Pandémia nám ani tento rok nedopraje prežiť predvianočný čas v tradičnom zhone a strese pri nakupovaní darčekov. My vám ponúkame príležitosť vyhrať štyri pekné a zaujímavé knihy. Bez knihy pod stromčekom, ako všetci dobre vieme, Vianoce nie sú Vianocami.
Pierre La Mure: Maliar z Moulin Rouge
Beletrizovaný životopis Henriho de Toulouse-Lautreca, ktorý Pierre La Mure napísal ešte v roku 1950, dodnes vychádza na celom svete. Henri de Toulouse-Lautrec, jeden z najvýraznejších aktérov bohémskeho života v Paríži na sklonku 19. storočia a súčasne jeho najprenikavejší portrétista. Génius zohavený nevyliečiteľnou chorobou, vášnivý duch uväznený v neduživom tele, ktorý za svoju krátku a búrlivú životnú púť vytvoril aj prežil viac než obyčajní smrteľníci za dlhý život.
V tejto pútavej, nesmierne dojímavej knihe sledujeme osudy umelca od útleho detstva až do predčasnej smrti. Dosiahol slávu, ale jeho osobný život bol plný bolesti, neúspechov a porážok, lebo príroda mu nadelila vzhľad mrzáka a odoprela lásku žien, po ktorej tak veľmi túžil. V pestrej a farbistej panoráme vystupuje v románe celá vtedajšia parížska bohéma – Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude Debussy, César Franck, Oscar Wilde, Sarah Bernhardtová, Émile Zola, Anatole France a mnohí ďalší známi umelci, ktorí tvorili súčasť sveta geniálneho maliara z Moulin Rouge.
Ukážka z knihy
„Prosím ťa, maman, nehýb sa — idem ťa portrétovať.“ „Čo, zase? Ale, Henri, veď si ma portrétoval včera.“
Comtesse Ade`le de Toulouse-Lautrec odložila vyšívanie do lona a usmiala sa na chlapčeka, čo pred ňou čupel na trávniku. „Hádam som sa len odvčera nezmenila? Mám stále ten istý nos, tie isté ústa, tú istú bradu…“
Upreným pohľadom vnímala strapaté čierne kučierky, prosebné hnedé oči, oproti tej srdcovitej tváričke skoro priveľké, dokrčené matrózky, naklonenú ceruzu, už-už hotovú rozbehnúť sa po otvorenom skicári. Riri, najdrahší Riri! Bol to jediné, čo mala, ale všetko jej vynahrádzal — sklamania, žiale, osamelosť.
„Prečo nenakreslíš Duna?“ nadhodila.
„Však som ho už. Dva razy.“ Preletel pohľadom setra, ktorý driemal pod stolom s ňucháčom medzi labami. „Vieš, teraz spí, a keď spí, tak nemá výraz. Beztak by som radšej kreslil teba. Si krajšia.“
Silvia Bystričanová: Ticho nikdy nemlčí
Dionýz, mladý študent medicíny, sa snaží zistiť, čo predchádzalo rozhodnutiu jeho deda kúpiť si pohrebníctvo. Navštívi starých rodičov a postupne zisťuje, kým všetkým jeho dedo je a čo preňho znamená rodina. Dionýz má dve sestry, mlčanlivého otca, tvrdohlavú milujúcu mamu a koňa, ktorý sa stane svedkom jeho plachej lásky. Nevšedne všedné dni v meste aj na farme v údolí, túžby, pevné rodinné väzby a láska… Príbeh aj o tom, že „všetci sa ráno zobúdzame strapatí“, že niektorí synovia si zaslúžia silné meno, a že „svet má svoje nedokonalosti a človek sa stáva dokonalým svojím poznaním“. V knihe sú aj Vianoce! Autorka spomína vianočnú ozdobu, muchotrávku v pologuli, ktorá je taká stará, že už nikoho neotrávi. Len vráti do detstva. „Podľahnúť kúzlu Vianoc dokáže snáď každý, a to je dobre. A ak si pripomenieme skutočnú podstatu Vianoc v podobe pokoja a mieru v duši, nemožno sa na ne netešiť. Vianoce vrátia človeka na začiatok. Tam, kde sa má začať. K láske,“ hovorí.
Ukážka z knihy
Annine stopy sa strácali v snehu čoraz rýchlejšie. Úzky chodník odrazu zmizol pod husto pribúdajúcimi vločkami. Snažila sa udržať rovnováhu, čo sa jej chvíľami v členkových topánkach na opätku vymykalo spod kontroly. Každé pošmyknutie sprevádzal piskľavý výkrik plný strachu z toho, že spadne a ublíži si. Po každom takomto spontánnom výkriku sa zahanbila a nervózne sa obzerala, či ju niekto nevidí, akoby výkrik vnímala ako prejav slabosti, nehodný diváka. Kŕčovito si na krku pridržiavala šatku a v tenkom kabáte sa chvela od zimy. Nechápala, ako sa tak náhle mohlo zmeniť novembrové počasie. Pred troma hodinami sa mestečko tešilo zime, ktorá sa podobala pôvabnej jeseni, a teraz by uvítala rukavice, šál a pevné topánky bez opätku. Skrehnuté telo oslabovalo jej myseľ. Chcela byť doma čo najskôr, preto sa vybrala skratkou, ktorú poznali len domáci, a aj tí ju využívali málokedy, pretože všetci chodili autom. Zotmelo sa. Oči privykli na slabo osvetlenú cestu, ktorá pokračovala nedokončenou slepou ulicou, pripravenou na ďalšiu výstavbu domov. Zatiaľ ju lemovali husté kríky zbavené listov, ktoré v prítmí vyzerali strašidelne. Len jeden dom, ktorý tu stál ešte predtým, ako sa sem Anna s manželom Melicharom prisťahovali, mal po obvode pozemku vysoký kovaný plot, do ktorého boli vrastené husto vysadené smreky. Z dobre ukrytého domu bolo vidieť len kúsok strechy. Opatrne našľapovala a sem-tam sa pridržiavala plota.
