Banská Bystrica sa ako jedno z mála miest môže pochváliť kontinuálnym tanečným vzdelávaním od základnej až po vysokú školu. Oslava tanca v deň, ktorý tancu a pohybu patrí, je teda v Banskej Bystrici samozrejmosťou.

V meste pôsobí aj jedinečné Divadlo Štúdio tanca, Balet Štátnej opery, mnohé folklórne súbory, tanečné školy či nezávislé zoskupenia. Tieto inštitúcie a tanečné komunity sa spojili do jedného celku, vďaka čomu v rámci Medzinárodného dňa tanca, v pondelok 29. apríla 2024, spoločne oslávime v meste pod Urpínom nielen tanec ale pohyb ako taký. Hlavná myšlienka je: Tanec spája. Týmto posolstvom sa Banská Bystrica pripája k iniciatíve organizátorov festivalu Bratislava v pohybe.

Medzinárodný deň tanca bol v Banskej Bystrici úspešný už v minulom roku. Zapojilo sa doň až 15 tanečných zoskupení a viac ako 300 tanečníkov, ktorí spolu tancovali na Námestí SNP jednotnú choreografiu, tzv. flashmob. A Bystrica bude v pohybe aj tento rok.

„Pri príležitosti Medzinárodného dňa tanca organizujeme v spolupráci s tanečnými komunitami v našom meste viaceré aktivity, ktoré budú oslavou tanca a pohybu v rôznych kútoch Banskej Bystrice i na Námestí SNP. Všetkých pozývame, aby s nami prišli osláviť tanec v pondelok 29. apríla od 15-tej hodiny,“ hovorí Zuzana Chrenková Srncová z Kultúrneho centra Robotnícky dom.

Balet Štátnej opery, Divadlo Štúdio tanca, tanečné odbory Konzervatória J. L. Bellu a ZUŠ J. Cikkera, Folklórny súbor Urpín, UFS Mladosť, Tanečná škola Kdance, škola španielskeho flamenca El Fuego, tanC o.z., Rómsky folklórny súbor Romano Jilo, Táňa Jánošová so svojimi tromi školami a mnohí ďalší predstavia jednotlivé tanečné žánre v priľahlých uliciach centra a aj na pódiu na Námestí SNP.

Do tanca sa môžu zapojiť aj návštevníci Medzinárodného dňa tanca a diváci v Divadle Štúdio tanca, kde sa program vo večerných hodinách presunie. Od 19.00 h je pripravený workshop hip-hopu, Tančiareň a zaujímavý tanečný projekt Tantsuiako združenia SKOK!Ďalšie informácie nájdete aj na web stránke Divadla Štúdio tanca.