Pýtate sa, čo je šťastie? Možno vám na to odpovie Oľga Feldeková vo svojej knihe Kým som šťastný. A možno odpoveď nájdete v skutočnom príbehu Mamin zoznam…

Oľga Feldeková: Kým som šťastný

Kym som stastny„Ach, nech sa dívam, ako sa dívam, nikde nevidím šťastného človeka. Aj tí najšťastnejší sa na voľačo sťažujú. A aj tí, čo sa nesťažujú, šťastie iba predstierajú a nešťastie dobre skrývajú. Dokedy to svoje nešťastie majú chudáci ľudia znášať? Život každého človeka je neznesiteľný. Najlepšie urobím, keď zničím svet,“ vzdychol si Pán Boh.

V najnovšej knihe Oľgy Feldekovej Kým som šťastný sa Boh chystá zničiť svet, ale jeden z jeho anjelov dostane od neho šancu svet zachrániť – ak zostúpi v ľudskej podobe na Zem a ak sa mu podarí nájsť aspoň jedného šťastného človeka. Aby sa mu dobre hľadalo, musí mať zamestnanie, v ktorom môže putovať od človeka k človeku. Stane sa teda poštárom. A v tej postave zrazu spoznávame hlavného hrdinu jednej z najúspešnejších starších autorkiných poviedok – poštára z poviedky Tentok.

„Moja kniha nie je o naozajstných osobách a preto sa v nej môže nájsť ktokoľvek na svete. Je to príbeh o tom, aké je šťastie relatívne. Hlavný hrdina je šťastný človek, ktorý vlastne nemá dôvod byť šťastný,“ poznamenáva autorka knihy.

Oľga Feldeková s prirodzeným rozprávačským talentom odkrýva historicky starý svet a ukazuje nám, čo všetko tvorí súčasť cítenia sveta moderného človeka. Treba už len siahnuť po knihe, ktorej príbeh poteší čitateľa nielen tým, že je zložený z množstva krásnych mini príbehov, ale aj prekvapujúcim rozuzlením.

Túto knižku si už dnes môžete zakúpiť v kamenných alebo internetových kníhkupectvách. Skúsiť ale môžete aj svoje šťastie. Stačí, keď nám do nedele 14. júla odpoviete na otázku: Čo sa chystá urobiť Boh v knihe Oľgy Feldekovej Kým som šťastný?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Andrej Chmelík.

St John Greene: Mamin zoznam

Mamin zoznam_21,5 preb:prebŽili pokojným rodinným životom, až kým sa neprihlásila manželkina krutá choroba, nevyliečiteľná rakovina prsníka. V posledných dňoch svojho života spísala Kate Greenová zoznam úloh a nazvala ho Mamin zoznam. S manželovou pomocou zhrnula svoje myšlienky, sny a želania, aby milovanému mužovi pomohla vychovať synov a zaistiť im spokojný, šťastný život. V knihe Mamin zoznam sa zoznámite s jej veselou, nespútanou povahou, s jej zmyslom pre humor. V zozname, ktorý spísala, jej manžel znova a znova nachádzal silu aj inšpiráciu. Jednoduché pokyny ako „keď tu nebudem, vždy pobozkaj chlapcov dvakrát,“ „nauč ich vyjadriť, čo cítia“, „hľadajte štvorlístky,“ apod., hlboko ovplyvnili celú rodinu.

Autor knihy, St John Greene, medzi priateľmi známy ako Singe, chce čitateľom odkázať, že takýto zoznam môže každému zmeniť život, a to nielen vtedy, keď niekto stratí blízku osobu – stačí spísať či zhrnúť svoje sny a potom sa ich usilovať splniť. Ak ste niekedy uvažovali o tom, ako by ste so svojou rodinou mohli prežiť šťastný, zmysluplný život plný radosti a dobrodružstiev, potom je táto kniha určená aj vám.

Singe vyrástol v oblasti West Country. Tu sa ako dvadsaťročný zoznámil so svojou láskou, s ešte nedospelou Kate. Ako kvalifikovaný záchranár a plavčík založil organizáciu Training Saints, zameranú na vyučovanie extrémnych športov medzi mladými ľuďmi. Po smrti Kate zasvätil život výchove svojich dvoch synov – Reefa a Finna. Naďalej pôsobí v klube Training Saints, aj ako predseda správnej rady školy, ktorú navštevujú jeho synovia. Vo voľnom čase ich učí to, čo rád robieval s Kate – splavovať a potápať sa či jazdiť na vodnom skútri a motorovom člne neďaleko ich domova v Somersete. Mamin zoznam je jeho prvá kniha. A je to skutočný príbeh…

Z anglického originálu Mum’ s List preložila Zuzana Dudíková.

Túto knižku si už dnes môžete zakúpiť v kamenných alebo internetových kníhkupectvách. Skúsiť ale môžete aj svoje šťastie. Stačí, keď nám do nedele 14. júla odpoviete na otázku: Ako sa volajú synovia Kate a Johna Greenovcov?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Lucia Babjaková.