Portál BBonline.sk vám každý týždeň predstavuje knižné novinky vydavateľstva Ikar a každý týždeň vás čaká aj súťaž o predstavovanú knižnú novinku. Tento týždeň sa pozrieme hneď na dve knižky z pultov našich kníhkupectiev.

Paul Hoffman: Posledné štyri istoty

Volá sa Cale. Predpovedali mu, že jedného dňa zničí svet. Možno sa mu to podarí…

Stál pred dvesto devätnástimi biednymi zatratencami, v ktorých sa miešali hnev, sebaľútosť, strach, beznádej, žiaľ, nenávisť, strata, láska a mnohé iné pocity. Vyžíval sa v pohľade na toľkých bezmocných spasiteľov a napriek tomu, že v jeho vyhlásení znela pýcha, ich životy boli v tej chvíli naozaj v jeho moci. Kto by zazlieval trochu nafúkanosti? Komu by sa nepáčila predstava, že ich môže vychovávať ako žiakov? Nemusel si lámať hlavu, či je spravodlivý, veľkorysá alebo láskavý. Títo muži boli podľa cirkevných zákonov mŕtvi, poprava bola už len drobnou technickou záležitosťou. Mohol s nimi naložiť, ako uzná za vhodné, no nebažil po pomste – iba vycítil príležitosť ukojiť svoju zvedavosť. Ako by sa zachovali na jeho mieste?

„Prinútim vás vykonať veľa vecí, ktoré ste dosiaľ nerobili. Ak neposlúchnete, trest vás neminie. Ak prejavíte tichý vzdor, trest vás neminie. Ak budete reptať, trest vás neminie. Ak zlyháte, trest vás neminie. A trestu neuniknete ani vtedy, keď po ňom zatúžim z číreho rozmaru. Vyhnete sa mu jediným spôsobom: keď sa nenaučíte myslieť samostatne. Inak sa vrátite na toto nádvorie a okamžite vás popravia.“

Posledné štyri istoty: Smrť. Súd. Nebo. Peklo. Pokračovanie svetového bestselleru Ľavá ruka boha. Námet pre trilógiu čerpal autor Paul Hoffman z vlastného detstva. Narodil sa v dome, kde nebola voda ani elektrina, často sa pozeral, ako jeho otec, priekopník parašutizmu, iba o vlások unikol smrti a niekoľko rokov strávil v internátnej škole vedenej extrémistickým kresťanským rádom. Táto skúsenosť sa podľa autora veľmi nelíšila od podmienok jeho hrdinov v útulku na Shotoverskom zráze…

V druhom diele trilógie hlavný hrdina Thomas Cale trpí pocitom roztrpčenia po tom, čo ho zradila láska jeho života, a zahráva sa s čoraz lákavejšou predstavou vyhladenia ľudstva. V sprievode majstra Bosca sa vracia do útulku, kde už nie je chovancom ale obávaným a uctievaným stelesnením Božieho hnevu. Bosco mu vysvetľuje, že ľudský rod je skrz-naskrz prehnitý, a preto ho treba zničiť a pripraviť svet na príchod dokonalejšej bytosti. No najskôr treba poraziť odporcov a uchvátiť moc v srdci cirkvi spasiteľov…

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do pondelka 12. marca 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Uveďte názov prvého dielu trilógie Paula Hoffmana.

Súťaž je ukončená, víťazkou sa stala Ľubica Vojteková.

Guy de Maupassant: Miláčik

Miláčik je najvýznamnejší satirický román Guy de Maupassanta, známeho francúzskeho spisovateľa, otca moderných poviedok. Henry René Albert Guy de Maupassant (1850 – 1893) bol jeden z najlepších autorov poviedok v dejinách literatúry. Narodil sa v Miromesnil v Normandii a umrel v Passy pri Paríži.

Miláčik je príbeh karieristu, ktorý sa pomocou žien vyšvihne z biedneho postavenia až do vládnucich kruhov… Dobrodruh bez vzdelania, poddôstojník Georges Duroy, sa vďaka priateľovi uchytí ako novinár. Zapáči sa bohatému Walterovi, zvedie mu ženu a po ďalších ľúbostných dobrodružstvách a politických intrigách sa ožení s jeho dcérou Suzanne. Pekný, šarmantný mladík využíva svoje fyzické prednosti na získanie postavenia a majetku… Hoci autor sa nezaujímal o politické udalosti, francúzska koloniálna expanzia a koristenie z nej sa odrážajú aj v tejto satire politických a novinárskych kruhov.

Miláčik (Bel-Ami) vyšiel po prvý raz v roku 1885, prvé vydanie slovenského prekladu je z roku 1960. V roku 2004 bol podľa neho nakrútený film. Nakrúcal sa v Bratislave a účinkoval v ňom aj Milan Kňažko. Z francúzskeho originálu Bel-Ami (Oeuvres completes, Bel-Ami, Louis Conrad, Paris 1928) preložil Štefan Horváth.

Ukážka z textu:

Milý priateľ, zaľúbený muž je pre mňa vyčiarknutý spomedzi živých. Osprostie, a nielenže osprostie, stane sa nebezpečným. S ľuďmi, ktorí ma ľúbia alebo to predstierajú, preruším všetky dôverné styky, lebo ma najprv nudia, a potom preto, že sú mi podozriví ako besný pes, ktorý podchvíľou môže dostať záchvat. Dávam ich teda do mravnej karantény, kým nepominie ich choroba. Nezabudnite na to. Dobre viem, že láska je u vás len akousi žiadostivosťou, zatiaľ čo u mňa by bola, naopak, akousi… akousi… spriaznenosťou duší, ktorá sa nevyskytuje v náboženstve mužov. Vy chápete jej literu, ja zase ducha. Ale… pozrite sa mi do očí…

Už sa neusmievala. Mala pokojnú a chladnú tvár a zdôrazňujúc každé slovo, povedala:

– Nebudem nikdy, nikdy vašou milenkou, rozumiete? Je teda vonkoncom zbytočné, ba priam škodlivé, aby ste zotrvávali v tej túžbe… A teraz… keď je po vysvetlení… chcete, aby sme boli priatelia, dobrí priatelia, ale skutočne ozajstní priatelia, bez postranných myšlienok?

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do pondelka 12. marca 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: V ktorom roku vyšiel Miláčik po prvý raz?

Súťaž je ukončená, víťazom sa stal Pavol Sokol.