Ako už iste viete, napokon, písali sme o tom neraz už aj na BBonline.sk, v posledný augustový týždeň zavíta do Banskej Bystrice Jááánošííík… Áno, presne ten „po tristo rokoch alebo Štedrý jánošíkovský večer“ v podaní Radošincov.

janosik2Radošinské naivné divadlo (RND) vzniklo v 60. rokoch minulého storočia (prvá premiéra 25. decembra 1963) v Radošine (11 km od Piešťan, 21 km od Topoľčian, 33 km od Nitry a rovných 100 km od Bratislavy). Divadlo založil vtedajší poslucháč Pedagogickej fakulty v Nitre a dlhoročný radošinský divadelný ochotnícky herec a režisér Stanislav Štepka. RND je autorským divadlom s originálnou poetikou, ktoré od počiatku až dodnes uvádza hry jediného autora Stanislava Štepku. Prvým titulom súboru, ktorý vznikol pod vplyvom nástupu divadiel malých javiskových foriem, bola Štepkova satirická javisková koláž scénok monológov, básní a piesní Nemé tváre alebo Zver sa píše s veľkým Z (hudba Ľudovít Machovič a hudobná skupina Lux, 1963). Významným tvorivým posunom v živote súboru bolo uvedenie ďalších titulov v druhej polovici šesťdesiatych rokov v novovzniknutom radošinskom klubovom divadielku pre tridsaťdva divákov Pitva, (1966), Z duba padol oddýchol si (1968) a Pŕŕŕ (1969). Viac o RND sa dočítate tu…

RND uvedie v Banskej Bystrici dve predstavenia Jááánošíííka – v pondelok 26. augusta a v utorok 27. augusta. V spolupráci s banskobystrickým PKO sme pre vás pripravili súťaž o dve vstupenky na utorkové predstavenie. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do nedele 18. augusta 22.00 h správne odpovedia na otázku: Kto je zakladateľom Radošinského naivného divadla?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Andrea Bérešová.

Predstavenia v pondelok 26. a utorok 27. augusta budú začínať vždyo 20.00 h. Park pod pamätníkom bude uzatvorený a do areálu budú vpustení len diváci so zakúpenými vstupenkami. Tie sú už v predaji v dvoch cenových kategóriách 16 a 14 Eur a to v Informačnom centre mesta na Radnici a tiež prostredníctvom siete ticketportal.sk. Organizátori upozorňujú, že podujatie sa koná za každého počasia, pričom ale platí zákaz používania dáždnikov a v prípade nepriaznivého počasia je tak potrebné priniesť si pršiplášte.

A ešte bonus – Úvaha Radošincov o  človeku

Povedzme si to pramo. Človek dokáže skoro šecko. Urobyt dýru do sveta aj do ozonu. Urobyt si pekny dom, ale aj peknú hanbu. Vyzýrat jak pekny hrdina, ale nykedy aj ako pekny idiot. Nykedy dokaže byt na svete aj sto rokov, ale ani tri minuty pod vodou.

janosikDokaže obstojne hrat na klaviri a na nervy, skakat do reči a aj o tyči. A tušim vácej myslet na budúce generácie počitačov, ako na maturantov.

Ale človek by si nemal toho až tolko namyšlat, lebo je len človek. Ani pri najlepšej vóle nedokaže preletet v petmetrovej výške z Námestia hraničiarov na Šancovu ulicu. A to ani za idealnych poveternostnych podminek.

Nedokaže vonat jako lipa a len tak jako topol sa rozmnožúvat po vetre. To dokaže len boža priroda. A preto by si mal človek celkom skromne povedat: „Ešte tak mnoho toho nevim…“

A preto sa budem na svete radšej vácej čuduvat jako svet menit. Lebo pri čuduvani nekapú stromy, nekapú ryby, ale rastu stromy a pada sňah. A všetko je na svojom miste, tak jako ma byt. Tak, jako ked je na jar naozaj jar, v lete ked je leto, na jabloni jablčko, na človekovi hlava a v človeku srdco…

(Inak, ak by ste Radošincov nestihli v Banskej Bystrici, máte šancu vidieť ich na Kremnických gagoch, kde vystupujú 29. a 30. augusta.)