Jánošíkova skala sa nachádza približne sedem kilometrov za obcou Hrochoť. Prechodom Hrochoťskou dolinou, zhruba jeden kilometer pred Jánošíkovou skalou, je blízko cesty vidieť aj Bátovský balvan. Bátovský balvan, Jánošíkova skala, ale aj Veporské skalky (ktoré sa nachádzajú v blízkosti Ľubietovej), sú aglomerátovými zvyškami.

SONY DSCJánošíkova skala je masívne skalnaté bralo vulkanického pôvodu, vysoké približne 30 metrov a dlhé 200 metrov. V jej bočnej časti sa zachovala kotlovitá priehlbina a zároveň jaskyňa, nazývaná Abčiná. Podľa povesti si slovenský zbojník Juraj Jánošík práve do Abčinej ukrýval svoje poklady spúšťajúc sa zhora do jaskyne na lane.

Cesta lúkou okolo dvoch drevených chalúp sa mení na vyznačený a vyšliapaný chodníček ku Jánošíkovej skale, ktorý už lemujú stromy a preto ju nie je z cesty zreteľne vidno. Pri prechode popod skalu sa nachádza aj odbočka do jaskyne. Vstup do jaskyne je veľmi strmý a neupravený. Ak sa chcete dostať dovnútra, musíte svojpomocne absolvovať strmú lezeckú časť. Abčiná je veľká skalná miestnosť približne 15 metrov vysoká a 25 metrov dlhá.

Celý vrchol Jánošíkovej skaly lemuje vychodený, úzky, zarastený chodníček, na ktorý je posledné roky zakázaný výstup. Jánošíkova skala je prírodnou pamiatkou so 4.stupňom ochrany.

Jánošíkova skala patrí do Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Celé pohorie Poľana je pozostatkom vulkánu s kráterom v mieste osady Kyslinky. Mohutná sopka Poľana kedysi zahŕňala okruh v priemere približne 20 kilometrov, čím sa zaraďuje medzi najväčšie európske vyhasnuté sopky. Jej celistvý charakter sa síce nezachoval, lebo zvetrávanie spôsobilo masívny odnos menej odolných častíc, ale dodnes je najkrajším príkladom pôvodných vulkánov u nás.

Viac tipov v Banskej Bystrici a v okolí si môžete pozrieť aj v našej rubrike Zaujímavé miesta.