Ako v Banskej Bystrici viete, že nastala zima? Tak, že mestskí policajti sa vyvážajú v MHD od konečnej po konečnú.

To len Tak banskobystricky… na úvod decembrového blogu postrehnuté z prevážania sa mestom a zároveň naznačujúce, že nové vedenie mesta má na čom popracovať.

Neviem ako vy, ale ja som si za posledné dva týždne poriadne vydýchol. Predvolebný cirkus nám dal zabrať. Zo všetkých strán na nás číhali kampane a antikampane. Prežili sme to. Zvolili sme si. Polovičato malú revolúciu, polovičato všetko po starom. Budiš,  aspoň bude zábava a nebudú to mať ani jedni, ani druhí také ľahké. Vlastne spokojní môžu byť všetci Bystričania, okrem samotných politikov. Máme totiž záruku, že sa jedni aj druhí budú navzájom kontrolovať. A majú na to aj nástroje, keď primátor nepodpíše uznesenie zastupiteľstva, alebo naopak zastupiteľstvo nepodporí primátorove návrhy.  Vyhodnotili sme výsledky volieb. Potom sa nám ešte niektorí kandidáti stihli v médiách za naše hlasy poďakovať. Pri niektorých to bolo všetko, čo do najbližších volieb povedali… Niektorí budú otravovať častejšie… No a nastalo ticho. I keď zrejme pred búrkou.

Dokonca som rád, že som sa zdržal povolebných komentárov aj ja sám. Ešte by to dopadlo tak, ako v istom straníckom regionálnom médiu… Vytriezvenie zo zmiešaných pocitov príde asi len ťažko, ale čas ukáže.

Primátor a noví poslanci sa oficiálne ujmú funkcií v pondelok. Nový primátor, ktorý mimochodom obdobne, ako jeho dvaja predchodcovia, nie je banskobystrickým rodákom, si zrejme ešte dopraje pokojné sviatky. Na Silvestra s Bystričanmi buchne na námestí šampanské a nastane 3. január. Pre ľudí na mestskom úrade deň zúčtovania. Prvé a v podstate takmer jediné veľké, čo môže primátor z vlastnej iniciatívy zmeniť,  je fungovanie samotného úradu. Dni úradovania prednostu Sihelského sú už v podstate zrátané a je len otázkou, koho Gogola do tohto dôležitého postu vymenuje. Byť stávkovou kanceláriou, tak na mená Baník, Haring a Rybár vypíšem zaujímavé kurzy, ale nebudem prezrádzať svoje tipy. Po Saktorovej ére, s tromi prednostami, treba otvorene povedať, že úrad funguje voči občanovi oveľa priateľskejšie, ako kedysi. I keď asi všetci, ktorí sme tam občas zašli, si to vieme predstaviť aj lepšie.

Ono celkovo na Saktora možno Bystričania nebudú spomínať až tak v zlom. Živo si totiž ešte pamätám éru Jána Králika. Po Saktorovi síce zostanú dlhy, ktoré bude mesto dlhšie splácať, ale keď si vravíme, že sa tu nič neudialo, tak treba zaloviť ešte o pár rokov v pamäti hlbšie.

Ak sa bude novozvolený primátor Gogola držať svojich predvolebných sľubov a pravicového náklonu, môžeme predpokladať, že nás spočiatku čaká rok alebo dva relatívne tichej politiky. Teda odmysliac si možnú škandalizáciu predošlých období, alebo z opačnej strany narážky na neskúsenosť novej hlavy mesta. Ak Gogola so svojim tímom nezlyhá, možno práve dva roky pred ďalšími voľbami očakávať  väčšie zmeny v meste, pre ktoré ho ľudia zvolili. I keď sám Gogola nesľuboval veľké veci, dokonca žiadne plne konkrétne kroky. Celkovo toho pred voľbami nepovedal veľa. A preto vyhral.

Ale to je na predvianočný čas už príliš veľa politiky. Novému primátorovi a poslancom treba popriať veľa síl do práce pre naše mesto. Ako ju budú robiť, na to si už dohliadneme. Predtým si však dajme nejaký ten punčík na námestí a vychutnajme si sviatky radosti a pokoja.

Prečítajte si staršie vydania Tak banskobystricky…
Prečítajte si profil autora tu…