Dnes vám predstavíme dve knižné novinky vydavateľstva Ikar. Mimoriadne silný príbeh Jozefa Banáša Velestúr a príbeh Diany, obyčajnej ženy z malého mesta a jej dvoch mužov dvoch tvárí… 

Jozef Banáš: Velestúr

VelesturOdhaľte pravdu a budete odmenení… Mimoriadne silný príbeh Jozefa Banáša o tom, že skutočný zmysel života sa oplatí hľadať.

„Velestúr je  príbeh o Mužovi predstavujúcom tvorivého človeka, ktorý je pochybovačom i veriacim zároveň,“ hovorí o svojom najnovšom diele Jozef Banáš a pokračuje: „Chce ľudí motivovať, lenže nerobí to správnym spôsobom. Video meliora proboque deteriora sequor  – Vidím a schvaľujem lepšie, za horším kráčam,  povedal Ovídius a vystihol tým cestu azda každého smrteľníka. Hrdina knihy – Muž v strednom veku – si to hlboko a bolestne uvedomuje. Chce žiť naplno, búri sa proti bezduchému pôžitkárstvu, žije však v prostredí, v ktorom je pôžitkárstvo bez ducha základnou hodnotou. V tomto prostredí hľadá cestu cnosti, provokuje k pozitívnemu činu, žiaľ, nie vždy tým správnym spôsobom. Pri sile Mužovho ega ostáva jeho milujúcej Žene len možnosť bezmocne sa prizerať. Je to príbeh o mne, o každom z nás, kto pochopí, že zmeniť sa môžeme len činmi, ktorými prejavíme odvrátenú stranu strachu – odvahu.“

Každý z nás putuje v živote k svojmu symbolickému Velestúru. Tento vrch s tajomným runovým nápisom, vyrytým do skaly v praslovančine, je reálny. Nachádza sa v samom srdci Slovenska, v hlavnom hrebeni Kremnických vrchov. Zabudnutý takmer ako naše slovanské korene. Preto si ho Jozef Banáš zvolil za svoj symbol. Ak porozumieme jeho dávnym odkazom tak, ako im porozumel Muž, hádam odkľajeme aj tajomný Velestúr v každom z nás.

Jozef Banáš je jeden z najúspešnejších slovenských autorov ostatného desaťročia. Je nositeľom mnohých literárnych ocenení doma a v zahraničí. Jeho knihy preložili do ôsmich jazykov. O svojich dielach besedoval v šestnástich krajinách. Dan Brown ho označil za „hľadača pravdy“ a dalajláma mu počas stretnutia v Kašmíre v júli 2014 požehnal k úsiliu zbližovať ľudí. Román Velestúr je v poradí jeho jedenásta kniha.

S Jozefom Banášom sa od februára môžete stretnúť na besedách v kníhkupectvách Panta Rhei v šiestich slovenských mestách. Rád sa s vami porozpráva nielen o svojej novej knihe Velestúr, ktorú vám, samozrejme aj podpíše. V utorok 17. marca zavíta Jozef Banáš do Banskej Bystrice. Stretnutie s ním v Panta Rhei v Europa SC vám ešte pripomenieme.

[youtube zs4tmSybI9Q 640 390]

Knihu Velestúr (IKAR, 2015) môžete vyhrať, ak do 1. februára 2015  správne odpoviete na otázku: Kde sa nachádza vrch Velestúr?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Miloš Kaliský.

Eva Dedinská: Dve tváre dvoch mužov

Dve tvare dvoch muzovKeď sa Diana preberie v miestnosti, ktorú nespoznáva, a so spútanými rukami, myslí si, že je to iba sen. Sen, ktorý sa o chvíľu pominie a opäť bude doma s dcérkami. Minúty plynú a Diana sa musí zmieriť s krutou realitou. Kde je? Čo sa stalo? Uniesli ju? Kto by toho bol schopný? A prečo?

Diana je obyčajná žena z malého mesta a žije všedným životom. Práca. Deti. Domácnosť. Netuší, prečo sa to stalo. Únoscom môže byť Braňo, jej bývalý, ktorého nedávno pustili z väzenia. Má na to všetky predpoklady. Vrátil sa do jej života, odhodlaný získať si lásku dcér, od ktorých ho v minulosti odlúčila nešťastná udalosť. Na um jej prišiel aj Róbert, jej nová známosť. Vysnívaný muž, ktorý sa v poslednom čase tiež správal akosi čudne. Keď sa napokon jej únosca odhalí, všetko začne do seba zapadať. V mysli sa jej vynoria okamihy, ktoré ju mali varovať. V spomienkach sa vracia do obdobia, keď sa v jej nudnom živote objavili dvaja muži – dvaja muži dvoch tvári…

„K napísaniu románu ma inšpirovala dnešná náročná doba, keď ľudí hodnotíme podľa krásy a úspechu. Mylne sa domnievame, že úspech závisí od peknej tváre a šťastie od množstva peňazí. V príbehu sa stretnú dva protiklady: na jednej strane bývalý väzeň, na druhej atraktívny, úspešný doktor. Aj hlavná hrdinka, inak praktická, rozumne zmýšľajúce žena podľahne falošnému šťastiu. Postupne odkrýva karty a zhrozene zisťuje, že nič nie je tak, ako sa nazdávala,“ hovorí autorka románu Eva Dedinská.

Knihu Dve tváre dvoch mužov (IKAR, 2015) môžete vyhrať, ak do 1. februára 2015 správne odpoviete na otázku: Akým životom žije hlavná postava románu Diana?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Daniela Barboriková.