Nôž Lasky Pteryx L2, ktorý v polovici mája tohto roku zabodoval v súťaži amerického testovacieho inštitútu Gear Institute a medzi stovkami zatváracích nožov na svetovom trhu sa umiestnil na štvrtom mieste. Získal uznanie odborníkov aj v susednom Česku.

výroba nožaNa internetovom informačnom portáli pre policajtov, obranné zložky a odbornú verejnosť Policejní noviny vyšla v uplynulých dňoch recenzia, ktorá vysoko hodnotí kvality noža Lasky Pteryx L2 z dielne umeleckého nožiara Ladislava „Lasky“ Šántu z Hrochote. Testy, ktoré dopadli nadmieru dobre, len potvrdili, že Pteryx L2 právom patrí medzi prvotriedne nože svetového nožiarskeho priemyslu. Redakcia Policejníchnovin testovala nôž v troch kategóriách: všeobecné používanie pri každodennom nosení, používanie pri outdoor a survivalaktivitách a využitie pre policajné činnosti. V testoch prešiel Laskyhonôž extrémne náročnými skúškami, napríklad sekaním do murovanej steny, štiepaním polien či simulovaným zvesením obesenca.

„Keď nám tento krásavec prišiel do redakcie, bolo nám ľúto čo i len položiť ho na drsnejší povrch, aby sa nepoškriabal. Opatrnosť však napokon vyprchala, dôležité bolo splniť zadanie recenzie, teda preveriť nôž tak, ako to len pôjde,  v podmienkach mysliteľných aj nemysliteľných, o ktorých vieme, že sú za hranicou bežného užívania. Pre ukážku odolnosti a spoľahlivosti, dokonca sme dokonca prikročili aj k takmer deštruktívnym metódam,“ píše sa v recenzii Policejních novin a ako sa uvádza ďalej: „Rovnakým testom prešiel nôž Spyderco Police s továrenským výbrusom a čepeľou z VG 10. Tá však stratila ostrosť podstatne skôr.“

Na noži Lasky Pteryx L2 členovia testujúceho tímu redakcie nenašli v podstate žiadne nedostatky, zato kladov hneď niekoľko – odolnosť, použité materiály, výbrus, rýchle otváranie, poistka, balenie noža, variabilita nosenia, nôž pre pravákov aj ľavákov.

A ZÁVER HODNOTENIA?

Lasky v dielni„Aj napriek tomu, že nôž Lasky Pteryx L2 bol vystavený brutálnemu zaobchádzaniu, akého sa nožu bežne v rukách snáď nikdy nedostane, všetko vydržalo na výbornú. Poistný mechanizmus fungoval vždy, či už sa nožom mlátilo tupou časťou do stola,  alebo bol vystavený rôznemu počasiu, blatu, chladu, vlhku, oleju, krvi… Ani pri metódach lámania a páčenia sa nôž nepoškodil. Celkovo teda možno zhrnúť, že nôž Lasky Pteryx L2, s ohľadom na každodenné nosenie, používanie pri outdoorových aktivitách ale aj využitie v práci policajta, je jeden najlepších zatváracích nožov, aké možno kúpiť. Jeho cena nie je najnižšia, ale stavíme sa, že ho po vás budú dediť vnúčatá aj pravnúčatá. Úplné spoľahnutie sa na nôž je samozrejmosťou aj pri ďalších aktivitách, ktoré mnoho iných konkurentov poškodia, či priamo zničia.“ Celú recenziu si môžete prečítať na nasledujúcej stránke. Výhradným predajcom a spoluvýrobcom noža Lasky Pteryx L2 je firma Hermann Armin  z Banskej Bystrice.