Hoci príbehy kníh Čierna labuť Paríža, Meno písané krvou a Nevinná hra sa odohrávajú v inej dobe, v inom storočí, je tu niečo, čo všetky tri knihy spája. Napätie.

Karen Robards: Čierna labuť Paríža

Paríž 1944. Krásna a zbožňovaná speváčka Geneviève Dumontová, známa aj ako Čierna labuť, sa proti svojej vôli stane miláčikom nacistických dôstojníkov v okupovanom Paríži. Pre odvážnu mladú ženu je jej privilegované postavenie veľmi náročné, no zároveň jej umožňuje fungovať ako spojka hnutia odporu. Keď Geneviève zistí, že jej matku barónku Lillian de Rocheford zajali nacisti, uvedomuje si, že je len otázkou času, kedy gestapo Lillian zlomí a získa od nej informácie o chystanej invázii Spojencov. Hnutie odporu je rozhodnuté za každú cenu barónku umlčať, no Geneviève sa odmietne nečinne prizerať, ako sa z jej matky stane ďalšia obeť vojny. Spojí sa so svojou dávno nevidenou sestrou Emmy, britskou agentkou, a presvedčí aj svojho manažéra Maxa Boneta, takisto agenta britskej tajnej služby, aby im pomohol naplánovať a uskutočniť mimoriadne riskantný plán, ktorý má jediný cieľ: zachrániť Lillian život.

Ukážka z knihy

15. mája 1944. Keď sa vám stalo to najhoršie, čo sa mohlo stať, na ničom, čo sa stalo potom, už vlastne nezáleží. Stav apatie bol takmer príjemný, ak nedovolila, aby na to — na čokoľvek z toho najhoršieho — priveľa myslela. Ide o Genevie`ve Dumontovú, slávnu speváčku. Jej posledné vypredané vystúpenie v jednom z najslávnejších parížskych divadiel sa skončilo ani nie pred hodinou päťminútovými ováciami postojačky. Uznávaná, obdivovaná, oslavovaná všade, kam prišla. Nacisti ju zbožňovali. Nemala ani dvadsaťpäť rokov. Keď sa vyparádila ako teraz do krásnych šiat, lebo po vystúpení sa prezliekla, vyzerala očarujúco. Nič jej nechýbalo, nebola nešťastná…

V časoch strachu a hladovania, masového zomierania, aké dejiny ľudstva dovtedy nezaznamenali, mala šťastie. Uvedomovala si to. Život, akým žila predtým, a takmer ju to zničilo, ten život patril niekomu inému. Tá žena akoby ani nebola ona. Na väčšinu z toho ani nespomínala. Nechcela si na to spomínať, odmietala to.  Viezla sa autom a pár metrov od nich zavýjala siréna. Ohromene sa vystrela na zadnom sedadle, keď sa obzrela, srdce mala až v hrdle. Vedia to? Idú po nás?

Matt Rees: Meno písané krvou

Itália 1605. Pre umelca neurodzeného pôvodu je Rím mestom krčiem, bojov na nože a prostitútok, až kým nedostane objednávku namaľovať portrét pápeža… Caravaggio sa zakrátko stane jedným z najuznávanejších a najvychytenejších maliarov v Ríme. No keď sa zahľadí do Leny, jednoduchého chudobného dievčaťa, a zveční ju ako madonu na svojich obrazoch, spoločnosť je pobúrená. Caravaggio, znevažovaný ako umelec, ale zaťato sa držiaci svojich ideálov, sa nechtiac zapletie do súboja, v ktorom zabije svojho protivníka z významnej rodiny.

