Na jeseň roku 2013 sa banskobystrické námestie na niekoľko dní so zotmením menilo na exteriérové výstavisko úžasných svetelných exponátov. Počas Medzinárodného roku svetla sa Námestie SNP opäť rozžiari jedinečnými útvarmi.

Svetla 005
Úchvatné svetelné exponáty v roku 2013 každý večer lákali na Námestie SNP množstvo ľudí.

Prípravy na tohtoročné podujatie LIGHT EXPO: light&design sú v plnom prúde už od prvej polovice roka, kedy sa postupne začali stretávať dizajnéri, ktorí vytvoria nové svetelné prvky. Tie sa rozsvietia na Námestí SNP v dňoch od 2. do 18. októbra.

Šikovné ruky umelcov, ktorí pracujú s vysoko inovatívnymi svetelnými materiálmi a optickými vláknami, zostroja artefakty priamo na pešej zóne mesta pod Urpínom.

anjel_1
Svetelný anjel z výstavy v roku 2013 sa stal súčasťou vianočnej výzdoby mesta.

“Slovensko je žiaľ pozadu nielen v technológiách, ale aj v organizovaní zaujímavých podujatí, ktoré by si mohli ľudia vychutnať aj mimo letnej sezóny. Našim cieľom je ponúknuť ľuďom kus umenia, ktoré nie je ťažké svojou hĺbkou a zamknuté niekde v galérii. Chceme ľuďom ponúknuť nový pohľad na svet prostredníctvom svetla a umožniť kreatívnym ľuďom pracovať s neštandardnými materiálmi. Svetlo je krásne a inšpiratívne, je plné zážitkov. A preto verím že táto exhibícia bude mať veľký úspech,” hovorí Marianna Slivková, obchodná riaditeľka spoločnosti LEDeco solution, ktorá spolu s mestom akciu poriada.

Podujatie slávnostne otvoria v piatok 2. októbra o 19-tej hodine. V sprievodnom programe vystúpia Pas de pitié, Barbora Hazuchová a Marek Masarik, tanečný klub Element a diváci sa môžu tešiť aj na žonglérsku šou.

Spolu s týmto podujatím mesto oslávi aj Svetový deň cestovného ruchu. Už v nedeľu 27. septembra bude pre záujemcov sprístupnená v čase od 15-tej do 20-tej hodiny mestská hodinová veža a expozície Stredoslovenského múzea a Stredoslovenskej galérie bezplatne v čase od 10.00 h do 16.00 h.

V rámci oboch podujatí sa uskutoční napríklad 3. októbra za Barbakanom od 17-tej hodiny predstavenie divadla Harry Teater Medené mesto pre deti, 17. októbra v kinosále Múzea SNP o 15-tej hodine premietnu film Nikola Tesla – Master of Light. Zároveň bude v Radnici prebiehať už od 28. septembra do 5. októbra výstava k podujatiu LIGHT EXPO: light&design. Tá sa následne od 6. do 18. októbra presunie do Europa SC.

Tip: Pozrite si fotografie z Light Expo 2013