok, nedeľa 4. október o 8. hod.

Tanečná nedeľa v podaní tanečnej školy Faber Dance School a ich kurzom pre začiatočníkov. Kurz trvá 10 lekcií každú nedeľu od 4. októbra.

JESENNÝ DETSKÝ BASELINE OPEN 2015

Baseline Sport Arena, nedeľa 4. október o 8.30 hod.

Dvojhrový detský tenisový turnaj, vek, kondícia ani tenisové zručnosti nerozhodujú. Rozhoduje iba dobrá nálada a pozitivný prístup ku športu. Štartovné je päť eur.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 4. október o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Čarovanie s listami. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

FARBATOLÁRIUM

farbatolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 4. október o 10. hod.

Pre deti od 10 mesiacov do troch rokov. Farbatolárium je treťou inscenáciou v rámci jedinečného interaktívneho divadelného cyklu pre batoľatá a ich rodičov. Vo všetkých troch inscenáciách ide predovšetkým o stretnutie batoľaťa, rodiča a herca/herečky, počas ktorého sa vytvorí jedinečný zážitok. Inscenácie sú interaktívne, to znamená, že rešpektujú neposednosť detí, zapájajú ich do diania, pracujú s nimi, herci a herečky vytvárajú priamy kontakt s deťmi dotykom. Počas predstavení je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, smiať sa aj plakať. Tieto unikátne stretnutia predstavia dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Cieľom projektu je prehĺbiť kontakt rodiča a dieťaťa, motivovať a inšpirovať dospelého človeka k väčšej hravosti. V živote človeka majú farby veľký význam, najmä z hľadiska psychologického. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu, farbami môžeme komunikovať s okolím, môžeme ľudí priťahovať, alebo ich vystríhať. Ďalším cieľom inscenácie Farbatolárium je sprostredkovanie prvého kontaktu batoliat s farbami. Prostredníctvom hercov spoznávajú rôzne materiály a skutočné predmety. Nedávame deťom do ruky hračky, ale reálne veci, ktoré možno doma nedostanú (štetce, farby, papiere, vedrá, atď.). Herečka a herec vychádzajú z reakcií batoliat, kedy najdôležitejším momentom sa stáva moment kontaktu. Dieťa má možnosť chytiť všetko, čo v rukách drží herečka a herec, môže sa po priestore pohybovať, môže komunikovať, môže sa hrať a na záver dostane farbičky, ktorými si načmára svoje vlastné farebné videnie sveta. Ubezpečujeme rodičov, že farební, pomaľovaní a pokreslení zostanú len herci. Vstupné pre dospelých sú tri eurá, deti dve eurá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 4. október o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Zahrkajme si. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ŠARKANIÁDA

Sliač – futbalové ihrisko, nedeľa 4. október o 14.30 hod.

Mestské kultúrne stredisko Sliač pozýva všetkých malých aj veľkých na zábavno – súťažné popoludnie plné lietajúcich šarkanov. Súťaž pre deti aj rodičov, súťažiť sa bude v kategóriách: najdlhšie lietajúci šarkan, najdlhší chvost, najkrajší šarkan, najšikovnejší pomocník. O 13.30 hod. sa uskutočnia aj tvorivé dielne s názvom Urob si vlastného šarkana.

štopľoš loptošŠTOPĽOŠ LOPTOŠ

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 4. október o 16. hod.

Pre deti od troch rokov. V divadelnej časti uvidíte príbehy malého štoplíka nezbedníka, ktorý len čo vyskočil z fľaše, myslel si, že mu patrí celý svet. V tvorivej dielni budete mať možnosť zoznámiť sa s výrobou korkových (štopľových) bábok.

HC´05 iCLINIC – HKM a.s. ZVOLEN

Zimný štadión, nedeľa 4. október o 17. hod.

Zápas hokejovej Tipsport Extraligy. Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal a v Informačnom centre mesta Banská Bystrica.