V spolupráci s vydavateľstvom Ikar sme pre vás tentokrát pripravili horúce knižné novinky a navyše aj skutočné čitateľské lahôdky. Román kráľa škandinávskeho trileru Jo Nesbø Pancierové a srdce a Pokušenie slovenského spisovateľa Petra Holku.

Pancierové srdce odsúdené na úspech

Médiami sa šíria poplašné správy. Našli sa dve mŕtve ženy utopené vo vlastnej krvi. Vrah po sebe nezanechal stopy, policajné vyšetrovanie sa nehýbe z miesta a Harry Hole, jediný človek, ktorý by mohol pomôcť, zmizol. Ukrýva sa v špinavých ópiových brlohoch Hongkongu, aby unikol nielen veriteľom, ale najmä traume zo svojho posledného prípadu. Len čo sa vráti do Osla, vrah udrie znova. Navonok sa zdá, že obete nemajú nič spoločné. Avšak Harry zistí, že všetky ženy strávili noc v tej istej odľahlej horskej chate. Inšpektor čoskoro pochopí, že má do činenia so psychopatom, ktorý vraždí hostí jedného za druhým. Opäť čelí nielen najtemnejším silám v krajine – ale aj v sebe samom…

IKAR_Pancierove srdce_PrebalZaver.inddNekorunovaný kráľ škandinávskeho trileru, autor bestselleru Snehuliak Jo Nesbø iste poteší všetkých milovníkov svojich kníh. Jeho nový krimi román Pancierové srdce sa začína presne tam, kde predchádzajúci, bestseller Snehuliak, končí.

Hlavná postava oboch románov – najlepší nórsky špecialista na vyšetrovanie sériových vrážd Harry Hole, v prípade Snehuliak potvrdil svoju povesť a zbavil svet ďalšieho vraždiaceho maniaka. Ale zaplatil za to veľkú cenu. Odišla od neho milovaná žena a jej syn, takže Harry sa ocitol presne tam, kde už niekoľkokrát bol – na úplnom dne. Pred všetkými, aj sám pred sebou, ušiel do Hongkongu, kde celkom podľahol vlastným démonom. Do vlasti a k práci sa vrátil nielen preto, lebo v Nórsku začína vyčíňať ďalší sériový vrah, ale aj z toho dôvodu, že život jeho otca po ťažkej nemoci postupne vyhasína.

Harry Holle je policajt, ktorému bolo súdené prežiť viac, ako mohol zniesť a padnúť tak nízko, ako málokto iný. Ale je to skrz-naskrz policajt, ktorý s maniakálnou vytrvalosťou sleduje každú stopu. Či už vedie na krajný sever mrazivého Nórska alebo do horúcej vyhne Afriky, niekde na hranice medzi Kongom a Rwandou. Napriek tomu, že sa Harry Hole zámerne správa tak, aby bol svojmu okoliu maximálne nesympatický, je to človek, ktorý je obdarený silným pocitom zodpovednosti voči ľuďom a má vlastnosť, ktorá charakterizuje každého poriadneho kriminalistu – je do krajnosti poctivý a starosvetsky nepodplatiteľný.

Pri pátraní po vrahovi, ktorý svoje obete zabíja rovnako brutálnym ako aj rafinovaným spôsobom (jablkom kráľa Leopolda), zažije Harry Hole úplne všetko: lásku i nenávisť, lojalitu i zradu, nádej i zúfalstvo, politiku i exotiku, vášeň i krutosť…

Fanatická naháňačka za sériovým vrahom sa preplieta s komplikovanými vzťahmi s najbližšími, zápasom s vlastnými závislosťami a paranoickým stavmi. S vyšetrovateľom Harrym Holom sa žiadny čitateľ nenudí, lebo román je plný nečakaných zvratov, vzrušujúcich akcií, intríg, brutálnych scén, neobvyklých nápadov a zaujímavých postáv.