Až dnes si uvedomila, aké osamelé bývanie poskytuje táto ulica a tento dom.
Miriam Latečková: Herbár
Toto je kniha, ktorú si nielen prečítate, ale môžete ju aj dotvárať. Zbierať bylinky a lisovať, vkladať…tak ako sme to robievali v detstve. Nádherne spracovaný Herbár. Nájdete v ňom 20 byliniek. Môžete ich použiť ako liek, ale aj v kuchyni. Nechýbajú tipy na voňavé bylinné čaje, sirupy ci tinktúry. Okrem toho sa dozviete aj o histórii a vzniku herbárov. Vďaka tomuto Herbáru sa naučíte: ako si správne založiť svoj vlastný herbár, v akom množstve, kedy a aké bylinky zbierať, vybrať si vhodné kvety do herbára a naopak, ktoré radšej ponechať na lúke a ako presne sušiť a uchovávať jednotlivé rastliny.
„Pri tvorbe nášho Herbára sme mysleli na všetko, pretože vieme, že zachovávanie tradícií robí život zaujímavým a obohacuje ho,“ hovorí autorka Miriam Latečková, milovníčka byliniek a zakladateľka projektu Babičkina záhrada. „Okrem množstva bylinných receptov mu nechýba ani možnosť zaznamenať si poznámky alebo príbehy, ktoré sa vám spájajú so zberom bylín. Pre vaše vlastné bylinkové dobrodružstvo sme pripravili špeciálne strany, kde si môžete usušené bylinky nalepiť.“
Každá časť roka má svoje rastlinné skvosty, a preto so zakladaním herbára, resp. výrobou nemusíte vôbec čakať na najvhodnejšie obdobie roka. Také aj tak neexistuje.
S jarou klíči a kvitne všetko, čo by v herbári rozhodne nemalo chýbať, a vďaka lisovaniu si túto krásu môžete uchovať na dlhé roky. Jeseň zase ponúka vďaka svojej farebnosti úžasné rastlinné divadlo, ktoré nevybledne ani po rokoch v herbári. Zima je zase ideálnym časom, kedy môžete vylisované rastlinky do herbára lepiť a dopĺňať k nim liečebné účinky a recepty.
Gábor Maté: Keď telo povie nie
Ľudia už od nepamäti intuitívne vedeli, že telo a myseľ nie sú od seba oddelené. Prevencia pred chorobami ľudstvo zamestnáva od nepamäti. Lekár a uznávaný autor Gábor Maté verí, že spôsob akým premýšľame a využívame svoju mozgovú kapacitu, má vplyv aj na naše fyzické zdravie. Ako súvisí Alzheimerova choroba s potlačenými emóciami? Môže človek zomrieť na osamelosť? Prepojenie tela a mysle nikdy nebolo vysvetlené zrozumiteľnejšie, nakoľko sa autor opiera o dlhoročné výskumy a poznatky z praxe. V knihe sa zároveň dočítate aj o siedmich princípoch liečenia a prevencie pred civilizačnými chorobami, napríklad pred rakovinou či sklerózou, ale aj o tom, ako vplýva na naše telo stres a emočné vypätie.
Ukážka z knihy
V niektorých interakciách medzi matkou a nemluvňaťom sa matka obvykle dokáže postarať o dieťa bez toho, aby si jej pozornosť muselo nejako vynucovať. Moja mama mi však nebola schopná bezpodmienečnú lásku poskytnúť, a keďže nebola ani svätá, ani dokonalá, pravdepodobne by to bezchybne nedokázala ani bez zverstiev, ktoré našu rodinu postihli.
Práve vplyvom týchto okolností som sa stal matkiným ochrancom. V prvom rade som sa ju snažil uchrániť tým, že nevedela o mojej bolesti. Čo začalo ako automatický ochranný mechanizmus, ktorým sa nemluvňa vyrovnávalo so stresovou situáciou, čoskoro zapustilo korene v podobe naučeného vzorca správania, ktorý ma dokonca aj o päťdesiatjeden rokov prinútil skrývať pred matkou aj nepatrný náznak nepohodlia.
Súťaž
Do súťaže o knihy Maliar z Moulin Rouge (Slovenský spisovateľ, 2021), Ticho nikdy nemlčí (Slovart, 2021, Herbár (Noxi, 2021) a Keď telo povie nie (Noxi, 2021) sa môžete zapojiť do stredy 15. decembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky štyri knihy.