A už tu máme máj. Mesiac, ktorý začína sviatkom práce. Kam sa v tento voľný deň vyberiete? Máme pre vás niekoľko tipov, možno vás inšpirujú. A nezabudnite, že máj je aj mesiacom lásky.

Veterány na námestí

Námestie SNP, B. Bystrica – od 8.00 do 12.00 h 

Už ráno o ôsmej sa banskobystrické námestie zaplní auto aj moto veteránmi. Jubilejný 35. ročník Stretnutia generácií – Memoriál Mariana Polónyho bude nielen prehliadkou veteránov, ale návštevníkov podujatia čaká aj športový, charitatívny a hudobný program. Deti svojou účasťou v zóne detskej atletiky pomôžu symbolicky vyzbierať peniažky pre Anjelsku Tamarku, ktorá trpí Angelmanovým syndrómom. Tešiť sa môžu na maľovanie na tvár, balóny, sladkú odmenu ako aj každoročné pomaľovanie autobusu. Vystúpia aj hudobní hostia Hugo Sníček, Zdenka Predná a Adam Ďurica, moderuje Peter Pinďo Lengyel.

V srdci Veľkej Fatry

Parkovisko Mičinská cesta, B. Bystrica – 8.40 h

Turistický autobus Turbus premáva na trase Banská Bystrica – Horský hotel Kráľova studňa počas víkendov a sviatkov. Vyráža o 8.40 h z parkoviska pri Mičinskej ceste, odkiaľ pokračuje cez Železničnú stanicu a Strieborné námestie. Späť z Kráľovej studne sa vracia o 15.50 h. V srdci Národného parku Veľká Fatra môžete tak stráviť krásny májový sviatočný deň. Viac informácií nájdete tu.

Nemčiansky beh

Obecný úrad, Nemce – 8.50 h

Na vlaňajšom 11. ročníku Nemčianskeho behu padli obidva traťové rekordy na 9,7 km. Históriu prepisovali Iveta Furáková a Miroslav Hraško. Viac ako 700 účastníkov behu vytvorilo skvelú športovú atmosféru. Čo prinesie aktuálny 12. ročník behu? Tak na to si musíme počkať. V stredu ako prví vybehnú na trať chlapci a dievčatá od 6 do 12 rokov (8.50 h). Beh žien a mužov na 9 700 m štartuje o 10.15 h. Príďte povzbudzovať. Všetky ďalšie informácie k podujatiu nájdete tu.

Brána borcov sa opäť otvorí

Atletický štadión SNP Dukla, B. Bystrica – od 9.00 do 12.00 h

Program tohtoročného Dňa otvorených dverí VŠC DUKLA bude zaujímavý a plný prekvapení. Už tradične si môžu všetci návštevníci podujatia vyskúšať rôzne ukážky športov za asistencie športovcov a trénerov VŠC.

V programe vystúpi Vojenská hudba Banská Bystrica, Vojenská polícia predvedie dynamické a statické ukážky a verejnosť uvidí aj atraktívny zoskok parašutistov, po ktorom nasleduje obľúbená autogramiáda športovcov VŠC DUKLA s olympijskými medailistami Petrou Vlhovou, Jakubom Grigarom, Michalom Martikánom ako aj s ďalšími úspešnými športovcami. Vstup je voľný, vchádza sa cez „bránu borcov“ oproti Športovej hale DUKLA.

Objavný návrat do minulosti

Mestský hrad – Barbakán, B. Bystrica – od 9.00 do 17.00 h

A viete, že stálu Zážitkovú expozíciu Thurzo-Fugger v areáli Mestského hradu – Barbakáne môžete navštíviť aj počas májových sviatočných dní? Pútavá prehliadka expozície vás vráti o 500 rokov späť a prenesie v čase a priestore do čias rozkvetu baníctva v Banskej Bystrici a jej okolí. A vy objavíte veci neznáme či dávno zabudnuté. Prehliadka expozície trvá približne 1,5 – 2 hodiny. Vstup každú polhodinu, posledný o 16.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Vláčikom po meste

Námestie SNP, B. Bystrica – 10.00 h

Turistický vláčik Neusohl Express bude počas sviatku práce pracovať, teda premávať a voziť vás po meste (10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00 a 18.00 h). Trasa začína pri Hodinovej veži na Námestí SNP, pokračuje cez Hornú ulicu, popri budove Porges Palota cez Kukučínovu ulicu a  Rudlovskú cestu na Námestie Štefana Moysesa.

Vláčik ďalej pokračuje cez areál Mestského hradu, následne cez Hornú ulicu, Ulicu ČSA a popri parku pod Múzeom SNP. Následne v smere na Národnú ulicu, Dolnú, popri OC Point na Strieborné Námestie a odtiaľ cez Lazovnú späť. Mestský okruh trvá približne 35 – 40 minút (5 km). Viac informácií nájdete tu.

Vodný hrad Hronsek pozýva

Vodný hrad Hronsek – 10.00 h

Dobrá správa pre všetkých, ktorí chcú prežiť sviatočný deň obklopení krásou a zaujímavou históriou. Vodný hrad v Hronseku pozýva v stredu 1. mája na mimoriadne prehliadky, ktoré sa uskutočnia o 10.00, 11.00, 12.00 a 13.00 h. Na prehliadkach sa dozviete napríklad aj to, čo má hrad spoločné s Leonardom da Vincim, že majiteľ hradu Žigmund Géczy bol otec Levočskej bielej pani Juliany Korponayovej a že v pivniciach hradu sa počas Rákocziho povstania razili mince. Na poslednej prehliadke (o 13.00 h) si na hrade môžete vyskúšať historické písmo starou technikou. Vstupné: dospelí 5 €,  deti 4 €, rodinný balíček 12 €, dôchodcovia 4 €. Viac o hrade sa dozviete tu.

