V tradičnej súťaži o knihy vydavateľstva IKAR vám dnes predstavujeme diela, ktoré majú spoločného menovateľa – smutnú postavu dejín Hitlera…

Laurence Rees: Nacisti

Uznávaný spisovateľ a tvorca televíznych dokumentov Laurence Rees v priebehu uplynulých šestnástich rokov interviewoval množstvo bývalých nacistov a jeho jedinečný prienik do psychiky nacistov a vnútorných súvislostí druhej svetovej vojny mu vyslúžil nebývalé ocenenie.

V nadväznosti na úspech Reesovho bestselleru Osvienčim toto podstatne upravené a aktualizované vydanie knihy Nacisti s podtitulom Varovanie dejín prináša silný a pútavý príbeh vzostupu a pádu tretej ríše. Dielo sa opiera o pozoruhodné svedectvá o živote v Hitlerovom štáte, vyrozprávané je slovami ľudí, ktorí na rôznych spoločenských stupňoch zakúsili nacistický režim. Rozsiahla nová časť o nacisticko-sovietskom pakte (pôvodne z Reesovej Vojny storočia) mrazivým spôsobom odhaľuje nacistickú mentalitu, ako sa prejavila počas najkrvavejšieho konfliktu ľudských dejín.

Televízny dokumentárny seriál Nacisti – Varovanie dejín, ktorý si získal povesť jedného z najväčších výdobytkov tohto žánru na svete, dostal viacero prestížnych ohodnotení vrátane cien Britskej asociácie filmovej a televíznej tvorby BAFTA a Medzinárodnej dokumentaristickej asociácie IDA. Sprievodná kniha tohto seriálu novátorsky rozširuje naše chápanie nacistického režimu a vyslúžila si pochvalu ako „prienik do podstaty najznepokojujúcejších a najefemérnejších súčastí nemeckej otázky pred druhou svetovou vojnou i počas nej“. Dramatický, občas až neuveriteľný príbeh, ktorý sa pred čitateľom rozvíja na stranách tejto knihy, sa mu nadlho vryje do pamäti. (Preklad Peter Friedner.)
Otázka: Uveďte názov Reesovho bestselleru, ktorý predchádzal románu Nacisti.

Knižku si môžete kúpiť v každom dobrom kníhkupectve, alebo skúsiť šťastie v našej súťaži. Do pondelka 4. marca 16.00 h uveďte názov Reesovho bestselleru, ktorý predchádzal románu Nacisti.

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Juraj Murgaš.

Guido Knopp: Tajomstvá tretej ríše

Guido Knopp prináša množstvo neznámych dokumentov a osobných záznamov, ktoré poskytujú prekvapivé pohľady na Hitlerove rodinné pozadie. Aj legenda o obetavom führerovi pochádzala z domácej dielne. Pritom možno dokázať, ako využíval svojich zámožných podporovateľov a dal sa nimi podporovať. Hitler zomrel ako bohatý muž. Kto patril medzi štedrých darcov? Na aké účely používal diktátor peniaze? A kde zostal jeho majetok po vojne?

A je tu ďalšia otázka: Hitler a ženy… Zatiaľ čo na podujatiach si vychutnával masovú hystériu ženských prívrženkýň, v jeho blízkosti sa nachádzali ženy, ktoré boli viac ako spolupútničkami – aj utajovaná milenka Eva Braunová sa v tejto knihe ukazuje z doteraz neznámej stránky.

Heinrich Himmler, ríšsky vodca SS, Hitlerov najmocnejší paladín, predstavuje dodnes veľkú hádanku. Prečo dal Himmler tajne skúmať bosorky? Dal rozkaz na vraždenie on, a nie Hitler, ako sa dnes domnievajú bádatelia? A akú úlohu hrala tajomná milenka, s ktorou viedol celé roky tajný dvojitý život? (Preklad Elena Linzbothová.)

Ukážka z knihy:

„Títo ľudia nesmú vedieť, kto som, nesmú vedieť, odkiaľ prichádzam a z akej rodiny pochádzam!“ Vo chvíli prvého veľkého triumfu sa Adolf Hitler ničoho neobával väčšmi ako nepríjemných odhalení. Pri ríšskych parlamentných voľbách v septembri 1930 sa jeho strana vďaka drvivému zisku hlasov stala druhou najsilnejšou frakciou v nemeckom parlamente – o to väčšmi chcelo celé Nemecko vedieť viac o vodcovi NSDAP. Avšak svoj súkromný život Hitler až dovtedy dôsledne halil do plášťa mlčania. Mýtus proroka, ktorý odnikiaľ vstúpil do dejín, aby zachránil Nemecko, vytvorený ním samým, bolo treba za každú cenu obhajovať. Ale na jeseň 1930 bola táto predstava ohrozená. V predvolebnom boji a v pamfletoch útočne agitoval heslami o „rase“ a „čistote“ – nečudo, že novinári a odporcovia nacizmu začali už zakrátko klásť nepríjemné otázky o osobnom pôvode politického karieristu. Dokonca aj vo vlastnej strane existovali na začiatku Hitlerovej kariéry špekulácie o jeho údajnom židovskom pôvode. A potom tu bol ešte nepríjemný príbuzný v Anglicku, synovec William Patrick Hitler, hrozilo, že ho bude vydierať. Úspešný politik Adolf Hitler pocítil, že rodina môže byť preňho nebezpečná.

Knižku si môžete kúpiť v každom dobrom kníhkupectve, alebo skúsiť šťastie v našej súťaži. Do pondelka 4. marca 16.00 h sa vás pýtame: Ako sa volala utajovaná Hitlerova milenka?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Paula Stražanská.