Portál BBonline.sk vám každý týždeň predstavuje knižné novinky vydavateľstva Ikar a každý týždeň vás čaká aj súťaž o predstavovanú knižnú novinku. Tento týžden sa pozrieme hneď na dve knižky z pultov našich kníhkupectiev.

Emma Donoghuová: Izba

Neraz sa hovorí, že deti majú vždy pravdu. Aj preto úlohu rozprávača svojho trpkého príbehu zverila Emma Donoghuová päťročnému chlapcovi. Jack je mimoriadny rozprávač hneď z niekoľkých dôvodov: vyrastá v prostredí izby, záhradného domčeka prebudovaného na nedobytnú pevnosť, izolovaný od vonkajšieho sveta. Od svojho narodenia nikdy nebol vo „vonku“ a pozná iba predmety, s ktorými prichádza do styku vo svojej nedobrovoľnej cele. Poznanie o svete nadobúda iba prostredníctvom niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby, je televízne, jedine izba je skutočná. Jeho výlučným medziľudským vzťahom je vzťah k rovnako uväznenej a týranej matke. Pravdaže, tento nielen materský, ale aj priateľský vzťah mu umožňuje duševne dozrievať oveľa rýchlejšie, než dozrievajú jeho rovesníci, a tak nás nemôže prekvapiť, že hoci má iba päť rokov, vie nielen čítať, písať a počítať, ale vie aj prekvapujúco presne a hodnoverne svoj príbeh vyrozprávať. Donoghuová „vonkajší svet“ chvíľami paroduje – najmä televízne interview s chlapcovou matkou a úryvky z novín, ktoré nastoľuje krivé zrkadlo všetkým necnostiam bulvárnej publicistiky, ale aj nezrozumiteľné mudrovanie psychiatra či čudne usporiadaná rodina chlapcových starých rodičov. Ani chvíľu však nenecháva čitateľa v pochybnostiach, že matka a syn po „veľkom úteku“ začínajú nový život s optimistickou perspektívou.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do pondelka 6. februára 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Kto je rozprávačom románu Izba?

[contact-form 4 “Knihy Ikar”]

Lars Kepler: Zmluva podľa Paganiniho

Niektoré zmluvy nezruší ani smrť… Generálneho riaditeľa Carla Palmcronu nájdu obeseného v prepychovom byte v luxusnej štokholmskej štvrti Östermalm. Izba, v ktorej zomrel, je však nezariadená. Ako sa teda obesil? V ten istý deň nájdu mŕtvu mladú ženu na jachte, čo sa bez posádky plaví medzi ostrovčekmi pri Štokholme. Pľúca má plné brakickej vody, no oblečenie suché. Ako sa teda utopila na palube lode, čo pokojne brázdi pobrežné vody? Obe úmrtia by navždy zostali záhadou, nebyť nástojčivosti a tvrdohlavosti kriminálneho komisára Joonu Linnu. Jeho nečakané odhalenie a dedukcia rozkrútia kolotoč strhujúcich udalostí. Polícia sa v toto leto ocitá pred jednou z najťažších skúšok… Zmluva podľa Paganiniho je vzrušujúci kriminálny román, s ktorým Lars Kepler znova predstupuje pred čitateľa a ponúka mu nevšedný zážitok.

Úryvok z knihy:

John Bengtsson prešiel po drevenej podlahe k dvojkrídlovým dverám, otvoril ich a ocitol sa v salóne s vysokými členenými oknami. V horných sklenených štvorcoch sa lámali lúče letného slnka.
V bielej miestnosti sa vznášal muž.
Vyzeralo to čudne, neprirodzene.
John Bengtsson mlčky civel na mŕtveho muža. Videlo sa mu, že prešla večnosť, kým konečne zbadal priesvitnú šnúru na bielizeň, pripevnenú o hák lampy na strope.
Dobre oblečený muž akoby ustrnul vo výskoku s vystretými priehlavkami a špičkami topánok ukazoval na podlahu.
Bol obesený – no bolo tam ešte niečo, čo nesedelo, čo pôsobilo zvláštne, neprirodzene.
John Bengtsson vedel, že nesmie prekročiť prah salóna. Miesto činu musí zostať nedotknuté. Srdce mu búšilo čoraz rýchlejšie, zreteľne vnímal vlastný pulz. Nasucho prehltol, no ani potom nevládal odvrátiť zrak od muža vznášajúceho sa v prázdnej izbe.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do pondelka 6. februára 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Čím sú naplnené pľúca mŕtvej mladej ženy na jachte?

[contact-form 4 “Knihy Ikar”]

Z minulotýždňovej súťaže sa môžu radovať dve dámy. Konkrétne Eva Chmelíková, ktorá sa stala víťazkou knižky Emine slzy a Tatiana Cambálová, ktorá získava knižku Láska vo vetre.