Slávny režisér Alfred Hitchcock dal kolegom radu, ako nakrútiť vzrušujúci triler: mal by sa začať zemetrasením, postupne zvyšovať napätie a dielo zakončiť vulkanickým výbuchom. Kniha Pancierové srdce bola napísaná presne podľa tohto receptu. Jo Nesbø ovládol formulu úspechu a aj jeho nová kniha je odsúdená na to, aby sa stala ďalším bestsellerom…

Knižku už dnes kúpite v každom dobrom kníhkupectve, alebo ju môžete vyhrať v našej súťaži. Zapojiť sa do nej môžete do nedele 24. marca 20.00 h odpoveďou na našu otázku: Uveďte názov románu, bestselleru, na ktorý nadväzuje Pancierové srdce?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Marián Paulíny.

Pokušeniu Petra Holku sa dá ťažko odolať

Žena. Jej vôňa, podoba, tajomstvo lákajú rovnako chlapca, ktorého mätú vlastné inštinkty, ako i zrelého muža s pohasínajúcou energiou. Kým pre dieťa je vzrušenie z obnaženého tela ešte nepochopiteľné, pre muža, ktorý už neočakáva nič ani od seba samého, môže oneskorené vzplanutie znamenať hotovú pohromu…

PokusenieS hrdinom najnovšieho románu Petra Holku POKUŠENIE sa v prvej časti stretávame ako s päťročným chlapcom citovo pripútaným k matke. Malý Peter chce poslúchať, no neveľmi sa mu to darí a po traumatizujúcom nočnom zážitku ho prenasledujú ešte aj jachtanie a nočné pomočovanie. Jeho detský svet je plný záhad, tajomstiev, pokušenia a objavov.

V druhej časti rozprávania je to už muž na hranici staroby, zunovaný stereotypným životom, znechutený chorobami a dôchodkom. Jedného dňa do jeho života vstúpi mladučké dievča. Netrvá dlho a život šesťdesiatnika prevráti naruby, omámi ho nečakaným záujmom i mladým telom. Manželka Magdaléna sa bráni ako vie, jej zbrane partnera dráždia a vyháňajú z domu. Peter však uteká najmä sám pred sebou, pretože nech sa rozhodne akokoľvek, ani jedna z možností mu nezaručí to, po čom túži – stratenú mladosť a silu. Alebo naozaj existuje zázračný elixír? Pokušenie je obrovské!

Peter Holka patrí k najúspešnejším a najplodnejším slovenským autorom. Je jeden z mála autorov, ktorý vie rovnako brilantne napísať knižku pre deti aj román pre dospelých.

Ukážka z knihy:

Pustil som do umývadla vodu, aby príjemne šplechotala a zakamuflovala moju aktivitu, zo skrýše pod vaňou som vybral tabletky a ešte chvíľu sa na obidve láskyplne a s nádejou pozeral. Potom som sa sentimentálne rozhodol pre tú vľavo, akože od srdca, zatlačil som zospodu do plastu na tabletku s nápisom Pfizer, belasá pilula v tvare zaobleného kosoštvorca nečakane prudko vystrelila z blistra, opísala elegantný oblúk, cinkla do umývadla a stratila sa v odtoku. Okamžite som zastavil prúd vody, no tabletka už odplávala do sifónu aj so sildenafilom, ktorý mi mal prinavrátiť stratenú silu. Vrhol som sa na kolená a náhlivo odmontovával dno sifónu, bolo plné vlasov a mazľavého marasu. Fuj, rýpal som sa v tom hnuse, no zázračná tabletka zmizla, možno ju už odplavilo do kanála, kde ju zhltne nejaký nadržaný potkan a bude súložiť namiesto mňa aspoň s desiatimi potkaními krásavicami naraz, až sa mu na odpornej hlave budú kolísať holé ušiská a okrem vtáka mu skamenie aj ten dlhý tenký chvost.

Do kúpeľne vošla moja polonahá žena s roztúženým ligotom v očiach a začudovane sa ma opýtala, čo to, preboha, stváram. Nechám ju v izbe samu pozerať taký šteklivý film, až jej z neho zvlhli nohavičky a rozochveli sa stehná, a či práve teraz musím rozoberať a čistiť sifón pod umývadlom, hádam to do rána počká…

Aj túto knižku si môžete kúpiť v kamenných i elektronických kníhkupectvách, alebo skúste odpovedať do nedele 24. marca 20.00 h na otázku: Koľko rokov má hrdina románu Pokušenie v prvej časti príbehu?  Potom sa môžete aj vy stať jej víťazom.

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Martina Litterová.