Prvý máj v Rozprávkovom dome

Rozprávkový dom, B. Bystrica – 10.00 h

Vezmite deti do Rozprávkového domu pod Urpínom, kde sa môžu vyšantiť a zabaviť pri rôznych animačných aktivitách. Bude tam maskot Skye, skákací hrad aj maskot Alex (od 10.00 do 14.00 h a od 14.00 do 19.00 h).

Dychovka, veterány aj cukrová vata

Námestie SNP, Zvolen 10.00 h

Prvý máj vo zvolenskej FUN zóne otvorí o 10.00 h koncert dychovky v podaní Zvolenskej kapely. Nebude chýbať prehliadka veteránov (po 11.00 h) ani zábavné aktivity pre deti, cukrová vata a ďalšie maškrty.

Na Zvolenskom zámku

SNG Zvolenský zámok – 10.00 h

Z námestia si môžete „odksočiť“ na návštevu Zvolenského zámku. Zámocké expozície budú otvorené aj počas májových sviatkov. Pozriete si gotické umenie či európske maliarstvo 16. až 19. storočia, alebo tvorbu Ľudovíta Fullu, Dušana Jurkoviča či veľkoplošnú nástennú maľbu Vidieť, vidieť a vidieť? (10.00 – 17.30 h). Otvorená bude aj zámocká kaviareň.

Noví obyvatelia Zveroparku

Zveropark Revištské Podzámčie – 10.00 h

Zveropark je miestom plným zážitkov pre celú rodinu. Čaká vás v ňom množstvo aktivít a atrakcií a stretnete v ňom štyridsať zvieratiek. Najnovšie sú medzi nimi aj dravce. Uvidíte ich pred Zlatou bránou, cestou na tretí okruh. Zveropark je otvorený od 10.00 do 18.00 h. Sledujte  facebookovú stránku Zveroparku.

Poníky aj lanový park

Šachtičky, B. Bystrica – 11.00 h

Prvá májová streda by podľa predpovede mala byť slnečná. Síce má zafúkať aj južný vietor, ale to nech vás neodradí od výletu na Šachtičky. Pretože práve od tejto stredy sa tu deti môžu už voziť na poníkoch (11.00 – 16.00 h) a otvorený je aj lanový zábavný park (10.00 – 16.00 h).

Bozkávačka na Starej tržnici

Stará tržnica, B. Bystrica – 13.00 h

Máj je mesiacom lásky, no podľa povery by sa v máji nemali uzatvárať manželstvá, pretože to znamená nešťastie… No nechajte povery bokom a bežte na Bozkávačku na Starej tržnici. Túto bozkávačku vám okrem prítomnosti niekoho blízkeho spríjemní aj dobré jedlo, vínko, pohoda a koncert Betty Kvasnovej, ktorá zaspieva niekoľko romantických piesní. Bozkávačka začína o 13.00 h. Korením Bozkávačky bude súťaž v bozkávaní.

Do kina na Garfielda

CINEMAX, B. Bystrica – 13.40 a 15.50 h

Obchody sú zatvorené, ale kiná hrajú aj počas sviatkov. V bystrickom Cinemaxe je v stredu nachystaná dokonca aj predpremiéra animovanej komédie pre deti Garfield vo filme. Obľúbený oranžový kocúr Garfield, ktorý neznáša pondelky a miluje lasagne a šlofík, sa vracia. Keď sa na scéne objaví jeho stratený otec Vic, rozhodne sa zažiť s ním dobrodružstvo. Čoskoro však zistí, že jeho otec má tajomstvo, ktoré prinesie lavínu vtipných situácií… Garfield vo filme sa premieta o 13.40 a 15.50 h 4D) a o 17.50 h (VIP).

Máj zelený…

Sídlisko Rudlová-Sásová, B. Bystrica – 16.00 h

Tradičné rudlovsko-sásovské podujatie Máj zelený sa na lúke pod Pivárňou Pikart (Starohorská ul.) bude konať aj tento rok. Stavanie mája spestrí program, ktorého autorom je Michal Fiľo. Vystúpia v ňom FSk Liptovské Sliače, DFS Sitnianska škola, Mužská spevácka skupina FS Telgárt, Jozef Mak a Fujaristi z pozdola Bystrici. Moderuje Martin Kopor.

Exodus Matúša Jančuru

Centrum materiálnej pomoci, B. Bystrica – 17.00 h

V Centre materiálnej pomoci (Komenského 12) sa uskutoční vernisáž výstavy grafík Matúša Jančuru reflektujúca osudy zraniteľných. Výstava s názvom Exodus podáva svedectvo o autorových emóciách, pojednáva o napätí medzi neopakovateľnou štruktúrou, osobnosťou a obrysom… Sme zodpovední za to, čo vieme. S touto myšlienkou sa začína výstava Exodus, počin, ktorý je súčasťou väčšieho celku podujatí Zatiaľ sme tu. Výstava potrvá do 6. júna 2024 a prístupná bude každý štvrtok od 16.00 do 19.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Liga majstrov U Francúza

U Francúza- Jazz Klub 12, B. Bystrica – 21.00 h

U Francúza (Horná 12) si fanúšikovia futbalu môžu pozrieť priamy prenos (na plátne) zo zápasu Ligy majstrov medzi Borussia Dortmund – Paris Saint-Germain. Zápas začína o 21.00 h.