Na koniec prázdnin tu máme súťaž o knihy pre mladých čitateľov, ktoré opisujú dobrodružné dejiny Slovenska, a pre dospelých čitateľov historický román o zbrani, ktorá mala zmeniť priebeh druhej svetovej vojny.
Róbert Beutelhauser: Víťazstvá a prehry 1918 – 1945
V ďalšej časti edície Naša hrôzyplná história spoznáme osud Československa od jeho vzniku v roku 1918 až po jeho rozpad počas druhej svetovej vojny. Prvé roky boli búrlivé, nový štát sa musel vyrovnávať s nevraživosťou susedov a zároveň si politici museli ujasniť, aký štát chcú budovať. Autor opisuje nový štát ako „dieťa“ Čechov a Slovákov a čitatelia ho na stránkach knihy spoznajú od detstva až po dospelosť. Československo trpelo večnými spormi politikov oboch národov ale aj nevraživosťou susedov. Nebolo vždy domovom pre všetkých svojich občanov… Aj pri opisovaní tragických udalostí a neľahkých ľudských osudov sa autorovi Róbertovi Beutelhauserovi a ilustrátorke Kataríne Slaninkovej podarilo do textu a obrázkov dostať vtip a porozprávať udalosti dramatických rokov s nadhľadom. Dôležitá etapa našich dejín je opäť opísaná zrozumiteľne a prístupne.
Ukážka z knihy
Teraz je načase spoznať jednu z najslávnejších svetových fotografií. Bola zhotovená v roku 1932 a je na nej zachytená malá skupina robotníkov obedujúcich pri stavbe mrakodrapu. Chlapi sedia na tráme vo výške asi dvesto metrov a pod nimi sa rozprestiera New York. (Ak sa trochu posnažíš, tak fotku poľahky nájdeš na internete.) Prečo ju spomínam? Preto, lebo jeden z ôsmich chlapov na fotke je Slovák, Gusti Popovič, rodák z Vyšného Slavkova. Spoznáš ho podľa toho, že má v ruke fľašku whisky.
Roman Mocpajchel: Bitky a bojiská
V edícii Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov vyšla novinka od debutujúceho autora Romana Mocpajchela Bitky a bojiská. Kniha približuje dvadsať bitiek a vojenských udalostí, ktoré ovplyvnili vývoj našich dejín. O fantastické ilustrácie, ktoré potešia deti aj dospelých, sa postaral František Hříbal. Pri každej bitke sú uvedené základné informácie – kde a kedy sa konala a medzi kým, koľko vojakov sa na nej zúčastnilo, aké boli straty a prečo je dôležitá. Nasleduje uvedenie do širších súvislostí a opis bitky. Záver každej kapitoly približuje významné osobnosti, dobovú vojenskú taktiku a ďalšie zaujímavosti.
Ukážka z knihy
Bitka pri Hrone
Historické pramene o tejto udalosti nešetria podrobnosťami, ale šetria okolnosťami, takže nevieme presne kde, a ani kedy k nej prišlo. Podľa teórie rakúskeho archeológa Wernera Jobsta sa odohrala 11. júna 172 a ak to tak skutočne bolo, išlo by o prvý presný dátum v našich dejinách. Nevieme tiež, koľko bojovníkov sa na jednej či druhej strane zúčastnilo bitky, ani kto im velil. Dokonca je viac než pravdepodobné, že v skutočnosti išlo o dve rôzne udalosti, čo sa časom zmiešali do jednej, pričom jeden zázrak sa týkal blesku a druhý dažďa. Jednej z týchto udalostí sa zúčastnil aj cisár Marcus Aurelius.
Robert Harris: V2
November 1944. Hitler vkladá všetku nádej aj finančné prostriedky Tretej ríše do zbrane, ktorá má zmeniť neúspešný priebeh vojny a poraziť Veľkú Britániu. V tajnej podzemnej továrni väzni vyrábajú súčiastky rakety V2, ktorú vyvinuli vedci vo vojenskom výskumnom stredisku v nemeckom Peenemünde. Na základni v lesoch, mimo dostrelu spojeneckých lietadiel, pripravuje raketový inžinier Rudi Graf pod prísnym dohľadom SS ničivú strelu na odpálenie. Na druhom brehu Severného mora sa mladá Angličanka Kay Caton-Walshová pripojí k zvláštnemu oddielu britskej rozviedky. Boj s neviditeľným nepriateľom sa začína.
Ukážka z knihy
Šiesta zima prebiehajúcej vojny bola, ako každý dobre vie, krutá. Mrazivému chladu, ktorý stúpal zbetónovej dlažby, nedokázali vzdorovať ani tie najhrubšie podrážky ťažkých bagančí, prenikal celým telom až do špiku kostí. Jeden z mužov ustúpil od ponku a chvíľu podupával na mieste, aby sa aspoň trochu zahrial. On jediný nemal na sebe uniformu. Tmavomodrý oblek z predvojnových čias s niekoľkými perami zastrčenými v náprsnom vrecku a obnosená kockovaná kravata prezrádzali, že ide o civilistu – na prvý pohľad azda o učiteľa matematiky či mladého odborného asistenta z technickej univerzity. Až keď by ste si všimli olej za jeho obhryzenými nechtami, pochopili by ste, že máte pred sebou inžiniera strojára.
Súťaž
Do súťaže o knihy vydavateľstva SLOVART Víťazstvá a prehry 1918 – 1945, Bitky a bojiská a V2 sa môžete zapojiť do piatka 3. septembra 2021 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.