Ani mocní patróni a mecenáši nemôžu zabrániť rozsudku smrti nad maliarom. A tak je Caravaggio nútený ujsť na Maltu. Ak chce dostať milosť, musí sa podrobiť prísnym pravidlám a zvyklostiam Rádu maltézskych rytierov. Jeho diela však naďalej hovoria o láske k umeniu a k Lene. No skôr než sa k nej stihne vrátiť ako rytier a šľachtic, záhadne zmizne…

 Ukážka z knihy

„Je to najslávnejší umelec v Ríme.“  Scipione Borghese sa prežehnal na konci hlavnej lode. Prešiel si rukou po šarlátovom rúchu, pomaly a zmyselne, akoby hladkal prsia milenke. „Myslíš, že si ho udržíš?“ Sotva, ak ti vymenovali strýka za pápeža, pomyslel si kardinál del Monte. Po vymenovaní nového pontifika Pavla V. sa Scipione Caffarelli-Borghese stal najvplyvnejším kardinálom rímskej cirkvi. Určite prinúti môjho chránenca podpisovať svoje listy ,Váš pokorný služobník‘.

„Ak sa nazdávate, že niekomu sa podarí skrotiť Caravaggia, vaša jasnosť, rád vám ho predstavím a môžete sa o to pokúsiť. Ten skladá účty vyššej moci, ako sme my dvaja.“ Ukázal na zlatý krucifix, ktorý sa jagal na oltári vo svetle prenikajúcom cez vysoké okná. „A nemám pritom na mysli Svätého Otca, nech mu Boh žehná.“

Scipione prudko mykol zápästím nadol, ukazovák a malíček vystreté ako diablove rohy.
Del Monte sa zaškeril pri pohľade na prízemné gesto pestovanej ruky nového arbitra umenia a moci v pápežskom meste. „Podľa toho, čo sa mi donieslo o jeho správaní, Caravaggiova autorita nevychádza zhora, ale zdola,“ dodal Scipione. „Všetci umelci sú neotesaní odroni. Viem, ako na nich, aby ohli chrbát.“

Alex Dahl: Nevinná hra

Včera dcére dovolila prespať u kamarátky. Dnes má na svedomí jej únos… Fredrik a Elisa Blixovci žijú pokojný, predvídateľný, takmer až nudný život v malebnom nórskom mestečku Sandefjord. To sa však navždy zmení, keď ich sedemročná dcéra Lucia po noci strávenej u spolužiačky zmizne, akoby sa do zeme prepadla. Blixovci zažívajú tú najhoršiu nočnú moru, z ktorej niet úniku. Vyšetrovanie čoskoro ukáže, že únos dievčatka bol naplánovaný do najmenších detailov. V mysliach utrápených rodičov sa vynára množstvo znepokojivých otázok: Naozaj Luciu uniesla zločinecká sieť? Prečo si únoscovia vybrali práve ich dieťa? Je možné, že sa im chcel niekto pomstiť? Fredrik s Elisou postupne zisťujú, že ak chcú, aby sa im dcéra vrátila, dávno pochované tajomstvá z ich minulosti budú musieť opäť uzrieť svetlo svet.

Ukážka z knihy

Selma sa v myšlienkach vráti k tomu zvláštnemu stretnutiu. Nikdy ju neprestane prekvapovať, ako veľmi sa rodina môže líšiť od toho, akou sa zdá navonok. Keď vyrastala, mala pocit, že je iná, než ostatní, lebo mala len otca. V škole sa k nej deti správali ako k čudáčke. Túžila po „normálnej“ rodine, chcela mať mamu i otca, súrodencov a azda aj psíka. „Skutočnú rodinu,“ vravievala otcovi v puberte, keď mu chcela ublížiť. Keď si na to teraz spomenie, zahanbí sa. Už vie, že neexistujú „normálne“ rodiny a že všetky rodiny sú rovnako skutočné, bez ohľadu na počet členov. Vie tiež, že človek môže mať matku, otca aj súrodencov a za zatvorenými dverami zažívať hrozné, znepokojivé veci. Otázka znie: Čo sa odohrávalo za zatvorenými dverami v rodine Blixovcov?

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Čierna labuť Paríža, Meno písané krvouNevinná hra sa môžete zapojiť do štvrtka 29. apríla na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.