Portál BBonline.sk vám každý týždeň predstavuje knižné novinky vydavateľstva Ikar, ktoré zároveň v danom období môžete aj vyhrať v našej súťaži.

Stacy Schiffová: Kleopatra

Jej palác sa leskol ónyxami, rubínmi a zlatom, ale ešte väčšmi prekypoval politickými a ľúbostnými intrigami. Kleopatra dosiahla svoje úspechy ;najmä bystrým plánovaním a rafinovaným vyjednávaním. Dožila sa sotva štyridsať rokov, ale stihla pretvoriť obrysy starovekého sveta. Vydala sa dvakrát, v oboch prípadoch za vlastného brata. Proti prvému bojovala v krutej občianskej vojne, druhého dala otráviť. Napokon sa zbavila aj priveľmi ambicióznej sestry. Incestné manželstvá a úkladné vraždy patrili k rodinným špecialitám. Dostupné pramene však nasvedčujú, že Kleopatra prežila skutočné sexuálne vzťahy iba s dvoma mužmi: Iuliom Caesarom a Marcom Antoniom, najvýznamnejšími Rimanmi svojho obdobia. Obaja boli ženatí. Kleopatra mala dieťa s Caesarom a po jeho smrti ďalšie tri s jeho chránencom. Najbohatšia vládkyňa v Stredomorí si vzťahom s Antoniom potvrdila postavenie najvplyvnejšej ženy na svete. Spoločne sa pokúsili založiť novú ríšu. Hoci sa im spojenectvo nakoniec stalo osudným, Kleopatre zabezpečilo stabilné miesto v obrazotvornosti budúcich generácií. Kleopatra si vyslúžila skutočnú slávu dávno predtým, než sa jej meno stalo otrepanou frázou, a do dejín vstúpila z nesprávnych dôvodov. Shakespeare a Shaw jej vkladali do úst slová, Michelangelo, Tiepolo či Elizabeth Taylorová jej menu prepožičali tvár. Kleopatrina výnimočná osobnosť a dramatické okolnosti jej života sa však postupne vytratili.

Stacy Schiffová majstrovsky zvládla návrat ku klasickým prameňom, smelo oddelila fakty od výmyslov a neodolateľnú kráľovnú, ktorej smrť znamenala začiatok novej epochy, postavila do nového svetla. Výpravné dielo bohaté na detaily ponúka sugestívny, originálny pohľad na očarujúci životný príbeh. Z anglického originálu Cleopatra (Little, Brown and Company, New York 2010) preložila Elena Guričanová.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do utorka 20. marca 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Koľkokrát bola Kleopatra vydatá?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Ľubica Molnárová.

Víťazmi našej minulotýždňovej súťaže, sa stali Ľubica Vojteková a Pavol Sokol.